Arsa ve tarla yatırımından kazanmak için doğru zamanda doğru yere yatırım yapmak gerekiyor...
Gayrimenkul daima en çok kazandıran yatırımlar arasında. Bunun için gerek büyük yatırımcı gerek küçük yatırımcı olsun parasını değerlendirmek isteyenlerin genelde ilk tercih ettikleri yatırımlar arasında yer alıyor. Gayrimenkul sektörünün canlandığı son yıllarda ise para kazananların sayısı da artmış durumda. Özellikle de prim yapacak yerleri tespit edip burada doğru yatırımı yapanlar kazançlı çıkıyorlar. Dolayısıyla işin püf noktası doğru yere doğru zamanda, doğru yatırım yapmak.
arsa yatırım
YATIRIM SÜRECİ
 Doğru  gayrimenkule yatırım yapmak orta ve uzun vade de yatırımcılara
 çok büyük getiri sağlayabiliyor.
Ancak yatırım sadece satın almak ve beklemekten oluşan bir süreç değil.
 Yatırımın süreci esas olarak üç ana faktörden oluşuyor.
  •  Doğru zamanın tespiti ve arsanın alınması.
  •  Arsanın uygun zamana kadar bekletilmesi
  •  Arsanın doğru zamanda satılması.
Arsa, her zaman en çok rağbet gören yatırım araçları içindeki seçeneklerin başında geliyor. 
Çünkü arsa en çok kazandıran gayrimenkul yatırımlarından biridir. Karlı olmasının yanı sıra arsa yatırımı yapmak bir o kadar da riskli. Bu nedenle yatırımı doğru yerden yapmak gerekli mutlaka uzman kişilere danışmak gerekiyor.
Gelişmekte olan bölgelerde ya da büyük şirketlerin yatırım yapacağı yerlerde yeterince beklendiğinde, arsaların prim yapması kaçınılmaz oluyor. Yeni açılacak ve mevcut yollara, kavşaklara, diğer tüm ulaşım imkanlarına yakınlığı, açılmış veya açılacak ticari projelere, büyük alışveriş merkezlerine, ofis veya üretim tesislerinin yoğunlaştığı ve ulaşım bağlantılarıyla desteklenen güçlü alt merkezlere, semt merkezlerine yakınlığının da incelenmesi gerekiyor.
Özellikle yeni konut projelerinin olduğu yerlerde, ticari imarlı arsaların en doğru yatırım olduğu düşünülüyor. Bu şekildeki arsaların konut imarlı arsalara göre daha iyi prim yaptığı gözleniyor. Ticari imarlı arsalar yeni yerleşimlerde gelişime bağlı olarak 3 ile 5 sene zarfında iyi prim yapıyor.
Bunun dışında tercih edilen yerlerin başında Kandıra gebze ve köyleri ayrıca Tepeören tuzla aslında bir çok yer var araştırması karar vermesi size düşüyor.
Arsa yatırımından kazanç elde etmek için şehrin bittiği yerde arsa almak en iyi tercihlerden birisi. Büyük şehirlerin gelişmekte olan aksları üzerinde arsa yatırımı yapmak da iyi bir seçim oluyor.
Bir arsanın en önemli seçim kriterinin, imar durumu olduğu görülüyor. İmar durumunun ne olduğu fiyatının asıl belirleyicisi oluyor. Esas önemli kazanç, tarla niteliğinde imarsız arazilerde olabiliyor. Ancak imar görmemiş arsa yatırımı biraz daha fazla beklemek gerektiriyor.. Yatırımcı eğer 5-10 senelik bir beklemeyi göze alıyorsa, kazancı da o ölçüde artabiliyor. Yani bu tür arsalarda,tarlalarda yatırım, yüksek zaman, yüksek getiri olarak geri dönüyor. Bu tip arazileri alırken önce üzerinde kısıtlayıcı sebeplerin bulunup bulunmadığını kontrol etmek gerekiyor. Ayrıca satın alınacak arazinin hisseli mi, müstakil tapulu mu, sit alanı içinde mi, su havzası kapsamında mı kalıyor gibi kriterlerine de çok dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer ormana yakınsa orman kapsamına alınma, su havzasında ya da yakın bir yerde ise imarının hiç çıkmama ihtimali olabiliyor.
Arsa yatırımının en zor evresini doğru yerde ve doğru arsa seçimi oluşturuyor. Değerli araziler sınırlı sayıda ve pahalı. Gelir sağlayan arazi geliştirme yöntemleri kullanarak plansız arazilerden planlanmış ve alt yapısı sağlanmış arsalar elde etmek önem kazanıyor. Daha sonra bu arsalara doğru yatırımlar yapmak, yatırım yapacak olanlara bunları satmak ya da hasılat paylaşımı üzerinden sözleşme imzalayarak kar elde etmek gerekiyor. Gelişimleri öngörmek ve şehirlerin gelişim potansiyeli taşıyan yerlerini diğer yatırımcılardan önce bulmak diğer önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Bu tür öngörüleri işin uzmanı olmayan veya konuyu bilmeyen kişilerin yapması kolay olmuyor. İmar durumu ve koşullarını bilmeyen kişiler kolaylıkla yanlış yönlenebiliyor.
İkinci olarak, arsanın bekletilmesi faktörü öne çıkıyor. Bekletilme süresince, imar durumunun takip edilmesi ve bir değişiklik olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Yoksa arazinin, imar uygulaması yapıldıktan sonra başka yerde tahsis edilmesi mümkün oluyor. Bu sebepten dolayı imar uygulamalarını, askı sürelerini ve uygulamalara itiraz sürelerini çok iyi takip etmek gerekiyor.
Kazanç elde etmek ise yatırım sürecinin üçüncü faktörü olarak ortaya çıkıyor. Yeteri kadar beklemiş olduğu düşünülen arsanın satılması veya alternatif şekillerde değerlendirilmesi gerekiyor. Bunun için de piyasanın yakından takip edilmesi, çevre gelişiminin ve fiyatların uygun olduğu bir pazarda satışın gerçekleştirilmesi önem kazanıyor.
Arsaya veya tarlaya yatırım yapmanın da bazı kuralları bulunuyor. Bu kurallara dikkat edildiği sürece orta ve uzun vadede kazanma şansı bulunuyor.
Kriz dönemleri bir çoğu içinde alım fırsatı oluyor:Arsa satın alırken kriz dönemlerini fırsata çevirmek önem kazanıyor. Çünkü emlakta kriz dönemlerinde konut, iş yeri,ofis ve arsa fiyatı %20 %25 oranında düşüyor. Kriz döneminde satın alınacak bir arsa, ekonomi normale döndüğünde daha fazla değerle elden çıkarılabiliyor.
Büyük inşaat şirketlerine komşu olmak: Büyük inşaat şirketleri, prestijli projeleri hayata geçirme olasılıkları yüksek olduğundan bu firmaların arsa satın aldığı bölgelerde arsa fiyatları prim yapıyor. Dolayısıyla büyük inşaat şirketlerinin arsa sahibi olduğu bölgelerde arsa satın almak ilerde arsanın kat karşılığı müteahhide verilmesi veya satılması istendiğinde daha cazip teklifler elde edilebiliyor.
Planlı kentleşme olan bölgeleri tercih etmek:Planlı kentleşmenin yapıldığı bölgelerde, kaliteli ve üst gelir gruplarına hitap eden projeler gerçekleştirilebiliyor. Bu projeler bölgenin bilinir ve tanınır olmasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle planlı yapılaşan bölgelerde arsa fiyatları daha çabuk yükseliyor. Ayrıca bu bölgelerde arsaların satışı daha kolay gerçekleşiyor.
Geliri yüksek olan bölgelere komşu olmak:Potansiyel olarak üst gelir grubunun tercih edebileceği bölgelerde arsa satın alındığında, çevrenin gelişimine bağlı olarak ileride bu durumun arsa değerlerinin yükselişine etkide bulunacağı gözleniyor.
Göç alan yerler daha çok kazanıyor:Kentlere göç edenlerin yerleştiği bölgelerde yeni yapılaşmaya gidiliyor. Bir bölgede yapılaşmanın başlaması komşu arsalara olan talebi artırıyor. Bu nedenle kentlerin göç alan bölgelerinde arsa fiyatları yükseliş eğiliminde oluyor.
Hızla büyüyen kentlerden arsa alınması:Türkiye ortalamasından daha hızlı büyüyen kentlerde doğal sonuç olarak arsa fiyatları da yükseliyor.Arzın ve talebin çok olduğu yerlerde önemlidir.Hızlı büyüyen kentlerde konut ve ticari bina yapımı için arsaya olan talep artıyor. Talep de fiyatları yükseltiyor. Bunun için arsa yatırımı konusunda hızla büyüyen iller tercih edilebilir.
Ulaşım projeleri değeri arttırıyor:Bir bölgedeki emlak fiyatlarının yükselmesi o bölgeye yapılacak yol ve ulaşım projeleri ile doğru orantılı gelişiyor. Ulaşım yatırımlarının ağırlık kazanacağı bölgelerde arsa fiyatları yükseliş eğiliminde oluyor.
Ana caddeler tercih edilmeli:İmara yeni açılan bölgelerde ana cadde üzerindeki arsaların fiyatı, arkadakilere göre daha kısa sürede ve daha hızlı artıyor. Böyle bir bölgede arsa almıyorsa mutlaka ana yol üzerindekilerin tercih edilmesi gerekiyor.
Bir arsanın, ana caddeye olan cephesinin genişliği gelecekte değerinin daha da artmasını kolaylaştırıyor.
Çevresindeki yolların önemi:Arsanın ve ya tarlanın etrafında yol varsa bu arsanın değeri de artıyor. Köşe başlarında yer alan parseller veya dört tarafı yol olan parsellerde değer artışı daha hızlı yaşanıyor.
Yaya geçitlerine yakın olması tercih edilmeli: Alınacak arsanın ilerde yaya geçidi yapılabilecek noktalarda olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Yaya geçidi veya trafik lambalarının olduğu noktalar kendiliğinden merkezileşmek de olduğundan ticari yapılar için tercih ediliyor.
Sanayi tesislerine yakın olması: Özellikle konut yapmak veya müteahhide vermek için satın alınacak arsaların endüstri tesislerine yakın olmamasına özen göstermek gerekiyor. Çünkü sanayi kuruluşlarının kötü etkileri, çevreyi tercih edilebilirlik konusunda olumsuz etkiliyor.Ama şöyle bir ihtimal de var sanayi alanı genişlerse sanayi arsası olması ihtimali de değerini 5-10 katta artırabilir.

Sultan Gayrimenkul
Engin ÇİLEKCİ

ARKADAŞLAR YAZIYI YAZMAK 2 GÜNÜMÜ ALDI UMARIM FAYDALI OLUR BLOG SAYFAMI TAKİP EDERSENİZ SEVİNİRİM.AYRICA YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.