En Yeniler

Post Top Ad

Bitcoin Nedir Değeri Nasıl Belirleniyor

Öncelikle bitcoin binlerce kripto paradan biridir fakat ilk piyasa çıkan kripto para olduğu için ve en çok yatırımı elinde tutuğu için en bilinenidir. Bitcoin tüm dünyada hızla değer ve popülarite kazanması ile bir çok girişimci kişi için de bir fırsat mı acaba soru işaretleri uyandırdı.Tabii bende 2 senedir bu sektörle ilgilenen birisi olarak az çok bilgi sahibi oldum.

Ben ilk ilgilenmeye başladığım dönemler de 400 dolar civarındaydı şuan 4000 dolarla da dolaşıyor tabi 2017 sonu 2018 başında 19000 dolara kadar çıkmıştı.Yani yaklaşık 1 senedir düşüş eğiliminde ama ben kısa bir zaman sonra tekrar yükselmeye başlayacağını düşünenlerdenim tabi bu da yine insanları internette bitcoin nedir diye dolaştıracak benimki de buna hazırlık yazısı diyelim :) 

Bitcoin nasıl satın alınacağını merak ediyorsanız buradan okuyabilirsiniz
Bitcoin

Bitcoin Nedir

Bitcoin herhangi bir ülkenin kontrolünde olmayan bir nevi dijital,sanal ve elektronik para birimidir. Aynı şekilde herhangi bir resmi kuruluş veya merkez bankası ile de bağlantısı yoktur. Bitcoin elle tutulamayan bir sanal para birimidir.
Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından 3 Ocak 2009 yılında ortaya çıktı. Ortaya çıkaran kişinin Satoshi Nakamato olarak ifade ediliyor. 
Bir çok kişi şuana kadar ortaya çıkıp ben Satoshi Nakamato yum dese de hala birçok kişi buna inanmıyor. Gerçekten de bu kadar kapsamlı bir fikrin tek bir kişiden çıkmış olmasını birçok kişi kabul edemiyor ve bunun bir ekip işi olabileceğini söylüyorlar. Bitcoin'in sembolü: ฿, kısaltması: BTC olarak ifade edilmektedir.
bitcoin nedir

Değeri Nasıl Belirleniyor?

BTC'nin değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirliyor. Talep artınca fiyatı artıyor, talep düşünce değeri düşüyor. 
Ayrıca dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin bulunmakta. Yeni BTC oluşturmanın önceden belirlenmiş bir limiti ve prosedürü olduğu için arza göre talep hızlı artarsa, Bitcoin değer kazanıyor.

8 yorum:

 1. Bitcoin enteresan bir konu. sanal para fikrine alışabilirmiyiz bilmiyorum..

  YanıtlaSil
 2. Zaten alışığız akbil kullandınız mı onun gibi bir şey :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolaymış ama benim daha çok bilgi sahibi olmam gerek tabi.. Ve daha çok para..:)

   Sil
  2. Hım o zaman biraz daha detaylı bir yazı yazmak gerekli oldu teşekkürler.

   Sil
 3. Bitcoin bana güven vermeyen bir para birimi şöyleki bu aralar büyük şirketlerin güvenlik duvarını aşıp önemli belgelerini ele geçirip kilitliyorlar sonra bitcoin karşılığı geri veriyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. orda bence güvende olmayan bitcoin değil şirket belgeleri ben aldım şuana kadar sıkıntı yaşamadım düşmesi dışında tabi bu yatırım tavsiyesi değil

   Sil
 4. Bitcoin Hesabım Var Evet Kripto Parayla Uğraşmak Güzel Ama Sürekli Değeri Oynuyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok istikrarsız bir yapıya sahip çok dikkat edilmeli teşekkürler.

   Sil