Blockchain  Nedir Nerelerde Kullanılır?

Bu konuda çok söylemler var ama bazıları yanlış adam yazmış alış veriş sistemi diye tabi ki orada da kullanılabilir ama  bu bir teknolojidir. Türkçesi de "block zinciri"dir, nasıl ortaya çıktı.

Satoshi Nakamoto’nun yayınladığı bir makalede bahsettiği blockchain teknolojisini temel alarak geliştirilmiştir. Bitcoin, herhangi bir merkeze veya kuruluşa bağlı değildir.Amaç ortada ki aracıları kaldırıp birebir iş yapma mantığına dayanıyor .

Örnek verecek olursak bankalar para transferlerinde dünya kadar komisyon ödüyoruz.Bu sistemde ise daha hızlı ve daha düşük maliyetlerle para transferi yapmamızı sağlıyor.

Yapılan kontratlar akıllı sözleşmeler yani block zincire kayıt edilen hiçbir veri değiştirilemiyor.
Hiç bir merkeze başlı olmadığı içinde hacker saldırılarından korunmuş oluyor.


Blockchain


Blockchain Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

İlk olarak bankacılık sektörünü çok etkileyeceğini belirteyim.Transfer ücretleri çok daha düşük olacak ve daha güvenilir daha hızlı olması bu teknolojiyi öne çıkarıp bankaların işini zorlaştıracaktır.

Ticaret sektörü limanlar şirketler alışveriş yaparken evrak fazlalığı ve bekleme süreleri göz önüne alırsak buralarda işleri bayağı kolaylaştıracaktır.

Aslında lafı çok uzatmaya gerek yok bilgi ve evrak transferi olan bir çok sektörde kullanılabilir. Belki yarın seçimler bile bu teknoloji ile yapılabilir.