En Yeniler

Post Top Ad

Deizm nedir? Deist kimlere denir?Son zamanlarda bir çok yerde duymaya başladığım deizm hakkında ufak bir araştırma yaptım ve bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

Deizm ve Özellikleri

Bir tanrıya inanıyorlar,yani dünyayı ve evreni bir yaratan var diyorlar fakat sadece o kadar ondan sonrası size kalmış diyorlar.
Yani peygamberler yok inanmıyoruz diyorlar.Çünkü tanrı ile insan arasında bir aracı olamaz diyorlar.
 • Melekler,şeytan,cennet ve cehenneme  inanamıyorlar.
 • Kutsal kitapların uydurma olduğuna ortaya çıkaranlar tarafından yazıldığına inanıyorlar.
 • Aslında listeyi dahada uzatabilirim fakat gerek yok.
Tanrıdan başka bir şeye inanmıyorlar imam, papaz, rahip bunlar da yok.
Tanrının dünyayı ve evreni yaratıp insanlığa yönetmesi için bıraktığını ve herhangi bir müdahalede bulunmadığı her şeyin insan aklı ile yönetildiğine inanıyorlar.

Cennete cehenneme inanmıyorlar fakat yaşamları boyunca yaptıkları iyiliğe ve kötülüğe göre de mükafatlandırılacaklarına inanıyorlar. Deizmin dilimizde ki karşılığı ise yaradancılık olarak biliniyor.Bu düşüncelere sahip kişilere de Deist deniyor.


deizm nedir deist nedir


DEİZM İNANCI NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Deizmin fikir babası 17. yüzyılda yaşayan İrlandalı John Toland'dır Katolik bir ailede doğmuş olup "Pentheistikon" isimli kitabında akla dayalı maddeci bir dinin gerektiğini söylemiştir. 

Toland'ın bu düşüncesi birçok düşünür tarafından kabul görmüş ve deizm olarak dünyaya yayılmıştır. Voltair ve Rousseau gibi ünlü düşünürler de Deizm savunucusu olmuştur. İlk Deizm kelimesi Viret (1564) ve Burton(1621) tarafından kullanıldığı genel kabul görülmektedir. İngiliz filozof Edward Herbert, "De Veritate" (Hakikat Üzerine) isimli kitabı ile Deizm kurucuları arasında sayılmaktadır. 
Herbert, göre bir yaratıcı vardır ve evreni yaratmıştır. 

Ancak dinlerde yer alan Akıl dışı söylemler doğal düzene gölge düşürmektedir. Rousseau da deizmi savunmuş ancak onun asıl savaşı din adamları ile olmuştur. Rousseau, özellikle katı olarak gördüğü kilise rahipleri ve din adamlarını gereksiz aracılar olarak görmüştür. Deizm genel olarak katı ve baskıcı Katolik dünyasının yüzünden kurulmuştur denilebilir.

Benim fikrimse dünyada ki bütün dinleri ortadan kaldırıp tek bir din ortaya çıkarıp yani bir nevi dinsizlik yaratıp insanları nasıl töre örf adet gibi şeylerden uzaklaştırdılar ise artık tek bağları kalan dini de ortadan kaldırıp çok daha kolay yönetmek. Daha bir çok nedeni var fakat kafanızı çok ağrıtmayayım.

Sizin fikirleriniz nelerdir?

18 yorum:

 1. Bu inanç son zamanlarda çok yaygınlaşmaya başladı. Allah bizleri muhafaza etsin. Namaz kılmadan, hiçbir amelde bulunmadan yaşamak bir çok insanın kolayına geliyor herhalde.

  YanıtlaSil
 2. Bende çok duymaya başladım araştırma yaptım madem araştırdım bir de yazayım dedim Bu inançlar veya inançsızlıklar durup dururken çıkmıyor çıkaranların amacı ney neden çıkmış bunu bilirsek bu tip oluşumlara katılmayız Allah gençleri doğru yola yönlendirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amaçları belli. İslamiyeti ortadan kaldırmaya çalışıyorlar ama Hz. Allah dilemedikçe bunu başaramazlar.

   Sil
 3. Aynen öyle ama bence sadece İslamiyet değil diğer dinleri de yok etmek ve insanların ortak inançlarının olmasını istemiyorlar örnek bir Müslüman ülkeye savaş açılınca başka bir Müslüman ülke karışmasın örneğin Cihad ilan edilmesin bunlar ortadan kaldırılmak isteniyor

  YanıtlaSil
 4. Dini inançları zayıf olan gençler, entellektüel görünmek için bu tür akımlara kapılıyorlar. Sonra da işin içinden çıkamayıp bunalıma giriyorlar ne yazık ki. Ebeveynlerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerek. Allah onlara da bizlere de hidayet verdin, doğru yolu göstrsin inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin çok uyanık olmak gerek gerçi kıyametin kopması için de sebepler lazım.

   Sil
 5. deistler duymuştumdu din tarihi felsefe tarihinde vardı, eskilerden ivit :) din karışık konu yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karışık değil aslında ama karmaşık yapmak istiyorlar ki milletin kafası karışsın Allah hakımız da hayırlısını versin değerli yorumların için teşekkür ederim.

   Sil
 6. Bu deistlik son zamanlarda çok popüler bir kelime olmaya başladı. Açıklık getirmeniz çok iyi olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende çok duydum o yüzden de yazmak istedim teşekkür ederim.

   Sil
 7. Yanıtlar
  1. :) iyi yaptınız okumuşsunuz anlaşılan umarım bilgilenmenize faydası olur

   Sil
 8. Deizm konusuna değinmeniz isabetli olmuş zira hayli gündemde olan konulardan bir tanesi. Ülkemizde bu konuların kamuoyunda tartışılması ve bilgilendirici içeriklerin sunulması taraftarıyım. Çünkü laik bir ülke olmamıza rağmen cehaletin ve saldırganlığın baskın olduğu ortamlarda ülkemizin "müslüman ülke" olduğu zannediliyor. Ülkemiz laik ülkedir ve kozmopolittir.72,5 millet bir arada yaşar. Bunun sonucu olarak da Türkiye'de milyonlara varan sayıda deist,protestan, agnostik, ateist, panteist, panenteist, ortodoks, budist, katolik, musevi vatandaşlarımız var. Hiçbir inanış için diğerinden üstündür diyemeyiz. Çünkü inanç bir bilme konusu değildir.
  İspatlanamayacağı için her inanma /inanmama şekli eşit derecede meşrudur ve saygındır. Dogmatik bir alan olduğu için de deist vatandaşlarımız da olması gayet doğaldır diye düşünüyorum. Bir deistle sohbet şansım olmuştu. Bir yaratıcı olduğuna kuvvetle inandığını ama kutsal denilen kitaplarda yazanları insan yazması olduğu için geçersiz kabul ettiğini, hayvan katletmeye ve araplara ait uygulamaları yapmaya karşı olduğunu eğitimli bir Türk olduğunu, Türklerin aslen şaman olduklarını söylemişti. Farklı inanç biçimlerine saygı gösterilmesi gerekiyor. Ülkemizde gözlemlediğimiz herkes aynı şeye inanmak zorunda gibi bir görüş çok tehlikelidir ve faşizme giden yoldur. Kimse kimseye kendi dinini inanışını dayatamaz. Herkesin kendi aklı var fikri var. Herkes kendi inanışını evinde, kendi ailesinde, ortamında yasalara uymak kaydıyla uygulasın ama başkalarının dinine inanışına karışma hakkımız yok. Bu gerçeğin ülkemizde kavranmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok fazla karışıldığını düşünmüyorum dünyada müslümanları terörist göstermeye ve camileri basıp insanları öldüren bir sürü medeni ve demokratik olduğunu düşündüğümüzde bence diğer dinler ve inanışlar çok daha rahatlar teşekkürler

   Sil
 9. Bu, aşağı yukarı benim inanma biçimim. Kendisiyle gayet mutluyum ve kimseye de bir zararı yok. İnsanları iyi, dürüst, düzgün, olduğundan çok farklı görünmeyen, vicdanlı, merhametli, sır saklayabilen, başkalarına zarar vermekten kaçınan kişiler olmalarına göre değerlendiririm. Bu gibi özelliklere sahip olan biri isterse güneşe de tapabilir, benim için sorun değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burda insanların inancına pek karışmadım aslında daha çok deizm açıklamaya çalıştım tabi kim neye inanmak istiyorsa inanabilir. Buna bu dünya da pek karışan yok :)

   Sil
 10. Bana ne kadar uzak olsa da herkesin inancına saygım sonsuz tabi.. Rabbim hepimize dinimizi doğru bir şekilde öğrenip, ona uygun yasamayı nasip etsin insallah. Öyle olursa kimse inanç arayışına (popüler din) girmez sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes farklı arayışlar içerisinde herkes özgürce inancını yaşıyor teşekkürler.

   Sil