Son zamanlarda bir çok yerde duymaya başladığım deizm hakkında ufak bir araştırma yaptım ve bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

Deizm ve Özellikleri

Bir tanrıya inanıyorlar,yani dünyayı ve evreni bir yaratan var diyorlar fakat sadece o kadar ondan sonrası size kalmış diyorlar.
Yani peygamberler yok inanmıyoruz diyorlar.Çünkü tanrı ile insan arasında bir aracı olamaz diyorlar.
  • Melekler,şeytan,cennet ve cehenneme  inanamıyorlar.
  • Kutsal kitapların uydurma olduğuna ortaya çıkaranlar tarafından yazıldığına inanıyorlar.
  • Aslında listeyi dahada uzatabilirim fakat gerek yok.
Tanrıdan başka bir şeye inanmıyorlar imam, papaz, rahip bunlar da yok.
Tanrının dünyayı ve evreni yaratıp insanlığa yönetmesi için bıraktığını ve herhangi bir müdahalede bulunmadığı her şeyin insan aklı ile yönetildiğine inanıyorlar.

Cennete cehenneme inanmıyorlar fakat yaşamları boyunca yaptıkları iyiliğe ve kötülüğe göre de mükafatlandırılacaklarına inanıyorlar. Deizmin dilimizde ki karşılığı ise yaradancılık olarak biliniyor.Bu düşüncelere sahip kişilere de Deist deniyor.


deizm nedir deist nedir


DEİZM İNANCI NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Deizmin fikir babası 17. yüzyılda yaşayan İrlandalı John Toland'dır Katolik bir ailede doğmuş olup "Pentheistikon" isimli kitabında akla dayalı maddeci bir dinin gerektiğini söylemiştir. 

Toland'ın bu düşüncesi birçok düşünür tarafından kabul görmüş ve deizm olarak dünyaya yayılmıştır. Voltair ve Rousseau gibi ünlü düşünürler de Deizm savunucusu olmuştur. İlk Deizm kelimesi Viret (1564) ve Burton(1621) tarafından kullanıldığı genel kabul görülmektedir. İngiliz filozof Edward Herbert, "De Veritate" (Hakikat Üzerine) isimli kitabı ile Deizm kurucuları arasında sayılmaktadır. 
Herbert, göre bir yaratıcı vardır ve evreni yaratmıştır. 

Ancak dinlerde yer alan Akıl dışı söylemler doğal düzene gölge düşürmektedir. Rousseau da deizmi savunmuş ancak onun asıl savaşı din adamları ile olmuştur. Rousseau, özellikle katı olarak gördüğü kilise rahipleri ve din adamlarını gereksiz aracılar olarak görmüştür. Deizm genel olarak katı ve baskıcı Katolik dünyasının yüzünden kurulmuştur denilebilir.

Benim fikrimse dünyada ki bütün dinleri ortadan kaldırıp tek bir din ortaya çıkarıp yani bir nevi dinsizlik yaratıp insanları nasıl töre örf adet gibi şeylerden uzaklaştırdılar ise artık tek bağları kalan dini de ortadan kaldırıp çok daha kolay yönetmek. Daha bir çok nedeni var fakat kafanızı çok ağrıtmayayım.

Sizin fikirleriniz nelerdir?