Dünyanın En Zengin İnsanlarının Özelliklerine Sahip MisinizDünyanın En Zengin İnsanları Hangi Kişisel Özelliklere Sahip?

Multimilyarder Warren Buffett’nin de söylediği gibi;
Tanıdığım bütün milyarderler de gördüm ki para yalnızca var olan özelliklerinizi ön plana çıkarıyor. Eğer pisliğin birini milyarder yaparsanız sadece 1 milyar doları olan bir pislik elde edersiniz.
Ünlü milyarderin söylemek istediği tam olarak şu; çok paraya sahip olmak sizi daha kaliteli yapmıyor, yalnızca var olan iyi özelliklerinizi ön plana çıkarıyor. O halde büyük paralar kazanma idealleri olanlar için sorulması gereken sorular açık. Zenginlikle ilişkilendirilebilecek temel karakteristik özellikler neler? Bu özellikler bende var mı?

Araştırmalar gösterdi ki, büyük meblağlar kazanmayı başarmış kişiler gerçekten de geri kalanımızdan farklı özelliklere sahipler. "Zengin Alışkanlıklar: Zenginlerin Çok Kazandıran Alışkanlıkları" kitabının yazarı Thomas Curley’e göre, dünyanın en zengin insanlarının çoğu belli başlı karakteristik özelliklere sahipler. 

Dünyanın en başarılı 1300 milyarderini kapsayan bir başka araştırma ise, bu kişilerin başarılarının altında bir takım belirleyici davranış biçimleri ve karakter özellikleri olduğunu doğruladı. Bu özelliklerin en kritik 7 tanesini sizin için derledik.

Bill Gates Öğrenmenin Yaşı Olmadığına İnananlardan, Peki Siz?

Bill Gates şuan 61 yaşında ve 95 milyar dolarlık bir servetin sahibi. Ancak onun hakkında etkileyici olan tek şey dudak uçuklatan serveti değil. Bill Gates altmışını geçmiş olmasına rağmen gençliğindeki öğrenme aşkını hiç yitirmedi.


Microsoft’un ve Bill&Melinda Gates Vakfı’nın kurucusu yılda yaklaşık 50 kitap okuyor. New York Times’a verdiği bir söyleşide okumayı küçüklüğünden beri öğrenmenin en önemli yolu olarak gördüğünü söyledi. Kendisinin Gates Notes isimli iş dünyasında oldukça popüler bir kitap değerlendirme blogu da bulunuyor.

Warren Buffett Kadar Sabırlı Mısınız?

Berkshire Hathaway’in sahibi ve CEO’su Warren Buffett, milyarlarını anlık bir patlamayla kazananlardan değil. 87 yaşındaki yatırımcıya göre ne kadar yetenekli ve çalışkan olursanız olun bazı şeyler zaman alır.


Kendi ağzından söylemek gerekirse: “9 kadın hamile kalarak 1 ayda bebek doğuramaz.” Bu alıntı tam da başarılı bir yatırımcının bakı açısını yansıtıyor. 

Uzun zamanlı yatırımlarda uzman olan ve hatta bu başarısı nedeniyle zaman zaman Omahalı Kahin olarak anılan başarılı yatırımcı, büyük iş imparatorluğunu da uzun vadede büyük getirisi olan küçük yatırımlar üzerine inşa etti. Tabii bu stratejinin meyve vermesi oldukça zaman alıyor ancak kendisinin 85 milyar dolarlık serveti stratejinin başarısını kanıtlıyor.

Jeff Bezos Her Zaman Yeni Atılımlar Peşinde. Peki Ya Siz?
Jeff Bezos hem kişiliği hem de iş stratejileriyle hırslı biri olarak bilinir. Amazon için ilk düşündüğü ismin Relentless (amansız) olması bu konuda iyi bir fikir verebilir. Hatta şu anda relentless.com adresine ulaşmak istediğinizde Amazon’a yönlendiriliyorsunuz.


1994’te başka bir şirketteki yönetici pozisyonundan istifa ederek Amazon’u kuran Bezos, o günden beri şirketini büyütmeye devam ediyor. Amazonun şu anki piyasa değeri 75.6 milyar dolara ulaşmış durumda.


Ancak Bezos’un yeni atılımlara duyduğu heyecanın göstergesi Amazon değil başka alanlarda yaptığı girişimler. Kurduğu uzay teknolojileri firması Blue Origin ve 2013 yılında satın aldığı Washington Post gazetesi onun hırslı ve yenilikçi doğasını ortaya koyuyor. Amazonda gösterdiği başarının benzerini yeni girişimlerinde de eksik etmeyen Bezos Washington Post’u satın aldığından beri gazetenin gelirleri gözle görülür biçimde yükseldi ve internet sitesindeki trafik tam %56 oranında arttı.

Mark Zuckerberg gibi İyimser ve Enerjik Misiniz?
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg inanılması zor derecede iyimser bir kişiliğe sahip. Geçenlerde eşiyle birlikte kurdukları vakfa 3 milyar dolar aktaran milyarder kendilerinden sonraki nesle tedavi edilmemiş veya tedavisi üzerinde çalışılmayan hiçbir hastalık bırakmamaya kararlı olduğunu açıkladı. Oldukça iyimser, hatta belki hayalperest, fakat kesinlikle takdir edilesi bir amaç.


Zuckerberg’ün iyimserliği bununla da sınırlı değil. Çocukları Max ve August’un doğumlarında da kendi Facebook sayfasından yaptığı geleceğe umutla bakan paylaşımlarla hem geleceğe yönelik heyecanını hem de optimizmini paylaştı.


Ünlü girişimcinin, dünya üzerinde henüz internete erişimi olmayan bölgelere Facebook aracılığıyla internet hizmeti sağlamaya çalışan bir de girişimi bulunuyor.

Birden Fazla İşle Meşgul Olabilir Misiniz? Sergey Brin ve Larry Page Oldukça Meşgul


Sergey Brin ve Larry Page

Google’ın kurucu ortakları Sergey Brin ve Larry Page birbirlerinden farklı yetenek ve kişiliklere sahipler. Bu da onlara Google’ın faaliyetlerini çeşitli alanlara yaymakta yardımcı oluyor. Büyüme modelleri genellikle Youtube gibi gelecek vaat eden şirketleri satın alarak geliştirmek veya yeni girişimcilik projelerine kaynak sağlayarak destek vermek. Robotik kollar, inovasyon laboratuarları, fiber optik kablo teknolojileri yatırım yaptıkları alanların yalnızca bazıları.


Bazı projeleri kısa ömürlü oldu bazılarıysa hepimizin tanıdığı dünya devlerine dönüştü. İkili her alana azar azar el atan politikalarının tuhaflığının fazlasıyla farkında. Page, 2014’te verdiği bir röportajda şöyle konuştu: “Steve Jobs ile sık sık bu konuda tartışırdık. Bize sürekli çok fazla şey yapmaya çalıştığımızı söylerdi.” Google’ın ortaklarının yaptığı işlere bakılırsa Jobs haksız sayılmaz. Zira Page, Google şirket gurubu Alphabet’in CEO’luğunu yapmakla kalmıyor bir yandan da iki ayrı uçan araba yatırımıyla ve çeşitli yenilenebilir enerji girişimleriyle ilgileniyor.


Alphabet’in başkanlık görevini üstlenen Brin ise bir yandan da bir inovasyon laboratuvarı yönetiyor ve girişken politikaları hakkında şöyle diyor: “Şirketimize bir yer olduğunu düşündüğümüz her alana yatırım yapmaya çalışıyoruz. Bunlar birçok küçük kumar oynamak gibi, ancak yalnızca birkaç tanesinin tutması yeterli.”


Görünüşe bakılırsa oynadıkları kumarın bir kısmının tutması gerçekten de yeterli. Zira 2018 yılına göre Page’in 49 milyar ve Brin’in ise 48 milyar dolarlık serveti bulunuyor.

Amancio Ortega Kadar Mütevazı Olabilir Misiniz?
İspanyol iş adamı Amancio Ortega, bu listede bahsedilen kişilerin çoğunun aksine pek bilindik bir isme sahip değil. Medya ile haşır neşir olmayı sevmeyen Zara’nın patronu Ortega’nın uzun yıllar dünyanın en zengin insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates’i kısa süreliğine de olsa tahtından etmişliği bile var.


Zara’yı da şemsiyesi altında bulunduran Inditex’in %59’una sahip olan Ortega aslında lise mezunu bile değil. Buna rağmen alçak gönüllü bir çalışkanlıkla üreterek bir tekstil devi kurmayı başardı. Söylenenlere göre iş hayatının ilk yirmi beş yılı tatil yapmadan çalışan Ortega kendini yalnızca firmasını yönetmeye adamış bir idealist. Bir ofise kapanıp şirketi tepeden yönetmeyi tercih etmeyen milyarder uzun yıllar şirketinin tasarım bölümünde baş tasarımcılarıyla birlikte çalıştı. 2011’de şirketin başkanlığına geçerek atölyeden elini çekmiş olsa da ofisi dışındaki çalışmalarını sürdürüyor.


Mütevazılığının sonucu olarak tutumlu bir kişiliğe de sahip olan İspanyol milyarder her gün öğle yemeklerini iş yerinin kafeteryasında yemeye devam ediyor.

Michael Bloomberg Gibi İnançlarınızın Peşinden Gitmeye Hazır Mısınız?
Kendisini sevin ya da sevmeyin, Bloomberg Media’nın kurucusu ve çoğunluğunun sahibi Micheal Bloomberg’in her zaman inançlarının peşinden giden bir iş adamı olduğu kesin.


İlk işinden kovulan Bloomberg, krizi fırsata çevirerek şansını medya ve teknoloji alanında kendi denedi ve günümüzde özellikle ekonomi alanında önemli bir veri kaynağı olan Bloomberg’i kurdu.


New York valiliği yaptığı 12 yıllık dönemde de korkusuz ve inatçı kararlarıyla tanındı. The Atlantic’e verdiği bir röportajında “ Liderlik doğru bildiğini yapıp sebebini sonra bulmaktır. Liderlik görevini üstlenenler alabildikleri en iyi bilgiyle yola çıkıp çoğunluğun iyiliğine en uygun kararı almalıdırlar.” diyen medya patronunun şu sıralar yaklaşık 44.3 milyar dolarlık bir serveti bulunmakta.


Her zaman kendi inançlarına olan sağlam güveniyle hareket eden Bloomberg, görev süresinde kamuoyunda pek de hoş karşılanmayan birçok tartışmalı karara imza attı. Bunlar arasında silah kontrolünün sıkılaştırılması için izlediği politikalar ve obeziteye karşı getirdiği gazlı içecek vergisi başı çekti.


Kendisini eleştirenlere cevabıysa mizacına oldukça uygundu: “Eğer herkes yönetim biçiminizden memnunsa kolay bir tepeden aşağı kayıyorsunuz demektir. Düşme riskini almıyorsunuzdur. Daha dik yamaçlara çıktığınızda popüler olmayan kararlar almak zorunda kalırsınız. Kimsenin peşinden gitmeye cesaret edemeyeceği sorunlarla ancak düşme riskini alarak mücadele edebilirsiniz.”


kaynakça :http://www.yeniisfikirleri.net


Tavsiye Yazısı :Herkesin Okuması Gereken En İyi Otobiyografiler

Yorum Yap!

72 Yorum

 1. Özelliklerine sahibim ama zengin değilim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi bir de kader kısmet var unutmayalım sibel hanım :)

   Sil
 2. Maddelere bakınca aslında ilk olarak gönül zengini olmak gerek... Paylaşımınız için teşekkür ederim bilgilendik...Selam ve Dua ile ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o bam başka bir zenginlik ben teşekkür ederim a.selam

   Sil
 3. bu kadar kolay olsaydı ortalık zenginden geçilmezdi. Düşünsenize dünyanın zenginliğinin yarısı 26 kişinin elinde ..Ne yazık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabi ki öyle ama burada öne çıkan özellikleri belirtiliyor yoksa bunları yaparak zengin olursunuz diye bir kural yok tabi :)

   Sil
 4. Başarılı insanların özelliklerinden kendime özet çıkardım: Öğrenme aşkı, zaman, girişimcilik, enerjik ve çok yönlü olma, mütevazi ve hedeflerin peşinden gitme..

  YanıtlaSil
 5. O kadar sakin ve minimal bir hayat yasiyorum ki, cok param da olsa ne degisirdi bilmiyorum 😃

  YanıtlaSil
 6. Gerçekten de zengin insanların tüm özelliklerine sahibim ancak zenginlik bizim inancımıza göre tam olarak sebeplerle açıklanamaz. yukarıda bahsedilen özelliklerin birine bile sahip olmayan pek çok insanın çok zengin olduğuna şahit oldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zengin olmakla gezgin kalmakta farklı şeyler bence zengin olabilirsin ama bu özellikleri barındırmadığın sürece bir yerlerde bir sıkıntı yaşayabilirsin diye düşünüyorum

   Sil
 7. Kaybediyorsam Zuckerberg gibi iyimser olamadığımdan olabilir :) Buffett haklı, hiç bir başarı birden olmaz. Olanlara da hayret ederim :O
  Bilgilendirici paylaşımınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim Aylin Hanım tabiki bu başarılarda çok etkenler var ama biz bir kaç özelliklerinden bahis ettim ben teşekkür ederim saygılar

   Sil
 8. Dünya'nın en zengin insanlarının en önemli ortak özelliği kitap okumaları olarak görülüyor. Ancak okuduğumuz sayfa sayısı kadar okunan kitabın kalitesi ve içeriği de önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabiki ne yaparsak yapalım kalitesini yapmalıyız teşekkürler saygılar

   Sil
 9. Karakter-islik özelliklerini zengin oldukları zaman bile aynı şekilde korumaya başarmışlar sanırım.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten kötü yönde bir değişim baya olumsuz etkiler yapar teşekkürler saygılar bizden

   Sil
 10. hepsi de güzel özellikleer :)

  YanıtlaSil
 11. bu insanlar yazıları okudukça gerçekten o başarıları tesadüf değil gerçekten hak ediyorlar diyor 😊 👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman herkes hak ettiğini yaşıyor mu diyoruz ama belki de tam öyle değil muhakkak bu arkadaşların hakları vardır ama bu kadar mı çok bilemedim :)

   Sil
 12. aslında biz de çok zenginiz ama nedense o zenginliği göremiyoruz..🙂 elinize sağlık..✔😊

  YanıtlaSil
 13. şimdi kim demeişti unuttum ama sözü hiç unutamadım ' para kazanmak değil ama parayı harcamak bir kültürdür ' çok beğenmiştim .. evet çok çalışıp ciddi paralar kazanabilirsiniz ama bunu gerek kendinize, gerek çevrenize yardımlarınızla, gerek işe yatırımınzla değerlendirmek için belli bir bilgi ve kültür seviyesinde olmak gerekiyor

  YanıtlaSil
 14. evet katılıyorum size doğru bir söz saygılar

  YanıtlaSil
 15. Para kazanmak tek amacınızsa bence ulaşılmaz bir durum değil. Bir şekilde hatta günümüzde daha kolay oluverirmiş gibi geliyor. Ama parayla kendime bir karakter yaratayım, satın alayım diyorsanız işte o çok zor. Cehaletin ya da kötü olmanın para ile giderildiği pek olmamıştır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız sevda hanım teşekkür ederim

   Sil
 16. “9 kadın hamile kalarak 1 ayda bebek doğuramaz.” adam doğru söylemiş de 85 yaşında ne yapacağım parayı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yastık yorgan :) torunlara miras başka bişi olmaz

   Sil
 17. Faydalı ve ilginç bir yazı olmuş teşekkürler...

  YanıtlaSil
 18. Okumak olabildiğince çok okumak, sabirlı olmak, fedakarlık yapmak paranın ve başarının anahtarlarından. Üzerimize düşenleri yapalım artık gerisi kader kısmet. Teşekkürler Engin Bey ilham verici bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani biz alt yapıyı hazırlayalım kısmette varsa olur saygılar sunuyorum İbrahim bey

   Sil
 19. bill gates in dediğine katılıyorum öğrenmenin yaşının olmadığını düşünenlerdenim fakat markın dediği gibi enerjikte olmak gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zaten ufak tefek bir şeyler ister istemez öğreniyoruz ama istek de olursa daha farklı olur teşekkürler yasin bey

   Sil
 20. Yalnız hepsinde olgun bir taraf var parayı önemsememişler başarıyı düşlemişler ve para gelip onları bulmuş.Parayı sadece hayat standartlarımı bozmayacak kadar olsun isterim çok paraya gerek yok ama çok istediğim fazla pahalı olmayan şeyleri alabiliyim kızımın isteklerini alabiliyim yeter.Fazla para isteyenin olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler devrim hanım siz yine de çok fazla gelirse yorum da belirtirsiniz biz seve seve iban göndeririz saygılar :)

   Sil
 21. 😊hepsi güzel meziyetler ama bazen nasip denilen ozellik devreye giriyor ... Rızkımızı çaba ile artirabiliriz ancak yine de nasip ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet nasip diye bir şey de var zaten bir yorumum da bahsetmiştim başarılar diliyor teşekkür ediyorum aslı hanım

   Sil
 22. Bill Gates hakkında bir çok şey okuyorum ve gerçekten başarılı bir kişilik. Özeniyorum.

  YanıtlaSil
 23. Çok güzel bir yazı bana çok iyi geldi ,teşekkürler ve destek için facebook sayfamda paylaştım bilginize :)
  https://www.facebook.com/kaliteliyasaminyeri/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim sayfanızı ziyaret edicem saygılar.

   Sil
 24. O kadar sakin ve ailemle bir hayat yasiyorum ki, cok param da hayatım da bir şey değişmezdi heralde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarım hep istediğiniz şekilde yaşarsınız teşekkürler saygılar.

   Sil
 25. Bill Gates'in servetine diyecek yok.. O rakamları göremeyiz elbette.. Ama yaşam boyu öğrenmek benim de hayalim. Bill Gates ile bir ortak noktamız varsa o da bu olabilir ancak.. Milyar dolar derken bile dilim sürçüyor..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bize milyon dolarda yeter ama en önemlisi sürekli öğrenmek ve gelişmek :)

   Sil
 26. Valla bu söylenenlerin hepsine sahibim veya olmadıklarım varsa olabilirim hemen şimdi :) Yeter ki gelsin şu paralar artık Engin Bey :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olur inşallah zengin olunda kurtarın bizi şu hayattan :)

   Sil
 27. Başarı için biraz da fırsat ve şans lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ahsen hanım öyle bir etken de var teşekkürler.

   Sil
 28. Bu insanlar çalışarak gerçekten bilğiylemi bu paralara ulaştı . Yoksa doğru zamanda doğru adımmı. Yada bu bir şans mı . Eğer şans ise benin çok şansa ihtiyacım var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar bilemeyeceğim tabi ama şansında önemi var doğru zamanın da size bol şanslar diliyorum.

   Sil
 29. Bir fıransız atasözü derkii: 5 Olmadan 4 olmaz. Zenginlik önce insanın içinde olmalı .Çevresine verdiği manevi değer kişinin karekterini belli eder. Kişinin nekadar zengin olduğu değil nekadar mantıklı olduğudur zenginliği.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel söylemiş arkadaş çok teşekkürler seda hanım

   Sil
 30. Bu insanlar girişimciliğin aşırı desteklendiği bir kültürel iklime sahip.
  Bizde halkımızın yüzde 71 i hayalinin memuriyet olduğunu söylüyor.

  Memuriyet zihniyle marka yaratılamaz. Girişimciliği destekleyen bir ortama bizler sahip değiliz.
  Coğrafya kaderdir sözü bence çok doğru.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen pazarın ülke ekonomisinin insan alışkanlıklarının çok büyük önemi var kıymetli yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 31. İnsanda bir özellik bile çıkmaz ya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çıkar çıkar belki siz göremiyorsunuzdur dışardan bir göze danışın :)

   Sil
 32. Özelliklerine sahibiz ama zengin değiliz kahretsin ki:) Bu arada yazıyı daha önce okumuş ve yorumlamıştım. Fark ettim ki Google plus yorumları silinmemiş. Fakat profil fotoğrafları falan silinmiş yorumlardan. Bizde de öyle olmuştur sanırım. Hiç dikkat etmemişim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok google plus yorumları silindi gülhan hanım çok yorum kayıp ettim o yüzden teşekkürler.

   Sil
 33. Dünyanın en zengin insanlarının özelliklerinin çoğuna sahibim. Tek eksiğim var, para. Yatırım yapamıyorum. Buradaki çoğu zengin insan, ilk işlerine büyük yatırımlarla giriyorlar. Ben de yatırım yapacak para yok maalesef. Çok fikrim var ama bunların çoğu fikir olarak kalacak ne yazık ki. Yazınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım yatırım yapacak kadar paranız olur ama siz olumlu düşünün bence ben teşekkür ederim

   Sil
 34. Parayi Dogru Kullanmayi Bilmek Herseyden Buyuk Bir Basaridir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle dünya en zenginleri parayı yönetemeseydi belki de bu kadar servet sahibi olmazlardı.

   Sil
 35. bu özelliklerin biri bende olsa burda benimde adım olurdu 😂😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani belki bilemedim umarım ileride olur ne diyelim:)

   Sil
 36. Çok zengin bir kişi olmak yerine, gönlü zengin olmak daha daha değerli bir olgudur.
  Her birinin kendine göre sorumlulukları ve sıkıntıları da pek çoktur.
  Parayı kazanmak için zengin olmuyorlar,
  Daha çok elindekini iyi yere harcar iken zengin oluyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizinki de farklı bir yaklaşım tabi saygılar.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)