Merhaba arkadaşlar,

Artık bir çok bölgeye de karın yağmasıyla havalar bayağı soğudu bende bu yazımda bu soğuk havalarda sokakta yaşayan dostlarımız için ne yapabiliriz.
Diye düşündüm bir kaç yazı okudum bir kaç madde derlemeye çalıştım gerçi bunların hepsini belki de biliyorsunuz ama olsun ben hatırlatmak istedim.

Barınaklara Yardımcı Olmak

Bence barınakta yaşayan hayvanları da düşünmek gerekiyor çünkü sokaktan hayvan alındığın da buralara götürülüyor eğer buralar daha iyi ve imkanları daha geniş olursa sokak hayvanları da daha rahat eder.

Evimiz deki eskimiş battaniye, kıyafet, eskimiş yataklar barınaklara bağışlanarak hayvanlara daha sıcak bir ortam sağlanabilir.Eğer imkanınız da varsa orada ki hayvanlara mama eski gazete yiyecek tarzı şeyler götürülebilir.


Sokak Hayvanları İçin Kış Aylarında Neler Yapabiliriz

Görmezden Gelmeyin

Özellikle bu aylarda yemek bulmakta ya da ısınacak bir köşe bulmakta sıkıntı yaşıyorlar. Hasta olunca kolay kolay atlatamıyorlar belki size evinize alın diyemem çünkü herkes gerekli koşullara sahip olmaya bilir. Ama böyle bir durumda hayvanların tedavisinde ve barınmasında size ücretsiz yardımcı olabilecek bir çok kurum var en azından bunlara bilgi verelim.


Sokak Hayvanları İçin Yemek Ve Su Bırakın

Sadece kış aylarında değil her mevsimde belirli yerlere evlerinizin önüne bir kap su (kışın ılık olursa daha iyi) bir kap da yemek. Belki mama alacak gücünüz olmayabilir, o zaman sofranızdan artan yemeklerinizden de paylaşırsanız, inanın çok mutlu olurlar. Bu konuyla ilgili kasaplar ve lokantalardan yardım alıp çöpe gidecek olan yiyecekler alınabilir mesela.


Soğuktan Korunmaları İçin Kulübe Yapın

Özellikle barınma kışın hayvanlar için en büyük problem çünkü kışın daha soğuk daha çok üşüyorlar daha çok ıslanıyorlar. Eski tahtalardan kartonlardan ufak kulübeler yapılarak müsait yerlere bırakılabilir. 

Yalnız burada çoğu yanlış bir uygulama yapıp kapıyı tam ortadan açıyor kenardan kapı yapılırsa içerisi daha az rüzgar alır.Birde kulübeleri naylonla sararsak hem rüzgarı hem de yağmuru almamış olur.

 Kışın Kuşları da unutmayalım! 

Kuşlar için cam kenarlarına balkon köşelerine yemler sular bırakılabilir. Ben balkonum da kuş istemiyorum diyorsanız , ağaç dallarına ekmek batırılabilir ya da pet şişelerden yemlik suluk tarzı şeyler yapıp ağaçlara asılabilir.

Araba Kaput Altları Ve Sıcak Yerlerde Ki Motorları Kontrol Edin

Sokakta yaşayan hayvanların soğuk günlerde ısınmaları için en uygun ortamlardan biri de yeni park etmiş arabaların motor bölümleridir. Yeni kapatıldığı için sıcak olan bu ortamlara sığınan kedi ya da köpekler çoğu zaman dikkatsizlik sebebiyle ciddi şekilde yaralanabilirler. 

Bu nedenle özellikle karlı günlerde arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputu kontrol edin ve motor bölümüne, lastik üstlerine ve aracın altına bir göz atın.Ayrıca dışarıda bulunan bu tip sıcak olan cihazları da çalıştırmadan önce kontrol edelim.motor kaputuna saklanan hayvanlar