Yüze Bakan Adam Ahmet Akça


Yüze Bakan Adam
Bu yazımda size çok sevdiğim bir yazar Ahmet Bey ilgili bir makale hazırladım.Aynı zamanda degerli bir abimiz ve arkadaşım olur ona göre okuyun yani:)

Ayrıca büyük firmalarda ve şirketler de bu konular üzerine eğitim vermektedir. Aşağıda ki yazı kendisinden izin alınarak hatta yazının çoğunluğu kendisi tarafından yazılarak hazırlanmıştır.

Ben bloğumun da çok fazla kitap incelemesi paylaşmadığım için burada kitap incelemesi yapan bloğcu arkadaşlarıma biraz iş düşüyor bu kitapların incelenmesinde hatta bu yazıyı da blog önermelerinde paylaşırlarsa sevinirim.

İnsan Yüzünden Kişilik ve Karakter Tanımlama

İnsanın yaşamı boyunca edindiği deneyimler, onda bedensel izler bırakır. Bu izlerin en açık bir biçimde göründüğü alan, insanın yüz bölgesidir. İnsanlar, birbirlerinin yalnızca yüzünü inceleyerek onların karakterleri ve eğilimleri hakkında önemli bilgiler elde edebilirler. Antroface de denilen bu biyometrik yüz okuma ve profil tanımlama yöntemi ile insanlar henüz konuşmaya başlamadan onlar hakkında önemli bilgiler elde etmek mümkündür.
İnsan yüzünün tüm hatları, ergenlik sonrasında oturur. Hangi alana ilgi duyulduğu, hangi alanda daha üretken ve başarılı olunabileceği gibi kişiye dair önemli ip uçları biyometrik yüz okuma ve profil tanımlama tekniği ile elde edilebilir. Bu teknik, bilimsel temellere dayanmakta, insanı ve arketipleri esas almakta olan tamamen bilimsel bir yaklaşımdır.
Profil Tanımlama; bireylerin yüz, mimik, jest, ses, koku, kıyafet hatta anatomik özellikleri ile beden dillerini deneysel yöntemler kullanarak kişilik, karakter gibi geniş, anlık duygular gibi reflektif davranış ve unsurlarını anlamak için kullanılan tekniklerin bir araya getirildiği özel bir daldır.

İnsanların iç alemlerini nasıl dışarıya yansıttığıyla ilgilenen bu dal, binlerce yıl öncesine dayanan insan sınıflandırma arayışının bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya konulan bulgularıyla çalışır. Sözsüz iletişimin derinliğine giden bu eğitimin temel amacı; insan kaynaklarından güvenliğe, satıştan eğitime, psikolojiden liderliğe kadar insani ilişkilerin olduğu hemen her meslekte kullanılabilir bilgileri harmanlayarak temel seviyede sizlerle paylaşmaktır.
1970 li yıllarda suç ve suçlu profilinin oluşturulması amacı ile kullanılan profil tanımlama günümüzde bir çok alanda etkin olarak kullanılmaktadır.
Günümüzde MCI, General Electric, American Airlines gibi dev şirketlerin, FBI, CIA gibi dev kurumların, teknoloji devlerinin, ünlü psikiyatrların yüz analizi ile ilgili hizmet ve eğitimlerinden, hem doğru işe doğru eleman hem de üst düzey yönetici seçmekte hem de danışanlarına hizmet vermekte yararlandığı bilinmektedir.
Amerika’da üst düzey yöneticilerin % 80′ inin bir şekilde bu eğitimlere katıldığını söylemesi de popülerliği arttırmaktadır. Dünyanın en prestijli yüze yakın üniversitenin binlerce yapmış olduğu deneyler ile %93 doğruluk payına ulaşan bu eğitimleri sizlerle paylaşmak ya da sizlere konuyla ilgili alanlarda danışmanlık yapmak istiyoruz.

Ahmet Akça Kitapları

Senin yüzünden
senin yüzünden

Yalan dili edebiyatı
yalan dili edebiyatı

Yakında çıkacak olan kitabı da "Profil Tanımlama" adında olacak

Yorum Yap!

94 Yorum

 1. İnsanın siması son noktayı koyuyor anladığım kadarıyla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Yusuf bey insan yüz hatlarından mimiklerinden aslında bir çok şeyi ele veriyor.

   Sil
 2. Bazılarının şer akan yüzünden anlayabilsek de bazıları da kendini iyi gizliyor. Önemli yerlerde kullanılacak önemli bir eğitim teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Erhan Bey dünyanın bir çok alanında kullanılan bir teknik

   Sil
 3. Türk olarak bu alanda ilerlememiz gerektiğini düşünüyorum. Paylaşım için teşekkür ederim ...Selam ve Dua ile ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim elimizden gelen tanıtmaktı katkımızı yapmaya çalıştık a.selam.

   Sil
 4. Gerçekten de katılıyorum ☝🏻
  Melek gibi kalbi yüzüne yansımış diye boşa denmemiş sanırım
  Güzel bir makale ve öneri teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 5. Verdana o kadar rahat okunuyor ki Engin Bey, öncelikle bundan bahsetmek istedim.

  Eylemlerimiz söylemlerimizden daha hızlı ve fazla.. İlk gençlikten itibaren yüz hatlarının neye yatkın oluşumuzu ortaya çıkarmış oluşu oldukça etkileyici..

  Yazınız aklıma Lie To Me filmi kahramanı Dr. Lightman ve kitap yazarı Paul Ekman'ı getirdi..

  Mühim bir mevzu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selimhan bey verdana evet rahat oluyor okuyucu için blogu yazarken harfler büyük gözüküyor ama yayınlayınca pire kadar ama Ön izlemeyi bakınca anlıyorsun lie to me filmini duydum ama sanırım izlemedim ama Amerika ve bir çok ülkede çok kullanıyor bu yöntem teşekkürler Selimhan bey saygılar

   Sil
 6. Ahmet Bey kitaplarında jest ve mimiklere yoğunlaşmış gözüküyor. Çok merak ettiğim bir konu bu, inceleyeceğim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler aşağıda linkleri mevcut bakabilirsiniz saygılar

   Sil
 7. Yüzümüz gerçekten anlatıyor kişiliğimizi ve yaşanmışlıkları. İlgi duyarım böyle konulara. Ahmet Akça'ya teşekkür ediyorum emek verip yazdığı kitapları için. Not aldım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Ahmet bey bu konular da çok iyidir teşekkürler sağolun

   Sil
 8. jest mimikler yani beden dili herşeyi ele veriyor bu konu hakkında bilgi edinmiş olduk teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemde çok önemli işin profesörü öyle diyor teşekkürler saygılar

   Sil
 9. Çok güzel bir takdim olmuş, teşekkürler. Tipoloji yapmayı pek sevmem.

  YanıtlaSil
 10. Beden dili, jest ve mimikler insanı tanımada en önemli hususlar. Ve tabi ki de uzmanlık gerektiriyor. Tanıtım için teşekkürler, ilginç bilgiler öğrendik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet İbrahim bey Ahmet bey de bir çok özel şirketlere bu eğitimi veriyor ben teşekkür ederim

   Sil
 11. konu ilgimi çekti, ama detaylı bilgim yok. değerli yazarım kitaplarını not aldım.

  YanıtlaSil
 12. Bir kitapta okumuştum, insanların ilk izlenimlerimde karşısındaki kişi hakkında olumlu veya olumsuz yargılar oluştuğu yazıyordu ve buna katılıyorum. İlk izlenimler de bile farkında olmadan fikir oluşturuyoruz. Ayrıntılı bilgiler ve kitap böyle bir konu da oldukça etkili olabilir. Bence çok güzel bir paylaşım olmuş :) teşekkürlerr...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabiki ilk intiba çok önemlidir deneyimlerimizle az çok belkide kişiyi de çözmeye çalışıyoruz işte burda eğitimini alan kişi seceresini döküyor ben teşekkür ederim Aylin Hanım

   Sil
  2. Aynen öyle, rica ederimmm.

   Sil
 13. Merhaba...Oldukça uzun bir geçmişi olmasına ve bizde de bu konuda önemli bir bilgi birikimi olmasına rağmen ihmal ettiğimiz,yeni keşfettiğimiz alanlardan biri daha.Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki ileride daha çok kullanılacak yazıda da yazdığı gibi bir çok firma insanları bile işe alırken bu yöntemden yararlanıyor teşekkürler

   Sil

 14. İlgiyle okudum. Çokkkkk teşekkürlerr.

  YanıtlaSil
 15. Ahmet beyi bilmiyordum. Değerli paylaşımınız sayesinde tanımış oldum. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 16. Cok ilginc bilgiler 😊

  YanıtlaSil
 17. Yüz mimikleriyle suçluların yakalandığı bir dizi vardı.Yabancı bir diziydi ama hatırlayamadım şimdi adını.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lie To Me dizisi yurdagül hanım ben teşekkür ederim.

   Sil
 18. Bu güzel yazı için teşekkür ederiz

  YanıtlaSil
 19. Jest ve mimiklerimiz gerçekten anlatıyor kişiliğimizi ve yaşanmışlıklarımızı.Ahmet Akça'ya teşekkür ediyorum emek verip yazdığı kitapları için ve Size teşekkür ediyorum böyle güzel yazarları bize tanıttığınız için.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 20. Ahmet bey ve kendi adıma ben teşekkür ederim saygılar.

  YanıtlaSil
 21. Ben bu konuyu gerçekten çok merak ediyorum. Bu konuyla ilgili birçok film izlemişliğim vardır. Lie to me, Mentalist türünden dizileri de çok severim. Aslında çok yararlı bir eğitim olur diye düşünüyorum. Bu kitapları alıp, bir müsait zamanımda okuyacağım gerçekten. Düşünsene Sherlock gibi detaylara bakıp, insanın yalan söylediğini anlıyorsun. Ayrıca bunları öğrendikten sonra insanların seni kandırma ihtimali sıfır. Çook havalı olur çook ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülhan hanım kitapları okuyunca blogda bize bildirin bundan sonra sizinle ona göre konuşsunlar :) çünkü artık kimse sizi kandıramaz :) değerli yorumlarınız için teşekkür ederim

   Sil
 22. Bu yazarı bilmiyordum ama yüz tanıma konuları az biraz aşina olduğum konulardan. Bu kitapaları da inceleyeceğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler arif bey tavsiye ederim diyicem blogda yazdım daha ne diyeyim :)

   Sil
 23. hımmm, iyimiş evet. güzel konular. severim de bu konuları. beden dili de severim. yazarı tanımıyorum veya belki de duydum ama unuttum. acaba ted konuşmalarında var mıydı. bir ikisine gittimdi. bana yakın zaten zorlu. üç kitabı var demek ki. faydalı arkadaş deseneee :) tımıms bir seçmeler yazımda senin bu yazının linkini eklerim. yazarı da bi incelemeye alayım. kitapları dr de filan vardır herhaldesi. cevahirde rastlarım belkilim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deep yorumunu okuyunca yaşayacakmıyım doktor hanım diyesim geldi ama demiyorum sadece yazdıklarını yaparsan yeterli:) özelikle blog seçmelerine eklemek iyi olur çünkü sizin takipçikeriniz daha çok kitap değerlendirmelerini takip ediyor değerli yorumun için teşekkürler

   Sil
 24. Çok detaylı ve güzel bir anlatım olmuşyüreğinize sağlık

  YanıtlaSil
 25. Antroface biyometrik yüz okuma ve profil tanımlama yöntemi,mekanik yapay zekalarında ilgisi dahilinde aslında..İlginç bir konumuş,elinize sağlık..✔😊

  YanıtlaSil
 26. İlgi alanıma giren konulardan, Türkiye'ye dönüşte alıp, tekrar yollara düştüğümde okumak iyi olur, ellerinize sağlık...

  YanıtlaSil
 27. Çok güzel bir yazı olmuş. Güzel bir ifadeyle anlatmışsınız. Tebrikler 👏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler rüya hanım beğenmenize sevindim saygılar

   Sil
 28. Beden dili, profil tanımlama vs. gibi konular hep ilgimi çekmiştir. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim kitapları okumanızı tavsiye ederim saygılar.

   Sil
 29. Çok başarılı biryazı olmuş ahmet beyin kitaplarını okuyacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler teveccühünüz kitapları okumanızı da şiddetle tavsiye ediyorum

   Sil
 30. Biyometrik yüz okuma yöntemini bilen kişilere danışarak çocuklarımızın gelecekte başarılı olabileceği mesleğe yönlendirmek nasıl olur acaba? Ne güzel bir yöntem sayenizde öğrendim 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani olabilir aslında çok mantıklı teşekkürler saygılar

   Sil
 31. ben bu tarz kişilik analiz etmelere bayılıyorum

  YanıtlaSil
 32. O zaman yazar ve kitapları size hitap ediyor saygılar

  YanıtlaSil
 33. bazı ülkelerin üniversiteleri bu konuda ciddi araştırmalar yapıyorlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ciddi çalışmalar ve uygulamalar yapan ülkeler var teşekkürler.

   Sil
 34. Beden dili eğitimleri veriliyor bizim ülkemizde de Polislere fakat yüz okumayı ilk defa duydum. Notumu aldım dikkat çekiciymiş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim zeynep hanım ne mutlu aracı olduk.

   Sil
 35. Yazılarına baktım. Bende yeni bloga sahibim. Seni izleyici olarak takibe de aldım. Desteklerini bekliyorum. iyi günlerin olsunnn...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim desteğiniz için tabiki elimden geleni yaparım saygılar.

   Sil
 36. Melek gibi kalbi yüzüne yansımış diye boşa denmemiş sanırım ama bir de melek yüzlü şeytanlar var onlara ne yapmak lazım bilmiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. OO Ahmet uzun zamandır görünmüyordunuz :) melek yüzlü şeytanlarda Allah tan bulsun ne diyelim

   Sil
 37. Yüz okuma varmiydi ben ilk defa duyuyorum ama böyle güzel bir bilgi için size tsk ederim engin bey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet özellikle bir çok ülke de işe alırken bile kullanılan bir yöntem ben teşekkür ederim.

   Sil
 38. İnsan esnaf olunca direk anlıyor artık insanın ne oldugu ne olacağı gerçekten tecrübeler insana çok şey öğretiyorum bu benim kendi düşüncem tabi saygı duyarım herkesin düşüncesine

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki insanlarla sürekli iç içe olunca birde ticaret yapınca daha çok tecrübe kaznıyor insan saygılar teşekkürler.

   Sil
 39. ben gibi bir kitap kurdunun üstüne düşeni yapmak isterim. kitabı hemen temin edeyim. sonra da instagram takipçilerimle ve blogumda paylaşayım. kitap yorumumun ardından Ahmet Bey le bir röportaj isterim. :)) Engin bey duyrulur taleplerime aracılık size düşüyor :) top sizde :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç sıkıntı yok ben aracılık ederim siz yeter ki isteyin ne zaman isterseniz iletişimi kurarım Ahmet beyde beni kırmaz teşekkürler.

   Sil
 40. Bu yazı da diğerleri kadar güzel olmuş. Böyle yazılara devam edin bence. Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 41. Yorum etkinliğinden geliyorum beklerim

  YanıtlaSil
 42. Yalan Dili ve Edebiyatı çok ilginç geldi bana. Edinip iyice bir inceleyeceğim.
  O kadar profesyonel "oyuncu" lar var ki, kim kimdiri anlayıp kendimizi korumak için bu bilgileri edinmemizde yarar var. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim Ahmet hocam bu konularda sadece kitap yazmıyor bir çok eğitim programları da veriyor umarım fayda görürsünüz teşekkürler

   Sil
 43. Acaba Ahmet bey esnaflık yapmış mı esnaflşar genelde insanın yüzünden ne olduğunu anlar:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben eski bir asker olduğunu biliyorum ama ayrıca esnaflıkta yapmış mı hiç sormadım teşekkürler

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)