2080 Yılına mektupÖncellikle böyle bir "2080 yılına mektup" yok ama yazmış olsaydım aşağıda yazdıklarım olurdu muhtemelen, iyi okumalar.
Zihnimde yazılmamış cümleler yazımı okuyabilirsiniz.
2080 yılına kadar yaşarsam 90'lı yaşlarda olacağım yaşamazsam, zaten malum toprak olacağım.
O yıllarda muhtemelen şimdi ki gibi petrol savaşları doğalgaz savaşları olmaz diye düşünüyorum.

Belki ufak tefek olur ama bir hava bir su savaşları gibi olacağını düşünmüyorum. Günümüzde belki de, başladı bu bakir yerleri ele geçirme savaşları ama belki biz farkında bile değiliz.

Birçok ülke dikkat edin aynı zaman da su kaynaklarını da ele geçirmeye çalışıyor. Küresel ısınma bu şekilde devam ederse, çevre kirliliği için önlem alınmazsa 2080 de ne yaşanacağını, tahmin etmek çokta zor değildir.


Geleceğe mektup

Hatta şöyle söyleyeyim belkide bu bahsettiklerim o tarihlerden çok önce yaşanacak.

İnsanların bir lokma yiyecek için birbirini öldürdüğü, hatta belkide çocuğu yaşasın diye kendini ölüme terk ettiği temiz hava soluya bilmek için göç ettiği temiz su bulabilmek çok çabalar sarf ettiği bir dünya olacak.
Hep yeni meslekler çıkacak diyoruz belkide en iyi meslek deniz suyunu içme suyuna çevirenler için olur bilemeyiz.

O yüzden çocuklarımıza dünyayı çevremizi korumayı geleceği düşünmeleri kaynaklarını  tasarruflu kullanmayı öğretmeliyiz.

Ayrıca onlara da 2080 yılına mektup yazdırabilirsiniz.

Tabi bunun tersi de olabilir, teknoloji çok gelişir insanlar daha doğmadan DNA üzreinde oynanarak doğduğunda sağlıklı hastalıklarından arınmış olabilir.
Yaşam süreleri uzayabilir, yapay su kaynakları üretim tesisleri kurulabilir.

Nano robotlar insan vücudunda dolaşarak hastalıklı hücreleri iyileştirebilir.
Bunun nasıl olduğunu bilmek isterseniz, Nano robotlar yazımdan bakabilirsiniz.

Uçan arabalar, çok akıllı evler her alanda çalışan robotlar belkide uzayda yaşam hepsi gerçekleşebilir

Umarım 2080 yılına mektup yazımız, 2080 ne kadar var olur ve okurlar.

Bugün yaptığımız bu etkinlik bir çok terde TÜRKİYE, ABD, İNGİLTERE, FARANSA gibi bir çok ülkede özellikle üniversite öğrencileri arasında yapılmaktadır.
Umarım dünya 2080 yılında çok güzel savaşsız, kansız, insanların mutlu olduğu bir yer olur.

Tamamen kendi cümlelerimiz ve tahminlerimizdir.

Yorum Yap!

100 Yorum

 1. 2080 yılında 104 yaşında olacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dede diyecem de bizde aynı olcaz sıkıntı yok yusuf eğer yaşarsak tabi neyse 2080 yılına mektup etkinliğine katılmanı isterim saygılar.

   Sil
  2. Engin 2080 yılında blog yazmaya devam ediyormuşuz :)

   Sil
  3. yaşarsak neden olmasın kafamızdan geçenleri satırlara dökecek bir teknoloji çıkar sanırım :)

   Sil
 2. Bu mimi çok beğendim benim içinde fikir oldu bende yazayım belki torunlarım okur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sibel hanım çok teşekkür ederim 2080 yılına mektup etkinliğine katılmanızı isterim.

   Sil
  2. Benim konspet yemek olduğu için mim daha hiç yapmadım mim dizin acısından önemli zannedersem blogumda ayrıca bir sayfa açıp ilk mimi mi ve diğer mimleri yazmaya başlıyayım teşekkür ederim

   Sil
  3. sibel hanım bu yaptığımız etkinlikler google da olmayan başlıklar ve şuan googledan kontrol edin 2080 yılına mektup yazın ilk sırada çıkıyorum

   Sil
 3. Çok güzel bir içerik yazısı olmuş. Elinize sağlık Engin Bey

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim 2080 yılına mektup yazımı beğendiğiniz için.

   Sil
 4. Bu güzel bir etkinlik oldu Abim, inşallah dediğin gibi olur... Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim furkan bu sefer senide bekliyorum etkinliğe inşallah hayırlısı olur a.selam

   Sil
 5. inşallah ülkeler evletlarımız torunlarımız sağlıklı bir çevrede yaşayabilsin diye gereken önlemleri biranönce almaya başlarlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım dediğiniz gibi olur iyi dilekleriniz için teşekkürler.

   Sil
 6. Geleceğe mektubu gerçekten çok güZel olmuş tebrik ederim olası şeylerden bahsetmişsiniz aynı görüşteyim farklı birşey beklemek mümkün değil gelecekte gelecek göremiyorum umarım herşey 2080 yılında daha mutlu sağlıklı ve düzenli bir hayatları olur.

  YanıtlaSil
 7. Erhan Beyin yazısını okuyunca bu etkinlikten haberdar olmuştum. Yakın tarihte yapay zeka teknolojisinin kullanılmadığı bir alan kalmayacak sanırım. Bilişim ve hizmet sektörü daha da ön planda olmaya devam edecek gibi görünüyor. Ülkeler arası hırs ve rekabetin geleceğimizi tehdit etmemesini ümid etmek istiyorum. Ayrıca, bütün bu teknolojik gelişmelerle birlikte insan ömrü uzadığı/uzayacağı için yaşlı nüfusun giderek arttığı/artacağı ortada. Özellikle yaşlı nüfusun bütün bu değişim ve dönüşüme kolay adapte olabilmesini ümid ediyorum. Konunun hakkını vermişsin. Emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet muhtemelen ölüm yaşları biraz daha artabilir buda dünya yükünü artıracaktır hayırlısı diyelim çok teşekkür ediyorum 2080 yılına mektup yazısını beğendiğiniz için

   Sil
 8. 2080 yılına mektup yazma fikri ilginçmiş cidden. O zamanda ne olacağını hiç birimiz bilemeyiz. Siz de bazı tahminlerde bulunmuşsunuz. Söylediğiniz gibi dünya bu şekilde katledilmeye devam edilirse, 2080 de bir damla su için birbirini yiyen bir insanlıkla karşılaşabiliriz. Zaten şimdiden yani kaynaklar tükenmemişken birbirini yiyor insanlık. O zamanı düşünmek bile istemem doğrusu. Belki de çoktan dünya tükenmiş ve insanlık Marsa taşınmış olabilir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2080 yılına mektup yazımı çok iyi okumuşsunuz umarım tatil için sadece marsta bulunuruz saygılar.

   Sil
 9. Gelecek yıla mektup yazmak gerçekten çok ilginç Açıkçası aklıma yattı,yapacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. meltem hanım çok memnun oluruz saygılar sunuyorum

   Sil
 10. 2080 yılına mektup konulu yazınız çok başarılı olmuş.
  Ben 2080 yılında sanırım 104 yaşında olurum kim öle kim kala diyorum ����

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takdiriniz için çok teşekkür ederim kader kimse ne olacağını bilemez tabi saygılar.

   Sil
 11. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
 12. Hocam iki bakış acısıyla da çarpıcı gerçeklerin hayal dünyasına sevk ettin bizi 2080 yılına yazdığın mektup ile. Ben ikinci senaryonun olmasını umuyor ve bu güzel yazı için teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senaryolar artırılabilir 2080 yılına mektup ta tabi biz en iyi senaryonun olmasını temenni ediyoruz kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim saygılar

   Sil
 13. 2080 yılına mektup yazınızda dikkate değer noktalar var. Büyük ihtimal o yıllarda su savaşları olur diye düşünüyorum. Teknoloji de muazzam noktalara gelir sanırım. Teşekkürler yazınız için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim İbrahim bey saygılar sunuyorum

   Sil
 14. 2080 yılına mektup! Neden 2080?
  Aslında yazıda bahsettiğiniz senaryolar çok önceden yaşanmaya başladı bile. Örneğin, farklı sebepler bahane gösterilerek yapılan savaşlar-kıyımlar, esasen birer stratejik savaş. Bu şekilde su kaynakları dahil diğer doğal kaynaklar ele geçirilip tekelleştirilmiyor mu? Hatta çok uzağa gitmeye gerek yok, ülkemizdeki doğal kaynakların kompradorlar aracılığıyla nasıl da kirli pazarlıklar sonucu büyük şirketlere (ülkelere) devredildiği açık değil mi? (HES projeleri vs.)
  Onlar dünyanın kalan son nimetlerini sömürüp geriye yaşanmaz bir dünya kaldıktan sonra, belki de başka bir gezegende çoktan ayırttıkları yerlere doğru hareket ederken, biz de burada birbirimizi yeriz artık.
  2080 yılına dair olumlu şeyler söylemek isterdim ama biraz da gerçekçi olmak lazım, gidişat pek iç açıcı değil. Yanılıyor muyum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz hanım neden 2080 yılına mektup çünkü arkadaşlar arasında google da olamayan bir başlık için ortak karar alarak isteyenlerinde katılabileceği bu başlık altında istediğiniz gibi bir yazı yazma etkinliği yaptık o yüzden bu başlık zaten bahsettiğiniz şeylerde aşağı yukarı benim yazdığım konular arasında teşekkür ederim bu başlık altında istediğiniz gibi bir makale de siz yazabilirsiniz saygılar.

   Sil
  2. Engin Bey geri dönüşünüz için teşekkürler. "2080 Yılına Mektup" başlığının ortak bir kararla başlayan bir etkinlik olduğunu biliyorum :) Merak ettiğim neden özellikle 2080, özel bir nedeni mi var yoksa rasgele seçilen bir tarih mi? Bu arada kaleminize, yüreğinize sağlık. Sevgiler. :)

   Sil
  3. rica ederim bir kaç tarih belirleyip bunda karar kıldık çok büyük bir özeliği yok sevgiler saygılar bizden.

   Sil
 15. Harika yazı, 2080 yılında teknoloji nasıl olur gerçekten düşünemiyorum bile

  YanıtlaSil
 16. 2080 yılına mektup konusu çok enteresan ve düşündürücü gerçekten.
  Bugünden 2080'e doğru bakınca açıkcası büyük kaygılara kapılıyorum gelecek kuşak için.
  Ben görmeyeceğim o günleri ama Bill Gates'in videoda söylediklerini hiç unutmadım:"Bu gezegen için 8 milyar nüfus çok fazla, bunu 500.000 düzeyine indirmeliyiz." demişti.
  Bir bahaneyle 3. Dünya Savaşı'nı çıkartıp ardından da nükleer yöntemlerle, virüslerle, robot saldırılarıyla dünya nüfusunun 7,5 milyarını yok edecekler. Kalan 500.000 "global elit" de kaynakları rahatça sömürüp uzay turizmiyle sefa sürecekler. Maalesef bana görünen tablo bu.
  Umalım ki, olumlu senaryolar gerçek olsun ama zor...

  YanıtlaSil
 17. Evet bir çok zengin ve kaynaklardan eksilme oldukça bazı insanlar ve güçler bir çok insanın yok olmasını istiyor kaynakların tükenmemesi için birde elitlere hizmet edecek kısımda istiyorlar geri kalanı boşa yaşıyor mantığı ile düşünüyorlar.

  YanıtlaSil
 18. Geleceği bilsek çok güzel olurdu... Belki gelecekte o da olur. Farkındalığımı arttıran bir yazı oldu. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geleceği de bilsek hayatın heyecanı kalırmıydı bilmem
   :) ben teşekkür ediyorum kıymetli yorumunuz için saygılar

   Sil
 19. O günleri göremem herhalde. Ki eğer yaşıyorsam 100. doğum günümü kutlarken tv lerde falan görülebilirim.:) Ama dünyanın savaşsız, kansız, insanların mutlu olduğu bir yer olması temennilerinize yürekten katılıyorum. Hatta hemen şu andan itibaren olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet umarım dünya daha yaşanabilir bir yer olur sizede Allah uzun ömürler versin teşekkürler saygılar

   Sil
 20. o günleri görmek kısmet olursa, kendi kendime bakabileceğim sağlık düzeyinde olmak isterim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarım her daim sağlıklı ve mutlu olursunuz uzun ömürler.

   Sil
 21. aklıma "Geleceğe Dönüş" filmi geldi,orda da profesör emmet brown böle geçmişte yazdığı bir mektub bırakıyodu,daha sonrada marty mcfly bu mektubu gelecekte alıp okuyodu..🙂 Bu da güzel bir fikir aslında,gelecek nesillerimize bir mektup..✔😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet belki ölmeden zaman kapsülü bulunur belli mi olur 3000 yılına bile gidebiliriz :D

   Sil
 22. Umarım dediğiniz kansız savaşsız bir yıl olur 2080

  YanıtlaSil
 23. 2080 yılında işallah türkiye şimdiki gibi olmaz, daha kötüsü de olmaz işallah :) ekonomi ve işsizlik, insan hakları, gelir dağılımı böyle olursa 2080 de bu ülkeden gitmiş oluruz işallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalıp mücadele etmek zor olsada öyle yapardım sanırım umarım iyi dilekleriniz gerçekleşir saygılar.

   Sil
 24. Dilerim iyi seyler olur...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım öyle olur derya hanım teşekkür ederim

   Sil
 25. Ben bugünden farklı olacağını düşünmüyorum. Daha kötüsü olur iyisi olmaz.

  YanıtlaSil
 26. Dilerim daha iyi bir dünya olur :) O yüzden son paragrafınıza gönülden katılıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim yurdagül hanım umarım öyle olur saygılar.

   Sil
 27. 2080 yılına yazılmış güzel bir mektup olmuş. Dileklerinize can-ı gönülden katılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim umarım güzel dilekler gerçek olur saygılar.

   Sil
 28. Guzel dilekler . Umarım dediğiniz gibi tersi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende öyle umuyorum Ahu hanım 2080 yılına mektup yazımı okuyup yorumladığınız için teşekkürler.

   Sil
 29. Ortaokuldayken öğretmenimiz 2000 yılına mektup yazdırıp postaneye vermişti ben Niğdede bir arkadaşıma yazmıştım tabii yıllar sonra tayinleri çıkmış ayrılmışlar adresten mektup benim evime geri gelmiş şu anda hala bende ev işlerini robotlar yapar diye hayal etmişim ama çok bir şey değişmemiş aslında ev işlerini hala biz yapıyoruz:))Hava kirliliği ve doğanın kateledildiğini düşünememişim ama şimdi çok ayırdındayım sonumuz iyi değil biz iyi bir dönemde yaşıyoruz ama acıyorum torunlarıma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak sizde zamanın da bir etkinlik yapmışsınız en azından hatıra olarak kaldı tabi bazen hayallerimiz zamanında yaşanmıyor en önemlisi dünyamızı çocuklarımıza yeni nesile yaşanabilir bir şekilde teslim etmek çok teşekkür ederim yorumunuz için saygılar.

   Sil
 30. Artılarını ve eksilerini de düşünerek yazmışsınız, çok güzel olmuş. Zaman her şeye gebe, insana iyi şeyler de gösteriyor, kötü şeyler de ama temennimiz iyiliklerin fazla olduğu bir gelecek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim evet zaman neyi getirir bilinmez fakat bizlerde elimizden gelen gayreti göstermeliyiz umarım her şey gönlünüzce olur

   Sil
 31. Özellikle emlak yazılarınız çok hoşuma gidiyor Ersin Bey, çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 32. Herkes ümitle iyi şeyler olmasını bekliyor ki bu da güzel.Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ümidimizden başka bir şeyimiz yok teşekkür ederim saygılar

   Sil
 33. 2080 yılına mektup yazma işini kim akla getirdiyse hayal gücü yüksek bir arkadaş tebrik ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erhan bey ve bir kaç arkadaş bir kaç konu konuşup bu başlık üzerinde karar kıldık erhan beyin katkısı büyük ama saygılar.

   Sil
 34. 2080 yılına ulaşabilirsek umarım bunların hiç biri görmeyiz herzaman doğal yaşamdan yanayım corumlarımın ve torunlarımın doğal bir ortamda yaşamalarını isterim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız Seda hanım bende öyle olmasını isterim teşekkürler saygılar

   Sil
 35. Bu konu hakkında herkes bir şeyler söylüyor. Sizin sitede net bilgilere ulaştım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 36. 2080 yılına mektup ilginç bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 37. Geleceğimizin iyi olmasını hepimi istiyoruz. Ancak, çoğumuz bunu bizim haricimizdeki kişilerin gayretiyle olmasını bekliyoruz. Yaşanılabilir bir dünya için bireysel olarak yapabileceklerimiz üzerinde düşünmeliyiz bence. Bize göre çok basit gelebilecek fikirler, eylemler, önlemler dünya için çok büyük anlamlar ifade edebilir.Ben kendimize güvendiğimiz, sorunları barış ile çözebildiğimiz, doğayla uyum içinde bir 2080 yılı hayal ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız bu işler bireyselliklerle başlayıp kitleselliğe dönüşür ve çoğu zaman başarılı olmasa bile büyük katkıları olur kimse sadece benim yapmam ile ne olacak diye düşünmemeli ve harekete geçmeli çok teşekkür ediyor hayelerinizin gerçek olmasını diliyorum saygılar.

   Sil
 38. Okullarda vizyonist öğretmenler geleceğe mektup yazdırsa ve yazanlarda 10,20 veya 50 sene sonra yazdıklarını okusalar. 365 günden oluşan zamanın hızlı geçişine şaşırsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. buda güzel bir fikir insanlar boşa geçirdikleri zaman üzülüp bundan sonrasını en azından verimli geçirir teşekkür ederim.

   Sil
 39. Güzel bir yazı olmuş. Eğer paranız olursa 2080'e kadar ödenmiş bir alan adı alıp bu yazıyı yayınlayın. Tabi sunucu firmanızın da o tarihe kadar ayakta kalmasi için dua edin. Sonra ilerde bu siteyi görenler mağara duvarında yazı bulmuş gibi sevineceklerdir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederiz alan adı almayı düşünüyorum ama 2080 ene kadar alabilirmiyiz bilemedim belki blog olarak miras bırakırız o sayede okuyabilirler teşekkürler.

   Sil
 40. O günleri göremem herhalde. Ki eğer yaşıyorsam 78. doğum günümü kutlamış olacağım.İnşallah dediğiniz gibi dünyanın savaşsız, kansız, insanların mutlu olduğu bir yer olur. En azından gelecek nesiller rahat eder.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 78 çok da görülmeyecek bir yaş değil Allah nasip ederse kendinize de iyi bakarsanız görürsünüz heralde iyi dilekler içinde teşekkürler.

   Sil
 41. 2080 yılına mektup yazmak hiç aklıma gelmemişti eğer gelmiş olsaydı aşağı yukarı aynı şeyleri yazardım çok güzel bir mektup olmuş

  YanıtlaSil
 42. Aklıma gelmeyen bir yazıyı bulmuşsun sonundaa yorumlardayım evet :)

  YanıtlaSil
 43. Bende 90lardan bahsederim teknolojisiz telefonsuz oyunlar oynardık dizlerimiz kanadı düşünce top oynardık akşama kadar zorla eve götürürdü annelerimiz şimdi ise evden çıkmıyor insanlar ben hayatı 2000 yılına kadar yaşadım sonrası sarmadı beni 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet bizleri sarmadı ama gençler eskileri yaşamadığı için çokta memnuyetsiz gözükmüyorlar ama çokta iyi yaşamıyorlar aslında teşekkürler.

   Sil
 44. 2080 yılına bıraktığınız bu guzel mektup yerınde bİr yazı olmuş kaleminize saglık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim belki ben o yılları göremem ama görenlerin bir ihtimal okuma şansı olsada yayınladık işte saygılar.

   Sil
 45. Ben 2080 i görmek istemezdim 1960 larda yaşamak isterdim her şeyin temiz olduğu zamanlarda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geriye dönme şansımız şuan için mümkün gözükmediği için biz geleceğe yazmayı tercih ettik çok teşekkürler kelebek

   Sil
  2. Hocam hayran kaldim mektubunuza. 2080 Dilerim ki insanlar daha iyi olup güzelce beraber yaşayıp giderler. Savassiz bir dünya diliyoeum. Tskler yaziniz icin.

   Sil
 46. estağfurullah elimizden içimizden geldiğince bir şeyler yazmaya çalıştık dileklerinizin gerçekleşmesini temenni ederim saygılarımla..

  YanıtlaSil
 47. valla o yıllarda en cok başa belan olan yeni hastalıklar ortaya çıkacak benim tahminim şimdiki nesille eski nesile baktığımızda daha 20 li yaşlarda kronik arıza veriyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet genlerimizle çok oynadıkları için böyle sıkıntılar yaşanıyor umarım iyi olur teşekkürler sizden 2080 yılına bir mektup bekliyoruz.

   Sil
 48. Turgut Özal'ın 2000'e mektup kampanyası geldi aklıma yazıyı görünce. Hatta daha ilginç olanı bugün bir arkadaşımla bu konuyu konuşmuş olmamız.
  Yazınızda ayrıca bazı noktalarda içime korku fenalık geldi:)
  Bu arada yorum yaparken hoop diye yorumlar uçuyor, yeniden yazıyorum. Bende mi sorun var blogda mı bilemedim. Söylemek istedim.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet bazen tesadüfler yaşanabiliyor. Ben her türlü senaryoya hazırlıklı olamak için kötülerden yazdım Umarım iyisi olur bizde mutlu oluruz.Yorumların kaybolması blogda refesh özelliği var sayfalar 5 dk bir yenileniyor sizde sıkıntı yok yani sizede kolay gelsin teşekkürler.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)