Beyin Daha İyi Nasıl Çalıştırılır?

Beyini Geliştirmek İçin Neler yapılabilir?

Yapbozlar, çocukların beyin gelişimi için yararlıdır. İleri yaşlarda da bulmaca çözmek, bol rakamlı şifreleri ve sayıları akılda tutmak ya da ezberlemek faydalıdır. Telefon numarası ezberlemekte de fayda vardır. Basit matematik hesaplarını kafadan çözmek de önemlidir. Bunları yapamayanların, bol bol kitap okumaları gerekir. Okuyan beyin, geç bunar. Bu egzersizler, beyinde kısa yollar oluşturur. 

Kısa yollar yaratmak, pratik yaşam için önemlidir. Mesela öğrenciler bir sorunun yanıtını kolay hatırlamak için cevap maddelerinin satır başlıklarına harf koyar ve ondan kelime üretir. Böyle kelimeler türetmek de, yapılması gereken bir egzersizdir. Diyelim ki; aracımı otoparkta yeşil alanda bulunan C6'ya koydum. 'Yeşil Bursa'nın Ceyhan 6'sı' diye bir kelime türetirsem, orayı unutmam zorlaşır.


Beyin Daha İyi Nasıl Çalıştırılır


Geleceğin Popüler meslekleri Buradan Okuyabilirsiniz. 

Beyin Hangi Durumlarda Daha İyi Çalışır?

1- İnsan beyninin ayaktayken ve açık havadayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir.Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız,''volta atmayı''deneyebilirsiniz.

2- Yürüyerek kolları sallamak beynin performansını olumlu etkiliyor.Önemli kararlarınızı açık havada,kollarınızı sağa sola sallayarak yürürken almaya ne dersiniz?


3- Yabancı bir dil öğrenme beyni güçlendiriyor.Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni kelime öğrenip,kullanabilirsiniz.Sözlük okuyabilirsiniz.Alışveriş listesi veya telefon numaralarını ezberlemeyi deneyebilirsiniz.

4- Zihinsel jimnastik/antrenman yapın.Bunun için çeşitli bulmacaları çözebilirsiniz.Satranç gibi akıl oyunları oynayın.

5- Rutinden kurtulun.Rutin olarak tekrar ettiğiniz davranışlardan vazgeçin.Bazen telefonu sol elinizde tutun,çantanızı diğer elinizle taşıyın,evinize başka bir yoldan gidin.En azından bir günlüğüne televizyon kumandasını sık kullanmadığınız elinizde tutun.

6- Entelektüel zevklerinizi geliştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş antolojisinden birkaç cümle okuyun.Beyninizi kaliteli cümlelerle besleyin.

7. Her gün güzel bir resme veya fotoğrafa bakmaya çalışın.Estetik algınız,gördüğünüz estetik şeyler kadar gelişir.

8- Sevdiğiniz bir müziği bir süre gözleriniz kapalı dinleyin.Beyin otoriteleri tarafından klasik müziğin zekaya 7 puan ekleyebildiği iddia edilmektedir.

9- Günde aklınızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer.Bu düşünceler ne hakkındaysa,hayatınız da ona göre şekillenir.Unutmayın,kafanızda en çok neyi düşünürseniz,hayatınızda da onu çoğaltırsınız.

10- Bir konu hakkında düşünürken,nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin.Düşünmek üzerine düşünmek,beyin ve düşünce kapasitesini arttırır.

11- İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır.Çok uyuyorum diye üzülmeyin. Einstein'in günlük 10 saatten fazla uyuduğu biliniyor.24 saati geçen uykusuzluk beyinde sarhoşluğa benzer bir etki yapar.

12- Bol ve temiz oksijen beyin için çok önemlidir.Beynimiz ağırlık olarak vücudumuzun yüzde 2'sini oluşturduğu halde,vücuda gelen oksijenin yüzde 25'ini tüketir.Oksijensiz kaldığımızda ölümü gerçekleşen ilk organımız beyindir.Odanızın penceresini açarak kendinize bol bol oksijen ısmarlayın.


13- Farklı düşünme tarzları beyninizi geliştirir.
Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin.Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

14- Kullanılmayan organ körelir.Sürekli televizyon seyrederek beyninizi düşük viteste çalıştırmayın.


15- Beynin en tehlikeli yanı ''ters çaba'' kuralına göre çalıştığı anlardır.Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuzu başınıza getirir! Buna ters çaba kuralı denir.Beyin odaklanılan hedef olumsuz olsa bile,bunu gerçekleştirmek için çalışır.Topluluk önünde konuşma yaparken ''acaba heyecanlanır mıyım ?'' diye düşünürseniz,heyecanlanırsınız.


16- Beyni yoran monotonluktur.Hayatınızı ne kadar renklendirirseniz,beyninizi o kadar neşelendirebilirsiniz.


17-
 Beyin kısa süreli hafızada beş ile yedi arasındaki bilgiyi işleyebilir.Yeni bir bilgi gelince,bu bilgilerden birini atar.Buna ''sihirli sayı'' kuralı denir.Bu kural aşılıp aşırı bilgi yüklenmesi durumunda beynimiz ''servis dışı'' olur.Hayatınızın en büyük kararlarını alırken ''kafadan'' değil,tıpkı beş haneli iki rakam grubunu çarparken yaptığınız gibi,bir kağıt üzerine yazarak ne yapacağınızı hesaplayın.

Yorum Yap!

86 Yorum

 1. On yedi maddenin on yedisine de bayıldım. Bazıları farkında olmadan uyguladığım şeylermiş ama günlük hayatımda diğerlerini de uygulamaya özen göstericem, teşekkürler emeğiniz için

  YanıtlaSil
 2. Rutinden kurtulmak çok iyi fikir.. Rutine alışıyoruz ve kolay geliyor ama kesinlikle rutinin dışına çıkıp beyni ve vücudu şaşırtmak gerek. Diyet ve spor hocaları da bunu dile getiriyor.. Tabi dolayısıyla beyni daha iyi çalıştırmaya da etkisi var.. Teşekkürler bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim belki mucizeler yaratmaz ama faydası olacaktır biz teşekkür ederiz.

   Sil
 3. Güzel önerilerdi birkaçını şimdiden uygulamaya koyuldum bile. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Faydalı tavsiyeler. Uygulamak lazım . Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Zihinsel jimnastikler, bol bol okumak, bulmaca çözmek, rutinlerden kurtulup değişik faaliyetlerde bulunmak beyni çalıştırmanın en iyi yollarındandır. Çok değerli bir makale yazmışsınız Engin Bey, bilgilerimizi tazeledik, teşekkür ederiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet en önemlisi rutinden kurtulup beyni tembellikten kurtarmak biz teşekkür ederiz.

   Sil
 6. Beyin bedava! :) Ya aslında şunun kararını vermek zor. Blog okumanın bir çok kitaptan daha faydalı yani bilgi içerikli olduğunu düşünüyorum. Şekil A: Beyini Geliştirmek İçin Neler yapılabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bir çok faydasını görüyoruz Erhan bey umarım bu yazımızın da faydasını gören arkadaşlar olur saygılar.

   Sil
 7. Elinize sağlık. Çok faydalı bilgiler olmuş. Bazı kaynaklar da paylaşırsanız çok güzel olur. Mesela antoloji nereden takip etsek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler mehmet bey herkesin zevki farklı olduğu için kendi kaynaklarını bulmaları daha faydalı olur saygılar.

   Sil
 8. Günlük hayatımızda günlük hayatımızı değiştirecek olan Özbekler verdiğini maddeler isteksizce farkında olmadan bazilabazilarini yaptığım harika örnekler. Bu örnekleri hayatımıza uygulamaliyiz. Hatta bedenimizi ve ruhumuzu şaşırtmalıyiz. Rutinden beynin alışık olduğu halden çıkmalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederiz evet bedeni ve beyni rutinden kurtarmak çok önemli saygılar.

   Sil
 9. erken yaşta bunamamak,unutkanlık,aylzhemir vs olmamak için ara ara bu anlattığınız beyin çalışamlarını yapmak lazım bence de..elinize sağlık çok güzel tavsiyeler..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabikide beyin yaşlanmasını da yapacağımız egzersizler etkileyecektir biz teşekkür ederiz.

   Sil
 10. Bir de çok çok çok okumak gerek :)Tavsiyelere teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Beyda hanım okumakta gerekli tabi saygılar :)

   Sil
 11. Bulmaca ve sudoku çözmek ve rutin işlerden kaçmak beynin refleksle değil düşünme ile çalışmasını sağlıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabiki bulmacaların ve zeka oyunlarının katkısı olacaktır teşekkürler.

   Sil
 12. Beyin daha iyi nasıl çalıştırılır konusunda tek bildiğim bulmaca çözmekti...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel daha fazla bilgi sahibi oldunuz saygılar

   Sil
 13. nefis maddeler bayıldım

  YanıtlaSil
 14. Beyin egzersizleri cok önemli. Islemeyen demir daslanir 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet derya hanım her daim beyni ve vücudu zinde tutmak gerekli saygılar.

   Sil
 15. Beynin çalıştırılmasında yapbozlar çok önemli gerçektende. Yapbozlar sayesinde beyin daha hızlı çalışır unutma oranı azalır. Güzel bir konuya değinmişsiniz

  YanıtlaSil
 16. Beyin fonksiyonlarını en çok etkileyen kesinlikle stress.İnsan odaklanamıyor ve kendini yaptığı işe veremiyor.Yürüyüş iyi fikir beyin bu şekilde etraftaki güzelliklerle kendini yenileyebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sinir ve stres vücudun bir çok fonksiyonunu olmsuz etkilemektedir elimizden geldiğince uzak durmak gerekli teşekkürler.

   Sil
 17. Beyin paraşüt gibidir kullanmazsanız bir işe yaramaz derler ya aynen öyle. Özellikle genç yaşlardan alışkanlık edip sürekli eğitici geliştirici oyunlar oynamalı bulmacalar çözmeliyiz. Yoksa yaşlılığın hastalığı alzheimer kaçınılmaz olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok güzel bir örnek vermişsiniz emre bey teşekkürler

   Sil
 18. Faydalı bir yazı 😊 Hemen not alıyorum .

  YanıtlaSil
 19. harika öneriler, bizimle paylaştığınız için teşekkürler

  YanıtlaSil
 20. Beyni geliştirmek için neler yapılabilir yazınız hepimiz için gayet pratik ve işlevsel öneriler içeriyor. Bir ilave de ben yapayım istedim. Bir eyin cerrahı bana özellikle elma tüketmenin çok yararlı olduğunu, elmanın glikoz dengemizi sağladığını ve bunun beyin sağlığı için çok önemli olduğunu söylemişti. Önerilerinizi telefonuma kaydediyorum. Beni en çok 15.madde ters çaba ilkesi zorluyor gerçekten:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir katkı sağladınız çok teşekkür ederiz.

   Sil
 21. harikaydı bilmeden birçoğunu uyguluyormuşum takdir ettim doğrusu kendimi...çok teşekkürler bu harika yazı için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman bizde sizi takdir ediyoruz biz teşekkür ederiz saygılar.

   Sil
 22. Beyin nasıl geliştirilir hakkında değerli önerileriniz için teşekkürler. Günde 60 bin 80 bin düşünce geçtiğini bilmiyordum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz umarım faydasını görürsünüz saygılar.

   Sil
 23. Beyin geliştirmek için yapılabilicek iyi 17 madde, çoğu günlük hayatımızda kolay uygulayabileceğimiz şeyler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz özen gösterirsek hepsini uygulayabiliriz saygılar.

   Sil
 24. Tavsiyelerinizi dikkate alacagım çalışacagını düşünmekten başka yapacagım birşey yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çalışıyordur zaten ama daha fazla çalışacağına eminim saygılar

   Sil
 25. Beynin nasıl çalıştırlacağına dair önerileriniz takdire şayan. Bol bol okumak ve zihinsel egzersizler yapmak oldukça önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet zihin egzersizleri beynimizi daha aktif ve üretken tutacaktır saygılar.

   Sil
 26. Güzel bilgiler, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 27. o zaman açık havada bol kitap okumalıııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz imalı olsada tavsiye için teşekkürler :)

   Sil
 28. Açık hava en güzeli ama büyük şehirde nefes alamıyoruz... :(((
  Ben de beklerim, sevgiler :)

  YanıtlaSil
 29. Daha çok nefes alabileceğimiz ortamlar oluşturulur umarım saygılar.

  YanıtlaSil
 30. Sizin yazınız daha harika olmuş Engin Bey, emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 31. yazı tam anlamıyla mükemmellll

  YanıtlaSil
 32. Bir tıp hekimi olarak Beyin Daha İyi Nasıl Çalıştırılır? yazınızı ilgiyle ve keyifle okudum.Çok akılda kalıcı faydalı bilgilerle dolu emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim umarım okuyanlar için faydalı olur teşekkürler.

   Sil
 33. Beyin Gelişimi için neler yapılabilir? sayenizde detaylıca öğrendim. Fark etmeden bir çoğunu uyguladığımıngark ettim. Beynim için değil kendi hayatım için yapıyordum bu etkisi de güzel oldu ☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım faydalı olur ben teşekkür ederim saygılar.

   Sil
 34. Burada beynimi en zorlayan uyku düzeni sanırım. Birde 15. Maddeyi tecrübe etmistim. O kadar çok sunum yaptım çok rahattim fakat birinde arkadaşımın stresiyle acaba heyecan yapar mıyız diye düşünmekten ben de arkadaşlarimda heyecanlanmistik😊

  YanıtlaSil
 35. bende ara sıra heycanlanıyorum terliyorum kem küm yapacak bir şey yok insanın doğası gereği teşekkürler.

  YanıtlaSil
 36. Beyin fonksiyonlarının iyi çalışması için Stresten kurtulup eski insanların yaptığı gidoğal yaşama dönmek lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. herkes köyüne dönsün diyorsunuz :) Ama artık biraz zor gibi tabi ki doğal yaşamında büyük katkıları bulunmaktadır teşekkürler.

   Sil
 37. Aile beyin gelişiminde çok önemli rol oynuyor ama yaş ilerledikçe insanın elinde değil beyin duruyor:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sürekli egzersizler ve rutin dışı işler yaparsak faydası olacaktır teşekkürler.

   Sil
 38. Bazen kısa bir tatilde beyin fonksiyonlarını yenilemek için iyi oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet kafa dinlenmiş oluyor ve sinir stres ve yoğunluktan uzak iyi olur.

   Sil
 39. Çocuk yaş gruplarına göre profesyonel Legolar var çocukların beyin gelişimine çok yardımcı oluyor çeşitli şekiller oyuncaklar tasarlayabiliyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çocuk gelişimleri için bir çok egzersiz ve oyuncak mevcut teşekkürler.

   Sil
 40. Engin bey bilgilendirici bir yazi olmus blogunuzu her okudugumda yeni bir seyler öğreniyorum tskler kolay gelsin sizlere

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim katkımız oluyorsa ne mutlusaygılar

   Sil
 41. Var olan beynini kullanmayanlara bu yazıyı kopyalayıp atasım geldi😂😂 Saka bi yana cok faydalı bir yazı olmuş👍👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim kıymetli yorumunuz için saolun

   Sil
 42. Yabancı dil öğrenmek gerçekten faydalı oluyor beyin çalıştırmak için. Kelimeleri ezberlerken zorluyorsunuz ve hafızanızın aslında çok güçlü olduğunu görüyorsunuz. Teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yeni şeyler öğrenmek özellikle zorlayıcı bilgiler daha çok beynimizin jimnastik yapmasına neden oluyor ben teşekkür ederim kolay gelsin

   Sil
 43. Beynin daha iyi çalışmasını sağlamak için yapılması gereken şeylerden bir kısmını yapıyormuşum. İngilizce öğrenmeye çalışıyorum, basit matematik işlemlerini aklımdan yapmaya çalışmayı severim, bu aralar yürüyen merdivenlere sağ ayağımla değil de sol ayağımla adım atmakla bozdum mesela. Fakat sağ ayakla başlamaya göre gerçekten tuhaf bir his bırakıyor. İnerken daha kolay da, binerken sanki ekstra bir güç harcıyorum. Neyse, bu benim sorunum tabii. Açık havada yürürken aklın daha iyi çalıştığına da çok inanırım; benim için kesin bir bilgidir bu. Yeterince uyumak bir yana, bazen, aklıma koyduğum bir işi bitirmek için yeterince uyumamaya çalışıyorum yalnız; o kötüymüş. Olsun, arada yine de yapıcam. = )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel kendinize ve beyninize bu kadar egzersiz yaptırmanız umarım daha verimli sağlıklı bir gelecekte yaşarsınız ama düzenli uykuyu ihmal etmeyin lütfen saygılar ve sevgiler

   Sil
 44. Geçenlerde yazınızı okumuş ve yorumlamıştım. Şimdi ikinci yorumu neden yaptığıma geleyim. Bu yazıyı okuduktan sonra deneme yaptım. Akşamları mümkün olduğunca yürüyüşe çıkarım ama kollarımı çok sallayarak yürüdüğüm söylenemez. işte tam da burada aklıma yazıda geçen bir cümle takıldı ve denedim. Karar vermem gereken bir konu vardı. Çıktım kollarımı sallayarak yürüdüm bu sefer ve gerçekten işe yaradı :) çok teşekkürler. O gün bugündür akşamları kollarımı hareket ettirerek yürüyorum ve kulaklarınızı kendi kendime çınlatıyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için yazımızdan fayda sağlamanız bizi çok mutlu etti. saygılar hocam

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)