Marsa İsim Gönderme

Bu yazımı sürekli sosyal medya da, dönen marsa isim gönderme muhabbetleri üzerine yazmak istedim.

Yazımı yazdığım anlarda, son rakamlara da baktım yine zirvedeyiz ve bizden nüfus olarak 10-15 kat fazla nüfusa sahip ülkeler olmasına rağmen bu şekilde, son rakamları yazıyorum.


 • TÜRKIYE
  2482643
 • HINDISTAN
  867039
 • AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI
  788917
 • ÇIN
  197406
 • İSRAIL
  194740
 • GÜNEY KORE
  174067
 • MISIR
  164332
 • ENDONEZYA
  163301
 • MEKSIKA
  133485
 • BIRLEŞIK KRALLIK
  133373
 • İTALYA
  131840
 • TAYLAND
  116333
 • BREZILYA
  113565
 • İRAN
  92405
 • ISPANYA
  90418
 • KANADA
  80246
 • ALMANYA
  80056
 • SUUDI ARABISTAN
  78635

Hepsini koymadım, bu kadarını yeterli buldum. Ama hakkımız da yenemez lideriz, bu konuda hiç bir ülke bizim kadar uzayla ilgili değil demek ki :)  Ama ben tam olarak bu sonucu çıkarmadım, bu rakamlardan bence boş vaktimiz çok fazla ve sosyal medyalar da diğer ülkelere göre çok daha aktifiz.

Belki de bunun böyle olmasını istiyorlar, diye biliriz. Marsa bir isim gönderme olayından, nasıl çıkardınız bunu diyebilirsiniz, sadece tek sebebi bu değil tabi bir çok etken var.

Her daim işlerimizi bölük pörçük yapıyoruz, çalışırken birden telefonu elimize alıp kim ne yapmış ne yemiş ne demiş diye işlerimizi yarım bırakıyoruz.
Sonra başa dönüp nerede kalmıştık, en son ne yapıyordum, diye tekrar adapte olmak ve dikkatimizi yoğunlaştırmamız, zaman alıyor. 

Bakar mısınız, ne kadar kaybımız var. İlk başta en kıymetli olan hayatımızın, bir bölümü zamanımız gitti ve dikkatimiz dağıldı. Saçma sapan belkide bizim için hiç önemi olmayan bir sürü fotoğraf gördük, kafamızda düşündük, yorumladık ve ne yapacağımıza karar verdik, yani boşa beynimizi yorduk.

sosyal medyanın götürdükleri


Demek ki, çok boş vaktimiz var, ya da biz başka şeylerden ödün verip kendimiz o boş vakti yaratıyoruz. O değilde şimdi nasadakiler de bizim ne kadar, sosyal bir ülke olduğumuzu öğrendi.
Tavsiye yazı: Beyin Nasıl Daha İyi Çalışır Buradan Okuyabilirsiniz
Ben diyorum ki, acaba ismimizi gönderme eforumuzu ya da sosyal medyalarda geçirdiğimiz zamanlarımızı, birazda uzaya kendimiz gitmek için mi harcasak.
Sosyal medya harcadığımız zaman dikkat efor acaba başka yönlerde kullanılsa hayatımızda, ev hayatımızda, iş hayatımızda, farklı buluşlarda, acaba ortaya daha güzel şeyler çıkar mı?

Bu fikirlerden güzel projelerden, başarılardan neler kazanabiliriz.

Ben şimdi bir soru soruyorum, bunun içinde bende varım tabi acaba sosyal medyaya veya e postanıza mesajlarınıza ayırdığınız zamanı nereden veya kimden çalıyorsunuz ? Bence bunu uzun uzun bir düşünün kıymetli cevaplarınızı yorumda bekliyorum.

Yorum Yap!

60 Yorum

 1. Toplum olarak teknolojik eşyaları da hızlıca satın alan bir ülkeyiz.Ülke Yaş ortalamamız 28.Genç bir ülke olmamızdan da kaynaklanıyor olabilir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nüfusumuza göre yaş ortalamamızın genç olması toplam gencimizin diğer milyarlık ülkelerden çok olduğu anlamı taşımıyor ama yurdagül hanım :) çok teşekkürler kıymetli yorumunuz için

   Sil
 2. Marşa isim gönderme sacmalamalarimizda sona erdigine göre normal hayatlarimiza donebiliriz.zamanimiz degerini bilip gelecek için hiçbir şey yapma çabamız yok rahat insanlarız bizler armut pis ağzıma dus çok ta birşey beklenemez . Sanmıyorum birilerinin cikipta zamanını ayırıp adapte olup birşeyler bulsun icat yapsın. bilmem belki bu yazı ilham olur bir kisima

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler umarım dediğiniz gibi olur hayatımıza ve dünya ya değer katmak için biraz çaba gerekli teşekkürler.

   Sil
 3. Her daim işlerimizi bölük pörçük yapıyoruz, çalışırken birden telefonu elimize alıp kim ne yapmış ne yemiş ne demiş diye işlerimizi yarım bırakıyoruz.
  Sonra başa dönüp nerede kalmıştık, en son ne yapıyordum, diye tekrar adapte olmak ve dikkatimizi yoğunlaştırmamız, zaman alıyor.

  👍👍👍👏👏👏
  O kadar haklısınız ki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hak verdiğiniz için teşekkür ederim ayrıca destekleriniz içinde saygılar.

   Sil
 4. Hello, thanks for the information. Have a nice day

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba bende size iyi günler diliyor teşekkür ediyorum saygılar.

   Sil
 5. Zaten düzgün bir şeyde birinci olsaydık şaşardım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bir çok konuda bir gün gelecek bizlerde birinci olacağız teşekkürler müdürüm

   Sil
  2. Çalışma olmaması açısından kafamız çok güzel basıyor, nereden nasıl kaytarılır, kolay para kazanma yolları, ve gereksiz her türden şey ama üretmeye gelince maalesef vasatız ve bu durumun değişeceğini de sanmıyorum. (İstisnalar kaideyi bozmaz)

   Sil
  3. :) tek temenniğimizin bu işlerin tersine dönmesi teşekkür ederim beyda hanım

   Sil
 6. 1.sıradayız boş bir milletiz tembeliz aslında...

  YanıtlaSil
 7. Teknolojilere ve yeniliklere adaptasyon konusunda çok hızlı bir ülkeyiz. Marsa İsim Gönderme konusu aslında ne kadar adapte olabildiğimizin en önemli göstergelerinden. Bu aslında iyi bir potansiyel. Ancak biz bu hızlı adaptasyon potansiyelini olumlu değerlendiremeyen bir ülkeyiz. Bu zayıf tarafımızı geliştirmemiz gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız bu iyi yönlerimizi üretim ve gelişimde daha çok kullanmalıyız teşekkür ederiz.

   Sil
 8. Mars'a isim gönderme projesinden bihaberdim, şimdi sizden duyuyorum. Türkiye bir konuda birinciyse, epey bir düşünürüm bunun üzerine zira uzun yıllardır hep olumsuzluklar konusunda birinciliği kimseye kaptırmadığımızdan ister istemez kafamda soru işaretleri oluşuyor. Baksanıza İsrail'den isim gönderen yok ve bu beni Türkiye'nin yine saçma bir şeye imza attığına inandırdı. Sanırım dediğiniz gibi bizim insanımız zamanını verimli harcamayı bilmiyor, hem de hiç bir konuda...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. israil de isim göndermiş ama ben hepsini koymadım zaten çok bir nufüsu yok ama zaten bizim ülkemiz israille kıyaslanamayacak bir ülke güzel şeylerde yapıyoruz ama milletçe biraz tembeliz sadece zamanımızı daha iyi kulanmamız gerekli

   Sil
 9. Benim hiç aklıma gelmedi gerek de duymadım. Ilginç bir şey aslında 😊

  YanıtlaSil
 10. Boş vaktimiz kadar işleri boş verme durumu da söz konusu olabilir. İşi gücü bırakıp sosyal medyaya vesaireye girmeye çalışıyoruz :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz öyle oluyor sanırım arif bey teşekkür ederim.

   Sil
 11. Sosyal medya kullanımı gerekliliği aşmamalı.. İletişim çağında olduğumuz bu bir gereklilik oldu aslında ama dozunda kalması gerek. Ama şu uzaya isim gönderme mevzusunu yeni duydum. Güler misin ağlar mısın diye düşündüm.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet herşey ölçüsünde ve tadında bırakılmalı ki en faydalı şeylerin bile fazlası zarar teşekkür ederim.

   Sil
 12. Mars'a isim gönderme olayı aslında çok ilginç. Amaç insanın evrene bir iz bırakması. Ölümünden yüzyıllar sonra bile bir çipin içinde kayıtlı olarak isimler Mars'ta kalacak. Biz gönderdik. Ve 38 yaşında beklenmedik bir biçimde ölen arkadaşımın adını da gönderdim. Sosyal medyaya gelince bazı paylaşımlar cidden tiksinç geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nereye gitsem bunlar karşıma çıkıyor blogları dolaşmak istemiyorum bu yüzsüzler yüzünden engin bey bu kendilerine dert anası diyen şahıslar ankette nasıl üçüncü tura kalabilir sizler yüz veriyorsunuz oy veriyorsunuz onlarda size yalakalık yapıyor sizin emekleriniz yanıyor bunlar ve yeni türeyen kendilerine blogcu diyen tipler hepsinden nefret ediyorum bunlata yüz vermeyin atın bloglardan bunları ya

   Sil
  2. Evrende bir iz kalmazda bir çipin içinde 200 yıl sonra adım çıksa ne olur çıkmasa ne olur bence saçma yani bulan kişi adımızı okuyup fatiha okursa ayrı tabi herkesin düşüncesinide saygı duyarım burda yapılmak istenen farklı şeyler ama çözebilene saygılar.

   Sil
  3. Sevgili adı yok kardeşim herkes gibi dert anası yorum yapmış bende cevap vermişim bunda yüz verilme gibi bir durum yok ki mesela sende blog yazarı isen adınla yorum yapsaydın kesin size de dönerdim ayrıca anket demişsiniz ben de o yarışmadayım sonuçta dünya blog şampiyonası değil bende çok umursamıyorum :) ama sizde istemiyorsanız gitmeyin bloglarını kendinizi yıpratmayın bence evet blog alemine yeni girip her şeyi ben bilirim diyen arkadaşlar da var onlarda saygı çercevesinde kaldıkları sürece sıkıntı yok. O yüzden saygı sevgi ve hoşgörü çizgisinde devam ben tüm herkesi seviyorum sizde dahilsiniz saygılar sunuyorum

   Sil
  4. ayy yazıhhhh canniiim öptüm çiçeeem mailine yakında cevap vericem başka bloglarda paralama kendini yazııhhh kıyamam ben sana tontişim :))))

   bu arada engincim bende marsa yazdım gönderdim adımı maksat eğlence olsun haa kendimi mimlediysem mit cia fbi kbg mosad vs. ahanda buradayım gelin beni bulun piçoyla beraber oynarız :) yani demem o ki marsa adını gönderen çoğu kişi eğlence maksat makara olsun diye gönderdi en azından ben öyle yaptım adımı marsta yaşatacağım uleeen :)

   Sil
  5. seni de marsa mı göndersek diye düşünmedim değil teşekkürler yorumun için :)

   Sil
 13. bu haberi duymuştum ilginç gelmişti tespitlerinizde haklısınız bence sosyal medya tam bir hastalık ve hepimizde az veya çok var ne yapalım bu da çağımızın hastalığı ben en çok kitap okuma süremden çaldığı için kızıyorum bu hastalığıma...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. değil mi gerçi ben yazarken hep bende bunların içine kendimide katıyorum diye belirtim umarım hastalığımız hafifler :)

   Sil
 14. çok harika bir gözlem yazısı olmuş Engin Bey, tebrikler. Tespitler çok yerinde.

  YanıtlaSil
 15. gerçekten de çok haklısınız. Ben de şunu gözlemliyorum özellikle blogger camiasında vaktim yok , senin postunu görmedim v.s. gibi bahaneler üretenleri ünlülerin sayfalarında bol satırlı yorumları yapmış şekilde görüyorum:)) bizler için yorum önemli ama ünlüler için gereksiz. Sonra da bana niye yorum yazmıyorsun diye soruyorlar. Hep bana olmaz kiii değil mi. Tabi ki bu iş karşılıklı değil ama sonuçta hepimiz emek veriyoruz ve minicik güzel bir yorum bizleri motive edebiliyor.

  Bizim insanımız gerekli şeyleri yapmayı gereksiz görüyor diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız lerzan hanım kendi adıma konuşursam mümkün mertebe dönmeye çalışıyorum elimden geldiğince bizim bizden başka kimsemiz yok diyebilirim değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 16. Bu konuda fazla meraklıyız Marsa gidecek sanıp yollayanda olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gider mi gitmez bilmem ama benim için çok önem teşkil etmiyor teşekkürler:)

   Sil
 17. Marsa isim gönderme gibi etkinliklerin boş işler olduğunu düşünüyorum Engin Bey. Yazınız ve emeğiniz için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de çok gerekli değil ama insanlara eğlence gerekiyor. bir şey diyemeyiz saygılar ibrahim bet

   Sil
 18. Bu kadar boş vakitte, boş kafaların çok olduğu, dolu kafalıların ise ya beyin göçüne
  Gittiklerini ya da sürgün, hapis,karalanmalarini hesaba katacak olursak: "Bu boşluktan istifade etmeye çalışan başıboş insanlarin da fazla olmasi elzemdir" diye düşünüyorum. Ne boş konuştum yahu ;) Neyse ki boşluk farkını siz değerli blog yazarları ve okuyucuları kapatıyor da kurtarıyoruz. Kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence söylediğiniz kadar boş değil aksine anlayana baya dolu bir yorum ben teşekkür ederim güzel ve anlamlı yorumunuz için saygılar.

   Sil
 19. Sosyal medyaya veya e postanıza mesajlarınıza ayırdığınız zamanı nereden veya kimden çalıyorsunuz? Bu sorunun güzelliği karşısında şapka çıkartıyorum. Cevabı da sorunun içinde gizli zaten, gören gördü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim aslında ömür sanıldığı kadar da uzun değil yüzden ziyan etmeyelim güzel yorumunuza teşekkür ediyorum

   Sil
 20. Ben Marsa isim göndersem ne olur, göndermesem ne olur? Artısını eksenini bir ölçek şöyle. Bana göre eksi çıkar. Sadece Marsa isim gondericez diye zaman kaybından başka birşey değil. Emeğinize sağlık. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim tabi kişilerin kararlarına saygı duymakla birlikle sizinle hem fikirim teşekkür ediyorum

   Sil
 21. Bende bu furyaya katılanlardandım. Aslında böyle etkinlikleri takip edip katılmak güzel de keşke saedece katılmakla kalmayıp böyle etkinlikleri yapanlar da biz olsak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen başkalarına katılmak yerine başkalarını kendi yaptıklarımıza katmak daha faydalı olacaktrı çok teşekkürler değerli yorumunuz için

   Sil
 22. Sonuçlar nedense her zaman ki gibi şaşırtmadı...

  YanıtlaSil
 23. Evet zaten çalışmayı sevmeyen bir milletiz, dünyayı bitirdik şimdi de marsı yemek istiyoruz. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz Engin bey, tabi ben bu konuda Mars çalışmalarının öncüsü olmamızı isterdim ama öyle olamadı maalesef ama boş işler verin peşinden koşalım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim öncelikle gereksiz işlerde hep önde olmamız da ayrı bir yetenekmiş gibi geliyor :)

   Sil
 24. Zaman zaman sosyal medyaya ara vermem gerektiğini düşünüyorum ama elimde değil bağımlı olmuşum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) herkes aynı durumda yapacak bir şey yok ara vermesekte azaltalım biraz teşekkürler.

   Sil
 25. En son yorumunuza verdiğim söze istinaden - geç de olsa - davete icabet etmek istedim Engin Bey. Selam ziyareti verirken sormak isterim, bir de bu marsa gönderilen isim için bir ücret mi ödeniyor?

  Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. selimhan bey baya süre geçmiş demek ki tam anımsayamadım ama bakıcam isim göndermek için bir ücret ödemiyor internet üzerinden gönderebilirsiniz.

   Sil
 26. Övünelim mi, yerinelim mi? kestiremedim.. 2 milyon küsür kişi. haha.haa kendimiz gidemiyoruz bari ismimiz yürüsün oralarda kabilinden bir hareket .. :/ ama lideriz neticede..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok övünülecek bir konu değil yerinilecek değil ama marsa kendimiz gitmek için azim gösterilmesi gerekli teşekkürler

   Sil
 27. Dünyanın en saçma, en boş işiydi. Kılımı kıpırdatıp bir kere sitesine bile girmemiştim, Mars isim gönderme hakkında detayları sizden öğrenmiş oldum. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende göndermedim ben öldükten sonra ne diyeceklerdi bilemedim torunlarıma deden adını marsa göndermiş mi diyeceklerdi :) Ben teşekkür ederim.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)