apartman kuralları

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar


1. Apartmanlarda yasal olarak korunan dinlenme saatleri; 23:00 – 08:00 arası ve genel olarak, pazar günleri ve resmi tatil günleri daha dikkatli olunması ve diğerlerini rahatsız etmemek için gerekli hassasiyeti göstermek apartman kuralları gereği önemlidir. 

2. Dairelerde müzik çalma süresi günde en fazla bir saat olup 20.00 – 09.00 ve 13.00 – 15.00 arasında yapılmamalıdır. Bu kuralların dikkate alınması ve gerektiğinde komşulardan izin istenmesi; davul elektronik gitar, gayda vb. yüksek sesli çalgılar evde çalınabilecek türden enstrümanlar olmayıp diğer apartman sakinlerinin haklarına saygı duymak adına apartman dairelerinde kullanımının uygun olmadığı bilinmelidir.

3. Balkonlar hepimizin özel kullanım alanlarıdır ve her an kullanılabileceği düşünülmelidir. Bu sebeple balkonlardan halı, kilim, sofra örtüsü vs. herhangi bir şey silkelemek apartmanda uyulması gereken kurallar gereği yasaktır. Ancak, yönetimin aldığı kararlar doğrultusunda belli günler ve saatlerde bu tür işler yapılabilir.

4. Daire balkonlarının orijinal rengin haricinde bina bütünlüğünü bozacak renge boyanması apartman kuralları gereği uygun değildir.

5. Her türlü çöp (kül, şişe, teneke kutu, mutfak çöpü vs.) sadece çöp bidonlarına dökülmelidir. Balkondan aşağı atılmamalıdır. Aynı şekilde yemek artıkları gibi maddeler, hayvan beslemek için camdan atılmamalı, belirlenen yerlere konulmalıdır.

6. Ailenizle birlikte apartmanı tesisi ve diğer donatımları itinalı kullanarak tüm yaşam alanınızın her daim bakımlı görünmesine katkıda bulunabilirsiniz.

7. Apartman çatısına çıkan merpen boşluğu depo alanı değildir. Bu bölgede eşya bulundurulması apartman kurallarına uygun değildir.

8. Size ayrılan tavan aralığı veya bodrum çöplük olarak değil depo olarak kullanılmalı ve yine düzenli olarak temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Bodrum bölgesinin “nemli bir ortam” olduğu ve sadece kısıtlı süre stok tutmaya uygun olduğu apartmanda uyulması gereken kurallar listesi içeriğinde açıkça belirtilmiştir.

9. Bina giriş kapısını sürekli kapalı tutunuz. Kapınızın zilini çalana mutlaka kim olduğunu sorunuz. Tanımadığınız kişilere, kapıyı kesinlikle açmayınız. Apartmanda tanımadığınız kişilere rastladığınızda mutlaka kimi aradığını ve niçin apartmanda bulunduğunu sorunuz. Durumlarından şüphe duyuyorsanız lütfen yönetime en kısa sürede haber veriniz.

10. Genel düzenlemeler ve güvenlik düzenlemeleri bağlamında, yukarıdaki hususlara uyulması zorunludur.

11. Kiracılar için apartman kuralları sizinle imzalanan kira sözleşmesinin bir parçasıdır. Tüm sakinlerin huzuru için, bu kurallara uyulması sağlanmalıdır.

12. Apartmanda uyulması gereken kurallar dikkate alınmadığında ve bunun sonucunda doğacak tüm hasarlardan, ihbar zorunluluğunda doğan tüm zararlardan apartman sakinlerinin sorumlu olacağı unutulmamalıdır. Güvenli, huzurlu, temiz bir ortam için toplu yaşam kuralları, apartman kuralları veya diğer bir tabirle apartmanda yaşama kuralları tüm apartman sakinlerinin sorumluluğundadır ve herkes buna uymak zorundadır.

Tavsiye yazı: Blog Yazarlarına Tavsiyeler