Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar 2021

     apartman kuralları

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar


1. Apartmanlarda yasal olarak korunan dinlenme saatleri; 23:00 – 08:00 arası ve genel olarak, pazar günleri ve resmi tatil günleri daha dikkatli olunması ve diğerlerini rahatsız etmemek için gerekli hassasiyeti göstermek apartman kuralları gereği önemlidir. 

2. Dairelerde müzik çalma süresi günde en fazla bir saat olup 20.00 – 09.00 ve 13.00 – 15.00 arasında yapılmamalıdır. Bu kuralların dikkate alınması ve gerektiğinde komşulardan izin istenmesi; davul elektronik gitar, gayda vb. yüksek sesli çalgılar evde çalınabilecek türden enstrümanlar olmayıp diğer apartman sakinlerinin haklarına saygı duymak adına apartman dairelerinde kullanımının uygun olmadığı bilinmelidir.

3. Balkonlar hepimizin özel kullanım alanlarıdır ve her an kullanılabileceği düşünülmelidir. Bu sebeple balkonlardan halı, kilim, sofra örtüsü vs. herhangi bir şey silkelemek apartmanda uyulması gereken kurallar gereği yasaktır. Ancak, yönetimin aldığı kararlar doğrultusunda belli günler ve saatlerde bu tür işler yapılabilir.

4. Daire balkonlarının orijinal rengin haricinde bina bütünlüğünü bozacak renge boyanması apartman kuralları gereği uygun değildir.

5. Her türlü çöp (kül, şişe, teneke kutu, mutfak çöpü vs.) sadece çöp bidonlarına dökülmelidir. Balkondan aşağı atılmamalıdır. Aynı şekilde yemek artıkları gibi maddeler, hayvan beslemek için camdan atılmamalı, belirlenen yerlere konulmalıdır.

6. Ailenizle birlikte apartmanı tesisi ve diğer donatımları itinalı kullanarak tüm yaşam alanınızın her daim bakımlı görünmesine katkıda bulunabilirsiniz.

7. Apartman çatısına çıkan merpen boşluğu depo alanı değildir. Bu bölgede eşya bulundurulması apartman kurallarına uygun değildir.

8. Size ayrılan tavan aralığı veya bodrum çöplük olarak değil depo olarak kullanılmalı ve yine düzenli olarak temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Bodrum bölgesinin “nemli bir ortam” olduğu ve sadece kısıtlı süre stok tutmaya uygun olduğu apartmanda uyulması gereken kurallar listesi içeriğinde açıkça belirtilmiştir.

9. Bina giriş kapısını sürekli kapalı tutunuz. Kapınızın zilini çalana mutlaka kim olduğunu sorunuz. Tanımadığınız kişilere, kapıyı kesinlikle açmayınız. Apartmanda tanımadığınız kişilere rastladığınızda mutlaka kimi aradığını ve niçin apartmanda bulunduğunu sorunuz. Durumlarından şüphe duyuyorsanız lütfen yönetime en kısa sürede haber veriniz.

10. Genel düzenlemeler ve güvenlik düzenlemeleri bağlamında, yukarıdaki hususlara uyulması zorunludur.

11. Kiracılar için apartman kuralları sizinle imzalanan kira sözleşmesinin bir parçasıdır. Tüm sakinlerin huzuru için, bu kurallara uyulması sağlanmalıdır.

12. Apartmanda uyulması gereken kurallar dikkate alınmadığında ve bunun sonucunda doğacak tüm hasarlardan, ihbar zorunluluğunda doğan tüm zararlardan apartman sakinlerinin sorumlu olacağı unutulmamalıdır. Güvenli, huzurlu, temiz bir ortam için toplu yaşam kuralları, apartman kuralları veya diğer bir tabirle apartmanda yaşama kuralları tüm apartman sakinlerinin sorumluluğundadır ve herkes buna uymak zorundadır.

13.Çöplerinizi (şişe, teneke kutu, mutfak çöpleri gibi)  çöp bidonlarına dökülmelidir. Balkondan veya camdan atılmamalıdır. Aynı şekilde yemek artıkları gibi maddeler, hayvanları beslemek için camdan atılmamalı, belirlenmiş yerlere konulmalıdır.


Tavsiye yazı: Blog Yazarları Ve Okurlarına 12 Tavsiye

Yorum Yap!

136 Yorum

 1. Ama bir dakika içmesse öleceğini sanan insanlar var maalesef, asansörde, merdivenlerde ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşağı yukarı her yerde bu şekilde bilinçsiz davrananlar görmek mümkün teşekkürler .

   Sil
 2. Her apartmanın girişine asılmalı bunlar.Gerçi bizim apartmana dair bir sıkıntım yok çok şükür.Her apartman sakini bilmeli yine de bu kuralları.
  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim Yurdagül hanım adınıza çok sevindim teşekkür ediyorum ilginiz için

   Sil
 3. Direkt konuya girince ben de bir kanun maddesi ile korunan kuralları okuyorum sandım baştan. Bu arada "merpen boşluğu" tabirini ilk defa sizden duyup öğrendim. "Merdiven boşluğu" sanıyordum ben orayı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. insanlar arasında merdiven boşlupu olarak biliniyor ben inşaat terimleri ve yasada kullanılan adını yazdım. Ama bilerekte değiştirmedim dikkat çeksin diye :)

   Sil
 4. Yaşadığımızda sitede uyulmayan kuralları derlemişsiniz bu yazınızda.::)
  İnsanlara gürültü yapmamayı, balkondan bir şeyler silkelememeyi, her yeri depo gibi kullanmamayı, asansör beklerken bağırarak konuşmamayı, asansör düğmeleri bozacak şekilce saldırganca kullanmamayı, bahçeyi kirletmemeyi, çöp atmamayı vs vs anlatmak o kadar zor ki.. Halbuki bunlar apartman kuralı değil insanlık ve görgü gereğidir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bunları yazarken benimde aklımdan geçti aslında insanlar başkalarını rahatsız etmeyecek sadece kendi özgürlüğü sınırında yaşasa davransa bu kurallara gerek yok diye geçirmiştim aklımdan siz de belirtmişsiniz teşekkürr ederiz

   Sil
  2. Ve yanlışı yapanlar yanlışta diretirken doğru yapanlar köşeye sinmek zorunda kalıyor. Kuralsızlık daha çok seviliyor nedense..

   Sil
  3. Köşeye sinmek değil de edepten hayadan görgüden dolayı diyelim ama karşı taraf bunu sindirdim sanıyor. O zaman yönetimle ve diğer sakinlerle hareket etmek gerekiyor teşekkürler.

   Sil
 5. Hepsi de çok doğru, çok önemli kurallar. Benim oturduğum mahallede ne yazık ki, köy kültürü hakim, apartmanlara taşınmışlar ama kültür, eğitim sıfır, zaten ilkokul mezunu kadınlar ve halı, yolluk her şeyi çırpıyorlar. :( Elektrik süpürgesi diye bir şey var ama yok illa koca koca yollukları silkecekler hayır nasıl yapıyorlar o güç nasıl yani bana para verseler o halıyı, 5 metrelik yolluğu mendil silker gibi silkemem:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani aslında onların belli bir günü olmalı ve herkes o gün silkelemeli silkemedi mi bir dahaki hafta kafasına göre hergün yapamaz

   Sil
  2. Sevgili bücürükveben. Özür diliyerek yazıyorum, bir nokta dikkatimi çekti. İlkokul mezunu kadınlar demişsiniz, inanın benim yan dairem ilkokul mezunu ve zerre dışarıya çerçöp atıp halı silkelediğini görmedim (giriş katta oturduğumuz halde) 11 yıllık komşum. Ancak üniversite mezunu iki üst yan dairem(kızı),üç üst dairem(annesi) balkon kenarlarını su döküp yıkar, astığım çamaşırlara bakmadan tepeden aşağı her daim birşeyler silkeler, Yün çırpar vs. Sabaha karşı 3'te oğlunun böğürmeleri, sabahın 5-6 sında mutfağındaki kap kacak sesleri ile irkilip uyanıyoruz. Hele kurban bayramlarında gece 01:30 dan sonra yerde kemik kırmaları (offffff) İkazlar fayda etmiyor (Sanırım hiç uyumuyor). Bunalıma girdim inanın. Mahkemelik olacağız :( Okumak değil asıl mesele kişinin kendini eğitebilmesidir. Analı kızlı (iki ayrı dairede oturuyorlar) bana ve komşulara apartman hayatımızı zindan ettiler. Her toplantıda gardını almış boksör edası ile kavga etmesi ayrı mesele. İsterdim ki gerçekten etrafına saygılı insanlarla bir arada oturalım.

   Sil
  3. Sevgili bücürükveben. Özür diliyerek yazıyorum, bir nokta dikkatimi çekti. İlkokul mezunu kadınlar demişsiniz, inanın benim yan dairem ilkokul mezunu ve zerre dışarıya çerçöp atıp halı silkelediğini görmedim (giriş katta oturduğumuz halde) 11 yıllık komşum. Ancak üniversite mezunu iki üst yan dairem(kızı),üç üst dairem(annesi) balkon kenarlarını su döküp yıkar, astığım çamaşırlara bakmadan tepeden aşağı her daim birşeyler silkeler, Yün çırpar vs. Sabaha karşı 3'te oğlunun böğürmeleri, sabahın 5-6 sında mutfağındaki kap kacak sesleri ile irkilip uyanıyoruz. Hele kurban bayramlarında gece 01:30 dan sonra yerde kemik kırmaları (offffff) İkazlar fayda etmiyor (Sanırım hiç uyumuyor). Bunalıma girdim inanın. Mahkemelik olacağız :( Okumak değil asıl mesele kişinin kendini eğitebilmesidir. Analı kızlı (iki ayrı dairede oturuyorlar) bana ve komşulara apartman hayatımızı zindan ettiler. Her toplantıda gardını almış boksör edası ile kavga etmesi ayrı mesele. İsterdim ki gerçekten etrafına saygılı insanlarla bir arada oturalım.

   Sil
  4. Benim annem de ilkokul mezunu köyde yetişmiş bir kadın. silkelenecek neyi varsa, balkon içerisine silkeler süpürür ve siler. Akşam 22:00 dan sonra evlerinde ses duyamazsınız. Ne pişerse evde kokmuştur diyerek herkese sofrasını açar.

   Sil
  5. Değerli yorumlarınız için teşekkürler elvin hanım

   Sil
 6. Bir de aklıma geldi çok yıllar önce Üsküdar'daki komşumuz (Almanya'dan kesin dönüş yapmış bir karı kocaydı, sonradan duydum ikisi de rahmetli olmuş) sabah 08.00'de elektrik süpürgesi veya matkapla tamirat yapma hobileri vardı:( galiba ahım tuttu...genç yaşta peşpeşe gitmişler biz Ankara'ya taşındıktan sonra...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah almamak lazım diyecekken parmağım değdi yayınlandı...ah almamak lazım.

   Sil
  2. sen bir katilmisin şimdi hemde seri katil :) 2 cinayett sana yakıştırmadım

   Sil
  3. evet dediğin gibi ah alammamak lazım helede senin kini :)

   Sil
 7. Alt katta baskasinin balkonu varken üstten silkelenen herşeyin tozu diğer balkonlara gidiyor. En sinir olduğum durumlardan biri 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsunuz apartman yapmadan önce apartman kültürü dersleri verilmeliydi :)

   Sil
 8. Herkesin uyması gereken ama birçok yerde uyulmayan kurallar...

  YanıtlaSil
 9. Toplu yaşamın gerektirdiği kurallar hepimiz için...empati yaparak yaşarsak hayat her alanda güzel
  Emeğine saglik editor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok haklısınız sibel hanım teşekkür ederim yorumunuz için

   Sil
 10. Toplu yerlerde sürekli sıkıntılar çıkıyor ister istemez . Ama insan oğlu işte başında gelmeden anlamıyor ki başına gelse de çabuk unutuyor. Dediklerinizin yarısıda yapılsa kardır. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar apartmanda yaşamak istiyorsanız uymanız gereken kurallar ama uymuyorsanız müstakil tercih edceksiniz bu kadar basit ama işte insanlar değişik biraz :)

   Sil
 11. Her eve lazım tavsiyeler olmuş. Özellikle şu yukarıdan bir şey silkeleme konusunda geçen sene ben çıldırdım. Bahardı, balkonda kahvaltı ediyorduk. Birden üst kattan pata küte bir seslerle beraber üst kattan silkelenen halının tozları bal ve reçellerin üstüne gelip yapışmasın mı! O gün ben resmen kendimi kaybettim, ağzıma geleni sayıp döktüm; sesim de epeyce bir yükseldi hatırladığım kadarıyla:) Bu ne ilkellik dedim, apartmanda oturma adabını bilmeyen köyüne dönsün filan dedim. Binayı ayağa kaldırdım. Düşünün nasıl çileden çıkmışsam artık...Ortak yaşam konusunda önemli anımsatmalar paylaşmışsınız, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi bir hanımefendiyi bile çıldırttıysalar anlıyorum hemde silkeliyorsun bir aşağıya bak çöpe mi silkeliyorsun çok üzüldüm kahvaltı da mahvoldu

   Sil
 12. Bu yazınızı apartmanın giriş kapısını yapıştırsam azla mı ayıp etmiş olurum acaba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten yapılması gerekenler olduğu için bence ayıp olmaz :)

   Sil
 13. 3. Balkonlarımız hepimizin özel kullanım alanlarıdır ve her an kullanılabileceği düşünülmelidir. Bu sebeple balkonlardan halı, kilim, sofra örtüsü, vs. herhangi bir şey silkelemek yasaktır.Ama yönetimin aldığı bir karar varsa belirli gün ve saat gibi, bu saatlere kesinlikle riayet edilmesi elzemdir.
  bu maddenin herkese içseleştirilmesi lazım.

  YanıtlaSil
 14. nereye asarsanız asın asla uyulmayan kurallar toplu yaşamayı bilmiyoruz ne yazık ki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki ama yavaş yavaş uymayanların kafalarına bir şeyler sokuyoruz diye düşünüyorum

   Sil
 15. İnsanlar işyerlerindeki kurallardan bunalıp evlerinde kuralsızlaşıyorlar. Komşulara ve site kurallarına saygı göstermiyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok yanlış bir şey evin müstakil dahi olsa yandaki komşuya bile saygı göstermen gerklidir.

   Sil
 16. Çok yararlı bir yazı ve farklı bir içerik elinize sağlık :))

  YanıtlaSil
 17. Pek çok şey yerleşti neyse ki kurallara uymayanlar azınlıkta kaldı , en azından bizim sitemizde.Ama oluyor tabi.Yöneticimiz ha bre hatırlatıyor kuralları, sosyal medya, whatsapp vs. artık ne kadar ulaşabileceği yol varsa.Yöneticik zor apartmanlarda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle artık büyük apartmanlarda maaş vermezsen yönetici bile bulmakta sıkıntı yaşıyorsun

   Sil
 18. Apartmanda uyulması gereken kuralları herkes okusun bence. 21. yüzyılda hala bunları konuşmak zorunda kalmak ne acı. Şişli'de yaşarken her gün bu konular yüzünden sorun yaşıyordum. Neyse ki şimdi Silivri'de müstakil bahçeli evdeyiz. Dilerim herkese bir gün bir bahçeli ev nasip olur. İnsanların fazla olduğu yerlerde bu problemler oluyor maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanın Ankadaradan bir ablamın isteği üzerine yazdığım bir yazı bu

   Sil
 19. Hello, thanks for the information.

  YanıtlaSil
 20. awesome article..
  thanks for visiting my blog and have a nice day

  YanıtlaSil
 21. Apartmanda uyulması gereken kurallar ya da toplu yaşam kuralları hakkında gayet detaylı ve anlaşılır bir liste paylaşmışsınız, emeğinize sağlık. Tabii bu kuralları koca bir levhaya yazıp apartman girişine asmak bile bazen çözüm olmuyor. Topluluk kurallarını önemsemeyen, kendine bile saygısı olmayan bazı türler ne yazık ki her zaman karşımıza çıkabiliyor. Bu insanları uyarmak da çözüm olmuyor bazen. Mesela benim üst katta temizlik delisi bir hatun var ve haftanın 3-4 günü mutlaka halı çırpardı. Defaatle uyarmama rağmen inatla buna devam edince ben de kendimce çözüm buldum. Her halı çıptığında, halıyı tutup aşağı çektim, her defasında bahçeden toplamak zorunda kaldı halıları. O çırptıkça ben çektim, bu böyle bir kaç kez daha devam etti ve hatun halı çırpmayı bıraktı. Çünkü benim bundan vazgeçmeyeceğimi anlamıştı :D İtiraf etmeliyim, bunu yaparken çok da eğleniyordum :D Velhasıl apartmanda uyulması gereken kuralları görmezden gelenlere, diğer apartman sakinlerine saygı duymayanlara anlayacakları dilden kuralları öğretmek gerekebiliyor bazen... :)

  Saygı ve sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendinizce güzel bir yöntem bulmuşsunuz yukarıdaki baya şanslıymış ki halıyla birlikte kendini bahçede bulmamış ama netice zaferle sonuçlanmış sevgi saygı bizden.

   Sil
 22. Apartmanda uyulması gereken kurallar listesinde ilginç kurallar da varmış. Teşekkürler liste için...

  YanıtlaSil
 23. Şu kuralları öğrenmesi gereken o kadar apartman sakini var ki anlatamam. İnanın :) dinazoru olsa evde besler, orkestrası olsa zurnalık yapar o kadar yani :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Evet yavaş yavaş da olsa uymaya başladılar tabi oturduğunuz yerin etkileride muhakkak var teşekkür ederiz.

   Sil
 24. Hala apartman kurallarını konusuyor olmak gercekten üzücü. Yasadigim sitede sıkıntı yaşamıyorum ama daha önce başka bir sitede halı çırpan bir kadın vardı gidip bu yaziyi kapısına gidip asasım geldi simdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ama malessef istek üzerine yazdığım bir yazı oması konuşmamız gerektiğini gösteriyor teşekkürler.

   Sil
 25. Ilk başlarda apartman kurallarına çok dikkat etmiyordum ama sağolsun yöneticimiz zorla dikkat ettiriyor yaşlı adam işi gücü apartman oldu😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) değilmi olsun ne güzel işte ayak uydurmuşsunuz. teşekkür ederim.

   Sil
 26. çok güzel bilgiler vermişsin Engin hocam. Bazı insanlar kendilerini kuralların , hatta yasaların üzerinde gördükleri için abidik gubidik ne kadar saçma şey varsa yapmaktan çekinmiyorlar.. Eğitimsizlikten hep bunlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlarda adaptosyon problemi yaşadı rahat müstakil ortamlardan bir anda apartmana girerek zamanla daha çok oturur bu kurallar diye umudum var teşekkürler.

   Sil
 27. Harika bilgiler olmuş. Apartmanda uyulması gereken kurallar aslında sadece bir apartman kuralları bütünü değil. Toplumsal normlardır. Ancak biz genel ahlaki kurallarımızda geriye giden bir toplum olduk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet özgürlük işini bazen çok abarta biliyoruz .teşekkürler

   Sil
 28. Apartmanda uyulması gereken kuralların hiç biri bizim apartmanda uygulanmıyor.Bu kurallar daha çok çoklu dairelerin olduğu apartmanlar.Çoğu İnsan bilmez bu kuralları.Hatırlatmanız iyi olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yavaş yavaş da olsa oturuyor ama yinede hatırlatmak iyidir. teşekkürler

   Sil
 29. çok detaylı bir paylaşım olmuş teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 30. Toplu yaşam alanlarında uyulması gereken kuralları hatırlattığı iz için teşekkür ederiz çok fazla uyulmasada bu yaziyi yayarak bilinçlendirme ve hatırlatma mümkün birde asansör bakımını yaptırmayı ihmal etmediler 1.5 saat asansörde bekleme gibi bir durumda söz konusu olamaz😔😔😔😔

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yöneticinin yapması gereken bir işlem olduğu için apartman kurallarına girmez o yüzden yazmadım. ben teşekkür ederim.

   Sil
 31. Görgü bilmeyen insanlarla uğraşmak epey zor gerçekten, toplu yerlerde yaşama bilinci öğretilmeli herkese.

  YanıtlaSil
 32. Ah bir de herkes uyguamaya geçebilse bu kuralları.

  YanıtlaSil
 33. Her biri de cok doğru ve cok onemli kurallar. Boyle bir yazıyı paylaşmanız cok faydali olmus emeginize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim bu yazı çok işinize yaradı sanırım yine yorum yapmışsınız çok mutlu olduk saygılar.

   Sil
  2. Şimdi yine bu yazıda buldum kendimi. Kopyalayıp bazi düşüncesiz insanlara gondermek için 😊

   Sil
  3. Umarım faydası dokunur teşekkürler

   Sil
 34. Apartmanda Uyulmasi Gereken Kurallari Cok Ayrintili Guzel Bir Sekilde Anlatilmis Kesinlikle Faydali Bir Icerik👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. apartmanda uyuması gereken kurallar adlı yazımı, zaten istek üzerine yazmıştım faydalı olduğuna inanıyorum.

   Sil
 35. Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar Çok Ayrıntılı Bir Şekilde Anlatılmış Gayet Faydalı Olmuş

  YanıtlaSil
 36. Merhaba, yaklaşık 4 sene Apartman yöneticiği yaptım. En sinir olduğum şey astığım duyuruların yırtılması ve Asansör de içilen sigaralardı. En son çözümü kayıt yapmayan bir web cam i asansör kabinine bağlayarak ve "sizi izliyorum hadi şimdi de için" yazarak bulmuştum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bilirim zordur bana da vermeye çalıştılar almadım apartman yöneticiliği insanlarla uğraşmak zordur mesleğim gereği gün içinde epeyce uğraşıyorum birde apartmanı kaldıramamam dedim o yüzden sizi anlıyorum kamera işini iyi yapmışsınız teşekkürler.

   Sil
 37. Düşünsenize her yapılması gerekeni insanların burnunun ucuna gelecek şekilde uyarı levhaları ile belirtelim :) kapıyı lütfen yavaş kapa! Atını kapıda bırak! :) Pazar sabahları tadilat yapma! :) Etkinlikten geldim teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz valla bir çok kez de bu dedikleriniz yapılıyor ama buna rağmen sıkıntı yaşıyorlar teşekkürler.

   Sil
 38. Apartman hayatını da sosyal hayatın bir parçası olarak görmek gerek. Ortak kullanım alanlarında daha hassas olmakta fayda var. Yazdığınız kurallara uyulduğunda zaten problemler en aza inecektir. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim insanlar bir apartmandan daire alınca apartman sahibi gibi davranıyorlar.Yani herşeyi yapma hakkını kendinde buluyorlar ki velefki sahibi olsa bile insanlara saygılı olmak durumundayız teşekkürler.

   Sil
 39. Apartmana ve apartman kurallarına her ne kadar karşı da olsam kurallar olmazsa olmaz
  yinede apartman da oturmak yerine müstakil bir yerde oturmak hem özgürlük hem insanlarla uğraşmaya gerek kalmıcaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dünya nufüsu sürekli artığı için müstakilde herkes oturabilir mi bilemiyorum.Teşekkürler saygılar.

   Sil
 40. Keşke herkes apartman kurallarına uyabilse. Uymayan duyarsız insanlara arapça bir söz vardır "kellim kellim la yenfa..ne kadar söylersek söyleyelim fayda vermeyecektir. Şunu da eklemek isterim ki pimpirikli 😄komşuda olmamak gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama ümitsiz de olmamak gerek insanlar yavaş yavaş alışıyor gibi teşekkürler.

   Sil
 41. Apartmanda Uyulmasi Gereken Kurallari Komsularimiza Ogreterek Topluma Yavas Yavas Yayilir Ve Konu Burdan Insanlari Degistirebilir Bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet yavaş yavaşta uyum artıyor hayırlısı bakalım

   Sil
 42. Yanıtlar
  1. Aynen öyle İnşallah herkesin hakkına saygı göstermesini öğreniriz. Apartman kuralları da bu bağlamda çok önemli

   Sil
 43. Çok şükür 10 senedir apartmanda yaşamıyorum ve çok mutluyuz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel sizin adınıza sevindim apartman kurallarına uyan komşular bir başka oluyor saygılar.

   Sil
  2. Apartmanda oturduğumuz dönemde çok kuralcıydı komşularımız, çok rahat ettik hiç sıkıntı yaşamadık şükür ki :)

   Sil
  3. Ne mutlu adınıza sevindim

   Sil
 44. Her apartmanın girişine büyük harflerle yazılıp asılmalı bu kurallar... Hoş insanların kendine saygısı kalmamış ki başkasına olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle umarım artık biran önce apartman kurallarına uyum sağlarlar saygılar.

   Sil
 45. Apartmanın yaşamanın birinci kuralı saygı olmalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle ama hayatımızın her alanın da birinci kural olsa daha güzel olur gibi teşekkürler.

   Sil
 46. Bu maddelere uyulsa ne güzel olurdu. Fakat buradaki sebeplerin bazılarından dolayı kaç kere taşınmak durumunda kaldık. Özellikle gürültü. Kapıların önünü ayakkabı ve her türlü eşyayla bit pazarına çevirmek, yukarıdan halı silkelemek vs. vs.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet malesef ki bu konuda çok sıkıntı yaşayan apartman sakinleri mevcut inşallah insanlar daha saygılı olur toplu yaşam alanlarında

   Sil
 47. Apartmanlarda veya sitelerde bizden başka insanlarda yaşamakta onlarında bizim gibi beklentileri var herkes bir digerinden bir fazla beklemekte bunun yerine sizinde belirttiginiz gibi apartmanlarda uyulması gereken kurallara uyarak yaşasa ne kadar güzel olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet herkesi saygılı ve başkalarına da kendilerine nasıl davranılmasını istiyorsa o şekilde davranılmaya bekliyoruz saygılar.

   Sil
 48. apartman yaşantısında herkes birbirine saygılı olmak zorunda ama malesef o toplantılarda ne kadar üzülebiliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım dediğiniz gibi herkes birbirine saygı göstermeyi öğrenir teşekkürler.

   Sil
 49. Apartmanda en çok karşı karşıya kaldığım husus, apartman sakinleri asansörün içine girip dakikalarca asansörü meşgul etmeleri ve bazı kişilerin asansörde sigara içmeleridir. Bir dakika daha sabret de git dışarıda iç be adam!!!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sizin söyledikleriniz ışığında apartman kuralları yazımızı okumalarını ve uymalarını bekliyoruz. Saygı önemli her alanda teşekkürler.

   Sil
 50. Yıllardır aparanlarda oturuyoruz haklarımızı ve kuralları tam olarak bilemiyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buradan detaylı şekilde öğrenebilirsiniz teşekkürler.

   Sil
 51. Merhaba Hürpost, telefondan yorum bırakamadığım için yeniden buradayım. Çoğunluğu ilgilendiren bir konu. İnsanlar, müstakil evlerden apartmana geçişte haklı olarak zorlandılar. Zaman içerisinde düzeleceğine inanıyorum. Beklemeye ömrümüz yeterse :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde sizin gibi düşünüyoruz ama işte biran önce olmasını istiyor insan çok teşekkürler yorumunuz için saygılar.

   Sil
 52. Bu kuralların uyulmadığı bir apartmanda yaşamak gerçekten insanı çileden çıkarıyor. Keşke herkes kurallara uysa da sinirlenmeden huzurlu bir şekilde yaşayabilsek evlerimizde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşAllah o günleri de göreceğiz herkesin kurllara ve saygı adaplarına uyduğu günleri teşekkürler.

   Sil
 53. Merhabalar bizim altkatta oturan cift gece 3 kadar uyumuylar gunduzde kalkmak bilmiyorlar enerji anada çoçukta tavan tabi artik kendimi zor tutuyorum saldirmamak için adam kadina teslim etmiş kensini kaç kere abi yapmayalim etmeyelim dedim yok karisi aynen devam gece mutfak düzenlemek lavabo silmek vs. Akliniza ne geliyorsa ben şimdi bunlarla kavga etmek istemiyorum adamin günahi yok kadinda cazgir laf anlamaz biliyorum. Polise şikayet etsem polis bu sikayetlere bakiyormu ? Birde merdiven boşluğu biraz geniş buraya dolap koymuş bunu koymasi normalmi değilse bunuda kime söylemek lazim ? Iyi davrandikca tepene cikiyorlar iylik yapmaktan korkar olduk resmen ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani özellikle bu evden çıkmama durumlarında bu işler olmaya başladıysa biraz idare etmek gerekli yok sürekli ise o zaman ilk önce komşunuzla uygun bir dilde konuşmak, bu olmazsa bilgi vermediğiniz için bilemiyorum site ve yönetici mevcutsa site yönetimine iletmenizi tavsiye ederim eğer oda olmaz ise en son polis veya zabıta birimlerine gidebilirsiniz.

   Sil
 54. sigara diye birşey hiç kalmasın hayatımızda tamamen yasaklansın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım içenler ben dahil bırakır teşekkürler.

   Sil
 55. Sigara, balkon kenarlarının yıkanması... apartmanda oturmasını bilmeyen ınsanlar maakesef çok fazla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsunuz umarım biran önce bilinçlenirler.

   Sil
 56. Herkesin bildiği ama kimsenin uymadığı kurallar.her apartman girişine asılacak bir yazı olmuş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim umarım herkes uyar apartman kurallarına .

   Sil
 57. İnanın okurken biran oturup düşündüm kuralların hangisine uyuyorum veya içinde bulundugum sitede kimler bu kurallara uymak için gayret göstermekte
  koskocaman bir hayır hayır uymuyoruz cevabını almaktayım
  kurallara uymuyoruz biraz olsun saygılı olsak yeter herhalde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bundan sonra daha dikkatli olmanız ve olmaları dileği ile o zaman zira apartman kurallarına uyarsak bir çok bu çevremize de yansır yaşayan çocuklara da yansır ve her alanda kurallara uymalarına yardımcı olur teşekkürler.

   Sil
 58. küçük bir apartmanda oturuyorum, yine de kurallara uymayanlar çoğunlukta, keşke herkes olan tüm kurallara uysa ben biraz fazla kuralcıyım sanırım elimden geleni yapmaya çalışıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlarda umarım hatalarını anlar ve kurallara saygılı olurlar teşekkürler.

   Sil
 59. İbrahim Buldur10 Mayıs 2021 23:01

  Kurallar çok açık ve net bir şekilde aktarılmış. Kurallar kesinlikle katı değil, hatta bu kurallara uymamak apartman yaşamını daha da zorlaştır. İnsan hayatina dokunan gündem dışı ancak işe yarar konulara yer verdiğiniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz her zaman her yerde kurallara ve insan haklarına dikkat etmek gerekli.

   Sil
 60. bu kurallar her evin kapısına asılmalı da okuma özürlü bir milletiz malesef okunmazki hele o sigara meselesi çok önemli çok emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 61. Toplum olarak apartman gibi alanlarda yaşamaya alışkın değiliz. Eskiden bir bina ve bahçesi sadece bir aileye ait olduğu için alışılagelmiş o davranışları, apartman gibi kırk milletten kişilerin yaşadığı alanlara taşıyınca yukarıda yazmış olduğunuz kuralları zorunlu tutmaya meylimiz artıyor. Aksi halde inanılmaz kaoslar oluşabiliyor. Ardından da diyoruz ki "komşuluk ölmüş". Hayır efendim komşuluğu el birliği ile biz öldürdük. Yorumlarda da belli olduğu üzere en çok rahatsızlık veren kısmı sigara konusu. Asansör ya da merdivende içenler kadar saygısızları görmedim. Hadi ona bir şekilde çıkış yapabiliyoruz ama tuvalette içip, havalandırma boşluğundan kendi evimize gelene nasıl müdahale edeceğiz. Kendi evimizde ağız tadıyla sıçamıyoruz resmen. Müteahhitler eskiden daha iyi havalandırma yapardı. Şimdi biri tuvalette içip keyifle sıçarken, diğer daireler koku dağılana kadar tuvaletini tutmak zorunda kalıyor. Apartmanda ikamet etmenin anlamını ne bizler ne komşularımız ne de binayı yapanlar anlıyor. Herkes bir şekilde kendi konfor alanını genişletmek istiyor ve menfaatler sürekli çatışıyor. Sonra komşuluk kalmıyor. Evde ölüp kalanı günler sonra kokusu yayılınca öğreniyoruz. Aç mı hasta mı yardıma ihtiyacı var mı bilmiyoruz. Böyle böyle gözümüzün önünde ve bizim de emeklerimizle bir toplum kendi değerlerinden uzaklaşarak, kendini özel kılan özelliklerini törpülüyor. Aslında konu o kadar geniş bir konu ki daha bir sürü şey yazılabilir. Ben de abartmadan, yukarıda yer yer kullandığım üslup için özrümü de dileyerek uzaklaşayım. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet el birliği ile komşuluğu öldürdük tabi birazda yaşam koşullarının etkileri var sanırım sizde rahatsızlıklarınızı kapsamlı şekilde yazmışsınız. Umarım insanlar başkalarına saygı göstermeyi biraz olsun öğrenir değerli yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)