Evlenenlere Konut Ve Çeyiz Desteği

Konut ve Çeyiz Hesabı Açtırmak Ve Şartları

Bu hengamede bir yasa daha çıktı ama bir çok kişi bu torba yasa ile çıkan uygulamadan bihaber olduğu için yazımızda yer vermek istedik.

Evlenmeyi ve ev sahibi olmayı düşünenler, 3-5 yıl bankada düzenli birikim yapıp devlet desteğinden faydalanabiliyor. Konut desteğinde katkı 25 bin liraya çıkarılırken, çeyiz desteği 9 bin lira oldu.

Evlenmeyi ve ev sahibi olmayı planlayanlar, 3-5 yıl bankada düzenli birikim yapıp devlet desteğinden yararlanabiliyor. Konut desteğinde katkı 25 bin liraya çıkarılırken, çeyiz desteği 9 bin liraya ulaştı. Nişanlı çiftin bu desteklere ayrı ayrı başvuru yapması durumunda 68 bin lira karşılıksız destek verilecek.


Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem merak edilen tüm soruları cevapladı. Aşağıda detaylı bilgeler mevcut ve bu tutar her sana artış gösterecek bilginiz olsun.

Konut Ve Çeyiz Hesabı Açtırmak Ve Şartları

Bankada hesap açan ve 3-5 yıl düzenli birikim yapanlara devlet maddi destek veriliyor. Konut hesabında bulunan tutarlar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılarak uygulanıyor. İşte konut desteğinde bu yılki tutarlar...

 • Hesaba aylık ödemede alt sınır 388.17 lira, üst sınır 3 bin 881 lira 60 kuruş.
 • Katılımcı, hesabın açılış tarihinde 2019 yılı için azami 46 bin 579 lira 24 kuruşa varan para yatırabiliyor.
 • Ödeme süresi 36-47 ay arası olanlar 20 bin 184, 48-59 ay arası olanlar 21 bin 736, 60 ay ve üzeri olanlar 25 bin lira devlet desteği alacak.
 • Ödeme süresi 36-47 ay arası olanlar 6 bin 500, 48-59 ay arası 7 bin 500, 60 ay ve üzeri olanlar 9 bin liraya varan devlet katkısı alabilecek.

Çeyiz Hesabı ve Şartları

Çeyiz hesabında 3-5 yıl birikim yapıp 27 yaşından önce evlenenlere, devlet ödeme yapıyor. İşte çeyiz hesabına ilişkin bu yılki tutarlar:
 • Aylık ödemede alt sınır 155 lira 26 kuruş, üst sınır ise bin 552 lira 65 kuruş.
 • Hesaba açılış tarihinde 2019 yılı için 23 bin 289 lira 62 kuruşa varan para yatırılabiliyor.
Hesaplarla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

ÇEYİZ HESABI

 • Hesabın 24 yaşını doldurmadan önce açılması gerekiyor.
 • Aylık ödeme planını seçenlerin 1 dönem içinde 3 defadan fazla ödemeyi aksatmaması şart.
 • Evlenmeyi ve ev sahibi olmayı planlayanlar dikkat! Nikahta 68 bin lira var...
 • Devlet katkısının hesaplanmasında evlilik tarihindeki birikim esas alınacak.
 • Devlet katkısı alabilmek için evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde belgelerle birlikte hesabın olduğu bankaya başvurmak gerekiyor.
Tavsiye yazı: Bireysel Emeklilik Sistemi BES Nedir

KONUT HESABI

 • Konut hesabı açtıran kişinin 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapması gerekiyor.
 • 7 Nisan 2015 itibarıyla tamamı kendine ait bir evinin olmaması gerekiyor.
 • Her kişi sadece 1 adet konut hesabı açtırabiliyoruz.
 • 18 yaşından küçük olan bireyler için veli veya vasi konut hesabı açabiliyor.

Yorum Yap!

60 Yorum

 1. Borç içinde evlenmenin mantığı da yok tabii.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle ilk aylarda boşanmak istemiyorsanız tabi :)

   Sil
 2. Bilmediğim bir uygulama. Tasarrufu teşvik ediyor anladığım kadarıyla ve sonrasında da destek sağlıyor. Değerlendirilebilir tabi. Güzel bir uygulama.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bencede güzel bir uygulama düzenli kazancı olanlar için daha cazip gençleri tasarufa sevk edip destek olmak

   Sil
 3. Güzel bir teşvik planı tabi ama bu alt düzeyde yani asgari ücretle geçinmeye çalışan insanlar için biraz zor hatta zor. Zengin kesim için uygundur paralar ya devlet işi gücü bırakmış kendi borcunu odemiyor kalkıp milletin gözünü bunla boyuyor kimsenin bu uygulamayı gerceklestiremeyecegini bildiğinden olmalı nys söylenecek çok şey var ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşünceniz biraz bana uygun değil ama burada evlenmiş kişiler değil evlenecek ve evli olmadığı için kazandığı tüm parayı harcayan ve evleneceği zaman sıkıntıya düşen gençlere tasarruf yapmaları için teşvik edilip ve belli bir müddet sonrada devlet desteği vermek bence güzel bir uygulama arada da olsa iyi olana iyi demek gerekir. Körü körüne herşeye kötü demek uygun değil neyse söylenecek çok şey var ama .....

   Sil
 4. Yeni evlenenlere destek olmayı düşünmek güzel tabii ama gereksiz kredi borcuna girmemelerini tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet özellikle bu dönemde çok krediye bulaşmak mantıklı değil teşekkürler.

   Sil
 5. Fırsat kollayanlar için güzel bir haber ama krediyle başlayan bir evlilik ne kadar sağlıklı !!!

  YanıtlaSil
 6. Evlenenlere konut ve ceğiz desteği verilmesi harika keşke biz gençlerde olsaydı eski halılar ile evlendigim aklıma geldi birden😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiler de gençler herşeyin en iyisini en güzeli istiyor ve buna rağman bile yetinemiyor anlaşamıyor hatta evlenmiyorlar :)

   Sil
 7. Kredisiz, borçsuz evlilik neredeyse imkansız hale geldi. Yine de bu destek oldukça teşvik edici. Umarım tüm gençler için umut dolu ve mutlu bir gelecek olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende iyi dileklerinize katılıyorum teşekkürler

   Sil
 8. Bir kaç sene birikim yaptıktan sonra devlet desteğinden faydalanmak görünürde faydalı gibi ama ortalama 5 sene boyunca her ay aksatmadan birikim hesabına belirlenen ücreti yatırmak her zaman mümkün olmayabilir. Üstelik bu ödemeler her sene artacak. Asgari ücretin durumu düşünülünce biraz zorlayıcı olabilir. Ayrıca hem konut hem de çeyiz desteği için belirtilen şartların bira daha esnek olması gerekirdi diye düşünüyorum.

  Bilgilendirme için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çeşitli esneklikler mevcut bir şekilde de para biriktirmek gerekli bence yorumunuz için teşekkürler

   Sil
 9. Evlenenlere konut ve çeyiz desteğinin 68.000 TL olması gayet güzel. Ama keşke ülkemizin ekonomik koşulları mükemmel olsa. İnsanlar ömürlerini tükettikleri işlerinden gerçekten hak ettikleri kadar iyi maaşlar alsalar da bu tür desteklere ihtiyaç kalmasa diye düşünüyorum. Ayrıca yukarıda Deniz'in dediği gibi 5 yıl aksatmadan ödeme yapmak zor olabilir. Zaten alınan maaşlar belli. Umarım herkes gönlüne göre, iyi yaşam standartlarına kavuşur bir gün. Teşekkürler bilgi verdiğiniz için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakın buna katılıyorum keşke böyle bir uygulama yerine herkes oturacağı dairenin parasını çok rahat kazanabilse ama burada azcıkta gençleri evlenmeye teşvik etmek var sanırım çünkü evlenme yaşı çok yukarılara çıktı çocuk sayısı çok azaldı ileride genç nufüs çok azalabilir bunlarda hesaplanıyor teşekkürler.

   Sil
 10. Bilgiler için editöre teşekkürler.
  Geçen haberlerde bir çifti izledim.Hayran kaldım.Düğün-ev-eşya-çeyiz masraflara ayırdıkları parayı dünyayı gezerek harcamaya karar vermiş ve gezmişler de..İnanın hayran kaldım.Ve çok mutlular

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sibel hanım bende izledim sanırım böyle bir haber tabiki ne güzel yapmışlar dünyayı gezemezler yetişmez o para diye düşünüyorum ama döndüklerinde allah yardımcıları olsun :)

   Sil
 11. Bu tasarruf paketi hem bankalara hareket getirecek hem de evlenecek çiftler arasında dayanışmayı geliştirecek diye düşünüyorum. Tabi herkesin ayağını yorganına göre uzatması gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen fazla açılmamak gerek sonra toparlanması çok zor oluyor teşekkürler.

   Sil
 12. Yeni evlenenlere müjdeler olsun efem.

  YanıtlaSil
 13. Amaç güzel ,birikim yapabilmek hepsinden güzel.Yararlanabilecekler için faydalı bir paylaşım olmuş.

  YanıtlaSil
 14. Bankaları da hastaneler gibi görürüm yani Allah muhtaç etmesin ama orda bi köşede de dursunlar işte :) Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demi dursun bir köşede belki lazım olur epeydir gözükmüyorsunuz hoşgeldiniz teşekkürler.

   Sil
 15. çeyiz hesabı çok mantıklıymış, paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 16. Destek çok iyi de, bu pahalılıkta insan nasıl biriktirecek? Valla ne ben, ne kız kardeşim (öğretmen kendisi, iki çocuğu var), hiç para biriktiremiyoruz. Aldığımız gidiyor ay sonunu zar zor getiriyoruz değil biriktirmek. :( neyse ki ben kız olan yeğenime param oldukça sandığına güzel şeyler alıp atıyorum:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işte şöyle anlatayım eğer ailesi ile yaşıyor ve çok masrafı olmuyorsa çoluk cocuk da olmadığı için daha kolay biriktirebilirler diye düşünüyorum

   Sil
 17. Evlilik hazırlığı yapanlar ya da ileriye dönük bir yatırım düşünenler için konut ve çeyiz desteği iyi bir alternatif olabilir. Tabii 3 yıl hiç aksatmadan ödeme yapabileceğine inananlar için faydalı ama düzenli geliri olmayanlar için zor olabilir.
  Teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. düzenli geliri olmayanlar ortalama gelirini hesap edip eğer gelirine güveniyorsa girebilir bir kaç ayda hazırlıklı giderse olabilir teşekkürler

   Sil
 18. Niyeyse BES gibi bu çeyiz hesabı ve diğer destek hesaplarına şüpheyle yaklaşıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iyi araştırmalar yapılarak girilebilir ben de sizin gibi şüpheci idim sonra araştırdım bakiye vermeden şöyle söyleyim 5 yıldır yatırıyorum yatırdığım miktarının %150 artığını söyleyim ama fonlarınızı iyi takip ederseniz

   Sil
 19. Gerçekten de çok faydalı bir uygulama. Hem devletimize hem de vatandaşa katkı sağlıyor. Çok teşekkürler Engin Bey, böyle paylaşımlar için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim umarım bu uygulamalara katılan arkadaşlar iyide araştırıp kendilerine uyuyorsa girerler sonradan üzülmelerini istemem saygılar.

   Sil
 20. Evlenecek olanlar bu bilgilere mutlaka ulaşmalı. Ellerinize sağlık 🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim .Umarım faydalı olur saygılar.

   Sil
 21. Evlenecekler için güzel bir haber.Bu bir anlamda bir teşvik.Evliliğe teşvik gibi gözüküyor.Tabii evlilik sonuçta masraflı,devletinde destek olması güzel bir düşünce olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu teşvikler de yeterli değil bence ama en azından hem tasarufa hemde evlenmeye teşvik etmesi güzel teşekkürler.

   Sil
 22. Bende yasa çıkmadan önce evlenerek para kazan iş fikri gibi ironik bir başlık ile gençleri evliliğe teşvik etmiştim :) konut ve çeyiz desteği hakkında verdiğiniz detaylı bilgiler evleneceklere umut oldu. Ama şunu belirtmeden de edemeyeceğim -kazanmak için evlenmeyin, evlenmek için kazanın ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman devletten önce siz teşvik etmişsiniz gençleri :) Evet evlenenlere bir türlü teşvik ve destek gerekli teşekkürler.

   Sil
 23. Yazdıklarınızı okudumda yok abi benim gözüm gene evlenmeyi yemiyor :). Şaka bir yana paylaşımınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birgün sizi hazır hissettirecek biri çıkar umarım biz teşekkür ederiz.

   Sil
 24. Her ikisi de güzel teşvikler..

  YanıtlaSil
 25. Değerli bilgiler.Neyse ki yıllar önce küçük de olsa evimi almış durumdayım.Ev alacak ve evleneceklere de kolaylıklar diliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun eviniz bizde kolaylıklar diliyoruz gençlere teşekürler.

   Sil
 26. Ya bu evlilik konusunda zaten bu kredi borçları gibi korkular insanı bitiyor. Ama bu çalışmalar evlenecek dostlarım için iyi güzel bilgiler. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kredi ne için çekilirse çekilsin çok bilinçli ve iyi bir hesap kitap üzerine çekilmeli teşekkürler.

   Sil
 27. Her şeyi geçtim 27 yaşı dolmadan evlenen kaç kişi var? Belki kırsalda o kadar..
  Aylık 388 lira ödemeyi 3 yıl aksatmadan yapabilecek kişi zaten 9 bine tenezzül etmez. Amaca hizmet etmeyen bir proje benim için.
  Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki faydasını görenler tabi ki de çok süper bir projede değil geliştirilebilir diye düşünüyorum teşekkürler.

   Sil
 28. Faydasını görenler elbet olacaktır ama bana mantıklı gelmeyen bir proje. Evlenenlere konut ve çeyiz desteği konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 29. Evlenenlere konut ve çeyiz desteği verme konusu uzun zamandır tartışılıyordu. Sanırım hükümet bunu zor zaman uygulaması olarak bir kenarda sakladı. Konut sektörü ve beyaz eşya sektörü inanılmaz derecede sıkışmıştı. Burayı açabilmek için bir hamle gibi geldi bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hem evlenmeye teşvik hemde ekonomik açıdan düşünülmüş bir proje sanırım

   Sil
 30. Bilmediğimiz ne çok detay varmış.. Sayenizde öğrenmiş olduk emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)