HAYATLA OYUN OYNAMAK

Hayatla Oyun Oynamalı mıyız?


Merhaba arkadaşlar öncelikle Hayatla Oyun Oynamak başlığı, etkinlik amaçlı, benim tarafımdan yazıldı ve kabul gördü. Yani bilimsel bir yazı değil sadece kendi fikirlerimiz ve bakış açımızdır. Bu nedenle içimden geldiği gibi, yalnız kendi görüşlerimi içeren bir yazı kaleme aldığımın bilinmesini isterim.

Bazıları "neden hayatı bu kadar değersiz kılıyorsunuz" diyebilir, haklılar da... Hayatımız ve tüm hayatlar çok değerli, sadece çok fazla ciddiye alınmaması gerektiğini düşünüyorum. 

Sen hayatı, hayatın sana biçtiği rol üzerine düşünüp kafa yorarken, birileri bir yerlerde çok güzel vakitler geçiriyor. Çok eğleniyor, hayatla oynayarak eğleniyor... Belki de sen elindeki kartlarla oyunu kazanacağını düşünürken, karşındakinin iyi bir oyuncu olduğunu ve o kötü elle bile senden daha iyi oynayıp kazanabileceğini dahi hiç düşünmüyorsun. 

Böyle düşünmek de gerek bence, ben kadere inanlardanım, ama var olan aklı ve ruhumuzu da önemsemeyelim diyenlerden değilim. Aslında dikkat edin herkes oynuyor, herkes oyunun bir parçası, yüzüne gülüp arkandan iş çevirenler, seni çok seviyorum derken, başkalarına da mavi boncuk dağıtanlar... Gerçekçi olalım; kimimiz iyi kimimiz kötü oyuncu ama muhakkak bir yerlerde bir oyun sergiliyoruz, farklı roller, farklı maskelerle... :) 

HAYATLA OYUN

Acaba henüz çocukken bize oyun oynamayı bu sebeple mi öğretiyorlar, diye bir soru dolaşmaya başladı şimdi kafamda :)

Büyük veya küçük herkesin kullandığı bir kelime "büyük oynayacağım..." Nasıl oynarsan oyna, ama iyi oyna diyorum. Kötü anlamda değil ama yani ne yaparsan yap iş, aşk veya başka bir şey yaşama oyun gözüyle bakıyorsak iyi oynamazsak kaybederiz. Çünkü bu senaryo da başa alma şansımız yok. Hayatla oyun oynamak tamda bu nokta biraz zor işte ama bazen zor bir oyunu kazanmak daha kıymetli.

Yazımı bitirirken evet hayatla oyun oynamak zor ama oynamak da gerekli. İnan ki, hayat bir oyun,
bunu özellikle belli bir yaşın üzerine geldiğimizde daha iyi algılıyoruz. Keşke bu kadar ciddiye almasaydım diyoruz. Kendime, çocuklarıma, hayallerime, oyunlarıma daha çok zaman ayırsaydım. 
Yaşım kaç olursa olsun o  ne der, bu ne der derdiyle içimdeki çocuğun oyunlarına engel olmasaydım. Gençler, sürekli geçmişte yaptıklarınıza cv-ler hazırlıyorsunuz. Bir tane de geleceğe hazırlayın! Bu olacağım, bunu yapacağım, kendimi burada görmek istiyorum... Ne kaybederiz ki? Hayaller hayatla oyun oynayarak gerçekleşsin, birbirinizi ve insanları sevin, sevin ki oyunlarınız daha keyifli olsun.

Sizlerin de bu konudaki fikirlerinizi merak ediyor ve önemsiyorum. Yorumlarınızı bırakmayı unutmayın!

Yorum Yap!

78 Yorum

 1. Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol..
  Ya olduğun gibi özüne dönük temiz ve duru Allah'a kul olacaksın.. Ya da seçimini iyi yaparak tercih ettiğin modeli, repliklere ihtiyaç duymadan güzel oynayacaksın.. Güzel bir yazı kaleminize yüreğinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim emine hanım evet olduğumuz gibi değiliz genel de yani oyunu bile kuralları ile oynamıyoruz Çok teşekkür ederim kıymetli yorumunuz için

   Sil
 2. İç dökmek için güzel bir başlık oldu. Bu başlığı yazarken hayatın doğaçlama yapılan bir tiyatro sahnesi olduğunu anlıyoruz. Tabi bizim biletler az satılıyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biletleriniz az satması üzücü erhan bey tabi isterseniz bizim tiyatroda bir iş ayarlayabilirim size saygılar.

   Sil
  2. Sevinirim bir yan rol, ne bileyim dekorcu, nerede görev verirseniz hazırım

   Sil
  3. tamam haber ederim size boş kadro olunca ;)

   Sil
 3. Tam tersi hayat bize oyun oynuyor gibi geliyor bana:)
  Yüze gülen arkadan iş çevirenler, yalancılara gelince evlerden uzak olsunlar...:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabiki biz bir oyun oynuyorsak bize karşıda oynan çok oyunlar olacaktır. İşte evlerden uzak olmuyor ama en azından sizinkinden uzak olur umuyorum :)

   Sil
 4. Hayat bir film bizde başroldeyiz kendi senaryomuzda..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yusuf Bey baş rolü bile bize bırakmıyorlar kendi senaryomuzda figüran yapmaya çalışıyorlar teşekkürler.

   Sil
 5. Geleceğe cv baya güzel bir fikir 👍

  YanıtlaSil
 6. "Nasıl oynarsan oyna ama iyi oyna." Tuttum bu sözü 👍👍

  YanıtlaSil
 7. Cok güzel yazı olmuş çok beğendim ozellikle gençlere öğğdğn muhteşem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim beğenmenize sevindim saygılar.

   Sil
 8. Hayatla oyun oynamak bir yana, hayat dersi niteliğinde olmuş bu iç döküşler. Öyleyse oyuna devam, taa ki oyun bitene kadar... Yeni karakter, yeni oyun, yeni başlangıçlar için devam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim çok naziksiniz evet zaten oyunun nerde biteceği belli değil her anında zevk almaya bakmak gerekli teşekkürler.

   Sil
 9. benim için hayat ben nasıl istersem öyle modunda :))

  YanıtlaSil
 10. Hayatla oyun oynamak bence hayatı hafife almak anlamına geliyor. Sonuçta bu insanların kendi seçimi. En kötüsü insanlarla oyun oynamak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz hayatı fazla ciddiye almamakla ilgili sanırım insanlarla evet çok oynamayalım ama sonuçta insanlarda hayatın içindeyse mecbur bir şekil katılacaklar :)

   Sil
 11. Hayatla oyun oynamak yazınızı keyifle okudum. Güzel bir etkinlik oluyor yine. Hayatla bana göre oyun oynanmamalı. Çünkü yalnızca bir hayatımız var. Değerini bilmek gerek diye düşünüyorum. Teşekkürler paylaşımınız için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir hayatımız var ama o kadar da herşeyi ciddiye alıp eğlenmeden oyunda da yaşamamakta bence çok eğlenceli değil teşekkürler.

   Sil
 12. Hayatla oyun oynamak projeniz için teşekkür ederiz.Guzel bir makale cikarmissiniz hayatı çok ciddiye alıyoruz. Biraz oluruna bırakıp ruhumuzu özgür birakmaliyiz diye düşünüyorum. Yoksa yasantimiz sorumluluklar arasında boğulup gitmemiz den başka bir işe yaramıyor. Bence oyunlar oynamaliyiz yasamaliyiz en eğlenceli halini unutmamalıyız içimizdeki çocuğu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aynı doğrultularda yazmışız aşağı yukarı teşekkürler

   Sil
 13. Engin oğlum. Öncelikle senin yorum panelinde bir sıkıntı var. İstersen onu bir gözden geçir. Tabii ki neden diyeceksin haliyle. Yorum yaparken bir dk düşünme payı versem kendime hop uçuyor yorum. Ne yazdığımı unutuyorum tabii. Şimdi çaresini buldum. Masaüstünde bir yere kaydediyorum yorumumu ve kopyala yapıştırla idare ediyorum. Acaba başkalarında da oluyor mu?
  Neyse biz yoruma geçelim. Ben insanların bu hallerini çok da kınamıyorum, tabii ki tümden riyakârlar hariç. Ben bunları yaptığımız manevralar olarak düşünüyorum. Hani araba kullanırken önümüzde ya da arkamızda olan sürücülerin bizi ya da bizlerin onları zor duruma düşürdüğümüzde orada belli bir taktik ve tepki olacak haliyle. Hep geçimli, ılımlı olamayız. Zira huylarımız uymuyor her şeyden önce. Eli iyi olmayanın kazanması ise geçici zaferdir. Her zaman açamaz  Özgün yazın ve düşüncelerin çok güzeldi oğlum. Emeğine sağlık 

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ece hanım ilk şikayetinizden başlayalım sayfamda sıkıntı yok ama refesh var yani sayfa 4 dk sonra kendini yeniliyor muhtemel o arada sizin yorum gidiyor.ben zafer zaferdir diye bakıyorum. Geçici de olsa size vakit kazandırır kalıcılar için ben teşekkür ediyorum saygılar.

   Sil
  2. Evet, biraz hızlı olmam gerek :))

   Sil
  3. sayfayı ilk açtığınızda dört dakika yeter bence yetmez diyorsanız farklı bir yere yazıp yapıştırabilirsiniz emeğinize sağlık

   Sil
 14. Hayat bir oyun ve biz sahnedeyiz... Ama çoğunun anlamadığı bu oyunda kendi rolünü oynuyorsun ama yardımcılar olmazsa hepimizin birer hiç olduğunu unutmamız. "Yaşım kaç olursa olsun o ne der, bu ne der derdiyle içimde ki çocuğun oyunlarına engel olmasaydım." aslında tam da burada özetlemişsin. Hayatla oyun oynamak , o bizle mi oynuyor, biz mi onla oynuyoruz bilemedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında şu isviçre'li bilim adamlarından epeydir ses soluk yok onlara bir söylesek şu konuyu bir araştırsalar :)Bazen biz onunla bazende o bizimle oynuyor sanırım teşekkürler.

   Sil
 15. Açıkçası son dört beş yıldır özgürüm ve istediğim hayatı yaşıyorum.Para endeksli de yaşamıyorum :)
  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel adınıza mutlu oldum teşekkürler.

   Sil
  2. Teşekkür ederim :) Zaten verdiğim seminerlerde de mutlaka kendi hayatımdan örnekler veriyorum :) İnanın çok diplerden ulaştım buraya :)
   Kocaman sevgilerimle :)

   Sil
  3. Azmin zaferi işte :) sevgiler saygılar bizden

   Sil
 16. Ben açıkçası hayatı çok dert etmem; çok kafaya takmam. Asıl dert etmemiz gereken ahiret hayatı varken dünya hayatını dert etmeye gerek yok zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aslında öyle ama gördüğüm kadarıyla bir çok kişi bu hayatı daha fazla önemsiyor teşekkürler.

   Sil
 17. İktisadi olarak Oyun Teorisi Game Theory'i hayatın her alanına uyarlamak mümkün gibi gelmekte.

  YanıtlaSil
 18. oyun tabiiii çok tatlı oyun hem de :) oynamalıyız eveeet :) neşeli bir oyuncak gibii :) ama tabii bi dolu deli gibi küçük oyuncu olmucaaan :) küçük şeylerle, insanlarla, olaylarla uğraşmıcaan :) temel genel kavramlarla ilgilencen sadece, sevgi, yardım, vicdan gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamdır deep hocam katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim büyük oynayalım diyorsun :)

   Sil
 19. Hayatı ciddiye almalıyız ama hırs yapmamalıyız bence.Hırs hata yaptırır, fazla rehavet de odaklanmayı engeller. Her şeyde olduğu gibi hayatla oyun oynarken de de orta yolu bulmalıyız, relax ama disiplinli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. herşeyi kararında yapmak tabi ki de eniyisi teşekkür ederim

   Sil
 20. hayat bize oyun oynuyorsa bizde oyunu kurallarına göre oynarız..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hatta kuralları da biz koyarız dermişim teşekkürler.

   Sil
 21. Hayatla ara sira oyun oynamak gerekli su akar yolunu bulur yarin ne olacagimiz belli degil su siralar tatildeyim dun birdenbire bir dostumuz kalp krizi gecirdi hala tehlike suruyor bir anlik mesele dunyaya veda hayat cok fazla ciddiye alinmamali aniden veda edebiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok büyük geçmiş olsun Allah şifa versin teşekkür ederim

   Sil
 22. Hayat bize sunulmuş bir armağan. İnsan yaş aldıkça bunu çok daha iyi idrak ediyor.. ve sahip olduğumuz değerlerimiz, kıymetlilerimiz, eşimiz, dostumuz, sevdiklerimiz, çocuklarımız, işimiz, aşımız, sağlığımız.. Vs. vs. Hepsi hayatımızda bizlere sunulmuş eşsiz değerler.. Peki hayat bir oyun mu? Belki de...
  Hayat bir oyunsa ben oyunu hep pozitif bakarak oynamayı tercih ediyorum. Hayatı hep olumlamaya çalışıyorum. Hayatla oyun oynamak aslında yaşamı kolaylaştırır biraz da..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende aynı duygular içerisindeyim çevremi bazen gözlemliyorum. herşeyi çok ciddiye alanlar ezilenler sıkılanlar çok kafaya takanlar çok daha fazla hasta oluyor çöküyor sıkıntıya giriyor ama gereğinden fazla umursamayan oyun gibi bakanlar daha dinç daha enerjik ve daha aktif teşekkürler

   Sil
  2. hayata ne sunarsak onu alıyoruz belki de.. Onun için olumlu yaklaşmak, oyun gibi yaşamak en iyisi.. Tabi hayatı ciddiye almadan lakayt bir şekilde de olmamalı kesinlikle..

   Sil
  3. teşekkür ederim saygılar

   Sil
 23. Oyun oynamak ciddi takılmaktan daha iyidir bence Engin Bey. Hayatın kendisi zaten bir oyun değil mi?

  YanıtlaSil
 24. Web sitemiz hakkında içerik hırsızlığı adlı bir yazı yayınladık. Çok önemli ve sizleri de ilgilendiren bir konu. Bu konu hakkında yanımızda olacağınıza inanıyoruz. Duyarsız kalmamanızı umuyoruz. Sevgilerimle Pixselle.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok iyi yapmışsınız bir kaç gün yoğunum yazınız okumaya gayret edicem saygılar.

   Sil
 25. 29 yıldır hayatla oyun oynuyorum ve neler olacak bekleyip göreceğim :) İnşallah oyunu güzel bitiririm :)

  YanıtlaSil
 26. Kısa, orta ve uzun vadeli planlar bugünümüzü şekillendiriyor. Plansızlık ve düzensizlik hayatımızın büyük bir kısmına hükmediyor. Oyunlaştırılmış hayat, daha katlanılabilir ortam yaratıyor olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Plan yapmak bir yerde güzel tabi ama her zaman değil planı bile bir oyun gibi planlayabiliriz :)

   Sil
 27. Hayat ile planlar yaparken, hayatın içimizde olduğunu unutanlar başına gelen kötü şeyleri kaderin dayanılmaz nahoşluğuna yoracaklardır. Yaşamamız için bahşedilen kısacık zamanları, hoyratça yanlız nefes almak için tüketirsek, bize yanlızca aldığımız nefesi verebilmek kalacaktır. Son paylaştığım İnsan Nedir? adlı yazımdan bir cümle bırakıyım buraya; ''Kömür karası, zindan çakması bir odada; döner durur hayat sandığı rüyanın buhranında.''

  Çok güzel bir yazı olmuş, hatırlatılması gereken cümleler var. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bahsettiğiniz yazınızı okumuştum sizin de emeğinize sağlık

   Sil
 28. Hayatla oyun oynamak ne guzel olurdu ama firsat vermiyorki birden kizip tekmeyi geciriyor sadece o oynuyor bizle haksizlik bu ama:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fırsatları kendimiz yaratacağız işte :) çok teşekkürler

   Sil
 29. içimizdeki çocuk hep bizimle kalsın :))

  YanıtlaSil
 30. Geleceğe CV hazırlama fikri çok hoşuma gitti. Uygulayacağım. Hayatla oyun oynamak bazen zor olsa da çoğu zaman keyifli ☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel umarım cv başaralı olur evet bazen zor bazen keyifli ama bir şekilde bu oyunu sürdüreceğiz

   Sil
 31. Bencede insan ne yaparsa yapsın büyük oynamalı yaptıgı işi önemsemeli en iyi olacak şekilde yapmalı zevk almalı yapıtından

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani nasıl kendimizi iyi hissediyorsak öyle yapalım saygılar.

   Sil
 32. Gurban oldugum hiç bişi takmaya gelmez düştüyse takma kafana ama düştügü yeri unutma mutlu ol keyfine bak dans et bak o zaman herşey senin peşinden geliyor benim gibi deli ol

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladım az deli olucaz çok teşekkürler güzel tavsiyeler için

   Sil
 33. Hayatla oyun oynamak gerçekten yürek ister ve yazınız çok iyi sıkılmadan okudum. Ayrıca apartmanda Uyulması gereken kurallar ve vefa hakkı konularınız da oldukça başarılı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güncelhaber beğenmenize sevindim

   Sil
 34. Hayatla Oyun Oynayamazsın Hayat Senle Oynar Sende İzlersin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok acımasız bir yorum olmuş ama teşekkürler.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)