Yurtdışında Yaşayanlara Tapuda Yeni Kolaylıklar

Tapuda Yeni Dönem

Tapu Kanunu'nda yeni  yapılan 28 maddelik değişiklikle kentsel dönüşüm, 2B arazileri, tapu ve İmar Barışında  vatandaşların yaşadığı mağduriyetleri çözecek yeni  adımlar atıldı. Yeni kabul edilen kanunda tapu işlemlerine yönelik yapılan değişikliklerle, uygulamaya vatandaşlar için yeni kolaylıklar getirildi.

Düzenlemeye göre, gayrimenkul alım satımında, tarafların aynı yerde olmasına gerek kalmadı. Her iki taraf da farklı tapu müdürlüklerinde olması yeterli olacak. Ama ödemeler için benim size tavsiyem Tapu takas sistemini kullanmanız, mağduriyet yaşamamak için. Çünkü Bir arada olmamanın, güvensizliği de söz konusu olacaktır. Bu güvensizliği Tapu Takas Sistemi ile aşabilirsiniz.

tapuda yurdışında yaşayanlara kolaylıklar

Yurt dışında Bulunanlar da Türkiye’ye Gelmeden Alım ve Satım Yapabilecekler

Tapu Kanunu düzenlemesi en çok yurt dışından alım yapacak gurbetçi vatandaşlar ile yabancı ülke vatandaşlarının işlerini kolaylaştıracak. 

Yurt dışında yaşayan vatandaşların tapu alabilmeleri için aynı yurt dışı temsilciliğinde veya aynı tapu müdürlüğünde bulunmaları şartı vardı. Ancak taraflar, farklı yerlerdeki görevliler huzurunda satış ve alış işlemlerini, yapmak istediklerini beyan edecekler ve sözleşmelerini tamamlayabilecekler.

Hatalı Bloklar Düzeltilecek

Hata yapılmış blok veya bağımsız bölüm numaralarının daha kolay ve masrafsız  bir şekilde düzeltilebilmesi amacıyla da düzenleme yapıldı.

Uygulamada, hatalı bağımsız bölümlerin malikleri bu hatanın giderilmesi için bağımsız bölümlerin trampası veya satışını yapmak zorunda kalıyordu. Yine blok numarasında yapılan düzeltme işlemlerinde oybirliğinin aranması çoğu zaman karar alınmasını imkânsız hale getiriyordu.

Fotoğraf Şartı Kaldırıldı

Bürokrasi  ve kırtasiyeciliğin azaltılması için fotoğraflı tapu işlemlerine fotoğraf yapıştırılması işlemi yürürlükten kaldırıldı. Artık vatandaşların tapuda işlem yaparken fotoğrafları alınmadan talepleri karşılanacak. Fakat Alıcıların isteği doğrultusunda fotoğraflı olarak tapularını almaları da mümkün kılınacak.

 Hisseli Yerlerde Sıkıntı Giderilecek

Tapu sicili uygulamasında, geçmişten bu yana bir çok kez sıkıntıya dönüşen hisseli yerler vatandaşın, mağduriyetine sebep oluyordu. Hisse hatalarının düzeltilmesi için yeni bir yöntem geliştirildi ve düzeltme süreci etkin hale getirildi. Yeni uygulama ile, tapu kayıtlarındaki hisse hatalarının düzeltilebilmesi için konunun ilgililerine tebligat yapılacak. 

Tavsiye yazı:  Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Nedir

Tebliğ edilen tarihden itibaren 30 gün içinde ilgililere, muvafakat verilmesi halinde düzeltme işlemi yapılacak. Bu süre içinde muvafakat verilmezse, tapu müdürlüğünce hatalı kayıt resen (onayları olmadan danışılmadan) düzeltilecek.

Yorum Yap!

36 Yorum

 1. Yurtdışında yapanların emlak alım satımının kolaylaşması iyi bir haber ☺️

  YanıtlaSil
 2. Tapu takas sistemini kullanmak önemli, bunu anlatmıştınız daha önce. Foto olmaması iyi, bide hisseli yerlerle ilgili sıkıntılar çok oluyordu, giderilmesi iyi olmuş. Teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim umarım faydasını gören arkadaşlar olur

   Sil
 3. Yabancılara ev satmanın daha kolay olmasını yolunu açmışlar resmen.

  YanıtlaSil
 4. Yurt dışında yaşayanlar için tapuda yapılan bu kolaylıklar gayet güzel olmuş. Sayenizde bilgi aldık. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Yurtdışında yaşayanlar için faydalı yenilikler gelmiş bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu arada yeni temanız sade ve şık güle güle kullanın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erhan bey yazımız umarım faydalı olur Tema içinde teşekkürler.

   Sil
 6. Engin bey temanız gayet güzel olmuş

  YanıtlaSil
 7. Yeni tema güzel olmuş güle güle kullanın

  YanıtlaSil
 8. Geç de olsa iyi bir gelişme. Bir dönem emlakçılık yapmıştım. 5+2 dubleks bir evi sattım ama sırf hatalı numaralamadan dolayı iş kalmıştı. Alıcı da şüphelenip evi almayınca işlem yan yattı; çamura battı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet böyle sıkıntılar çıkıyordu umarım iyi olur bundan sonrası :)

   Sil
 9. ah almanyada avusturyada felan bi ev alabilsem ne güzel oluuur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sana ev bulurum ama komisyon yüksek olur malum yurt dışı :)

   Sil
 10. Yurtdışında yaşıyanlar için güzel bir haber.Yeni temanız çok daha iyi olmuş gülle gülle kulanın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hem yurtdışı satışlarını artırmak hemde kolaylık için yapılmış ayrıca teşekkür ederim ama halen ufak eksiklerimiz var temada çalışmalar devam ediyor :)

   Sil
 11. O zaman yurt dışında yaşayanlara hayırlı uğurlu olsun diyelim😉

  YanıtlaSil
 12. Yurtdışında yaşıyanlar için önemli bir müjde, kolaylıklarını anlattığınız için ellerinize sağlık. Yeni temanızda çok güzel fakat sağa çok yatkın gibi iki veya üç css ayarlarıyla temayı ortalıyabilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim 5-6 farklı cihazda açtırdım msjınızdan sonra ama kimse böyle bir sıkıntı olduğunu söylemedi bende farklı cihazlarda denemeler yapıyorum. Yeni değiştirdim ufak tefek sıkıntıları da karşılaştıkça düzelteceğiz Bilgilendirme ve ilginize teşekkür ederim.

   Sil
 13. Tarafların aynı yerde olma zorunluluğunun olmaması yurt ışında yaşayanlar için büyük kolaylık sağlayacak gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende öyle düşünüyorum gerçi güven problemi için de yazıda nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini anlattım teşekkürler.

   Sil
 14. Yurtdışında yaşayanlara tapuda yeni kolaylıklar getirilmesi iyi olmuş özellikle tarafların ayni yerde olmaması durumu çözülmüş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet farklı bir amaç da yurtdışı satışları artırmak teşekkürler.

   Sil
 15. Yurtdışından yasaşayan vatandaşlara güzel bir gelişme olmuş kolaylık sağlayacağını umuyorum. İyi bayramlar. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler size de hayırlı bayramlar.Umarım sağlıklı ve iyi bir uygulama olur saygılar.

   Sil
 16. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş. Yurt dışı işlemleri hakkında çok bilgimiz olmuyor açıkcası normal olarak. Ve Yurt dışında yaşayanlar için çok güzel bir haber :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim zaten bu yazım diğerlerine nazaran daha çok okunuyor faydalı olacak gibi geliyor :)

   Sil
 17. yurt dışında yaşayanlar için ev alım satımı konusunda büyük kolaylık sağlanmış verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim kıymetli yorumlarınız için

   Sil
 18. Yurt dışında yaşayanlara tapu işlemlerinde bayağı kolaylıklar sağlanmış, bilgilendirme için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim evet ayrıca yurt dışı satışlarını da artırmayı hedefliyorlar.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)