İyi Bir Geleceğin Anahtarı Çocuklara Yatırım Yapmaktır!

Gelecek için çocuklara yatırım yapmak

Uçaklara, tanklara, kanallara, milyar dolarlık projelere yatırım yapıyoruz. Bu harika! Pekii çocuklarımız için maddi manevi yatırımlarımız var mı, onlar için neler yapıyoruz?

Aslında "çocuklar için yatırım yapmak" basit bir kavram gibi görünse de, bu belirsizliklerle dolu dünyada, ciddi tehdit altında olan çocuk gelişimi için çok önemli bir kavram.
"Geleceğimize yatırım yapmak istiyorsak, çocuklara yatırım yapmakla işe başlamalıyız."
Bugün gıda, konut, eğitim, sağlık ve diğer bir çok insani ihtiyaçtan, hatta yaşamın temel kaynağı olan temiz sudan bile mahrum olan milyonlarca çocuk var. Mevcut kaynakların hükümetler tarafından nasıl kullanıldığı (kullanılacağı) ve öncelikler elbette bu vahim tablonun en önemli belirleyicisi.

Bir çok ülkede çocuklar için belli yasalar var ve bu yasalarla çocuk  hakları taahhüt altına alınmıştır. Ancak, çocuklar için kaliteli hizmetlere yeterince yatırım yapılmaması sorunları günden güne derinleştiriyor, içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Kalkınma hedefleri belirlerken çocukların bugünlerine ve geleceklerine yatırım yapmadan hedeflerin gerçekleşmesi mümkün değil. 

Bugünün çocukları sağlıklı, eğitimli, güçlü çocuklar olamazsa, yarının dünyası inşa edilemez, gelişemez... Sağlıklı ve iyi eğitimli çocuklar iyi birer yetişkin, iyi birer ebeveyn olur. Bu çocuklar kendi çocuklarını da en iyi şekilde yetiştirir ve bu durum zincirleme bir reaksiyon yaratır. Yani sonraki nesillerin daha erdemli, üretken, başarılı, vicdanlı olma olasılığı artar... Yani dünyamız daha yaşanılır, daha güzel bir yer olabilir...

Bir çocuğun refahı sadece ebeveynlerinin değil, başta hükümetler olmak üzere tüm toplumun sorumluluğundadır. Çünkü bir çocuğun mutluluğu kişilik özelliklerini de şekillendirir. Bu kişilik özellikleri gelecekte tüm toplumu etkiler ve hatta topluma yön verir. Çocukların refahına yapılan yatırımlar uzun vadede toplumsal refahı da doğrudan etkiler. 

Tüm çocuklar  iyi bir başlangıcı, güvenli, sevgi dolu bir ortamı, yetenek ve becerilerini geliştirmek için bolca fırsatı hak eder. Geleceğe umutla bakan çocuklar yetiştirme dileğiyle...
Tavsiye yazı: 80'li Yıllarda Öğrenci Olmak

Yorum Yap!

42 Yorum

 1. Çocuklarımıza gereken önemi vermezsek geleceğimizi kaybederiz Allah muhafaza...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet en büyük hazinemiz çocuklarımız saygılar

   Sil
 2. Çocuklarımız bizim herseyimizdir. Hem sevinç hemde mutluluğumuzdurlar. Elimizden geldiğince çocuklarımıza iyi buyumeleri için guzel bir gelecek hazirlamamiz lazım. Engin bey emeginize sağlık cocuklar için iyi dusunmussunz. Tsk ederim bu guzel yaziniz icin. Kolay gelsin

  YanıtlaSil
 3. Çok haklısınız ancak bir çok aile çocuklarına yatırım yapmayı değil, çocuklarını yatırım gibi görüyorlar. Onların hayalleri ve isteklerini göz önünde bulundurmadan gelecek planı yapıyorlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ama zaten çocuk belli bir gelişimden sonra eğer iyi düşünüp ve sorgulama yaparsa kendini istediği yöne doğru geliştiriyor. Tabii ki yanlış ama anne babalara bunu anlatmak zor :)

   Sil
 4. bizler bize verilmeyen her imkanı çocuklarımıza vermeye çalışıyoruz. İnşallah vatan ve milletini seven akıllarını güzel işlerde kullanan sağlıklı evlatlar yetiştirebiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dileklerinizin gerçek olması temennisi ile çok teşekkür ederim.

   Sil
 5. Hiç zararı olmayan yatırım çocuklarımıza ve ahiretimize yapılan yatırımdır. Çok güzel bir anlatımınız var adeta kaliteli bir yazarın kaleminden çıkmış gibi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bilemedim kalitelimiyim desem kalitesizmiyim neyse teşekkür ederim :)

   Sil
 6. İyi bir geleceğin anahtarı elbette çocuklara yatırım yapmaktan geçiyor. İyi eğitilmiş, sevgiyle, merhametle büyütülen çocuklar bu dünyayı yaşanılır bir yer haline getirecek buna inanıyorum. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim ben emlak işleri uğraştığım için yatırım sözleri çok geçiyor ortalarda ama işte bende her zaman herkese çok söylediğim söz en büyük yatırımımız çocuklarımız iyi bakalım büyütelim diyorum teşekkürler.

   Sil
 7. Çocuk yetiştirmek, onlara yatırım yapmak gerçekten çok önemli meseleler. Bizim üzerimizde de var bu yük şu an. Umarım başarılı olabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım başarılı olursunuz ki olacağınıza eminim ben evet gerçekten en çok önem verilmesi gereken konular arasında yer almaktadır teşekkürler.

   Sil
 8. "Geleceğimize yatırım yapmak istiyorsak, çocuklara yatırım yapmakla işe başlamalıyız." her şeyi özetliyor işte. Çocuk yetiştirmek için kendimizi yetiştirmekten başlamalıyız. Biz cahil kaldığımız sürece maalesef bir adım öteye gidemiyoruz.teşekkürler güzel bir yazıydı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim elimizden geldiği dilimiz döndüğünce yazmaya çalıştık sevgiler saygılar.

   Sil
 9. Selamlar blogunu takipteyim sende blogumu takip edim yazılarıma göz atarsan sevinirim :)

  YanıtlaSil
 10. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Çocukları anlamak,ihtiyaçlarını karşılamak, onları mutlu olmaya,kendileri olmaya yöneltmek sanırım onlara yapacağımız en doğru şeyler olurdu, bu konuda daha hassas ve duyarlı olmalıyız bence de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :ok teşekkür ederim evet öncelikli konularımızı yapmamız gerekenleri ötelemeyelim bencede

   Sil
 11. İyi bir eğitim ile doğru yolda ilerlemesini sağlayamayacağımız çocuk yok zannımca. Yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda güzel işler başarabilirler. Önemli olan dediğiniz gibi öncülük edebilmekte. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen aybüke hanım doğru yetiştirme şekli ve doğru bilgilerle örnek olmakta şart tabi saygılar.

   Sil
 12. gelecek için en güzel ve mantıklı yatırım çocuk yetiştirmektir. Onlar geleceğin mirasıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız geleceğimizin mirascıları ve mimarlarına iyi bakıp eğitelim teşekkürler

   Sil
 13. İyi Bir Geleceğin Anahtarı Çocuklara Yatırım Yapmaktır! Başlığı altında yazdığınız makale için öncelikle bu ince davranisiniz için tesekkurediyorum. Peki bizim ulkemizde bu ne denli yapiliyor. Bu konuda çalışmalar varmi. Bence yok her geçen gün biraz daha geriye gidiyor ve çocuklarımızın geleceği için hiç bir şey yapamaz hale geliyoruz kisitlaniyoruz okullarımız geliştirilmek yerine dönüştürülüyor. Ekonomik boyutuna hiç girmek istemiyorum 2 gün önce haberlerde izlediğim bir kadının isyanı aklıma geliyor 5 liralık tsort 50 lira diye sokaklarda bağıran kadın.... Çocuklarımızı iyi bir birey olarak görmek istiyorsak onların haklarının arkasında duralım ve gerekenlerin yapılması için lütfen şartları zorlayalim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hayat şartlrımız çok zor buna katılıyorum ama biz yinede bunlara kızarak küserek çocuklarımızı ertlemeyelim imkanlar dahilinde en iyisini yapmaya çalışalım

   Sil
 14. Çocuklara yatırım yapmak deyince sadece ebeveynlerle ilgili bir yazı yazdım ama devletler bazında da meseleyi ele almanız ve büyük resmi göstermeniz çok hoşuma gitti. Çok teşekkürler, farkındalık oluşturan bu yazı için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim Çocuklarımıza yatırım çok büyük önem taşımaktadır elimizden geldiğince yazmaya çalıştık teşekkürler.

   Sil
 15. Şu an ülkemizin kanayan yaralarından biri çocuklar. Ne yazık ki çocuklara yatırım yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım Çocuklarımıza yatırım artar diyorum saygılar.

   Sil
 16. "Geleceğimize yatırım yapmak istiyorsak, çocuklara yatırım yapmakla işe başlamalıyız."
  KESİNLİKLE...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru bizde dilimiz döndüğünce bunu anlatmaya çalıştık saygılar.

   Sil
 17. Çocuklar en hassas olduğum noktam. Siz de çocuklarla ilgili harika bir yazı kaleme almışsınız.. Keşke çocuklar hep gülse..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin gülmesini istemekle birlikte en çokta çocukların hak ettiğini bende düşünüyorum bende çocuklarla ilgili çok hassasım ve dikkat ederseniz bir çok yazımda çocuklara değinmeye çalışıyorum teşekkürler.

   Sil
 18. Bu konu toplumsal bir yara aslında. Aile yeterince bilinçli değil. Bilinçli olsa bile, eğitim sistemimizin istikrarsızlığı, ekonomimizin dengesizliği aileler üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Güvensizlik gelecek kaygısı gibi sebepler geleceğimiz dediğimiz çocuklarımıza yatırımı engelliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz elimizden geleni yapalımda diğer etkilerin vereceği zararı azaltalım da en azından elimizden geleni yaptık deriz.

   Sil
 19. Çocuklara Yatırım Yapmak Oldukça Mantıklı Gerçekten İyi Bir Gelecek Seni Her Konuda Rahatlatır

  YanıtlaSil
 20. Gelecek demek çocuklarımız demek.. Belki de o yüzden bize verilmeyen her imkanı çocuklarımıza sunmak için bu kadar çaba harcıyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle artık kendimizden çok onları düşünüyoruz Allah yollarını bahtlarını açık etsin.

   Sil
 21. Çocuklara yatırım yapmak çok önemli bir konu. Sizde bu konu hakkındaki yazınızla bize ışık tutunuz çok teşekkür ederiz :)

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)