Okunması Gereken En İyi Otobiyografiler

Otobiyografi (öz yaşam öyküsü), yazarın kendi yaşamını detaylı bir şekilde yazması olarak tanımlanır. Yani buna deneyimlerin ilk elden aktarılması da diyebiliriz. Her şeyde olduğu gibi otobiyografilerin de bazıları diğerlerinden daha iyi, daha durudur! İşte size dünyanın şimdiye kadar gelmiş geçmiş en ünlü 10 insanına ait en iyi otobiyografiler listesi.

 Okunması Gereken En İyi Otobiyografiler

1- Benjamin Franklin

Benjamin Franklin Otobiyografi
Amerikanın kurucularından olan Benjamin Franklin, otobiyografisinde yaşam hikayesini, Amerikan Rüyası’na olan inançsızlığını ve Yeni Dünya’da insanlığın başına gelebilecek muhtemel olayları tüm incelikleriyle aktarmıştır.
4 bölümden oluşan bu otobiyografi kesinlikle okunmaya değer önemli eserlerden biridir.

2- Nelson Mandela Otobiyografisi– Özgürlüğe Giden Uzun Yol

Nelson Mandela Otobiyografisi
Efsane lider Mandela, 27 yıllık bir hapis hayatından sonra seçimle Güney Afrika’nın ilk siyah başkanı olmuştur. Nelson Mandela’nın otobiyografisi çocukluk yıllarından, özgürlük savaşçılığına kadar her yönüyle detaylandırılmış bir şekilde aktarılmıştır.


3. Mahatma Gandhi – Gerçek Deneyimlerimin Hikayesi

Gandhi’nin otobiyografisi
Bu adamı tanımlayan en doğru kelime kesinlikle “alçakgönüllü” kelimesidir. Başyapıt niteliğinde olan tarihin en olağanüstü liderlerinden Gandhi’nin otobiyografisi mutlaka okunması gereken otobiyografiler arasında olmayı kesinlikle hak ediyor. Bu otobiyografide Mahatma Gandi’nin hayatının her detayını bulabilirsiniz.


4. Anne Frank'ın Hatıra Defteri

Anne Frank'ın Hatıra Defteri
Anne Frank İkinci Dünya Savaşı sırasında nazi zulmünden kaçmak için , ailesi ve diğer 4 kişiyle birlikte gizli bir ek binada saklanır. Ancak Anna ve diğerleri savaş bitmeden 1 yıl kadar önce Naziler tarafından bulunur ve toplama kamplarına gönderilirler. Holokost sırasında yaşamını yitiren bir milyondan fazla çocuk vardır ve onlardan biri de Anne Frank'tir.
Anne Frank’ın ölümünden sonra günlüğü, hayatta kalan tek akrabası olan Otto Frank tarafından yayınlanır ve “Anne Frank’ın Günlüğü” o zamandan beri dünyada en çok okunan kitap olur.

5. Bob Dylan – Kayıtlar

Bob Dylan – Kayıtlar
Bob Dylan otobiyografisi çoğunlukla müzik kariyeri, ilk albümünü yaparken edindiği deneyimler ve sonrasını içeriyor; Minnesota'daki yılları, New York’a taşınması,New Orleans dönemi, ilham kaynakları olan Bertolt Brecht, Woody Guthrie, ve Kurt Weill, aşkları, folk müziğin kraliçesi diye tanımladığı Joan Baez, ilk aşkı Suze Rotolo ve çocuklarının annesi Sara Dylan...

Ayrıca Türk kökenli olduğundan bahsettiği bölüm ise oldukça ilgi çekici. Eğer siz de bir Bob Dylan ve müziğinin aşığıysanız, bu 3 ciltlik harika otobiyografiden büyük keyif alacağınıza hiç şüpheniz olmasın.

6. Maya Angelou – Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim

Maya Angelou
Maya Angelou yaşamı boyunca 7 adet otobiyografi yazmış olmasına rağmen, tanınmasını sağlayan esas otobiyografisi “Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim” olmuştur.

Bu ilk otobiyografisi, Amerika’da ırkçılığın hüküm sürdüğü dönemde bir Afro-Amerikalının büyük mücadelesini, Angelou’nun annesinin erkek arkadaşı ile yaşadığı korkunç travmanın üstesinden nasıl geldiğini anlatıyor. Bu kitabı, ilk fırsatta mutlaka okumanız gereken otobiyografiler listenize dahil etmeyi sakın unutmayın.

7. Agatha Christie – Hayatım

Agatha Christie
Romanları dünyaca ünlü olsa da hayatı pek bilinmeyen ünlü yazar Agatha Christie... Aslına bakarsanız, Agatha Christie’nin en ilginç gizemlerinden biri kendi hayatıdır. Otobiyografisi, çocukluğunu, annesiyle olan ilişkisini ve onu oldukça kötü etkileyen trajik olayları kapsıyor.
Kütüphanenizde okunması gereken otobiyografiler için bu esere de mutlaka yer açmalısınız.

8. Stephen King - Yazma Üzerine

Stephen King
Korkunun Kralı Stephen King, yaşamı boyunca yaptığı tüm çalışmaların 350 milyondan fazla kopyasını satmıştır. Fakat otobiyografisi, yazdığı korku hikayeleri kadar dehşet verici değil. Stephen King otobiyografisi kişisel yaşam tecrübeleri ve ünlü olmadan öncesindeki ve sonrasındaki mücadelelerini içeriyor. Hatta bu eserde King, onu büyük korku romanı yazarı yapan tüm sırlarını da ifşa ediyor. Bu büyük yazarın otobiyografisini okumamak inanın büyük bir eksiklik olur.


9. Ernest Hemingway Otobiyografisi

Ernest Hemingway Otobiyografisi
Amerika’nın en ünlü gazeteci ve yazarlarından olan Ernest Hemingway'in otobiyografisindeki olaylar biraz dağınık gibi görünse de yine de okurken merak uyandıran türlerden... Bu otobiyografiyle Hemingway’ı hem bir yazar olarak şekillendiren olayları hem de konulara nasıl da farklı bakış açısıyla yaklaştığını öğreneceksiniz.


10. Mark Twain Otobiyografisi 

Mark Twain Otobiyografisi
Mark Twain’in otobiyografisinden bahsederken, “uzun yaşamının renkli bir temsilidir” demek en doğru tanım olacaktır. Bu otobiyografi kitabı Twain’in hayatı boyunca sahip olduğu farklı rolleri ortaya koymasıyla, kendi başına bir klasik olma niteliği taşır. Bu kitap bolca hayal gücü, kahkaha ve trajedi içeriyor!