Kandıra Gıda İhtisas Sanayisinde Son DurumYılan hikayesine dönen Kandıra Gıda İhtisas OSB'sinin mahkeme süreçleri tamamlandı. 15 yıla yakın bir süredir, bir türlü başlanamayan, kamulaştırma sorunlarıyla boğuşan Kandıra Gıda İhtisas OSB’deki çalışmalar sonunda başladı. Kandıra Gıda İhtisas OSB’deki çalışmaları gidip yerinde gördüm. İşte projede son durum. 

Kandıra Gıda OSB

İhale yapıldı ve izmitli bir firma ihaleyi alıp ilk kazmayı vurdu, projede ana yollar açıldı. Çalışmalar devam ediyor. Tatilde bile çalışmalar son sürat devam ediyordu. FETÖ ile ilgili tutuklamalar başladığında yönetimdeki bazı isimler de FETÖ ile ilişkilendirilmişti. Proje hayata geçirilmeye başlanacağı zaman Kandıra Gıda İhtisas OSB’nin bölge müdürü Hamit Eroğlu’ydu. FETÖ soruşturmasından 1 milyon TL kefaletle serbest bırakılan Hidayet Kadiroğlu’nun getirdiği bir isim olan Eroğlu, ayrıca osb parasını hesabında tutmakla, OSB çevresindeki arazileri yakın akrabalarına aldırmakla suçlanmıştı. Eroğlu’nun ardından Bekir Güre bu göreve atanmış ancak görevi kısa sürmüştü. Kandıra halkı artık ümidini kesmeye başlamış bölgedeki hareketlik yavaşlamıştı. 

Peki Kandıra Gıda OSB'de ne tür bir üretim olacak? Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ilk olarak dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Nihat Ergün tarafından gündeme getirilmişti.  Bacasız sanayi olarak bilinen Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi alanı içerisinde peynir üretimi, fındık fabrikası, çikolata üretimi, şekerleme çeşitleri, süt ve süt ürünleri, et ürünleri, hazır gıda ve ambalajlama ile ilgili fabrikalar ve üretimler  olacak. Şu anki hedefleri 3 yıl içerisinde bu sanayinin bitirilmesi ve faaliyete geçirilmesi. 

Mehmet Başol’un öncülüğündeki GİOSB Yönetimi sesiz sedasız 25 Mart 2019 tarihinde projeye ilk kazmayı vurdu. Kandıra Yolu üzerinde bulunan F Tipi Cezaevi’nin yakınında, Çalköy mevkiinde yapılıyor. Kandıra Gıda İhtisas OSB projesini, ihaleyi alan Gökhan Soyer’in sahibi olduğu İzmit'li Goguser inşaat firması üstlenerek çalışmalara başladı. Şuanda  OSB alanı içindeki bağlantı yolları açılıyor, hafriyat işleri sürüyor. Projenin bu tempoyla en az üç yılda tamamlanması bekleniyor.

Özellikle bölge halkı için büyük bir umut ve iş sahası olacak sanayinin 10 bin kişiye iş imkanı sağlaması bekleniyor. Ayrıca kandıra ve çevresine de yararı dokunacak bu proje başka aksilikler çıkmadan tamamlanırsa farklı projeler de olacaktır.
Tavsiye Yazı: Kadastro Nedir? Kadastro Neden Yapılır?

Yorum Yap!

26 Yorum

 1. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Her taşın altından Fetöcü çıkıyor. Hala içlerinde hasbelkader siyasete bulaşmış bir kişi yok(!) Enteresan, çok enteresan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye de bir sürü enteresanlıklar yaşanıyor malesef

   Sil
 3. nasıl bi yapılanmaymış her yerdeler, meclis hariç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Evet baya büyük ve planlı bir yapılanmaymış

   Sil
 4. Kandıra Gıda hakkında sayenizde bilgi almış olduk. Umarın dediğiniz gibi birçok kişi iş sahibi olur bu üretim tesisiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgi sahibi olmanıza sevindim bizde sizin gibi umuyoruz teşekkürler.

   Sil
 5. Bilgiler icin editöre tesekkurler

  YanıtlaSil
 6. Bilgilendirme için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 7. Bu İhtisas OSB'leri çoğaldı ancak ben çok verim alınamadığını düşünüyorum. Umarım bölge halkına ve ülkemize faydalı olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde öyle umuyoruz ama istanbula yakın olması ayrıca tarım bölgesinde olması ve organik üretimler olacağı için fayda sağlayacağını düşünüyorum.

   Sil
 8. Resmen bir Türkiye hikayesi. Saçma sapan nedenlerle kaybedilen yıllar. Yazık olmuş. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet saçma sapan nedenler ama işte elden bir şey gelmiyor. Ben teşekkür ederim.

   Sil
 9. Yine ilginç bilgiler öğrendik sayende.

  YanıtlaSil
 10. Farklı ve özgün bir bilgi teşekkürler.Bloguma ziyarete bekliyorum sizi ve bu yorumu görebilecek herkesi.Sağlıcakla kalın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim tabiki ziyaret etmek isterim saygılar.

   Sil
 11. 10 bin iş imkanı güzel proje ayrıca yeni projelere de sıra gelebilir teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim ben teşekkür ederim evet bir çok kişi iş imkanına sahip olacak.

   Sil
 12. Hayret yine detaylara girmişsin kandıra organize sanayisinin çocukluğunu gençliğini sayenizde ögrenmiş olduk birde bu durum sonunda birrrr offff çektik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalıştık kandıra gıda sanayisi bölge için hayırlı olur inşallah

   Sil
 13. Kandıra gıda sanayisi dediginiz gibi umarım yeni iş sahası oluşturur buna ülkece çok ihtiyacımız var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde öyle umuyoruz en güzeli de artık organik üretim yapan bir sanayimizin olacağı teşekkürler.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)