Titanik'ten Kurtulanların Hikayesi


Batan gemi Titanik'in hikayesini herkes bilir;  "bu gemiyi Tanrı bile batıramaz" denecek kadar iddialı ve her koşul düşünülerek, en sağlam şekilde inşa edilen Titanik, bir buz dağına çarpıp battı ve binden fazla insan hayatını kaybetti.Yapılan açıklamalar bu yönde olsa da aslında geminin neden battığı ve onca insanın neden kurtarılamadığı hala bir muamma. Bununla ilgili birçok efsane ve teori var; bazı insanlar geminin hızının olması gerekenden çok yüksek olduğunu düşünüyor, bazıları hava şartlarını suçluyor ve bazıları da bunun sadece talihsiz bir kader olduğunu düşünüyor. Hatta rakipler tarafından bir sabotaj ya da başka bir saldırı dahi olabilirdi!

Kazadan kurtulanlar gerçeği biliyorlar mı? Belki kendilerine söylenene inandılar, belki de Titanik anlatıldığı kadar sağlam ve dayanıklı değildi. 10 Nisan 1912'de, yolcu gemisi Titanik ilk ve son yolculuğunu yaptı. Gemide 2.000'den fazla yolcu vardı. 14 Nisan'ı 15 Nisan'a bağlayan gecede  Titanik bir buz dağına çarptı ve battı. Bu korkunç kazadan sadece 700 kişi kurtulabildi.

Peki, Titanik kazasından kurtulanlar kimlerdi, nasıl kurtulmuşlardı? Şimdi, Titanikten kurtulanlardan bir kaçının hikayesine göz atalım.


Margaret Brown (Molly)

Margaret Brown (Molly)


Margaret Brown ismi Titanik faciasından çok önce biliniyordu. O, ABD'de kadınların oy kullanma hakkına sahip olmadan sekiz yıl önce siyasi bir pozisyon elde etmeyi başaran ilk kadınlardan biriydi. Avrupa'da olduğu sıralarda, torununun hastalandığını bildiren bir mesaj aldı ve hemen New York'a gitmeye karar verdi. Bu acil kararını ailesine bildirmeye fırsat bulamadığından ailesi dahil hiç kimse Margeret'ın Titanik'le yolculuğa çıktığını bilmiyordu. Gemi buz dağına çarptıktan sonra, Margaret, insanlara yön verme ve organize etme konusundaki becerisini kullandı. Bir çok kişinin filikalara binmesini sağlayarak hayatlarını kurtardı.

Daha sonra Margaret Titanikten Kurtulanlar için kurulan komiteye başkan seçildi. Kazadan kurtulanların ihtiyaçlarını karşılamak için olağanüstü gayret gösterdi ve herkesin gerekli yardımı aldığından emin olana kadar Karpadya'dan ayrılmadı.

Margaret Brown, Titanik'te hayatta kalanlara yaptığı yardımlardan dolayı bir madalya aldı ve daha sonra Birinci Dünya Savaşı sırasında yaptığı çalışmalardan dolayı Ulusal Onur Ödülü'ne layık görüldü. New York'ta 65 yaşında bir beyin tümörü nedeniyle öldü. Margaret Brown'la ilgili bir başka ilginç gerçek ise, asla Molly adını kullanmadığı, bu ismin bir Hollywood projesi olduğudur.


Titanik Yetimleri 

Titanik Yetimleri

Michel (3 yaşında) ve Edmond Navratil (2 yaşında), babaları ile birlikte gemideydiler. Baba kendini karısı ölen bir dul olarak tanıtmıştı herkese. Ancak gerçek bu değildi;  karısını terk eden adam annelerine haber vermeksizin çocuklarını alıp Titanik'e binmek ve onları annelerinden uzaklaştırmak istemişti. Gemi batmaya başladığında, Michel çocukları aldı ve son kurtarma botuna koydu. Bir kişiyi daha alacak yer kalmamıştı ve baba bota binemedi. 

Babaları ölen çocuklar çok küçüktü ve ingilizce de konuşamıyorlardı. Bu sebeple uzun bir süre yakınlarını bulamadılar. Bir gün anneleri çocuklarının fotoğrafını bir gazetede gördü ve 16 Mayıs'ta çocuklarına kavuştu. İki çocuk da sağlıklı bir şekilde büyüdü. Michel psikoloji profösörü oldu, iyi bir eşi ve evliliği vardı. Hayatının sonuna kadar Montpellier' de yaşadı ve 92 yaşında hayata veda etti. Edmond, mimar oldu. 2. Dünya Savaşı'nda Fransız ordusuna katıldı ve 43 yaşında hayatını kaybetti. 


Aktris Dorothy Gibson


Aktris Dorothy Gibson

Aktris Dorothy Gibson , Titanic için birinci sınıf bilet almaya karar verdiğinde annesiyle birlikte Paris'teydi. 14 Nisan'da gecesi 11:40'ta bir çınlama sesi duydu ve annesini almak için kabine koştu. Gemi batmaya başlamıştı ve Dorothy annesiyle birlikte 7 numaralı filikaya binmişti.  Filikada sızıntı vardı ve batıyorlardı. Neyse ki, deliği kıyafetlerle kapatmayı başardılar. Dorothy kurtulmuştu ve olayın hemen ardından Titanik olayını anlatan bir filmde rol almaya ikna edilmişti. Film sessiz bir filmdi ve çok başarılı olmuştu. Filmde Dorothy, gemi battığında giydiği kıyafetleri giydi (polo palto altına beyaz bir ipek elbise.) Titanik faciasıyla ilgili çekilen hit filmlerin ilki olmuştu bu.

Kısa süre sonra, Dorothy film kariyerini bitirmeye karar verdi ve Metropolitan Opera'da çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya'da yaşadığı zaman, Hitler karşıtı olmakla suçlandı ve San Vittore hapishanesine gönderildi ancak kaçmayı başardı. Sonraki yıllarda Paris'te yaşadı ve 65 yaşında kalp krizinden öldü. 


Donma sonrası tekrar yürümeyi başarmış bir adam-Richard Norris Williams

 
Richard Norris Williams

Richard Norris Williams, babasıyla birlikte gemideydi ve ikisi de kaza sırasında oldukça sakindi. Yolcular sudayken, Richard Norris bir botu fark etti ve  bota bindi. O sırada babasının üzerine bir buhar borusu düştü ve hayatını kaybetti. 

Richard, Karpatya'da hastanedeyken, doktorlar Richard'ın donmuş bacaklarının kesilmesi gerektiğini söylese de o bunu reddetti. Daha sonra, bacakları iyileştiğinde tenis kariyerine devam etti ve Olimpiyat oyunlarında altın madalya kazandı, Birinci Dünya Savaşı'nda savaştı, Philadelphia'da başarılı bir bankacı oldu. 22 yıl boyunca Pennsylvania Tarih Kurumu başkanlığı yaptı. 77 yaşında amfizemden yaşamını yitirdi. 


Üç gemi kazasından da sağ kurtulan kız "Violet Constance Jessop"


Violet Constance Jessop


Violet Constance Jessop'ın inanılmaz bir hayatta kalma hikayesi... Titanik dahil üç gemi faciasından kurtuldu. Jessop, 1900'lerin başında bir hemşire ve bir okyanus gemisi hostesiydi. Çoğu insan, muhtemelen böylesi dehşet verici olaylardan sonra mesleğini değiştirirdi, ama Violet bunu yapmadı. İşini bırakmak yerine, hayatının en güzel yıllarını denizde geçirdi.

İlk felaketi Olympic adlı gemide yaşadı ve neyse ki bu kazada ölen olmadı. Sonra Titanik ekibine katıldı ve burada yaşanan kazadan da kurtuldu ve beraberinde bir bebeğin hayatını da kurtardı. Üçüncü felaketi Britannic adlı gemideydi ve bu kazadan da sadece hafif sıyrıklarla kurtuldu.
Violet kısa süren kötü bir evlilik yaşadı. 42 yıl boyunca gemilerde çalışan Violet 5 Mayıs 1971'de 84 yaşında kalp yetmezliğinden öldü.


Kazayı hatırlayan son genç yolcu Eva Miriam Hart , babasıyla birlikte Titanik’e bindiğinde 7 yaşındaydı. Titanik batmaya başladığında, babası, kabine koştu, Eva'yı bir battaniyeye sardı ve annesiyle birlikte bir filikaya yerleştirmeyi başardı. Ancak kendi tekneye binemedi. Eva'nın babasının bedeni hiç bulunamadı. 

Eva İngiliz muhafazakar partinin organizatörlerinden biri olmuştu. Çok aktif bir hayatı vardı. Eva Miriam Hart 91 yaşında evinde öldü. 

Gemiden Kaçan! Yetkili Joseph Bruce Ismay


Joseph Bruce Ismay

Joseph Bruce Ismay , White Star Line'ın başkanıydı  ve Titanic'in yapımından sorumlu olan kişiydi .
Kurtarıldıktan sonra çıktığı mahkemede  Titanik batmadan birkaç dakika öncesine kadar gemiden ayrılmadığını, o ana kadar kadın ve çocukları filikalara yerleştirerek yardımcı olmaya çalıştığını, Titanik artık batmaya başlayınca filikaya bindiği yönünde ifade vermiştir.

Kazadan sonra, Ismay basın tarafından şiddetle eleştirildi ve gemide hala kadınlar ve çocuklar varken kaçmakla suçlandı. Suçlamalar Ismay'a ağır gelmişti ve bu yüzden hayatının geri kalanını herkesten uzak yaşadı. Joseph Bruce Ismay 74 yaşında trombozdan yaşamını yitirdi.

Bir önceki yazımız "Herkesin Okuması Gereken En İyi Otobiyografiler" 

Yorum Yap!

50 Yorum

 1. Tenisçi ve hemşire beni çok etkiledi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir çoğunda çok etkileyici hikayeler yaşanmışlıklar var teşekkürler.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Aynen bende okurken çok etkilenmiştim saygılar.

   Sil
 3. "Tanrı bile batıramaz!" sözünü yutturmuşlar ama olan garibanlara olmuş tabii ki. Titanik'in batma sebebiyle ilgili onlar ne demişlerdi ki acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet burada hiç bir zaman büyük konuşulmaması gerektiği anlaşılmıştır.

   Sil
 4. Titanik yetimleri baba çocuklarını boya bindiriyor yer kalmadığı için kendisi biniyor derinden bir offf çektim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bazen canımızdan çok sevdiğimiz kişiler olabiliyor özellikle çocuklarımız

   Sil
 5. İyi ki bu yazıyı yazdınız, yoksa Titanik filmi yüzünden, sadece 2 kişinin hikayesine hakim olacaktık. Yetim çocuklar, sonradan yürüyen kişi vs. ne hikayeler saklıymış içinde. Çok güzel bir çalışma olmuş, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim evet 2 kişiden daha fazlası var bu hikayede saygılar

   Sil
 6. Titanik ile ilgili farklı bir paylaşım olmuş. Violet Constance Jessop'ın hikayesi ilginçmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen en deneyimli gemi kazacısı sanırım teşekkürler.

   Sil
 7. Filmini izlemiştim ve çok etkilenmiştim. Ben de iz bırakan sayılı filmlerden biriydi.

  YanıtlaSil
 8. Titanik'ten kurtulanlar yazısı çok güzel olmuş gerçekten de enteresan bilgiler var bu yazıda Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 9. Titanic ten kurtulanlarla ilgili bir belgesel izlemiştim. Çok dramatik bir deniz kazasıydı.

  YanıtlaSil
 10. Ne kadar iç parçalayan hikayeler kim bilir daha neler vardır:(

  YanıtlaSil
 11. çok dramatik cidden hemşire beni etkiledi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet okurken bende bayağı etkilendim teşekkürler.

   Sil
 12. Titanik tam bir komplo teorisi bazen düşündüğümde o gemide 1. Sınıf insanların özellikle gemiye bindirildigi ve planın aksamaması içinde 2. Ve 3 sınıf insanlarida plana dahil ettiklerini düşünüyorum . Bilinçli yapılan bir suikast olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer dünya da yaşıyorsak hiç bir şeye şaşırmam herşey olabilir.

   Sil
 13. çok ilginç gerçekten :) severek okudum

  YanıtlaSil
 14. Filmini ve yaşananları defalarca gördük ama tabi bir de bu olayın içinde kendi içinde var olan hikayelerde var. Çok güzel bir paylaşım olmuş özellikle Violet Constance Jessop hikayesi umut doluydu, kalarak mutlu olmuş ve hayat kurtarmış lakin bu kadar hikayeye kalbi dayanmamış :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet filmler de çok gördük ama oraya aktarılmayan bir çok hikayeyi de böyle aktarmaya çalıştık teşekkürler.

   Sil
 15. Violet Constance Jessop hikayesi benide çok etkiledi resmen kahramanmış.Hepsi ışıklar içinde uyusunlar ❤

  YanıtlaSil
 16. muhteşem hikayeler ya. teşekkürler. özellikle ikizler çok etkiledi beni

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz Büşra hanım saygılar.

   Sil
 17. Titanik tarihteki gizemini korumakla birlikte yıllar geçse de güncelliğini hiç yitirmiyor.

  YanıtlaSil
 18. Ne çok şey varmış bilmediğimiz hikayeler yetimler çok etkiledi beni emeğiniz sağlık sevgiler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim etkilenmeyecek hikayeler değil

   Sil
 19. gerçekten beni derinden etkileyen olaylardan birisi. Titanik tarihi gerçekten ilginç. Bu olayı sağ kalanlardan dinlemek ayrı bir etkiledibeni

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet işin derinine inince gerçekten çok farklı hikayeler çıkıyor

   Sil
 20. Çok derin bir araştırma yazısı olmuş. Merakla okudum.Bu hikayelerden de alınacak dersler var. Emeğine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim beğenmenize sevindim

   Sil
 21. Çok sağlam bir araştırma. Emeğinize sağlık gerçekten...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim beğenmenize sevindim saygılar.

   Sil
 22. Titanik filmini birkaç kez seyreden birisi olarak içerisinde barındırdığı hikayelerden haberim yoktu. Çok başarılı bir araştırma yapmışsınız, emeğinize sağlık. Özellikle gemi kazalarından 3 kez kurtulan hemşire ve yetim kalan 2 çocuğun Annelerine kavuşma hikayesi beni çok şaşırttı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet her zaman bilinmeyen bir şeyler vardır tabi bizim aktardıklarımız hepsi değil ama bir nebze daha aydınlatmış olduk farklı hikayeler mevcut teşekkürler yorumunuz için.

   Sil
 23. Titanik'ten kurtulanların hikayesi hakkında ne filmler, belgeseller yapıldı. Ne kitaplar yazıldı. Çok büyük bir faciaydı o. Batmaz dedikleri gemi batmış ve tarihin en büyük gemi faciası yaşanmıştı... Titanik denilince aklıma hemen filmi geliyor. Şu geminin burnundaki meşhur sahne ve Leonardo tabii. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok sayıda film çekildi tabi en çok konuşulan sahneleri de unutmak mümkün değil saygılar.

   Sil
 24. Gerçekten harika bir yazı olmuş kardeşim. Benim dikkatimi çeken bu kişilerin büyük çoğunluğu hep uzun yıllar yaşamışlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim evet her bir hikaye farklı işte teşekkürler

   Sil
 25. Çok ilginç ve nasıl bir kader dedirten bir olay bu. Filmini defalarca izledim ve her izlediğimde etkilendiğim olaylar mevcuttu. Elbette ki gerçeği filminden çok daha dehşet ve korku vericidir.

  YanıtlaSil
 26. Çok garip ve gerçekten mucumizevi bir kurtuluş

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)