Aldatmak ya da aldatılmak; aslında her iki durum da kişilerin özsaygı yitimini beraberinde getirir. Elbette hiç kimse sevdiği, değer verdiği kişi tarafından aldatılmak istemez. Bu durum çoğu zaman telafisi mümkün olmayan bir yola sürükler. Aldatılma, kişilerin yaşamını direkt etkileyen ve bir ilişkiyi bitirmenin haklı nedenleri arasında görülen, göz ardı edilemeyecek önemli bir durumdur. Peki aldatmanın nedenleri nelerdir, kadınlar veya erkekler neden aldatır? Aldatma İşaretleri Nelerdir?


Aldatma İşaretleri

Denver Üniversitesi klinik psikologlarından biri olan Kayla Knopp aldatmanın 5 önemli nedeni olduğunu ve aldatmaların genellikle bu nedenlerle yaşandığını yaptığı araştırmalardan yola çıkarak ortaya koymuştur. İşte o nedenler;


1. Paylaşım ve iletişim eksikliği aldatma nedeni

Bir ilişkide iletişimin ve paylaşımın azalması o ilişkinin zayıflamasına, çiftlerin birbirlerinden soğuyup uzaklaşmasına ve en nihayetinde de aralarındaki sevginin tükenmesine yol açar. Böyle bir ilişki içerisinde olan kadın veya erkek başkalarının ilgisinden hoşlanmaya ve dolayısıyla partnerini aldatmaya başlayabilir.


2. Fazla Dışa Dönük Yaşam

Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla sanal arkadaşlıklar ve ilişkiler de artmaya ve gerçek ilişkileri olumsuz etkilemeye başlamıştır. Sosyal medyada aşırı vakit geçirmek eşler arasındaki iletişim bağını zedelemektedir. Aynı şekilde eşiyle yeterince vakit geçirmeyip daha çok başkalarıyla vakit geçirenler ve ilişkilerine gerekli özeni göstermeyenler için aldatma ve aldatılma oranı oldukça yüksektir.


3. Cinsel ilişkinin azalması

Cinsellik de bir ilişkide oldukça önemli bir yere sahiptir. Partnerinizle sağlıklı bir ilişki, bazı hormonların aynı anda salınması ile bağlılığa güç katar. Ancak, cinselliğin olmadığı ya da sevgiyle, aşkla yaşanması gereken bir cinsel hayatınız yoksa, böyle bir ilişkide aldatmalar yaşanabilmektedir.


4. Aldatmayı onaylayan sosyal çevre

Aldatmayı onaylayan aile, arkadaş, sosyal medya, filmler vs. beyinde aldatmayı normalleştiren süreci tetikleyebilir ve bunun sonucunda ilişkilerde sürekli olarak bir aldatma eğilimi söz konusu olabilir.


5. Aldatmayı hoşgörüyle karşılama

Aldatma konusunun aslınca çok da üzerinde durulacak kadar önemli olmadığı, bu konunun abartılmaması hatta aldatmanın oldukça doğal bir duygudan kaynaklandığı düşüncesi sürekli olarak aldatmayı ve aldatılmayı beraberinde getirir.


Partneriniz Tarafından Aldatılıyor Olabileceğinizi Gösteren İşaretler

Aşağıda aldatan kişilerin davranışlarına yönelik ortak işaretlerden bahsettik. Ancak, bu işaretler partneriniz tarafından aldatıldığınızın kesin delili olarak görülmemeli, sadece ihtimalin yüksek olabileceği düşünülmelidir.
💥Herkes partnerinin genel tavırlarını, alışkanlıklarını ve ilgi alanlarını bilir. Bu özelliklerinde yaşanan ani değişiklikler aldatma işareti olabilir.

💥Size karşı ilgisi her zamankinden fazla olmaya başladıysa, dikkatinizi dağıtmak ve şüphelenmenizin önüne geçmek için olabilir.

💥İlgiyi neredeyse tamamen kesmesi, basit konularda bile kavga etmekten ve sizi kırmaktan çekinmemesi bir aldatma belirtisi olabilir.

💥Partneriniz sizinleyken sıkılıyor ve mutsuz görünüyorsa, ayrıca eskisi gibi konuşmaktan keyif almıyorsa aldatıldığınızı düşünebilirsiniz.
💥Partneriniz kalabalık bir ortamda sizi görmezden geliyor, siz yokmuş gibi davranıyorsa ve ilgisi sürekli başkalarının üzerindeyse bu şüphelenmek için oldukça güçlü bir sebeptir.

💥Genellikle zevkler ve alışkanlıklar kolay kolay değişmez. Partnerinizin zevklerindeki ani değişimlere dikkat etmeniz gerekir. Örneğin partnerinizin bugüne kadar dinlediği müzik türünü birden değiştirmesi, daha önce hiç ilgisi olmayan aktivitelere yönelmesi vs. bir aldatma işareti olabilir.

💥Partneriniz sizi sürekli eleştirmeye başladıysa, kusurlarınıza odaklandıysa ve duygularınızı düşünmeden incitmeye başladıysa aldatıldığınızdan şüphelenebilirsiniz.

💥Partnerinizin sizi başkalarıyla kıyaslıyor ve  sürekli bir şeylerden şikayetçiyse bu durum sizi aldattığı veyahut aldatmaya meyilli olduğuna işaret olabilir.

💥Eve sürekli geç gelmeye başlaması, daha önce hiç olmayan toplantıların çıkması, şehirler arası iş seyahatlerinin aniden sıklaşması da aldatma belirtileri arasındadır.

💥Partneriniz en özel anlarınızda başkalarının ismini sayıklıyorsa bu durum kuvvetli bir aldatma olasılığıdır.

💥Görünüşüne daha fazla dikkat etmeye başlaması- saç stili, sakal kesimi (erkekse), kullandığı parfüm vs. bu durum başkasını etkilemeye çalıştığının işareti olabilir.

💥Herhangi bir soru sorduğunuzda tuhaf bir şekilde savunma mekanizmasının devreye girmesi, aşırı detay vermeye çabalaması bir şeyleri gizlemeye çalıştığını gösteriyor olabilir.
Yukarıdaki belirdiler eşinizin sizi aldattığının kesin kanıtı değildir. Bu işaretler sadece aldatanlar ve aldatılanlarla yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen ortak verilerdir. 

Bazen yukarıdaki işaretlerin hiç biri bile ortada yokken aldatılıyor olabilirsiniz. Bazıları bunu hissettirmeden yapabilecek kadar sakin olabiliyor. Hatta bu işaretlerin tamamı olup da bunların nedeni aldatma olmayabilir; sadece ilişkinizde yolunda gitmeyen bir şeylerden kaynaklı değişimler olabilir bunlar. Her iki durumda da profesyonel desteğe ihtiyacınız olabilir. Bu anlamda bir uzmanla görüşmekten çekinmemelisiniz.

Bir önceki yazımız: Titanik'ten Kurtulanların Hikayesi