Gelecekteki Teknolojik Gelişmeler


Gelecek ne getirir şimdiden kestirebilmek oldukça güç, ancak şu bir gerçek ki teknolojik bakımdan büyük gelişmelerle karşılaşacağız hiç şüphesiz. Teknolojik gelişmeler, her geçen gün ışık hızıyla ilerleme gösterirken arkasından da hayatımıza etki edecek birçok yeniliğin ortaya çıktığını ve çıkacağını görüyoruz. Gelecekteki Teknolojik Gelişmeler

Önümüzdeki yıllarda günlük hayatımızda yerini alacak birçok gelişme bugünden daha farklı olacaktır.  Özellikle, önümüzdeki 100 yıla iletişim teknolojileri, biyoteknoloji, nanoteknoloji ve yapay zekâ damgasını vuracak.

Teknolojik gelişmeler insan aklını zorlayan ve şaşkınlığa uğramasına neden olan birçok etkenlerden meydana gelir.  Yapay zekâlar, robotlar, ışınlanmalar, uçan arabalar ve daha birçok farklı teknolojik gelişmeler insanın hayatını kolaylaştırdığıyla kalmayıp bambaşka bir noktaya da taşıdığı görünen bir gerçektir. Teknolojik gelişmelerha deyince ortaya çıkmaz ya da anında insanın kullanımına sunulmaz.  Bu tür gelişmeler, yavaş yavaş ilerleyerek durma, gerileme gibi sorunlarla karşılaşılmaz. 


Peki,  Gelecekte Hayatımıza Girecek Teknolojik Gelişmeler Nelerdir?


1. Akıllı Evler Yaygınlaşacak: Teknolojideki gelişmeler, hayatımızın bütün evresini etki altına alacak. Özellikle,  nesnelerin internetiyle beraber akıllı evlerin daha çok yaygın hale gelmesi bekleniyor. Günümüzdeki mevcut akıllı ev sistemlerinden çok daha farklı bir teknolojide üretilecek akıllı evler ileride en çok tercih edilmesine sebep olacağı tahmin ediliyor.

2. Herkes Aynı Eğitim Hakkına Sahip Olacak: İnternetle birlikte son dönemlerde eğitim anlayışında da değişiklikler meydana geldiği ve online eğitimlerin çok fazla talep edildiğini söyleyebiliriz. Bu talep artışındaki etkenler esneklik, düşük maliyet ve kolay erişim olanakları oldukça önem arz eder. Gelecekte online eğitimler daha geniş kitlelere hitap edecektir. Online eğitimler sayesinde herkes eşit eşit eğitim hakkına da sahip olacaktır.

3. Dijital Seçimler Olacak: Yaşamımıza e-oylama adı verilen yeni bir kavram girecek. Günümüzde güvenlik gerekçeleri sunularak dijital oylama sistemi aktif hale getirilmemiştir. Fakat geleceğin teknolojisiyle birlikte güvenlik açıkları kapatılacak ve tek tıkla oy kullanma dönemi başlamış olacak.

4. VR Teknolojisi İş Dünyasına Yön Verecek: Gün geçtikçe popülaritesi artan Virtual Realty (sanal gerçeklik), geleceğin iş dünyasında altın harflerle yerini alacak.  Özellikle 5G teknolojisiyle birlikte daha çok güçlenerek VR teknolojisi oldukça rağbet görüp yaygınlaşacak. Bunun yanında eğlence ve eğitim sektöründe de VR etkili olacaktır. 

5. Yapay Zekâ Hayatımızın Bir Parçası Haline Gelecek:  Günümüzde yapay zeka ile ilgili çalışmalara çok yatırım yapılıyor.  ABD,  Rusya ve Çin gibi geniş, çok iyi ekonomiye sahip ülkeler bu doğrultuda çalışmalara hız verdiler.  Nesnelerin interneti ile beraber aralarında iletişim kuracak yapay zekâ teknolojisi gelecekte çok iyi ilerleme kaydedecek.  Yapılan çalışmalar gösteriyor ki;  yapay zekâ robotları artık hayatımızın bir parçası durumuna gelerek vazgeçilmezimiz haline dönüşeceğini vurgulamak doğru olacaktır.

6. Medyanın Dijitalleşmesi: Medya sektörü dijitalleşecektirBu gelişme ve dönüşüm hızla artarak medya dijital hale gelecektir.  Medyanın dijital hale gelmesinde özellikle 5G önem kazanarak video ve internetle birlikte gelen alternatif medya mecraları da büyük rol oynayacak duruma gelecek. Diğer taraftan medyanın online durumda olması da maliyet avantajını sağlayacaktır.

7. Hologram ile Hayatımız Kolay Hale Gelecek: Gelecekte hologram hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacak. Tam olarak ışınlanma olmasa bile mesafe konusunda bizlere büyük zaman kazandıracaktır, tabi ki bu da bizleri avantajlı duruma getirecek.  Özellikle hologramın siyasetçiler tarafından kullanılması bekleniyor.

Yukarıda saydıklarımız dışında daha birçok gelişmenin meydana geleceğini uzmanlar dile getiriyor. Örneğin;  felçli insanların,  yapmak istediklerini düşünce gücüyle yapmaları ya da Nanoteknolojinin kanser tedavisinde kemoterapi yerine kullanılması gibi…Tavsiye yazı- Marsa İsim Gönderme

Yorum Yap!

64 Yorum

 1. Hem sevindirici hemde korkutucu görünüyor. Hayat kolaylaştıkca ölümler çoğalıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayat kolaylaştıkça hareketler azalıyor ondan kaynaklı sanırım rahatsızlıklar artıyor. teşekkürler.

   Sil
 2. Sanki herşey daha kötüye gidiyor gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimin için ne için göreceli olmuş soru biraz bizim içinse iyi giden bir şey yok zaten :)

   Sil
 3. E oylama gelsin en çok ona sevinirim.
  Seçimde görev almak istemiyorum artık.İnanın secim dönemi gelince ve sandık başında görev yazılınca karnıma ağrı giriyor.Hasta oluyorum.İnsanlarla uğraşmak zor...Vay efendim a partisine basıl mış yok efendim mühür a da değil b partisi alanına yakın..Yemin ediyorum bıktım...Zorla görev vermeleri cabası..Birde Anayasamızda angarya yok yazıyor.Kim anayasa dinliyor...
  Birde geçersiz oy kavramı son bulsun artık...
  İnşallah o günleri görürüz editör...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz seçimlerden baya bir sıkıntı çekmişsiniz gibi e oylamalarda bence çok sağlıklı olmayacak gibi amerika mesela adamın görev süresi bitmek üzere ama halen seçimler konuşuluyor. Hayırlısı olsun teşekkürler.

   Sil
 4. Bunlar da olur mu dediğimiz birçok şey oldu. Bazılarını da yıllardır duyuyoruz hiçbir gelişme yok. İnternet ve dijital dünyanın ivmesi çok fazla, hızla gelişecektir. Ama uçan araba, hologram falan bunlara daha zaman var gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ülkemize ne zaman gelir uçan araba bilmiyorum ama ben çok uzun bir zaman alamayacağını düşünüyorum.Yaşayıp göreceğiz hayırlısı olsun.

   Sil
 5. Gelecekteki yaşayacağımız gelismeler bize ne kadar katkı sağlayacak da bir o kadarda bir seyler alıp götürecek yazınızı madde madde ilgiyle okudum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eve hayatımıza yeni bir şeyler katığımız da yani yeni bir şey geldiğinde eski kayboluyor onun için bilinçliyiz sanırım bu konuda saygılar.

   Sil
 6. Gelecekteki teknolojik gelişmeler çok güzel olsa da bazen, korkutmuyor da değil Özellikle Yapay Zeka konusunda Yapay Zeka dünyamızın kontrol altına alabilir mi diye düşünüyorum. Uçan arabalarda ne zaman piyasaya çıkacak diye bekliyorum heyecanla gelecekteki teknolojileri bize tanıttığınız için çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet güzel yanları olduğu kadar eksi tarafları da var bizde merakla bekleyenlerdeniz teşekkürler.

   Sil
 7. Merhaba, sonunda sitenizi ziyaret imkanı bulduğum için kendimi çok daha hafiflemiş hissettim. Eski bir Bilgisayar teknisyeni olarak yazınız tam da bana hitap ettiği için kayıtsız kalamadım. Teknolojinin gelişimi insanın hayatını kolaylaştırırken bir taraftan da bazı değerleri yok ediyor diye düşünüyorum. Aslında bu çok endişe verici bir durum. Cep telefonları çıkmadan önce nasıl yaşıyorduk diye düşünüyorum bazen. Arkadaşımla ev telefonundan "Kadıköy de Boğanın orada saat 11:00 de buluşuyoruz" diye konuşur sonrada telefonu kapatırdık ve saat 11:00 de orada olurduk. Teknoloji bizim elimizden dakikliğimizi aldı öncelikle, sürekli ulaşılıyor olabilmek bizde bir rehavet yarattı. Kimse artık söz verdiği saatte randevusunda olmuyor. Teknolojinin gelişmesi yeni iş kolları ve meslekler ortaya çıkardı. Örneğin; "profilinize kim baktı, sizi kim engellemiş, gizli hayranlarınız kim" gibi merak uyandıran konularda programlar çıkmaya başladı. Ben asıl devrimin sanal gerçeklik konusunda yaşanacağını düşünüyorum. İnsanlar olmak istedikleri kişilere, yaşamak istedikleri hayatlara büründükçe normal hayatlarından uzaklaşacak ve o büyülü sanal alemin etkisinde kalacaklar. Artık çat kapı misafirlik devri de kapandı, habersiz bir misafirliğe gidin bakalım nasıl bir tavırla karşılaşıyorsunuz. Hele yatılı misafirliklerin falan devri çoktan kapandı. Bence misafirlikler de sanal gerçeklikler ile yaşanacak. Birbirlerini görmek isteyen arkadaş veya ailleler sanal gerçeklik gözlüklerini takarak istedikleri ortamda bir araya gelebilecekler. Şu anda çok ütopik gelse de çok yakın zamanda bu olaylara şahit olacağımızı düşünüyorum. Saygılarımla, Tahsin DUMAN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz ziyaretiniz için teşekkür ederim dediğiniz gibi teknoloji hayatımızı ne kadar kolaylaştırsa da bir o kadar da zorlaştırıyor sanırım.Eski dostluklar arkadaşlıklar yerini sanal alem arkadaşlıklarına bırakmış durumda sonumuz ne olacak kestirmek mümkün görünmüyor.

   Sil
 8. Teknoloji yenilik önemlidir zararları da var yararları da ama her zaman yeniliğe açık olacağız şu an teknolojik aletleri hepimiz kullanıyoruz. Hayata kolaylık sağlayan her şey üretilmeli geliştirilmeli yazınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim dediğiniz gibi en önemlisi bilinçli kullanıcı olmak saygılar

   Sil
 9. Gelecekteki teknolojik gelişmeler beraberinde etik ve hukuk sorunları beraberinde getirecek. Bu konuda elon musk gibi geleceği gören bilim insanları önlemeye çalışmaktadır. Fakat bu sorunlar kaçınılmaz gibi.. Tabi artı yönü ise insan hayatını oldukça kolaylaştıracak. Değerli yazınız için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi her yeni gelişme ile bir çok meslek kolları ve çeşitli avantajlar ve dezavantajlar meydana gelmektedir.Biz teşekkür ederiz.

   Sil
 10. Teknolojik gelişmelerin geç bile kaldığını düşünüyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadarını sindirmesi bile zor çok hızlı olamaması iyi bence adaptasyon problemleri artıyor:)

   Sil
 11. Teknoloji anlamında hepsi birbirinden güzel görünüyor tek problemse yalnızlaşmak .her şeyin bu kadar kolay olması sağlık anlamında (felçli insanların, yapmak istediklerini düşünce gücüyle yapmaları ya da Nanoteknolojinin kanser tedavisinde kemoterapi yerine kullanılması gibi…) çok sevindirici olur. ama Gelecekteki Teknolojik Gelişmeler
  ruhsal durumumuzu ne hale getirir korkutucu geliyor bir yandan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoktan yalnızlaştık bile farkında değiliz belki gelecekte dahada çok olacaktır. Hayırlısı olsun diyelim.

   Sil
 12. Gelecekteki teknolojik gelişmeler ile alakalı 2080 yılına mektup isimli etkinliğimizde gelecekle ilgili kehanetlerde bulunmuştum. Şimdi araştırmalarınızdan da incelediğim kadarıyla bende benzer şeyler için tahminde bulunmuşum. Bi 10 yıl sonra bu yazılara dönüp bak biz demiştik diyebiliriz :) Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet geleceğe bir mektup bırak eğer bizde yaşarsak okuruz biz yaşamazsak birileri elbette okuyacaktır. teşekkürler.

   Sil
 13. Bu gelişmeler bir yandan güzel, diğer yandan ise tedirgin edici. Gelişen teknolojinin içerisinde biz de robotlaşmak zorunda kalır mıyız, acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten şuan bile robot gibi saatlerle belirlendiği şekilde yaşamıyormuyuz ev iş şeklinde :)

   Sil
 14. Teknolojinin sonu yok, insanlar farklı ve insan hayatını kolaylaştırıcı teknolojiler üretmek için bayağı uğraş veriyor ve çokça kafa yoruyor. Bakalım daha neler göreceğiz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet her geçen gün buda yapılmaz olmaz dediğimiz şeyler görüyoruz evet sonu yok ama biz ne kadarını göreceğiz bilemiyoruz. Herkes için hayırlısı olsun saygılar.

   Sil
 15. Umarım yazınızda bahsettiğiniz gibi herkes eşit eğitim imkanına sahip olur.

  YanıtlaSil
 16. Ben en çok da şu yapay zeka olayına takılıyorum. Faydalı kullanım alanları olacağı kesin.. Umarım hep iyi kullanım alanlarında görürüz onları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gelecekteki teknolojik gelişmeleri hepimiz heyecanla bekliyoruz her şeyi kararında ve ve iyi amaçlarda kullanınca fayda sağlar. Diğer türlü zarar vermesi içten bile değil saygılar.

   Sil
 17. Gelecekteki teknolojik gelişmeler hepimizin yakından takip ettiği bir konu yazı yararlı olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim takipteyseniz bloguma arada beklerim saygılar.

   Sil
 18. 2. Herkes Aynı Eğitim Hakkına Sahip Olacak:

  Teknik olarak böyle bir imkan olsa da pratikte mümkün olmaz. Herkesin fiziksel özellikleri ve zekası bir değil ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hak olarak sahip olacak aynı eğitimi alacak yazmadım ama neyse sağlık olsun :)

   Sil
 19. Herkesin aynı eğitim hakkına sahip olması çok mutluluk verici :)

  YanıtlaSil
 20. geleceği düşünmek istemiyorum neden derseniz insanın akıl sınırlarını zorlayacak derecede teknoloji ilerliyor insanlar bile yeni teknolojiye ayak uydurmakta zorlanır olacaklar ileride bu gelişen teknolijinin insanlara getirisi olacağı gibi götürüsüde mutlaka olacaktır ....güzel bir yazı dizisi olmuş arkadaşım .başarılar dilerim ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için muhakkak getirileri oluyor dediğiniz gibi tabi bir o kadar da götürüsü oluyor yeni teknolojilerin saygılar.

   Sil
 21. Ben daha uçuk kaçık şeyler bekliyorum 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet onlardan da var aslında ama ben en önemli başlıkları yazmaya çalıştım saygılar.

   Sil
 22. Gelecekteki teknolojik gelişmelerin hayatımızda çok farklı şeylerin olacağını gösteriyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle gelecekteki teknolojik gelişmeler şimdiden merak konusu saygılar.

   Sil
 23. Çok Başarılı bir çalışma, tebrikler...

  YanıtlaSil
 24. Teknoloji çok iyi aslinda ama dogru yerde dogru zamanda kullanildiginda. Gecmis gelecege yetişebilecek mi dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş geleceğe yetişebilecek aslında yetişmesi de çokta gerekli değil bence gelecektekiler bilse yeterli gibi teşekkürler.

   Sil
 25. Bu Kıymetli Veriyi
  Bizimle Paylaştığınız İçin
  Tşkr Ederiz Hizmetleriniz
  Baki Olsun Çalışmalarınızın
  Devamını Diliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim umarım yararlı olmuştur saygılar.

   Sil
 26. Gelecekteki teknolojik gelişmeler hakkındaki yazınızı okurken ikinci madde özellikle dikkatimi çekti. Eğitimin daha erişilebilir olacağı kesin - ama herkesin eşit eğitim hakkına sahip olabileceğini sanmıyorum. Bir de, bu durumun avantajları yanında dezavantajları da olabilir. Örneğin, belirli bir niteliğe sahip olan insanların sayısının artması o niteliğin maddi ve manevi değerini düşürebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet güzel gelişmeler de var içerisinde tabi ki bazı kesimler sıkıntı yaşayacaktır uyum sürecinde hayırlısı olsun bakalım teşekkürler.

   Sil
 27. Gelecekteki teknolojik gelismeler adlı yazınızı okurken geleceğe koşar adımlarla gitmek istedim. Çok güzel ve önemli detaylar bunlar. Umarım hayatımıza ve geleceğimize yön verecek olan teknoloji dogru yerde ve dogru zamanda kullanilir da gelecek neslin hayatı kolaylaşır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teknolojiyi doğru kullanıyorsanız tabi ki sizin temenniniz çabuk ulaşmak yönünde sanırım hayırlısı olsun gelecekteki teknolojik gelişmeleri hep birlikte göreceğiz teşekkürler.

   Sil
 28. Teknolojik gelişmeler ve gelecek üzerine eşsiz bir bilgi paylaşımı. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım fayda sağlamıştır biz teşekkür ederiz.

   Sil
 29. kolaylaşırken zorlaşıyor aslında galiba.. keyifli bir yazı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim insandan insana değişir diyelim saygılar.

   Sil
 30. Evet önceden hayal dediklerimiz şimdilerde girmedi mi hayatımıza? Akıllı telefonlar, elektrikli arabalar, dur kalk sistemleri... Bu yazdiklarınız da mutlaka gelecek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle olmaz dediklerimiz hep oldu bakalım daha ne yenilikler teknolojiler gelecek teşekkürler.

   Sil
 31. Biz bir süredir global toplantılarımızı sanal gerçeklik gözlüğüyle yapmaya başladık. Hatta farklı bir ülkedeki arıza ya da soruna sana l gözlükle yardımcı oluyoruz. Teknolojiyi bilinçli kullandığımız sürece bize katkı sağlayacaktır. Açıkçası ben biraz da mesleğimin etkisi olsa gerek ürkütücü bulmuyorum, Endüstri 4.0 olarak bilinen endüstrinin 4. devrimi yakın bir gelecekte alışkanlıklarımızı değiştirecek. Umarım ülke olarak bu trene binmekte gecikmeyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz trene binmedik zaten de arkadan at arabasıyla yetişmeye çalışıyoruz. Bakalım hayırlısı olsun

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)