Planlı Yaşamanın Önemi Nedir?Planlı yaşamanın önemi nedir, bizlere neler katar, planlı yaşamak hayatımızı nasıl kolaylaştırır?


Planlı Yaşamanın Önemi


Çevrenizdekiler sizin tam bir kontrol tutkunu olduğunuzu dile getirebilirler.  Hatta ne kadar sıkıcı olduğunuzu, hayatı yaşamadığınızı dahi söylerler. Ama bilmezler ki planlı yaşamanın aslında tam olarak hayatımızı kolaylaştırdığını… 

Etrafımızı şöyle bir incelersek hayattan ne istediğini bilen insanların ortak özellikleri planlı olmalarıdır. Eğer bir insan planlı bir yaşama sahipse o insanlar hayatta başarılı olmayı yüzde yüz garantiler. O insanlar bilir ki;  istediklerinin kesinlikle ayaklarına oturdukları yerden gelmeyeceğini, doğru bir strateji ve planlamayla hedeflediklerine kesin olarak ulaşacaklarını çok iyi bilirler. 

Planlı insanlar başarının kapılarını sonuna kadar açmayı başarırlar.  Biz de bu yazımızla planlı yaşamanın önemi ve planlı yaşamanın insana neler katacağı konusuna değindik. İşte planlı yaşamak için öneriler ve planlı yaşamın önemi...


Planlı Olmak Yorgunluğun Düşmanıdır


İlk olarak planlı yaşarsanız kesinlikle hayata karşı yorgun düşmezsiniz.  Plansız kişi gün içinde kendini bezgin, hayattan bıkmış ve yorgun hisseder. Bunun başlıca nedeni; yapması gereken işleri belli bir program çerçevesinde yapmaması ve bir işle ilgilenirken bir taraftan da diğer işi düşünmesidir. Oysaki planlı bir insan böyle bir durumla karşı karşıya kalmaz. Planlı insan,  neyi ne zaman yapması gerektiğini bilir. Önceliği yapması gereken işe vererek geri kalan işleri de zamanı geldiğinde yapmaya çalışır.


Planlı Yaşamak Stresi Azaltır


Tamamlanmayan,  eksik işler her zaman strese neden olur.  Çünkü kafanızda devamlı o işleri düşünür ve moralinizi bozarsınız.  Oysa planlı olmak stresi otomatik olarak ortadan kaldırarak huzura kavuşturur.


Planlı Yaşamak Telaşlı Olmaktan Kurtarır


Telaşlı mısınız? Ne gerek var ki telaşlı olmaya? Siz yapacaklarınızı planladınız ve her şeyin tam da olması gerektiği gibi akıp gittiğini çok rahat görebilirsiniz. Arada sırada sizden kaynaklanmayan sorunlarla karşılaşsanız bile bu diğer hedeflerinizi tehlikeye düşürecek boyutta olmaz. 


Planlı Yaşayarak Konsantrasyon Yeteneğinizi Artırabilirsiniz


Tek bir hedefe yönelmek geri kalan diğer hedeflerinizin zihninizde kapladığı yerin küçülmesine neden olacaktır. Tabi ki bu da sizin ihtiyacınız olan odaklanmayı sağlayarak işlerinizi kolaylaştıracak sağlıklı ve zinde bir kafayla işlerinizi yürütmenizi olanaklı hale getirecektir. İşinde başarılı olan insanlar genellikle yüksek konsantrasyona ve planlı yaşamanın önemi ile ilgili yeterli farkındalığa sahip kişilerdir.


Planlı Yaşamak Enerjinizi Arttırır


Her hedefinizin olması gerektiği zamanda ilerleme göstermesi sizin negatif enerjiden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Önünüze çıkan engellere karşı bile bu enerjinizle kafa tutabilirsiniz. Özellikle güne motive edici etkenlerle başlarsanız hayat enerjiniz yükselecektir. 


Planlı Yaşamak Kendinize Olan İnancı Artırır


Doğal olarak başarılı bir hayat kişinin özgüveninin yükselmesini sağlayacaktır.  Kişi yaptıklarını gördükçe yeni adımlar atabilmek için kendinde hiç sönmeyecek bir güç hisseder.


Planlı Yaşayarak  Daha Mutlu Olabilirsiniz!


Tabi ki herkesin işlerinin rutininde sorunsuz gitmesi mutluluğa da bereberinde getirir. Kazanılan başarılar,  övgüler ve planlı bir yaşamla kendinize ayırdığınız zaman sizin mutlu olmanız için en büyük nedenlerdendir. Planlı yaşamanın önemi bu anlamda en büyük motivasyon kaynağıdır ve yaşamın her alanında daha huzurlu olmanızı sağlar.

 Tavsiye Yazı- Başarılı İnsanların Olmazsa Olmaz Özellikleri

Yorum Yap!

80 Yorum

 1. Hayatımın hiçbir döneminde planlı yaşamayı becerememiştim. Planlar yapar ama bir türlü o planlara uyamazdım. Planlı yaşamanın önemini aslında çok iyi biliyordum. Ama o disiplin sağlayamamıştım. Fakat hayattaki sorumluluklar artınca daha planlı olmaya başladım. Önce iş, sonra eş ve sonunda çocuk eklenince her şey bir plan dahiline oturdu mecburen. Sanırım planlı yaşamak için insan hayatındaki sorumlulukların artması gerekli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Planlı yaşamanın önemini helede böyle bir karmaşık dünya da yaşarken sonradan daha iyi anlıyoruz. Ama sonuçta artan işler ve sorumluluklar sonucu bir yerden başlamak mesafe almakta güzel teşekkürler.

   Sil
 2. Güzel paylaşım, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmak için kendinizi yormasaydınız çok uzun bir yorum sonuçta rica ederiz.

   Sil
 3. Planlı yaşam yaşamın özeti gibi
  Tavsiyeler ve ipuçları için editöre teşekkür ederiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz planlı yaşamanın önemini az çok anlatamaya çalıştık saygılar.

   Sil
 4. planlı yaşayınca olmuyor
  yaşamayınca yine olmuyor.
  ama yine en güzeli planlı şekilde işleri halledip geri kalan zamanlarda kendimize vakit ayırıp kahve içip bolca kitap okumalı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakın bu bile bir plan içeriyor. Ama güzel planmış teşekkürler.

   Sil
 5. Keşke bende planlı yaşamayı başarabilsem ama nezaman plan yapsam bozacak bir iş çıkıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bozacak işleri de plana dahil edersek planlı yaşamaya devam edebiliriz.Benim şahsi fikrim kolay gelsin.

   Sil
 6. Planlı yaşamak sanki bir yükmüş gibi bazen akışına bırakmaya çalışırız. Halbuki planlı yaşamak hayatımızı stressiz ve düzenli hale getirir. Akışına bırakınca ne olacağını beklerken yaşadığımız kaygı ve stres bize çok zarar verir.
  Faydaları çok güzel özetlenmiş harika bir yazıydı, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, tabi ki elimizden geldiğince planlı yaşamaya devam etmeliyiz. Sinir stres için bayağı yayınlanmış makale var extra bir şeyler söylemeyeceğim çokta işe yaramıyor zira :)

   Sil
 7. Ben de aslında bir nebze planlı yaşayanlardanım ancak %100 o plana uyamam her seferinde. Siz bir plan yapıyorsunuz ama çevrenizdekiler o planı dikkate almıyorsa yine de yol almanız mümkün olmuyor her seferinde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç bir olayı %100 yapmamız imkansız ama çaba sarf ederek çok yukarıları çıkabileceğimizi düşünüyorum teşekkürler.

   Sil
 8. Hayatta planlar mutlaka olmalı. Ve saatlere dikkat edilmeli. Mesela namaz da böyledir. Belirli saatleri vardır ve o saatler içinde kılınmalıdır. Hz. Allah bizlere planlı, programlı yaşamayı öğretmiştir. Oruç da böyledir. İnsanı disipline sokuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hayatımızı bir plana muhakkak oturtmalıyız.Tabi her zaman bir opsiyonda vardır. hakkımız da hayırlısı olsun.

   Sil
 9. Plânlı olmayı bir türlü rayına sokamayanlardanim.Aslinda hep başlıyorum ama sonu gelmiyor.
  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bundan sonra başarırsınız ben teşekkür ederim.

   Sil
 10. Plânlı yaşamayı seviyorum ben , aynen bahsettiğiniz gibi telaş yapmadan sakin sakin herşeyi yetistiriyorum daha iyi konsantre oluyorum..Arada bir de plansız bir gün yaşamayı severim o da bazen rahatlatıyor:)
  Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu adınıza sevindim, arada tabikide kaytarmalar olacaktır. Plan dahilinde hareket etmek çoğunlukla huzur vericidir. ben teşekkür ederim güzel yorumunuzdan ötürü saygılar.

   Sil
 11. Şu hayatta bence en önemli şey planlı yaşamaktır. Planlı yaşayan insan vaktini çok verimli bir şekilde değerlendirebilir. Yine güncel ve güzel bir paylaşım hazırlamışsınız. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bazıları gerçekten de çok planlı ve düzenli yaşamakta ama takıntı haline de getirmek ii değil herşey kararınca ve gerektiği kadar yapılmalı ben teşekkür ederim saygılar.

   Sil
 12. Ne zaman planlı yaşamaya çalışsam birileri gelip alt üst ediyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İş te bazen planların tutmadığı noktalar oluyor dikkat etmek gerekli saygılar.

   Sil
 13. Hayatımda bir yerlere gelebildiysem planlı yaşamamın katkısı çok büyüktür...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adınıza çok sevindim Yurdagül hanım başarılarınızın devamını dilerim saygılar.

   Sil
 14. Bunun için hayatın zorlaması gerekiyor galiba. Ben kendi kendimi çok zorladım ama olmuyor. Planlı yaşamak benim için kabus gibi bir şey. Planlı yaşamaya üç gün katlanabiliyorum. Uygulayanlara gıpta ediyorum. Ne yapayım ben de böyleyim diyerek kendimi teselli ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlısı olsun diyelim evet bazı insanlar bir türlü adapte olamıyor. Birde geçmişten gelen alışkanlıkları değiştirmek de zor oluyor bazen burada uygulayabildiğimiz kadarını yapmak lazım o zaman teşekkürler saygılar.

   Sil
 15. Planlı yaşamak adına güzel bir paylaşım..Çok önemli bilgiler,detaylar..Emeğinize sağlık.. Bu arada yeni siteniz ve yeni imajınız hayırlı olsun..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Ertuğrul bey arada imaj değişikliği yapmak gerekiyor :)

   Sil
 16. Merhaba, "bir iş eğer çok aceleyse o işi yapmak konusunda geç kalmışsın" derdi eski patronum. Yapacağım işleri ertelememeyi not alarak çalışmayı ondan öğrendim diyebilirim. Planlarımızı günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak planmak bence başarıyı da beraberinde getiriyor. Güzel bir yazı olmuş, emeklerinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Patronnunuz doğru söylemiş planlı çalışmak işleri daha düzenli ve zamanında yapmak için güzel bir olay teşekkür ederiz.

   Sil
 17. Planlı yaşamak belki bazı durumlarda çok fayda sağlar ama benim pek hoşlandığım bir yaşam biçimi değil sanırım. Anlık ve moduma göre kararlar almak daha rahat hissettiriyor beni. Yine de planlı yaşamanın önemine dair güzel bir içerik okuduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. planlı yaşıyoruz aslında bir şekilde çok uyuyoruz veya uymuyoruz ama mesela yarın bu iş var şu saatte yaparım diyoruz. Aslında bu bile bir planlama uyarız uymayız ama planlama her zaman bir şekilde yapıyoruz. Teşekkür ederiz.

   Sil
 18. Stresi azaltığı kesin bir şekilde doğru, bir işi yaparken bu işler asla bugün bitmeyecek diyorum, sonra yapacağım işi belirlediğim zamanlara bölüyorum ve bana zaman bile kalıyor bende o zamanı başka işlerde kullanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel hem işleriniz zamanında bitiyor hemde size fazladan değerlendirebileceğiniz bir zaman dilimi kalıyor.Burada Palanlı yaşamanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

   Sil
 19. Plan hazırladığım da gerçekten çok rahat oluyor ama maalesef uymadığım zamanlar çoğunlukta bunun için çabalamakta gerekiyor. Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çabalamakta gayret göstermekte güzel ben teşekkür ederim saygılar.

   Sil
 20. Gerçekten plansız olduğum günlerde daha yorgun hissediyorum kendimi. Hem de hiç bir şey yapmadan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ne yapacağını bilmemek ne zaman yapsamın içinde sürekli düşünmekte yoruyor insanı en iyisi zamanında yapıp o işi kafadan çıkarmak saygılar.

   Sil
 21. Her zaman pişmanlık duyduğum şeylerden bir tanesi dir plansizlik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belki bundan sonra biraz daha planlı olabilirsiniz teşekkürler.

   Sil
 22. Geçmişte planlı bir hayatım yoktu ve şu an büyük ölçüde bunu düzelttim. Planlı yaşamanın önemi hakkında güzel bilgiler vermişsiniz. İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin adınıza sevindim tebrikler teşekkürler.

   Sil
 23. Planlı yaşamak özenle bir gül yetiştirmek gibi geliyor bana. Hem birçok şeyi istiyoruz hem de yapamadığımız için şikayet ediyoruz. Planlı olsak, planlı yaşasak her şey çözülecek. Uzun zamandır planlı yaşıyorum ve inanılmaz rahatladığımı hissediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne mutlu sizin adınıza sevindim ayrıca çok güzel bir örnek vermişsiniz teşekkürler.

   Sil
 24. Planlamanın önemi çok güzel anlatılmış, teşekkürler

  YanıtlaSil
 25. Planlı yaşamanın önemini bilmekle uygulamak arasında çok büyük fark var malesef. Hayatım plan yapıp yaptığım planlara uyamadığım için kendime kızmakla geçti. Her insan planlara göre yaşama becerisine sahip olamıyor. İsteyen herkes bu davranışı alışkanlık haline getirebilir umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet muhakkak ki fark önemli olan akıllı ve mantıklı yaptığımız planlara azami şekilde uymak bizde umarak böyle bir yazı yazdık teşekkürler.

   Sil
 26. Zannediyorum ki son iki senedir planlı bir hayatım var. Gerçekten muazzam bir şekilde değiştiğimi söyleyebilirim. Sadece kendimi değil, çevremi de çok değiştirdim. Planlı bir şekilde yaşamayı herkese öneriyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Planlı yaşamanın önemini kavramış ve uygulayan biri olmanıza sevindim devamını diliyorum teşekkürler.

   Sil
  2. Uzun dönem olarak planlı sayılmam ama kısa vadede plan yapıp uymayı severim, hatta planlarım bozulunca sinirli biri oluyorum :D

   Sil
  3. olsun kısa kısa olsa sonuçta bir plan yapılıyor zaten uzun vade için farklı kısa vade için farklı planlar daha iyidir planlarınızın bozulmaması umuduyla saygılar.

   Sil
 27. Planlı Yaşamanın Önemi gerçekten büyük ama bunu hayata geçirmek oldukça zor. ( En azından benim için) Sanırım insanın planlı yaşama konusunda kendisini eğitebilmesi birçok noktada yol almasını sağlayacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle ama ufak ufak planlar yapıp uygulayarak başlayabilirsiniz teşekkürler.

   Sil
 28. İş hayatında daha planlıyım. Özel yaşamda ise akışa teslim. Güzel bir denge gibi😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hım dende evet biraz sağlanmış diyelim ama özelde bir tık plan yapabilirz gibi geldi teşekkürler.

   Sil
 29. ben plansız yapamayanlardanım. Planlı yaşamanın önemini daha erken yaşlarda başladığım iş hayatında anladım. Şu an çalışmıyorum ama çalışan bir kadından çok daha yoğun yaşıyorum. Herşeye yetişebilmemim en büyük sebebi planlı yaşamam ve biraz da fedakarlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu şekilde planlı yaşamanın size çok büyük artılar kattığını algıladım başarılarınızın devamını diliyorum.

   Sil
 30. Yeni yıl sizler için sağlık, mutluluk ve huzurla dolu bir yıl olsun; Yeni yılınız kutlu olsun Engin Bey, Sevgilerle.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler umarım bu güzel dilekleriniz herkes için olur saygılar.

   Sil
 31. Bende Bullet Journal kullanıyorum kendi plan defterimi yaptım yani.Bende plansız bir iş çıktı mı huzursuz oluyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel sizin adınıza sevindim teşekkür ederiz.

   Sil
 32. Una entrada estupenda ! Gracias por la información! 👌👌👌 Me alegro verte por mi blog , espero verte por allí muy pronto! Feliz domingo! 💓💓💓

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler beğenmenize sevindim sizede iyi haftalar.

   Sil
 33. Keşke planlı yaşamayı becerebilsem, o zaman eminim daha başarılı olabilirdim 🙈🙈🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bir gün başarabilirsiniz teşekkürler.

   Sil
 34. bu ara o kadar düzensizki hayatım corona yüzünden evde kalıyoruz ama gece geç yatmalar çoğumuzu olumsuz etkiliyor sanırım. artık bir plan yapma zamanı geldi hazır pazartesi gelmişken planlı yaşamak için sizin önerileri uygulamaya başlayabilirim. ( diyete başlar gibi olacak ama olsun varsın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diyetten ziyade hareketi artırmanızı tavsiye ederim evet heleki şu ara düzenler hep bozuldu ama önce sağlık sonrasını bir şekilde çözeriz saygılar.

   Sil
 35. bugünbütün günneden zamanımı iyi kullanamıyorum diye düşünürken bu yazının karşıma çıkması tesadüf olamaz sanırıö

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bence de planlı hareket etmek çoğu zaman iyidir teşekkürler.

   Sil
 36. Eğer zamanınıza değer veriyorsanız zamanınızı mutlaka planlamalısınız. Zaman benim için çok değerli ve her anı verimli geçmek zorunda zamanımın sn yesini degerlendiren ve boşa geçirdiğim zamana üzülenlerdenim :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel zamanınızı iyi geçirmenize çok sevindim planlı yaşamlar.

   Sil
 37. Planlı yasamak gerçekten çok önemli. Zamanı kendimize de sevdiklerimize de ayırmak zorundayız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle ne güzel yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 38. Planlı yaşamak hayatımızı oldukça kolaylaştırır ama bir gerçek de var ki yaptığımız planlara uymak her zaman mümkün olmayabiliyor. Yazı için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O halde olabildiğimiz kadar planlı olalım sizin için teşekkürler yorumunuz için.

   Sil
 39. Kul kurar kader gülermiş. Bazen 0lanlar tutmasa da planlı yaşamayı seven biriyim. O zaman daha bir düzenli oluyor hayat.

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)