Doğal Yollarla Libido Arttirma

Libido eksikliği erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın olsa da, her iki cinsi de önemli ölçüde etkileyen bir problemdir. Düşük libido, testosteron eksikliği, depresyon, cinsel işlev bozukluğu, stres, sorunlu ilişkiler, uyku apnesi, aşırı kilo, kötü bir yaşam tarzı, reçeteli bazı ilaçlar ve aşırı alkol tüketimi de dahil olmak üzere birçok sebepten dolayı hayatın herhangi bir döneminde yaşanabilir. Bu sebeple birçok insan sağlıklı bir cinsel hayat sürdürmek için doğal yollarla libido arttırma yöntemlerini araştırıyor. Güzel haber şu ki, libidoyu arttırmak için birçok doğal çözüm mevcut. 


Libido Nedir? 

Libido, genel olarak cinsel dürtü veya cinsel aktivite arzusu olarak tanımlanır. Erkeklerde çoğunlukla yaş ilerledikçe kademeli olarak bir libido düşüşü görülmesi normal sayılır. Yaşlılıktan kaynaklanmayan libido düşüşü ise depresyon, stres, endokrin bozukluğu, ilaçların yan etkisi veya düşük testereron seviyesine neden olan uyku apnesinden kaynaklanabilir.

Kadınlarda görülen libido eksikliğinin ise birçok nedeni olabilir. Bunlar genellikle, cinsel partnerle olan ilişki sorunları, sosyo-kültürel etkiler, tiroid problemleri ve diğer tıbbi problemler olabilir. Ayrıca 20'li yaşlarda en zirvede olan cinsel dürtüler, menopoz dönemine doğru yavaş yavaş azalmaya başlar. Menopozdan sonra, dişi testosteron seviyeleri çarpıcı bir şekilde düşer ve bununla birlikte libido da zayıflar. Doğum kontrol hapları ve hormonları etkileyen diğer doğum kontrol yöntemleri de kadınların cinsel aktivite isteğini olumsuz yönde etkileyebilir. 

Hem erkekler hem de kadınlar için obezite de libido eksikliğine yol açan faktörlerden bir diğeridir. Özellikle obez erkeklerin erektil zorluklarla karşılaştığı çeşitli araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Yine araştırmalar göstermiştir ki, kiloların yalnızca küçük bir kısmının dahi azalması hem erkek hem de kadınların cinsel işlevlerinde iyileşmeler sağlayabilmiştir. 

Doğal Yollarla Libido Arttırma: Tüketmeniz ve Kaçınmanız Gereken Gıdalar


Libido Arttıran Gıdalar 

 • Kolajen üretimini arttıran besinler: Genellikle yaş ilerledikçe kolajen üretimi düşer ve cildin elastikiyeti azalır. Bu durum erkeklerde ereksiyon sorunlarına yol açarken kadınların da vajinal kaslarında gevşemelere sebep olur. Kolajen üretimini arttırmak libidonun da artmasına ve daha sağlıklı bir cinsel yaşama yardımcı olur. Kolajenin artması için bol bol kemik suyu veya protein tozu tüketebilirsiniz. Ayrıca C vitamini tüketerek de kolajeni arttırabilirsiniz. 
 • Baharatlar: Antioksidan yönünden zengin baharatlar doğal yollarla libido arttırma yöntemlerinden bir diğeridir. Özellikle karanfil ve safran bu konuda oldukça etkilidir. 
 • Karpuz:  Bazı çalışmalar karpuzun viagra etkisi olabileceğini göstermiştir. İçeriğinde bulunan likopen, beta-karoten ve sitrülin olarak bilinen besin maddeleri ile kan damarlarının gevşemesini sağlan karpuz libido arttıran gıdalar arasındadır. 
 • Bitter çikolata: Siyah çikolata, triptofan içeriği nedeniyle serotonin salınımını arttırarak afrodizyak etkisi yaratır. Ayrıca, protein yönünden zengin olan yumurta, kümes hayvanları, yabani balık ve kaliteli kırmızı et de seratonin düzeyini arttırarak libidonuzu yükseltmeye yardımcı olur. 
 • Muz: Özellikle kadınların hormonlarını düzenleyerek cinsel dürtülerinin artmasına yardımcı olan doğal libido arttırıcılardan biridir muz. 
 • Çemen otu: Özellikle erkeklerde cinsel arzunun artmasına yardımcı olur. Çemen otu testosteron seviyesini düzenler ve libidoyu arttırır. Biraz acı bir tada ve kokuya sahip olan çemen otunu yemeklerinize katarak veya çay olarak demlediğinizde tadı gayet lezzetli bir hale gelir. 

Kaçınmanız gereken gıdalar 

 • İşlenmiş gıdalar 
 • Yüksek sodyum içeren gıdalar 
 • Fabrika ortamında yetiştirilen hayvan etleri 
 • Şeker 
 • Aşırı kafein 
 • Aşırı alkol 

Erkek ve kadın için libido arttıran vitamin 

takviyeleri  

 • Ginseng takviyesi 
 • Tribulus takviyesi 
 • Maca gıda takviyesi 
 • Kadife çekirdeği takviyesi 
 • Ginkgo biloba 
 • Panax Ginseng 
 • Demir takviyesi 
 • Ashwagandha Besin Takviyesi 
Bunların dışında, doğal yollarla libido arttırma yöntemleri arasında günlük egzersizler yapmak, uyku kalitenizi arttırmak, stresten uzak durmak da oldukça önemli. Nitelikli bir yaşam özgüvenle birlikte libidoyu da arttırır...

Tavsiye Yazı- Aşık Erkeğin Duygularını Dışa Vurumu

Yorum Yap!

36 Yorum

 1. doğal yollarla libido arttırma yöntemleri konusunda geniş olarak araştırma yapmış ve detaylı bir anlarımla yayınlamışsınız birilerine faydalı olur belki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz muhakkak birilerine fayda sağlayacaktır saygılar.

   Sil
 2. Normal şartlarda sağlıklı bir yaşamı da işaret eden bu bilgilerde özellikle doğal yollarla libido arttırımını sağlayan gıdaları da görüyorum. Libidomuza dolayısıyla da sağlığımıza dikkat edelim. Önemli bu bilgiler için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle sağlıklı beslenip sağlıklı bir libodaya sahip olabiliriz yazımızda detaylı bilgi mevcut zaten biz teşekkür ederiz.

   Sil
 3. Günlük yaşamın yoğunluğu, stres ve iletişim kopukluğu neden oluyor bence. Stres altında olmasa insanlar dipçik gibi olurlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet stres günümüz en büyük sorunlarından bir tanesi ve insan hayatını olumsuz yönde etkiliyor biraz azaltmak için maximum çaba sarf etmek gerekli

   Sil
 4. Sadece libido değil yaşam kalitesini de artıran öneriler. İşin özü sağlıklı ve dengeli beslenme, yaşam şekli ve düzenli spordan geçiyor. Detaylı paylaşımınız için teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet özü sağlık hangi dalda olursa olsun biz teşekkür ederiz.

   Sil
 5. hani derler ya allahım affet şeytana uydum bütün suçu şeytana yıkarız buradada bütün suçu strese yıkmışız mutlaka stresinde insan üzerinde etkisi var ama bence genel olarak kalitesiz yaşam standartı yaşam standartını yükseltirse kişi herşey normala döner diye düşünüyorum ...güzel bir konuya değinmişsin arkadaşım ....iyi yayınlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabiki tek başına stres değil ama etkisi büyük sağlıklı beslenmek sağlıklı planlı yaşamanın da büyük etkileri var.ben teşekkür ederim.

   Sil
 6. Son derece önemli öneriler. Libido sadece cinsel açıdan önemli değil. Malum cinsellik mühim bir konu. İşin bir de sağlık boyutu var. O yüzden ihmal etmemek gerekli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıdan sonra pek ihmal etmezler sanırım teşekkürler

   Sil
 7. Paylaşmış olduğunuz libido arttırmanın dogal yolları, sadece libidoyu değil yaşam kalitesini arttıracak çok önemli detaylar. O yüzden herkesin öğrenip dikkat etmesi gereken çok önemli bir konu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz vücudumuzla ilgili konulara daha çok hassasiyet gösterilmesi gerekli diye düşünerek yazdığımız bir konu sağaolun

   Sil
 8. Stres ve kalitesiz bir yaşam biçimi en büyük libido düşmanları. Özellikle şu zamanda geçim sıkıntıları, hayatta kalma mücadelesi vs. derken genel sağlık ve dolayısıyla libido da olumsuz etkilenir. Şu durumda libidoyu doğa yollarla arttırma önerileriniz çok önemli, mutlaka faydası olacaktır. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz hususlar aslında sadece libido değil vucüdumuz üzerinde bir çok kötü şekilde
   etkiye sahip bunları azaltmak için sağlıklı beslenip stres yönetimine hakim olmak gerekli sanırım teşekkürler.

   Sil
 9. Stres en büyük sorundur.çok detaylı yazı için teşekkürler

  YanıtlaSil
 10. Doğal Yollarla Libido Arttirma adlı yazınız gerçekten bu konuda sıkıntı yaşayanlar için çok aydınlatıcı olmuş günümüz de herkes dile getiremese bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşandığının herkes farkında bu yazıyı okuduktan sonra özellikle stres sıkıntıdan uzak durup sağlıklı beslenmeye dikkat edeceğim teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu konuları pek dile getirmeyiz hatta doktora bile gitmeyen bir çok insan mevcut yazımızda ki maddeleri çok dikkatli okumuşsunuz umarım faydalı olur teşekkürler.

   Sil
 11. Guzel bilgiler içeren bir yazı olmuş. Aslında stres ve mutsuzluk mahvediyor insani :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bu saydıklarınıza özellikle dikkat edilmeli teşekkürler.

   Sil
 12. Libido hakkında sözlük araştırması yaparken şuna rastladım:

  İnsanın davranışlarının temelini oluşturan cinsel içgüdü:
  "Daha evlenirken yaşamlarının libidoları belliydi." - Necati Cumalı

  Ne demek istemiş burada Necati CUMALI?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir ara sormak lazım bilemedim ki ne demek istemiş :)

   Sil
 13. Havların,mevsim değişikliklerin de önemli etkisi oluyor libido üzerinde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hım olabilir neden olmasın ek bilgi için teşekkürler.

   Sil
 14. Aa! Ne kadar ayıp,libido mibido? Şaka şaka..😁 Libidonun önemi evlilikte başlar bence,bu nedenle bu yazıyı herkesin okuması lazım..Emeğinize sağlık..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayıp yok sonuçta yaşamımızın bir parçası umarız büyük bir kitleye ulaşır teşekkürler.

   Sil
 15. amaniin bizim ülkede libidoyu düşürmeli zaten bi dolu maynak var hele istanbula toptan bir düşürücü kimyasal atılsın uçakla felan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence çok yüksek olanlara yapalım diğer garibanların ne suçu var ki :)

   Sil
 16. Libidonun doğal yollarla yükseltilmesi yazıyı okudum hatta yorumlari da okudum rehitu gerçekten ne demiş böyle Necati :) guzel bir yazı daha geldi hürposttan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olması dileği le yazımızı beğenmenize sevindim saygılar.

   Sil
 17. Doğal yollar gayet doğal...üstelik yan etkide yok risk de yok...Sadece iyi beslenmek neyi ne için yediğini bilmek..Editöre teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gıda kısmı önemli doğal olması da ayrıca iyi teşekkürler

   Sil
 18. Sağlıklı Bir Yaşamı da
  işaret Eden Bu Bilgiler
  Yaşam Kalitesini de Katkı
  Sağlayacak Bence Harika Öneriler.
  Hizmetlerinizin Devamını Diler
  Sağlıklı Mutlu Hayırlı Ömürler Dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler iyi dilekleriniz için evet yaşamın önemli bir parçası bu yazdıklarımız saygılar.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)