Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Türleri

Kardiyomiyopati, ateroskleroz, aritmi, koroner arter hastalığı, atriyal fibrilasyon, kalp kapakçık hastalıkları, konjenital kalp hastalığı, kardiyomegali (büyümüş kalp), kardiyomiyopati (kalp kas hastalığı) gibi bir çok kalp hastalığı türü vardır ve bu hastalıkların bazı belirtileri ortak iken bazıları da birbirinden farklıdır.


Kalp Hastalıkları ve Belirtileri


Kalp hastalıkları kimlerde görülür?

Kalp krizi ya da inme kalp hastalıkları arasında en kötü senaryodur. Kalp hastalıkları bazı insanlarda daha sık görülür. Risk faktörleri genel olarak şunlardır;
 • Fazla kilo
 • Sigara kullanımı
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Sağlıksız beslenme
 • Şeker hastalığı
 • Tansiyon
 • Kolesterol
 • Hareketsiz yaşam
 • Genetik faktörler

Kalp hastalığı belirtileri nelerdir?

Genel olarak, göğüs ağrısı ya da angina, kalp hastalığında en sık görülen belirtilerdir. Kalp bölgesinde ve göğüste rahatsızlık hissedilebilir. Bazı insanlar nefes darlığı ya da göğüs çevresinde sıkışma hissi yaşayabilir. Ayrıca boyun, kol, göğüs ve mide gibi bölgelerde ağrı ve genel olarak aşırı yorgunluk gibi belirtiler de gösterir.
 • Ateroskleroz belirtileri
Ateroskleroz kalp hastalığında kan damarlarında sertleşme ve plak oluşumu görülür. Bu durum göğüste ağrıya ve nefes darlığına yol açar. Sıra dışı ağrılar, soğukluk, kollarda ya da bacaklarda uyuşma gibi belirtiler de görülebilir. Uyuşma kol ve bacaklardaki kan akışının yetersizliğinden kaynaklanır.
 • Aritmi belirtileri
Aritmi ya da düzensiz kalp ritminin farklı belirtileri vardır. Aritmide kalp atış hızı bazen artar bazen de aniden yavaşlar. Aritmi göğüs ağrısı, bayılma ve baş dönmesi gibi belirtiler gösterebilir.
 • Konjenital kalp kusurları belirtileri
Konjenital kalp kusurları genellikle doğumdan itibaren başlayan ya da çocukluk döneminde erken teşhisle anlaşılan problemlerdir. Bazen yetişkinlik dönemine kadar bir belirti göstermez. Konjenital kalp kusurlarının belirtileri arasında nefes darlığı, çabuk yorulma, ciltte morarma, kollarda ve bacaklarda şişme görülebilir.
 • Kardiyomiyopati belirtileri
Kardiyomiyopati olarak bilinen kalp hastalığında kalp kası aşırı kalınlaşmıştır. Bu hastalığın belirtileri genel olarak şunlardır; ayaklarda-bacaklarda-bileklerde şişlik, nefes darlığı, halsizlik, çarpıntı, şişkinlik.
 • Kalp enfeksiyonu belirtileri
Kalp enfeksiyonlarının perikardit, miyokardit ve endokardit olmak üzere üç türü vardır. Bu enfeksiyonlar kalbin farklı bölümlerini etkilerler ve diğer kalp hastalıklarına göre biraz farklı belirtiler gösterirler. Belirtiler içerisinde özellikle cilt lekeleri ve öksürük krizleri en sık rastlanılan belirtilerdendir.

Kalp hastalıklarına ait belirtileri tek başına yorumlamak oldukça zordur. Nefes darlığı, öksürük, yorgunluk, düzensiz kalp atışı ve bazı uzuvların şişmesi kalp hastalığı dışında başka hastalıklarda da görülebilir. Ayrıca kalp hastalıklarında genetik faktörlerin de etkisi büyüktür. Beslenme şekli ve yaşam tarzı da kalp sağlığını için önemli etkenlerdendir. Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri sürekli tekrarlıyor veya bir türlü geçmiyorsa, tanı için mutlaka bir uzmanla görüşmeniz faydalı olur.

Yorum Yap!

32 Yorum

 1. Kalp rahatsızlığı artık hayatımızın bir parçası oldu grip kadar yaygın neredeyse. Ama ben bunun başında stres ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının geldiğini düşünüyorum. 2 Yıldır sinüs taşikardi rahatsızıyım hayatımı dengeleyemiyorum bu sebepten. Kalp rahatsızlığı sakaya alınmayacak insan için ciddi hayati risk tasıyan bir hastalık. Bazen bazı belirtileri çok önemsemiruz ama mutlaka kalbimize baktırmamız gerekiyor. SAYGILAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok büyük geçmiş olsun ayrıca güzel önerilerde bulunmuşsunuz dediğiniz gibi insanoğlunun belki de en az dikkat ettiklerinin başında sağlık vardır saygılar bizden

   Sil
 2. Kalp hastalıklarına dair verdiğiniz detaylar için teşekkürler. Özellikle sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve bol temiz hava kalbin en iyi dostlarıdır. Dikkat etmek şart.
  Sevgiyle kalın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler evet saydığınız maddeler en önemlileri umarım daha çok dikkat eder okuyan kişiler.

   Sil
 3. Kalbimizin kıymetini keşke daha çok bilsek. Onu üzüp kırmasak, yormasak, yeterli ve dengeli beslensek, spor yapsak, rutin kontrollerden geçsek..... Çok faydalı bir içerikti. Teşekkürler 😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ama malesef kıymet bilmeyip hep geç kaldıkdan sonra kıymet verenlerdeniz halk olarak biz teşekkür ederiz.

   Sil
 4. Kalp hastalıkları belirtileri çok önemli. Artık hepimiz risk altındayız. O kadar çok gizli kalp hastalığı yaşayan var ki :( özellikle gençler ve çocuklar için kalp hastalıkları çok daha riskli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen teknoloji hareketsizlik yanlış beslenme ve daha bir çok etken bu hastalıkları ufak yaşa kadar indirgedi o yüzden dikkat etmekte fayda var.

   Sil
 5. 1, 4 ve 8. risklere sahibim. Rabbim dermansız dert vermesin. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin büyük geçmiş olsun dikkat edin kendinize

   Sil
 6. Yukarıda belirttiğiniz kalple ilgili rahatsızlıklar, günümüzde artık hemen her kesimde ortaya çıkabilen belirtiler..Çocuk,genç,yaşlı hiç ayırt etmiyor artık maalesef..Ne kadar sağlıklı beslenseniz, spor yapsanız da günümüz hormonlu ve kimyasal yiyecek-içeceklerin ve hava kirliliğin,stresin bolca olduğu bir ortamda, kalp rahatsızlıklarına yakalanmmamak pek mümkün gözükmüyor gibi..Allah(cc) hepimize şifa eylesin..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin dediğiniz gibi saydığınız maddelerin etkileri çok büyük o yüzden çok dikkat etmek gerekli teşekkürler.

   Sil
 7. Kalp hastalıklarının belirtileri aslında oldukça açık ama hep erteleniyor tedavisi. Büyük bir sorun çıkınca da biraz geç kalınmış olabiliyor.Kalp rahatsızlığı için sıraladığınız her şeye dikkat edilmeli, sadece genetik nedenlere yapılacak bir şey yok. Aslında ailede bu rahatsızlık varsa 2 kat daha dikkatli olunmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız belki de en çok ötelediğimiz en kıymetlimiz olması gereken sağlığımız ama o kadar hayat telaşına düşmüşüz ki en sona bırakıyoruz. Teşekkürler.

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Aynı blog ama biraz değişiklik ve eklemeler yaptım nasıl olmuş

   Sil
  2. güzel. eskisinden daha profesyonelce duruyor. yazılar da faydalı. sen bir yıl önce filan ne kadar aktiftin amaa. blog okuma açısından yanii. hergün düzenli olarak birçok blog gezerdin ama şimdi yorumların bloglarda çok az gözüküyor :) yine eskisi gibi heveslenirsin işallah :)

   Sil
  3. Yeni blog adımı bilmeyenler tanımıyor çok dönmüyor ayrıca işlerim yoğunlaştı malum bazı sıkıntılarda çıktı o yüzden evet biraz yavaşladık İnşallah bundan sonra daha fazla ziyaret olacaktır :)

   Sil
 9. Kalp hastalıkları hakkındaki yazınız bilinçlendirmek adına faydalı ve verimli bir yazı olmuş. Yazıyı okuyunca Ateroskleroz olabilirim diye düşünmeden edemedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ateroskleroz belirtilerinden şüphelenniyorsanız isterseniz bir doktora başvurun bence umarım yanlış şüphelerdesinizdir. teşekkürler

   Sil
 10. Thanks for this detailed information.. .

  YanıtlaSil
 11. Allah kimseye göstermesin kalp çok hassas bir organ, birçok duyguyu hunharca yaşatıyoruz bari iyi bakalım kendisine. Hayat kurtaracak uyarılar için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet dikkat etmemiz gereken organların en başında yer alıyor biz teşekkür ederiz.

   Sil
 12. Genetik yatkınlık,gerçekten önemli bir faktör diye düşünüyorum...

  YanıtlaSil
 13. Kalp hastalığı Allah korusun :( babam yanimda kalp krizi geçirmişti hatırlamak bile istemiyorum. Çok şükür şimdi iyi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah yardımcısı olsun çok üzüldüm şimdi iyi olmasına da sevindim sağlıklı mutlu günler dilerim.

   Sil
 14. Çok detaylı bir bilgi paylaşmışsınız, emek harcandığı belli oluyor. Bu denli güzel çalışma için elinize ve emeğinize sağlık. site yönetimine teşekkür ediyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz herşey okuyucularımız için saygılar.

   Sil
 15. Kalp vücudun yöneticisidir.
  Yöneticinin düzgün olması ile
  yöne­tilenler de düzgün olur yöneticinin
  bozulması ile yönetilenler de bozulur.
  Bu değerli yöneticinin beden ülkesinin
  önemli bir kurumudur. Bu değerli ♥organı♥
  konu edip işlediğiniz için tşkr ederiz.

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)