Teknoloji Bağımlılığı ve Baş Etme Yollarıİnsan hayatı için teknoloji büyük önem taşır. Fakat kişi teknolojiyi kullanırken kontrolü elinde tutamayıp ölçüsüz ve sınırsız kullanıyorsa ortaya da çok ciddi sorunlar var ya da olması çok yakındır. İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne karşı ilgisi daha çok artarak ona ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı görülür. Tabi ki bu durumda kişinin psikolojik olarak yıpranmasına neden olur. 


Teknoloji Bağımlılığı ve Baş Etme Yolları


Özellikle teknolojinin gelişimiyle birlikte çocuk ve ergenlerde internet bağımlılığı,  oyun bağımlılığı ve telefon bağımlılığı maalesef hayatımızın bir gerçeği haline geldi. Günümüzde artık internet ve oyun bağımlılığı teknoloji ile paralel olarak yaşanılan sorunlar arasında ne yazık ki ilk sıralarda yer alır. 

Teknoloji Bağımlılığının Belirtileri

👉Yalnızca birkaç dakika diye başlanır ama bir türlü o birkaç dakika geçmez.  Hatta kişi birkaç dakika diye diye zamanını harcar.

👉Kişi,  çevresindekilere de ekran karşısında geçirdiği zaman hakkında yalan söyler.

👉Uzun süre bilgisayar kullanımından dolayı yani zamanının büyük bir bölümünü geçirmesinden dolayı belirli süreden sonra fiziksel sorunlardan şikâyetçi olur.

👉Anonim bir kişiliğe bürünür,  insanlarla yüz yüze konuşmak yerine internetten konuşmayı tercih eder.

👉İnternete girmek için kişi;  derslerinden,  yemek öğünlerinden ve randevularından ödün verir.

👉Geceleri uyumak yerine zamanını hep internette harcar.

👉Bilgisayardan uzak kaldığında gergin ve boşluktaymış hissine kapılır.

👉Kişi, bir yandan bilgisayar başında çok zaman geçirdiğinden dolayı suçluluk duyarken bir yandan da büyük bir zevkle yine zamanını bilgisayar başında geçirir. Yani iki duyguyu bir arada yaşar.

Teknoloji Bağımlılığının Neden Olduğu Sorunlar

Fiziksel şikâyetler

 • Halsizlik,
 • Elde meydana gelen uyuşukluk,
 • Beden duruşunda bozukluk,
 • Gözlerde yanma,
 • Boyun kaslarında ağrı ve sertleşme,

Sosyal alanda görülen şikâyetler

 • Kişinin akademik başarısı düşer,
 • Kişisel,  aile ve okul sorunları,
 • Zamanı idare etmede zorluk yaşar.
 • Uyku bozuklukları,
 • Yemek yememe,
 • Aktiviteleri azaltma,
 • İnternet arkadaşları dışındakilerle izolasyon yaşar.

Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Bağımlı kişi öncelikle;  günlük internet kullanım saatlerini değiştirmelidir.

 • Haftalık internet kullanım çizelgeleri hazırlayarak mutlaka ona uyulmalıdır.
 • Destek gruplarından ya da aile terapistinden mutlaka yardım alınması gerekir.
 • Kişi; yapmayı isteyip de fırsat bir türlü bulamadığı faaliyetleri bir deftere yazarak,  internet kullanmak için yoğun istek duyduğunda yazdıklarından birini mutlaka yapmalıdır.

Çocuklarda ve Ergenlerde Bağımlılık Önleme

2 yaşından küçük çocukların internet,  televizyon ya da bilgisayarla haşir neşir olması uygun değildir.  Okul öncesi yaş grubu için internet kullanımı 30 dakikayı geçmemelidir.  İlköğretimin ilk dört yılında ödev haricinde oyun ve eğlence için günlük 45 dakika çocuk zaman geçirebilir.  Sonra ki yıllarda hafta sonu daha esnek olmakla beraber günde 1 saat kullanması uygundur.  Lise çağındaki bir kişi içinde 2 saat yeterli olur.

Teknoloji Bağımlılığı Konusunda Önemli Bilgiler

Teknoloji bağımlılığı konusunda bilinmesi gerekenler;
 • Yoksunluk durumu;  bağımlı öğrencilerin %74,5’inde,  bağımlı olmayanlarında %10,5’inde görülür.
 • Kişi, internette geçirdiği zamanı gizler bunun içinde yalan söyler.  Özellikle bağımlı öğrencilerin %38’inde saptanırken,  bağımlı olmayanların %4’ünde saptanmıştır.
 • İnternette geçirdiği zamandan suçluluk duyma,  bağımlı öğrencilerin %33’ünde saptanırken,  bağımlı olmayanların %4,3’ünde saptanır. 

Ne Yapılması Gerekir?

 • Çocukların arkadaşlarıyla doğal yollarla görüşmesi sağlanmalı,  akran grupları içinde sosyalleşmelidir.
 • Çocuklarınızı yetenek ve ilgi alanlarına ve spor dallarına yönlendirin.

Tavsiye Yazı- Akıllı Ev Bina Nedir?

Yorum Yap!

58 Yorum

 1. Teknoloji bir yandan rahatlama imkanı sunarken dozunu ayarlayamadığımızda günden günden bizi esir de alabiliyor. Bu konuda en zoru da bağımlı olanın bunun farkında olmaması. Baş etme yolları ve özellikle çocukların yaş aralığına göre ne kadar oynamalı konusu için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi esir oluyor ve bunun farkına varmıyoruz varsakta geç oluyor yani her şey dozunda güzel lafına geri dönmüş oluyoruz değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 2. Özellikle çocukları çok etkilemeye başladı teknoloji...otizm gibi durumlar ortaya çıkmaya başladı...Tavsiyeler çok önemli...Editöre tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ama burada anne ve babalar da sanki bir nebze suçlu gibi çocukları sırf onları rahatsız etmesin diye telefon ve tablet tutuşturuyorlar çocuklarının ellerine dikkat etmek gerekli

   Sil
 3. Etrafımda gözlemlediğim kadarıyla, 4-5 yaşındaki çocuklar annelerinin telefonlarını kullanıyorlar oyun için. Sonra elinden alınınca bu sefer annesine vurmaya ve hırpalamaya başlıyor. Hz. Allah akibetimizi hayr eylesin. Masiva olarak her neye aşırı bağlanırsak bize zarar veriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. amin diyelim evet bahsettiğiniz sıkıntı ile bende sıkça karşılaşıyorum telefon ve tablet dışında meşguliyetler bulmalalır çocuklarına teşekkürler.

   Sil
 4. Kendimden örnek vermem gerekir ki işim bilgisayarda ve saatlerce ekrana bakmakta fiziksel olarak belirtileri gösteriyor, Boyun kaslarında ağrı ve sertleşme,gözde yanma var.
  Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir şey söyleyim mi bende bazen uzun süre kalmak zorunda kalıyorum ve bahsettiğiniz sıkıntıları birebir yaşıyorum.Ama az daha gayret gösterirsek sıkıntıları en aza indirebiliriz diye düşünüyorum teşekkürler.

   Sil
 5. Bugün öğrencilerle bu konu hakkında bir konferansa katıldık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel sizin ve öğrencilerinizin adına sevindim saygılar.

   Sil
 6. Değinilmesi, üzerinde kesinlikle düşünülmesi gereken süper bir konu👍Tespitlerde ve önerileriniz de tam isabet 👏🏻👏🏻Çok teşekkürler, emeğinize sağlık 🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımıza güzel yorumunuzdan ötürü teşekkür ediyoruz. Beğenmenize sevindim umarım faydalı olur saygılar.

   Sil
 7. sanırım bir anda kestirip atmak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yapabiliyorsak tabi ki o da bir çözüm teşekkürler.

   Sil
 8. Mâalesef ebeveynler çocuk durmayınca hemen youtubeden bişey açıyorlar zavallı çocukta zumlanip kalıyor. Çok önemli bir konu hakkında yazmışsınız sağolun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet sıkça görüyorum bunu yazdıklarını zaten birazda ondan dolayı yazmak istedik bu konuyu sizde saolun teşekkürler.

   Sil
  2. Tüm yegenlerim youtubenin müdavimi olmuş yorumunuzu okuyunca direk aklıma geldi

   Sil
  3. Gelmeyecek gibi değil zaten teşekkürler.

   Sil
 9. Teknoloji bagimliliginin belirtileri bizatihi bende var tavsiyelerinizi uygulamayı dusunuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah uygulayabilirsiniz zira aşırısı biraz sıkıntı veriyor teşekkürler

   Sil
 10. Oğlum normalde tablet, telefon ve benzeleri ile vakit geçirmeyen bir çocuktur. Daha çok parklarda vakit geçiririz boş zamanlarda.. Ancak bir kaç haftadır ben rahatsız olduğum için parka çıkaramadım, birlikte birşeyler yapamadık ve o da bu boşluğu tablet ile doldurmaya çalıştı. Fark ettim ve bunu ona da söyledim. O da onayladı.. Yani aslında teknolojiye boğulmak doğal olarak bir şeyler yapmak gerek çocuklarla.. Aynı şey yetişkinler için de geçerli. Teşekkürler bilgilendirici yazınız için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim evet dediğiniz gibi ilgi ve alakalarını başka yönlere çekmezsek tamamen bağımlı olduktan sonra daha zor olacaktır.

   Sil
 11. Bağımlılık kelime olarak bile çok rahatsız edici. İrademi yok sayıyor ve ben de buna rıza gösteriyorum, demektir. Her şeyin azı karar, çoğu zarar ilkesiyle hareket etmemiz lazım. Güncel bir konuyu işlemişsiniz, teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle irademize biraz sahip çıkalım ben teşekkür ediyorum.

   Sil
 12. Bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazların aşırı kullanımının bağımlılığa neden olduğunu ve bununla birlikte kişisel ve sosyal yaşamamı sekteye uğrattığını, aynı zamanda genel sağlığımızı da olumsuz etkilediğini biliyor ancak bunun için önlem almıyoruz. Aksine hayatımızın her anına ve dahi merkeze yerleştirmişiz bu cihazları... Bunun da bir sonu olacak elbette ama ne zaman.. Umarım daha fazla zarar görmeden kendimizi toplamayı başarırız.
  Teknoloji bağımlılığı ve baş etme yolları hakkında farkındalık yaratan içerik için teşekkürler. Kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişisel yaşam tarzlarımız muhakkak ki çok farklılaştı.Teknoloji ile birlikte insanlar çok çabuk arkadaş edinip çok çabuk gözden çıkarabiliyorlar.Dostluklar muhabbetler neredeyse hepsi teknoloji bölümüne taşındı tabi buda bire bir iletişim gibi sıcak ve sonuç verici olmuyor. Zararların azalacağını pek sanmıyorum aksine artacak ama biz yine de elimizden geleni yapalım teşekkürler.

   Sil
 13. This is a very important point to notice that we all have become robotic as we mostly depend on technologies. Our IQ level and education system is getting down as we use computers, mobiles and calculators for our calculations and less think. Later on as the time pases that becomes addiction. For this we need to realize. Our self introspection play very important role in this because we don't prefer other's advices to realize how and where we are wrong. Your article is very nice. Even I have written an article on addiction but unfortunately not yet posted. Thanks.. .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yes, you have made a point. Technology also makes us lazy. There is also a bad effect on the dependence on our brain functions. I hope to thank you for this precious comment.

   Sil
 14. Çoğumuzda öyle ya da böyle internet ve teknoloji bağımlığı var sanırım, biraz azaltmak en güzeli.
  Çok doğru bilgiler vermişsiniz kaleminize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir tık yukarıdayız sanırım yazımızı beğenmenize sevindim teşekkürler.

   Sil
 15. Çokkkkk önemli bir konuya değinmişsiniz. Modern çağın en büyük sorunlarından biri. Ebeveynler bu konuda çok dikkatli olmak durumunda. Hem kötü örnek olmamak hem de çocukları kontrol altına tutmak gerekir kuşkusuz. 😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet özellikle ebeveynler bu konuda çok dikkat etmeli kötü örnek olmamalılar. teşekkür ederiz güzel yorumunuz için saygılar.

   Sil
 16. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan teknoloji bağımlılığı nasıl kontrol altına alınır çok güzel açıklamışsınız. Emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz umarım faydalı olmuştur saygılar.

   Sil
 17. Çağımızın en büyük sorunu. Allah'tan bende öyle bir problem yok. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi tabi dediğiniz gibi Allah'tan sizde yok :)

   Sil
 18. Bu paylaşım gerçekten de çok faydalı, çünkü günümüzde teknoloji bağımlılığı ciddiye alınması gereken bir konu haline geldi. Tavsiyeler için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim evet çok büyük sıkıntılara sebep olmakta umarım bir çok kişi okur saygılar.

   Sil
 19. Daha küçükken çocuklarımıza yemek yemesi, rahat durması vb için teknolojiye bağımlı hale getiriyoruz. Ondan sonra sonra bu genç nesil neden bu kadar teknolojiye bağımlı diyoruz. Bence sorun bizde başlıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet dediğiniz gibi ebeveynler önce dikkat etmeli örnek olmalı teşekkürler.

   Sil
 20. Yazıdan istifade ettim. Bir zamanları beni ele geçirmişti internet ama, artık ben interneti ele geçirmiş durumdayım. O beni değil ben onu yönetiyorum. Ben onun değil oo benim esirim durumunda şimdi. Grafiker oluşum bir anlamda bilgusayar başınad vaktimin büyük bir bölümü geçiyor iş üretiyorum. İhtiyaç durumunda internete giriyorum. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel eğer bir plan ve kontrol çercevesin de kullanıyorsanız. Çalışma hayatınızda başarılar dilerim.

   Sil
 21. Teknoloji bağımlılığının sebeplerini çok iyi izah etmişsiniz..Emeğinize sağlık..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim bende yorumunuza sağlık diyiroum saygılar.

   Sil
 22. Merhaba, tam ben de bu konuyu da içeren bir yazı yazmıştım ki blog'da sizin yazınıza rastladım, tesadüfe bakın :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir tesadüf olmuş bende okumak için uğrayacağım kolay gelsin.

   Sil
 23. Ağaç yaşken eğilir. Ebeveynlerin önce kendisi doğru kullanıp ondan sonrakilere örnek olup eğitmesi kontrol altına alması lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet en büyük örnek olan kişiler öncelikle ebeveynler olduğu için onların daha dikkatli olması gerekmektedir.

   Sil
 24. En çok yaşadığım sorun uykusuzluktu ama artık telefon ve bilgisayar yatak odama girmiyor, onun yerine kitap okuyarak uyuyorum. Herkese tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel gerçekten çok mutlu oldum umarım bu şekilde devam eder saygılar.

   Sil
 25. Aynı sigara bağımlılığı gibi ciddiye alınıp savaşılması gereken bir konu... Sağolasınız. Bloğunuzun yeni formatı da hayırlı olsun ayrıca. Almışım ben de çok önceden takibe :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ciddi bir konu hemde çok ciddi teşekkür ederim beğenmenize sevindim saygılar.

   Sil
 26. Teknoloji bağımlılığı ciddi bir sorun. Kendim için bu deyimi kullana bilirim ben bir teknoloji bağımlısı olabilirim. 4 saat uyku gerisi internetin nimetleri. Bu benim tarzım ama biraz soyutlanmalıyım teknoloji bağımlılığı ve baş etme yollarını uygulayacağım eminim özenle hazırladığınız bu taktikler işimi görür ve kendime zaman ayırma şansı bulabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 4 saat uyku sıkıntı sağlığınızdan olursunuz uyku sürenizi biraz artırmanız gerekli teknolojiden de biraz uzak kalmanız veya azaltmanız teşekkürler

   Sil
 27. Bende muhakkak bullet journal yapar günlük yapılacakları yapmaya çalışırım ki bağımlılığı azaltmak ve faydalı bir şekilde kullanabilmek için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel sizin adınıza sevindim umarım istikrarlı şekilde devam edersiniz.

   Sil
 28. Muy interesante el post ! Espero tu opinión en mi último post, espero que te guste! Feliz semana! 💓💓💓

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. No es muy interesante, pero gracias y vendré a visitarte.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)