Montessori Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

Montessori eğitimi,  İtalyan pedogog ve antropoloji uzmanı Maria Montessori tarafından 1900’lü yılların başında geliştirilen bir eğitim modeli olarak karşımıza çıkar. İlk olarak Maria Montessori çalışmalarında öğrenme geriliği olan çocuklara yer vermiştir. 1907 yılında da kendi okulunu açarak burada normal gelişim düzeyindeki çocuklarla çalışmalar yaparak, öğrenmenin metot olmadığını, çocuğun öncelikle kişiliğinin ön plana çıkarılması gerektiğine dair bilgilere ulaşmıştır. 

Montessori eğitimi

Neredeyse 100 yıldır tüm dünyada tanınıp uygulanan montessori eğitimi çocuk merkezli olduğu gibi temelinde her çocuğa özel olduğunu hissettirir. Ayrıca,  her çocuğun gelişimsel hızına uygun ve kendi özelliklerine göre aktif olacağı, süreci yönetebileceği bağımsız bir öğrenme ortamı hazırlanmasını sağlar. Bu oluşturulan ortam bireyin potansiyelinin gelişmesini, yaratıcı fikirler üretmesini ve keşifler yapmasını sağlayan doğal yaşantılar sunar. 

Montessori eğitiminde çocuklar, kendi öğrenimleri için yaratıcı seçimler yaparken, sınıf ve öğretmense yaşlarına uygun faaliyetler sunarak süreci yönlendirmeye çalışır. Dünyaya dair bilgiler keşfeder, kendi potansiyellerini geliştirir aynı zamanda hem bireysel hem de gruplar halinde çalışmalar sağlanır. 


Çocuk neyi, ne zaman, nasıl, nerede ve nasıl isterse o şekilde özgürce kendisinin deneyerek,  uğraşarak öğrenmesine Montessori Eğitimi olanak verir. Çocuklar,  bu eğitim modelinde ellerini özgürce kullanarak, soyutsallığı birincil amaç haline getirirler. 

Buradaki önemli nokta, çocuğun kendini hür hissederek kararlar alması ve isteklerde bulunmasıdır. Tabi her çocuk kendine göre özel ve farklıdır. Kimi 1 yaşında yürüyüp konuşurken;  kimi de daha farklı becerilere sahip olur.  Bu eğitim sayesinde çocuk, eylemlerini ve hatalarını kendi başına kontrol ederek farkına varabilir. 

Montessori Eğitiminin Çocuğa Kazandırdıkları Nelerdir?

Montessori eğitimi nedir


 • Sosyal bir çocuk geleceğin sosyal bir bireyi olur.
 • Özgüveni yüksek bir birey olur. 
 • Sorumluluk sahibi, tek başına yeten ve her işini kendi yapan bir yetişkin olur.
 • Hem kendine hem de kendinden başka olan herkese,  her şeye saygı duyabilmeyi öğrenir.
 • Problem çözücü,  kriz yönetici olurlar.
 • Çalışkan,  üretici ve enerjik olurlar.
 • Dikkatli ve motivasyonu yüksek bir çocuk olurlar.
 • Hayattan zevk alan,  çalışan,  pozitif düşünceli ve dikkat yönü gelişen insan olur.

Montessori Eğitiminin Prensipleri

 • Montessori eğitiminde çocukların ruhuna ve duygularına önem verilir. Çocuğu merkeze alırken bu eğitim modelinde bazı önemli temel ilkelere yer verilmelidir. Bunlar;
 • Çocukların özgürce keşfedeceği,
 • Kendi hatalarını denetleyip, telafi edeceği,
 • Sosyal ilişkilerini kendi istekleri doğrultusunda kuracağı,
 • Özgür seçimler yapacağı prensiplerdir.

Montessori İlkeleri

 • Çocuğun kişiliğine ve seçimlerine saygılı olunması gerekir.
 • Çocuğun gelişimindeki kritik dönemler dikkate alınması gerekir.
 • Farklı yaş grupları bir arada eğitilir.
 • İlk 6 yaş önem arz eder.  Çünkü bir bireyin karakterine dair temeller ilk 6 yaş içerisinde atılır. 
 • İyi hazırlanan çevre koşulları sağlanmalıdır. - Çocuklar rahat hareket etmeli- özgürce seçim yapmalı-Dilediği faaliyetleri araştırıp öğrenerek alanlar yaratmalı-Ayrıca doğru materyaller seçilmelidir.
 • Montessori materyalleri ile öğrencilerin duyularını harekete geçirerek, dünyayı keşfetmeleri sağlanır. Materyallerin en önemli özelliği öğrencinin kendi hatasını fark edip,  telafi ve kontrol edilmesini sağlar.
 • Müfredat programı hazırlanır.  Montessori eğitiminde ki müfredat programıysa;  bir süreç içinde,  çocuğun bireysel özelliklerine ve öğrenme hızına göre hazırlanır.  Program,  öğretmene rehberlik görevi verir,  böylece öğrenci de merkeze alınmış olur.
 • Öğretmenin rolüyse çok büyüktür… Çok önemli sorumluluklar verilir.  Öğretmen iyi bir rehber olur.  Öğretmen,  her ders için her çocuğa ayrı günlük bir plan hazırlar.  Planda çocuğun;  günlük psikolojik durumu,  sağlık koşulları ve ayrıca davranışlarında ki değişiklikler de dahil edilir. Öğretmen bu planı uygularken;  talimat vermez,  varlığını sezdirmez,  öğrenci sadece ihtiyaç duyduğunda öğretmeninden yardım alabileceğini çok iyi bilir. 
Tavsiye Yazı- Herkesin Okuması Gereken En İyi Otobiyografiler

Yorum Yap!

46 Yorum

 1. Eğitim bilimlerinde eğitimle ilgili çok kuram var ama bunu ilk defa görüyorum . İlkeleri diğerlerine benzerdeir ama ismi ilk defa duydum . Çocuk merkezli olması büyük avantaj

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet dünya genelin çokça kabul görmüş bir eğitim sistemi teşekkürler.

   Sil
 2. https://adadenizi.blogspot.com/2020/01/acil-kamulastrma-bizi-de-vurdu.html

  bu arkadaşımıza yardım etseneee. nasıl dava accaklar,nasıl engellicekler, veya nasıl arazilerinin karşılığını alacaklar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke emlak yazılarının birine yada özelden gönderim yapsaydın ama o hanımefendinin yazısının altına yorum yapamadım kapatmış sanırım muhtemel yaptığı yapı zaten kaçak ruhsatlı değil yapıdan çok bir şe tutturamaz ama toplantılardan istedikleri rakamları alamazlarsa mahkeme yolu açık dava edip tekrardan para talebinde bulunabilirler muhtemellen de kazanırlar.

   Sil
  2. yok yoruma açık, dikkat etmemişsin ki, hadi git söyle onun bloguna amaaa :) altta yorum kutusu için tıklıycan, google, blogger diyo, blogger tıklıycan, unutmaaa :) onsan sonraki yeni yazısını da okuuu :)

   Sil
 3. yorumları silebilirsin ki yaniii nolcak yaniii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerekli açıklamayı yaptım ama yorumlarda artık google artı kalmadı ki kaldırsa daha iyi sanki

   Sil
 4. Bu uygulamanın yapıldığı Türkiye'de bir okul var sanırım... Bu eğitim sistemi daha fazla yaygınlaşsa keşke...

  YanıtlaSil
 5. Biz böyle bir eğitim görmedik. Şu anki durum nedir bilemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet şuan her okulda da yok zaten nadir okul ve kreşlerde teşekkürler

   Sil
 6. Çocuklar için yapılan bu gibi çalışmaları gönülden destekliyorum. Montessori eğitimleri de çocuklar için oldukça faydalı. Artsın böyle çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler desteklemniz de ayrı bir güzellik umarım artar bu gibi çalışmalar saygılar.

   Sil
 7. Çok güzel faydalı aydınlatıcı bir yazı olmuş kaleminize sağlık, evet benimde bildiğim isabet okulları diye böyle örnek eğtim veren okullar var.umarım bu eğtim sistemi yaygınlaşır. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz montessori eğitimi kendini kanıtlamış bir sistemdir saygılar.

   Sil
 8. monteserroi eğitimini bişmiyodum ilginç bilgilermiş,ebeveynler ve öğretmnler için önemli bir rehber olabilir..😊

  YanıtlaSil
 9. Yazıda da bahsedildiği gibi her çocuk kendi içinde özeldir. Her çocuğun yeteneği ilgi alanı farklıdır. Bu sebeple onlara özel eğitim açılması çok doğru.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dediğiniz gibi herkesin ilgi alanı ve yetenekleri farklılık göstermektedir.O yüzden özel eğitim şart oluyor teşekkürler.

   Sil
 10. Çok güzel bir paylaşım olmuş yine. Montessori Yaklaşımı çok değerli bir yaklaşımdır. Çocuk gelişiminde yeri başkadır. Ben de daha önceden blogumda bu konuyu işlemeye çalışmıştım. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet böyle bir yazınızı hatırlıyor gibiyim.biz de kıymetli bulduğumuz için yayınlamak istedik teşekkür ederiz.

   Sil
 11. Montessori Yaklaşımı bende ilk kez duydum ve sayeni<de öğrenmiş oldum teşekkürler.

  YanıtlaSil
 12. Her çocuk özeldir cümlesinin içini dolduran bir yaklaşım Montessori. Anaokulları ve özel okullar bu eğitimi ön plana çıkararak farklı olduklarını anlatmak isterler. Veli, çocuğuyla özel ilgilenilmesini, dersle beraber kişilik özelliklerinin gelişmesini de ister. Bu eğitim sistemi de çocuğu özgür kılarak kendini keşfetmesine zemin hazırlıyor. Çok teşekkürler bu detaylı bilgilendirme için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz güzel yorumunuz için evet çocuğun özel olduğunu hissettiriyor ve herkes becerisi yönünde geliştiriliyor saygılar.

   Sil
 13. Özellikle otizm eğitiminde çok olumlu etki verdi...fakat
  Dersleri çok pahalı...bu konuda ciddi istismar var...Yetkililer önlem almalı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle sibel hanım umarım devlet destekli ve herkesin ulaşabilmesi için yaygınlaşır teşekkürler.

   Sil
 14. Bu anlamda eğitimcilere verilen eğitimler arttı.Ankara'da da sık sık bu tür eğitim veren yerleri görüyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel bilgiler verdiniz umarım dahada yaygınlaşır teşekkürler.

   Sil
 15. Montessori eğitimi kesinlikle olumlu yönde çocukları geleceğe en uygun biçimde yetiştirilmesini sağlayan bir sistemdir. Bunun temel amacı çocukları sevmediği ilgi alanı olmayan mesleklere değil de yetenegi yönünde doğru adımı atmasına yardımcı olmaktır. Ülkemizde bunu ana okullarında uygulamaya koymalı ve ona göre iş ananları hazırlanır. Montessori eğitimi de bir çok ülkede bu nu amaçlamıştır. Yetiştirilen yeteneklere göre iş alanı hazırlamak. Böylece kimse işsiz kalmıyor ve üretkenlik artıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel bir özet olmuş aynen öyle kişiye ve yeteneklerinize uygun bir eğitim ülkemize ve bireylere daha fazla sağlayacağını bende umuyor ve eğitimin artmasını diliyorum teşekkürler.

   Sil
 16. Bende bloglardan birinde görmüştüm bununla ilgili bir eğitim alıyordu sanırım(Hatırlayamadım bak ismin pardon) Şimdiki çocuklar şanslı.Güzel eğitim imkanları var(tabii ki ulaşabilenlere,maalesef)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen çok güzel eğitimler mevcut yaygınlaşması dileği ile teşekkürler.

   Sil
 17. "Bu günün çocukları yarının büyükler"söylemini çok severim. Arayışlarımız hep onlar için olmalı ama insanlar büyüyünce çocukluklarını dolayısıyla çocukları unutuyorlar. Kendileri için istiyorlar. Bu iş henüz çocukluğunu unutmamış gençlere kalıyor. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 18. Montessori eğitimi, başarısını ispatlamış ve çocuklar için olabilecek en iyi eğitim sistemi. Gelişmiş ülkelerin bir çoğu bu sisteme geçti ve hatta daha fazla nasıl geliştirebiliriz aşamasındalar. Ülkemizde ne yazık ki, devlet okullarında bu sisteme geçmek için hiçbir hamle yok. Bazı özel okullar benzer sistemler uyguluyor ama bu tür bir eğitim tüm çocukların hakkı... Umarım devlet okullarında da bir an önce eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapılmaya başlanır. Detaylı paylaşımınız için teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi dünyanın bir çok yerinde kabul görmüş bir eğitim umuyorum ülkemizde de biran önce sisteme dahil olur belki biz geliştiririz youmunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 19. Montessori Eğitimi gelişmiş ülkelerin birçoğunda uygulanıyor ve en kısa zamanda ülkemizde de uygulanmaya başlasa süper olacak. Uzun zamandır takip ettiğim bir sistem. Ülkemizde de Montessori Eğitimi veren eğitim kurumları yaygınlaşmaya başladı tabi özel sektörde umarım bir an önce devlet kurumlarında da başlanır..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel dilekleriniz umarım gerçekleşir evet dediğiniz montessori eğitimi dünya genelinde büyük kabul görmüştür ülkemizde de geliştirilerek uygulanması umuduyla saygılar

   Sil
 20. Montessori eğitimini daha önce duymuştum. Özellikle çocukların eğilimlerini ve kişiliklerini dikkate alıp, özel bir eğitim planı uygulaması çok güzel. Zaten eğitimde bu özellik göz önüne alınsa, çocuklar daha başarılı olur diye düşünmekteyim. Teşekkürler verdiğiniz bu bilgiler için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz evet insanlara becerilerine ve eğilimlerine göre kişisel eğitimi ön plana çıkarmak daha çok fayda sağlayacaktır.

   Sil
 21. İşte benim alanımm! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toplumumuz için farklı eğitim sistemleri benimsenmesi bu sistem tam anlamıyla uygulanamasa bile çoçuklarımızın Gelişimi için pilot bir bölgede devlet desteği ile uygulanması gerekmektedir.

   Sil
  2. Aynen öyle en azından belli bir bölge de uygulanıp geliştirilebilir ve yaygınlaştırılır. teşekkürler.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)