Ayakkabı Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Özellikle kadınlar için ayakkabı denince akan sular durur. Hatta bir çok kadın için bir tutkudur ayakkabı. Her çeşidinden olsun ister dolabında; yüksek topuklu ayakkabılar, sandaletler, babetler, botlar... Tabii ayakkabı seçerken hem kadınların hem de erkeklerin doğru ayakkabıya yatırım yapmaları son derece önemlidir. Elbette, ayakkabı seçimi öncelikle ayak sağlığı ve konforu düşünülerek yapılmalıdır. Peki ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, doğru ayakkabı seçimi için neler yapılmalıdır?

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Ayağınızın rahat etmediği hiçbir ürünü güzel veya moda olduğu için asla satın almayın. Bu tür yanlış kararlar zamanla sadece ayak sağlığını değil, tüm beden sağlığını da olumsuz etkiler. Doğru ayakkabı seçimi ilerleyen yıllarda görülebilecek sağlık sorunlarından korunmanıza yardımcı olacaktır.
İşte doğru ayakkabı seçimi için dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar;
 1. Yeni bir ayakkabı almaya karar verdiyseniz, alışverişe akşam çıkın. Böylece gün boyunca yorulmuş ve şişmiş olan ayaklarınızı sıkabilecek ayakkabıları direkt olarak elemiş olursunuz.
 2. Ayakkabıyı oturarak giyin ve giydikten sonra ayağa kalkıp biraz yürüyün. Bu şekilde ayakkabının ayağınıza tam olarak uyup uymadığını anlayabilirsiniz. Ayakkabıyı ilk giydiğinizde ayağınıza tam olarak oturmalıdır.
 3. Ayakkabının kaliteli malzemeden üretildiğinden emin olun.  Aksi halde ilerleyen zamanlarda ayak kokusu, mantar gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.
 4. Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ayakkabıyı denemeden önce satıcının her iki ayağınızı ölçmesini istemenizdir. Bir ayak diğerinden daha büyük veya daha genişse, daha büyük ayağa uyan numarayı tercih edin ve her alış verişte bu ölçümü tekrarlayın. Çünkü her markanın ayakkabı numaralarının kalıpları birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle ölçü isteyin ve mutlaka ayakkabıyı deneyip, ayakkabının konforunu test edin. Ayrıca, ayakkabı ucu ile parmaklarınız arasında belli bir boşluk olduğundan emin olun.
 5. Ayakkabının içinde ayaklarınızı rahatsız edebilecek herhangi bir etiket, dikiş veya başka malzeme olup olmadığını kontrol edin.
 6. Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan en önemli kural ayağınızın rahatlığıdır. Satın alacağınız ayakkabının ortopedik olması ayak sağlığı için son derece önemlidir. Buna mutlaka dikkat edin ve optimum konfor için ortopedik olarak üretilen ayakkabılara yatırım yapın. Eskiden ortopedik ayakkabılar için fazla model seçeneği yoktu, ancak son yıllarda hem şık hem de rahat ayakkabılar üretilmeye başlandı. Bu nedenle hoşunuza giden ortopedik bir model bulmakta zorlanmayacaksınız.
 7. Spor ayakkabı alırken, yapacağınız sporun türüne göre seçim yapmanız en doğrusu olacaktır.

Yorum Yap!

52 Yorum

 1. Ayakkabı gerçekten çok önemli gün boyuna on saat kadar bizimle birlikte ayakkabı satın alma konusundai önemli bilgiler vermişsiniz teşekkürler Engin bey

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet özellikle ayak sağlımıza dikkat edelim gün boyu bizi taşıyorlar biz teşekkür ederiz.

   Sil
 2. Eskiden topuklu ayakkabı giyerdim.Artık giymiyorum ve rahatlığı önemsiyorum.Ayakkabı seçimi önemli gerçekten...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel sağlığı seçmeniz teşekkürler.

   Sil
 3. Çokkkkk faydalı bilgiler. Hem şık hem rahat hem ortopedik olmalı. O yüzden benim en zorlandığım alışverişlerden biri. Teşekkürler, selamlar 😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman Allah kolaylık versin diyelim biz teşekkür ederiz.

   Sil
 4. Önemsiz görünen fakat direk saglıgımıza etki eden bir konu ayakkabı seçimi bu kadar degerli bilgiler için teşekkür ederiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sağlık açısından ayakkabı seçimi çok önemli teşekkürler.

   Sil
 5. Yanlız 4.maddeye uyan ayakkabı satıcıları herhalde çok azdır,ayakları ölçmek onlar için sıkıntı olabilir..Tavsiyeleriniz faydalı olacaktır..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde talep edersek yapılıyor teşekkürler.

   Sil
 6. Çok önemli konu.Ayak sağlığı mühim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bizde mühim bir konuya değinelim istedik teşekkürler.

   Sil
 7. Yorulmuş ve şişmiş ayaklarla alışverişe çıkmak ..ilginçti bu :) oysa bu hal, ben de değil alış veriş her türlü dış aktiviteyi yapmama sebebi..faydalı bir içerik olmuş,teşekkürler...

  YanıtlaSil
 8. heeey, bu yazıyı ayakkabıcılarla röportaj yaparak mı yazdın ki yaniiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok çok üzün süreli bir ayakkabı kullanıcısı olarak yazdım :)

   Sil
 9. Ayakkabı alırken bu kadar detay düşünmemiştim açıkçası. Ayak sağlığıma uygun olsun ve konforlu ve şık olsun tamamdır. 1. maddeyi tuttum, aklımda olsun bundan sonra.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel umarım fayda sağlar teşekkürler.

   Sil
 10. Ayakkabı çok önemli benim için de.
  Rahat şeyler tercih ediyorum bu sıralar..
  Bizler için faydalı noktalara değinmişsiniz sağolun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz sağolun rahatınız ve sağlığınızdan ödün vermeyin saygılar.

   Sil
 11. Ayakkabı seçimi ve alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler ve tavsiyeler için teşekkür ederim. Önemli bir konuyu ele almışsınız ama birinci madde biraz zor gibi Aksam yorulmuş bir halde ayakkabiyi bulmak, seçmek zor olacak :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önemli olan zoru başarmak değilmidir her zaman biz teşekkür ederiz. saygılar.

   Sil
 12. Evet bir ayak diğerinden çoğu zaman farklı oluyor. Bunun ölçüm talebini hiv düşünmemiştim bi de akşam alıma çıkılması gerektiğini. Hakli ve dogru bir düşünce bence.

  YanıtlaSil
 13. aslında ayak sağlığı ve ayakkabı seçimi gerçekten çok önemli bir konu.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bizde buna istinaden yazmak istedik teşekkürler.

   Sil
 14. Ayakkabı deyip geçmemek lazım güvendiğimiz markadan satış sonrası olabilecek olumsuzluklara karşı satan firma güvenli mi bu konularda önemli teşekkürler bilgi için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederiz evet güvenilir bir yer ve markada önemlidir.Faydalı olmuştur umarım saygılar.

   Sil
 15. Thank you for sharing!!
  Have a great week! 😍😍😍

  YanıtlaSil
 16. Ben ayakta giyip yürüyorum. Hiç oturup da giyeyim diye bir telaşem olmadı.

  YanıtlaSil
 17. Ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri gayet güzel özetlemişsiniz. 1. maddeye herkes dikkat etmeli bence de. Çünkü hayatlar yoğun geçiyor ve ayaklar şişebiliyor bazen. Bu durumlara uygun ayakkabı seçmek en doğrusu. Bir de son zamanlarda çok sağlıksız üstelik altları kayan ayakkabılar üretilmeye başlandı. Altı dümdüz olan ayakkabılar satın alınmamalı bence. Çok fena kaydırıyor bazen yürürken. Teşekkürler güzel öneriler için. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ayakkabıyı her yönden incelemek gerekli ki sanırım sizde öyle yapıyorsunuz.Sırf şık duruyor diye ayakkabı alınmamalı bence teşekkürler.

   Sil
 18. Çok çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Zavallı ayaklarımız, tüm vücudun ağırlığını taşırken bir de rahatsız ayakkabılarla onu iki kat zorluyoruz bazen. Oysa, ayakkabı satın alırken dikkat etmemiz gereken unsurlar hiç de hafife alınmamalı. Yanlış ayakkabı seçimi ile zamanla ayaklarımızın şekli bile bozulabiliyor. Mantar, topuk dikeni, tırnak batması ve nasır problemleri de özellikle yanlış ayakkabı seçiminin bir sonucu. Ayaklar bir süre sonra isyan moduna geçiyor doğal olarak... Ayakkabı satın alırken, ayak sağlığı için yazıdaki maddelerin her birine dikkat etmeli ve uygulamalıyız mutlaka.
  Değerli bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayaklarımız vücudumuz için çok önemli sürekli üzerinde durduğumuz bizi saatlerce taşıyor. o yüzden daha dikkatli seçimler yapmak gerekli çok güzel bir özet çıkarmışsınız saygılar.

   Sil
 19. Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken tavsiyeler özellikle tüm gün ayakta duranlar için :)

  YanıtlaSil
 20. Ayakkabı seçimi yüzünden tırnak batması sorunu yaşamıştım. Bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca kullanılacak alana göre de ayakkabı seçimi yapmalıyız. Bu yüzden ayakkabı satın alırken birçok hususa dikkat etmekte fayda var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun tam da bu yüzden ayaklarıma ve aldıklarımıza dikkat etmeliyiz teşekkürler.

   Sil
 21. Ayakkabı seçimi gerçekten önemli bir husus, zamanla vücutta bazı sorunlara neden olabiliyor. Bu bilgilendirici içeriğinizden ötürü emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz evet ayakkabı seçimi çok önemli dediğiniz gibi sağlığımızı etkileyen bir konu saygılar.

   Sil
 22. Ayakkabı alırken hep sağ ayağa denerim. Çocukluğumdan beri bu böyle. Ayakkabı sağ ayağa denenir diye öğrendim ve hep böyle devam etti bu.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel acaba genelde sağ ayak mı daha büyük oluyor onu araştırmadım bak merak ettim şimdi saygılar.

   Sil
 23. Tüm yükümüzü taşıyan ayaklarımıza çok iyi bakmamız gerek harika bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
 24. Önemli bir konuya değinmişsiniz, teşekkürler

  YanıtlaSil
 25. Bu bilgiler benim için altın değerinde. Omurga sıkıntım yüzünden ayakkabı almak ta, giymek te bazen işkenceye dönüşebiliyor. Özellikle akşam saatlerinde ayakkabı alışverişi olayını çok tuttum. Bunları aklımda tutucam. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz umarım fayda sağlar bu arada geçmiş olsun sıhhatli günler dilerim.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)