Çay Lekesi Nasıl Çıkar? En Pratik Çözüm

Bütün öğünlerimizin vazgeçilmezi gün içerisinde her fırsatta tükettiğimiz çay, kimi zaman görünmez kazalar neticesinde başımıza dert açabilmektedir. Bu yazımızda özellikle kadınların korkulu rüyası olan "Çay Lekesi Nasıl Çıkar" sorusunun cevabını arayacağız...

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?


Pek çok kimse halı, koltuk veya elbiselerine dökülen çay konusunda son derece endişelidir; hatta kimimiz bu lekelerin hiç çıkmayacağını bile düşünür. Bu yazıyı okuduktan sonra ister şekerli olsun ister şekersiz, çay lekeleri konusunda endişeye kapılmanıza gerek kalmayacak.

Çay Lekesi Çıkarma

Çay lekelerinden kurtulma konusunda dikkat edilmesi gereken husus; erken müdahale ve doğru yöntemin kullanılmasıdır. Erken müdahale edilmediği takdirde kuruyan çay lekesini çıkarmak daha fazla uğraştırıcı bir hal alabilir. Bu bilgi ile birlikte, halı, koltuk veya giysilerinize çay döküldüğünde öncelikle ilk yapmanız gereken şey, çay dökülür dökülmez çay lekesinin kabasını yumuşak, beyaz bir bez veya kâğıt havlu ile almak. Bu işlem esnasında lekenin dökülen yerin derinliklerine işlememesi için bezi bastırmamaya dikkat etmek son derece önemli.

Lekenin kabasını aldıktan sonra, ılık su ve sirkeden oluşan çay lekesi çıkarıcı karışımı hazırlayın. Temiz bir bezi hazırladığınız sirkeli su karışımına batırıp, çay dökülen bölgeyi çevreden merkeze olacak şekilde silin. Bu işlemi leke kayboluncaya kadar uygulayın ve lekenin temiz bölgelere bulaşmaması için dikkatli olun.Temizleme işlemi bitince ıslatılmış beyaz bir bez kullanarak lekeden arındırılmış bölgeyi iyice durulayın.

İşte "çay lekesi nasıl çıkar" sorusunun cevabı bu kadar basit. Peki siz bu konuda ne tür önerilerde bulunursunuz? Aşağıdaki yorum kısmına kendi yöntemlerinizi eklemeyi unutmayın!


Tavsiye yazı- Giysiden Halıdan ve Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Yorum Yap!

38 Yorum

 1. Teşekkürler paylaşım için 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz. Çay lekesi nasıl çıkar yazımız umarım fayda sağlar.

   Sil
 2. Yine ne güzel bir bilgi, çok teşekkürler 🤗

  YanıtlayınSil
 3. ÇAY LEKESİNİ ÇIKARTMAK İÇİN EN PRATİK YOL ÇAMAŞIR MAKİNESİNE DİREKT ATARIZ :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İşte o biraz zor oluyor koltuk yada halıya çay dökülürse makineye atamıyoruz :)

   Sil
 4. Çay lekesini çıkarmak için sirke iyi fikir; en iyi leke sökücülerdendir. Çok çay tüketen bir toplum için bu tür lekelerle sık sık karşılaşabiliyoruz. Leke çıkarıcı olarak sunduğunuz öneri faydalı olacaktır. Teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz yorumunuz için evet toplum olarak çay içmeyi çok seviyoruz kendimden biliyorum. Bu tip kazalar için faydalı olur umarım saygılar.

   Sil
 5. Çay lekesi adeta biz kadınların kabusu gibidir. Lekeyi ilk sildiğimizde çıkardığımızı düşünürüz ama ertesi güne yeniden gösterir kendini :) O yüzden ne kadar faydalı bir yazı yazdığınızı tahmin bile edemezsiniz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim faydalı olduğuna evet çayı seven bir millet olarak sık yaşanan çay dökülmelerine karşı bu formülleri uygulayabilirsiniz.

   Sil
 6. Şekersiz çay lekesi daha kolay çıkıyor, sadece yıkamak yetiyor aklında bulunsun :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ek bilginiz için teşekkür ederiz ama halı yıkamak her zaman mümkün olmuyor malum

   Sil
 7. Çay bardagı elinden düşmeyen bir insanım çay hakkında herşeyi bilirim derdim yanılmışım çay lekesinin çıkarılmasında sirke kullanımını ilk defa duyuyorum ve çay lekesi çıkarılmasında sirkenin faydasını sayenizde ögrendim teşekkürler bilgi daragcıgıma degerli bir bilgi katkınızdan dolayı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çay içmede ustasınız demek çay lekesi çıkarmakta değil ama bundan sonra bu konuda da suta sayılırsınız teşekkürler.

   Sil
 8. me ha encantado, si me cae te ya se como sacarlo

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. aman yinede siz dikkat edin çayın dökmeyin de dökerseniz de biz buradayız saygılar.

   Sil
 9. Çay lekesini çıkarma ipuçları için editöre teşekkür ederiz

  YanıtlayınSil
 10. Bildiğim kadarıyla eğer çay şekerli ise işimiz daha zor olabiliyormuş. Çayda şeker yoksa çay lekesi daha kolay çıkarmış.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel hemen bir şey öğrenmişsiniz saygılar.

   Sil
 11. Tesekkurler. Gayet bilgilendirici olmuş.

  YanıtlayınSil
 12. Çay lekesi bazen inatçı olup çıkmak istemiyor..Sirkeli su aklımızda olsun :)

  YanıtlayınSil
 13. Ben de şekerli çay lekesi çıkmaz diye biliyorum yada zor çıkıyor yani. Her türlü çay lekesini çıkarmak için buradaki ipuçlarını takip ediyorum o zaman.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz umarım faydalı olur saygılar.

   Sil
 14. Güzel bir yöntem miş. Ben de direk çamaşır deterjanları çıkarıyor biliyorum. Ama işlemiş olanı denemediğim için aklımızda bulunsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim çay lekesi epey can sıkıcıdır. Bu yöntemi de denemenizi öneririm saygılar.

   Sil
 15. Sirkeli su herşeye deva gibi gözüküyor..Bilgiler için emeğinize sağlık..😊

  YanıtlayınSil
 16. Çok faydalı bir bilgi ellerinize sağlık,ben halıya genellikle çay döktüğümde hemen deterjanlı bir bezle silmeye çalışırdım yinede tam anlamıyla yok edemezdim bunu mutlaka deneyeceğim teşekkürler,bu tarz yazılarınızı bekliyor olucam��

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım faydalı olur çay lekesi nasıl çıkar adlı yazımız saygılar.

   Sil
 17. Özellikle toplantı veya düğün zamanları yaşanan kazaların sonrasında kara kara düşündüğümüz şey değil mi o ? Çay lekesi nasıl çıkar sorusu... Faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 18. Genellikle koyu sohbetler arasında tam da konuyu bölen bir şey olur offf artık çay çoktan yere dökülmüştür ve hanımlar birbirine bakar. İşte tam da bu sırada gelen soru Çay lekesi nasıl çıkar? bir sürü cevap gelir ama ben şimdi yeni bir yöntem öğrenmiş oldumm sirkeli su :)) artık bu durumla karşılaştığımda yepyeni bir bilgiyle ve gururla Çay lekesini en iyi sirkeli suyla çıkarabiliriz diyeceğim :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel umarım faydalı olacaktır yazımız her zaman yeni bilgi sahibi olmanız dileği ile teşekkürler.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)