MS Hastalığı (Multipl skleroz) İçin Bitkisel Tedavi

MS Hastalığı (Multipl skleroz) İçin Bitkisel Tedavi

Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sisteminde demiyelinizasyon ve akson kaybı ile karakterize kompleks bir otoimmün hastalıktır. MS hastalığında, enflamatuar hücreler, merkezi sinir sistemindeki aksiyon potansiyel iletimini zayıflatan miyelin kılıfını tahrip eder. İnsan vücudunda bulunan hasar onarıcı özellikte kök hücreler bu tahribatı azaltmak için çalışsalar da uzun vadede başarısız olmaktadır. 

MS Kimlerde Görülür?

MS hastalığı çoğunlukla genç erişkinlikte görülen otoimmün bir hastalıktır. MS hastalığının etiyolojisi hala tam olarak anlaşılmamıştır, ancak hem genetik hem de çevresel faktörlerin MS hastalığının başlangıcında veya ilerlemesinde önemli rolleri olduğu yapılan çalışmalar ile tespit edilmiştir.

MS Tedavisi

Bazı kanıtlar, bazı yeni ilaçların ve kök hücre tedavisinin, MS hastalığı tedavisi için yeni bir ufuk açtığını göstermektedir. Ancak mevcut tedaviler, uzun vadede kısmen etkilidir veya güvenli değildir. Son zamanlarda, zencefilzerdeçal, sarı kantaron ve ginseng ile yapılan çalışmalarda, bitkisel tedaviler MS hastalığı için umut verici bir terapötik yaklaşımı temsil etmektedir. 

Terapötik Bitkiler

Tamamlayıcı ve alternatif tıbbın, özellikle de bitkisel ilaçların kullanımı, MS hastalarında son on yılda belirgin bir şekilde artmıştır. Bitkisel tedavi, eskiden günümüze kadar olan farklı hastalıkların iyileştirilmesinde yardımcı bir strateji olarak bilinmektedir. Önceki araştırmalar, şifalı bitkilerin kanser, diyabet ve nörodejeneratif hastalıklar gibi farklı bozukluklarda birçok terapötik etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bitkisel bileşiklerin bu etkileri:
• Miyelin onarımı
• Enflamasyonun baskılanmasına yol açması
• Antioksidan etkileri
Zencefil: Bilimsel adı Zingiber officinale olan aromatik bir bitki olan zencefil Hindistan'a özgüdür ve yaygın olarak Asya, tropik Afrika ve Latin Amerika'da yetişmektedir. Zencefil kökü rutin olarak aromatik bir baharat ve geleneksel bir ilaç olarak kullanılır. Son çalışmalar ile, zencefilin MS hastalığında, anti-kansorejen, antioksidan ve anti-enflamatuar aktiviteleri kabul edilmiştir.
Zerdeçal: Curcuma longa L. olarak adlandırılan zerdeçal Güney ve Güneydoğu Tropik Asya'ya özgü tropik bir bitkidir. Zerdeçalın köklerinden elde edilen sarı renklendirici, kurkumin olarak adlandırılır. Kurkumin, baharat ve pigment olarak yaygın şekilde kullanılır. Anoreksi, öksürük, sinüzit ve boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan bir halk ilacı olarak da tüketilmektedir. Fakat yeni çalışmalar, kurkuminin MS hastalığında anti-enflamatuar, anti-tümör ve antioksidan etkileri dahil olmak üzere çok çeşitli biyolojik aktiviteye etki ettiği göstermiştir.
Sarı Kantaron: Hypericaceae familyasından çiçekli bir bitkidir. Avrupa ve Asya'da yerli bir bitki olmasına rağmen bugün dünya çapında yayılmıştır. Antik çağlardan beri, sarı kantaron, kaygı, depresyon ve adet bozuklukları gibi farklı hastalıklar için geniş bir terapötik etkilere sahip olduğu için popüler bir bitki olmuştur. Günümüzde, sarı kantaron, iltihaplanma ile ilgili bozukluklarda, kanserde ve nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. MS hastalığında ise, beyindeki kılcal kan akışını uyardığından anti-depresan etki göstermektedir.
Ginseng: Asya ginsengi olarak da bilinen Panax ginseng, Asya'da binlerce yıldır geleneksel bir bitkisel ilaçtır. Ginseng kökü geleneksel olarak vücuda ve zihni canlandırmak, fiziksel gücü artırmak ve yaşlanmayı önlemek için toz halinde kullanılır. Ginseng'in ana aktif bileşiği, anti-enflamatuar, antioksidan ve anti-apoptotik özellikler sergileyen ginsenosidlerdir.  MS hastalığına ek olarak, ginseng, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ve Huntington hastalığı gibi farklı nöroenflamatuar hastalıkların tedavisi için en faydalı tıbbi bitkilerden biridir.
Sözün Özü
Literatür verileri, bitkisel ilaçların, MS hastalığının ve bununla ilişkili semptomların tedavisinde, miyelinizasyon harabiyetini azaltıp iyileştirme sürecine olumlu etki ederek ve merkezi sinir sisteminde enflamasyonu baskılayarak etkili olabileceğini göstermiştir. Tüm bunların yanı sıra tıbbi bitkilerin MS hastaları için sedasyon, uyku kalitesini arttırma, depresan karşıtı etkileri, kas gevşemesi ve mesane rahatsızlığını azaltma gibi başka yararlı etkileri de vardır.

Tavsiye yazı- Uykusuzluk Nedenleri, Belirtileri ve Uykusuzlukla Başa Çıkma Yolları

Yorum Yap!

40 Yorum

 1. MS hastalığı tedavisi zor bir hastalık olarak biliniyor, sizinde yazınızda belirtiğiniz gibi zencefil,zerdeçal ve diğer bitkilerden yardım alınmalıdır. Çok faydalı bilgilendirici bir yazı olmuş, kaleminize sağlık, umarım hiç bir kimse boyle zor hastalıklara maruz kalmaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncellike amin diyelim evet biraz tedavisi zor bir hastalık o yüzden bitkisel tavsiyelerde bulunmak istedik teşekkürler.

   Sil
 2. MS hastalığıyla ilgili detaylı bir bilgilendirme olmuş Allah kimsenin başına vermesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler beğenmenize sevindim amin umarım herkes sağlıklı kalır

   Sil
 3. Sözünü ettiğiniz bitkiler neredeyse her derde deva. Önerileriniz hastalara şifa olsun inşallah 🙏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bitkisel çözüm ve destekleri de göz ardı etmemek gerekli dediğiniz gibi herkese şifalar diliyoruz.

   Sil
 4. Zencefilin de pek çok şeye faydası olduğu söyleniyor ama acımsı tadından dolayı sevemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla ben ıhlamur içerken içine bir parça atıyorum tadı çok iyi olmayan bitkiler genelde daha şifalı oluyor :)

   Sil
 5. MS Hastalığı hakkında vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler. Gerçekten de bu ara çok faydalı paylaşımlar yapıyorsunuz Engin Bey, tebrikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim umarım fayda sağlayan arkadaşlarımız olur saygılar.

   Sil
 6. Güzel bir bilgi aktarımı olmuş,emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 7. Sağlık konulu güzel bir paylaşım olmuş Galiba bildiğim kadarı ile bu MS hastalığı behcet hastalığının farklı bir türü olsa gerek öyle hatırlıyorum normalde behcet hastalığı insan vucudunun dışına vururken agız içinde ve farklı bölgelerde yara olarak kendini gösterirken bu tam tersi beyine ve vucud içine zarar veren bir hastalık diye biliyorum yanılıyormuyum bilmiyor aklımda oyle kalmış ...güzel bilgilendirici bir makale olmuş kalemine yüreğine sağlık arkadaşım iyi yayınlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler birebir aynı hastalıklar olmasa da benzer özellikleri mevcuttur.

   Sil
 8. çok zor hastalık gerçekten ms,
  herkese allah şifa versin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler tüm ms hastalarımızın acil şifa bulması dileği ile..

   Sil
 9. Bitkisel tedavi yollarını paylaşmanız ve böyle önemli bizlerle paylaşıyor olmanız gerçekten çok önemli. Çoğumuz yadadigimiz rahatsızlıkları hatta sebeplerini , yan etkilerini bile bilmiyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz en kıymetlilerin başında gelen sağlığımıza dikkat edelim saygılar.

   Sil
 10. Çoğunlukla gençlerde görülmesi kötümüş,daha genç yaşta.. Bu durumda olanlara Allah(cc) acil şifalar versin..Emeğinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet dediğiniz Allah hastalarımıza şifa versin teşekkürler.

   Sil
 11. Ne varsa en ağır tabiriyle kocakarı ilaçlarında var. Alternatif tıptan kopmamalı bence. Bu arada "terapötik", "otoimmun" gibi kelimeleri anlayacağımız anlamlarını da belirterek kullansaydınız keşke.

  Yazı için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim evet aydınlatmanız güzel oldu evet açıklaması yazılabilirdi. Her ikisinden de fayda sağlanmalı teşekkürler.

   Sil
 12. Değerli bilgilendirme için teşekkürler Hür Post.
  MS hastalığı için bitkisel tedavi seçeneklerinin olması ya da en azından çözüm olabilme ihtimali bile çok önemli bir bilgi. Özellikle zerdeçalın faydaları üzerine son yıllarda çok fazla araştırma yapılıyor ve inanılmaz sonuçlar mevcut.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bitkilere hak ettiği değeri malesef ki vermiyoruz ben teşekkür ederim yorumunuz için saygılar.

   Sil
 13. hımms böyle birini duyarsak aklımızda olsun pekiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabiki her daim lazım olacak bilgiler vermeye çalışıyoruz teşekkürler.

   Sil
 14. İhtiyacı olanlara bilgi veririz biz de teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. takip ettiginiz için teşekkürler ben sizi takipteyim

   Sil
  2. Ne güzel belki faydası olur birilerine

   Sil
  3. Ben blogunuzu diğer hesabımla zaten takipteydim bununla da aldım saygılar.

   Sil
 15. Komşumuz MS hastasıydı, göze vurdu, biraz görme kaybı yaşadı ama tedavilerle şimdi daha iyi. Zencefil ve zerdeçal tüketimini çok önemsiyordu, bitkisel tedavilerin faydası büyük gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun biraz olsun şifa bulmasına sevindim. Bitkisel tedaviye de önem vermesi iyi olmuş teşekkürler.

   Sil
 16. Ms hastalığı bir yakinimda yakinen gördüğüm bir rahatsızlık rabbim kimselere dert verip derman aratmasin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakınlarınıza Allah şifa versin bitkisel çözümlere de dikkat ederler umarım teşekkürler.

   Sil
 17. MS çok ağır bir hastalık gerçekten. Fakat her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin faydası oluyor. Zerdeçalın bu hastalıkta önemli etkiler sunduğunu duymuştum. Bir de Ginseng demişsiniz. Ginseng gerçekten her derde deva bir bitki. Hoş bir kez alayım demiştim aktar kilosu 1500 TL deyince dumur olmuştum. :):) Çok pahalı yaa, evde saksıda falan yetişir mi diye araştırmıştım o zamanlarda iyi hatırlattınız, bir deneyeyim ben. :) Bu arada zencefil ms hastalığı ve diğer tüm hastalıkların önlenmesi, ilerlememesi için mutlaka herkes tarafından kullanılmalı. Ben sürekli her akşam zencefil çayı yapar içerim. Herkese de tavsiye ederim. Çok teşekkürler verdiğiniz değerli bilgiler için. Saygılar, sevgiler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ağır bir hastalık her hastalıkta da muhakkak ki erken teşhisin önemi büyüktür.Umarım sizde ginseng yetiştirme de başarılı olursunuz teşekkür ederiz.

   Sil
 18. Derdi veren dermanı da vermiştir. Ne varsa bitkilerde var. MS hastalığı zor bir hastalık cenabı mevla kimseye vermesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin iyi dilekleriniz içinde teşekkürler.

   Sil
 19. siempre que vengo veo post muy interesantes, gracias

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)