Sağlıklı Bir Yaşam İçin Öneriler

Kim istemez ki sağlıklı ve uzun yaşama sahip olmayı… Kime sorsak hayatta en çok ne istersin diye ilk vereceği cevap;  sağlıklı bir yaşam olacaktır. Fakat bu isteğimizin olması için kesinlikle genç yaşlarda sağlığımız için önlemler almamız gerekir. 

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Öneriler


Öncelikle sağlıklı bir yaşam için kesinlikle düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek,  belli dönemlerde sağlık taramaları yaptırmak çok önemdir. Tabi ki bunları stresi kontrol etmek,  kötü alışkanlıklardan uzaklaşmak ve hareketli bir yaşam sürdürmek takip eder.

Özellikle 50 yaş ve üstü insanlara,  “gençliğinize geri dönme şansınız olsaydı nasıl bir hayata sahip olurdunuz”  sorusu sorulduğunda genellikle aşağıda sıralanan önemli tavsiyeleri duymak mümkündür;

1. Sigarayı Hayatınızdan Çıkarın: Sigaranın,  hem cebinize hem de sağlığınıza maalesef büyük zararlar verdiği uzmanlarca kanıtlanmıştır. Özellikle sigara içen birini dinlerseniz ya da kendiniz içiyorsanız mutlaka şu olumsuzluğa şahit olursunuz;  birikim yapamazsınız neredeyse aldığınız maaşın yarısı sigara parasına gider. Tabii birde sağlığınızdan olduğunuzda hastane masrafları da cabası. Yani bile bile kendinizi paranızla hem maddi hem de manevi zarara uğratırsınız. 

2. Fast Food Alışkanlığına Son verin: Sigara nasıl zararlıysa fast food da o kadar zararlıdır. Şunu unutmayın, her şey satın alınabilir belki ama sağlık satın alınmaz.

3. Düzenli Egzersiz Yapın:  Egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir kuraldır. Çok değil, günde 30-45 dakika bile egzersiz yaparsanız faydasını çok fazlasıyla görürsünüz.  Günlük yoğunluğunuza göre günde mutlaka 45 dakikanızı spora ayırın. İnanın tempolu yürüyüşler,  belirli rutin koşular ve egzersizler sizin hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığınızı olumlu etkileyecektir. 

4. Sevdiğiniz Kişilerle Vakit Geçirin: Sağlıklı bir yaşam için sevgi ve paylaşım çok önemlidir. Genç ve sağlıklı kalmak için mutlaka ailenize ve sevdiklerinize vakit ayırmanız gerekir. 

5. Sahip Olduklarınızın Kıymetini İyi Bilin: Aslında şöyle bir etrafınıza baksanız ne kadar şanslı olduğunuzu ve şükretmeniz gereken çok nedeninizin olduğunu fark edeceksiniz. Hatta sizde ki imkânlara sahip olmayanların bile ne kadar çok mutlu olduğunu görerek onları örnek alabilirsiniz.

6. Hayallerinizi Ertelemeyin:  Kariyerinizde yükselmek mi istiyorsunuz,  ev mi almak istiyorsunuz,  evlenmek,  çocuk sahibi olmak mı ya da yurt dışında yaşamak mı istiyorsunuz e ne duruyorsunuz üzerinizde ki ölü toprağı silkin ve hayallerinize odaklanın!  Hayattınız da ki amaç neyse ona odaklanın… Çaba sarf edin!  Kesinlikle ilerde geçmişinize baktığınız da “  iyi ki zamanında böyle bir adım atmışım”  cümlesini kuracağınız bir hayat inşa edin.

7. Uyku Düzeninizi Kontrol Edin: Aynı saatlerde uyuyup kalkmaya özen gösterin.  Unutmayın sağlıklı bir yaşam için uyku çok önemli bir etkendir. 

8. Pozitif Olun: Kendinizle barışık olun, bolca gülün ve hayata olumlu bakın. Kişi,  iç dünyasında ki huzuru gülümsemeyle ve pozitif bir bakış açısıyla dışarı yansıtır. Araştırmalar sonucunda, gülmenin vücuttaki birçok sisteme faydalı olduğu ispatlanmıştır.  Bu nedenle mutlu sağlıklı bir yaşam için bol bol gülün...

Tavsiye Yazı- Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Türleri

Yorum Yap!

56 Yorum

 1. Başkan güzel konuya değinmişsin 40 yaşını geçtikten sonra sağlıklı yaşama önem vermeye çalışıyoruz. Sigarayı bıraksak olacak bu iş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet özellikle sigarayı bırakmak en iyi başlangıç olur teşekkürler

   Sil
 2. İnsan sağliğini konu alan yazilar hazirladiğiniz için tesekkurler. Sağlik alaninda farklilik yarattiginiz icin tebrik ederim. basarilar.

  YanıtlaSil
 3. :) Buradan kendisine selam olsun bir hocamızın sözü aklıma geldi, sağlıklı bir uzun yaşam için adaletli bir ülkeye gidin derdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şuan için o biraz zor olduğu için biz bu kurallara uyacağız mecbur :)

   Sil
 4. Önerileriniz için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Mehmet OZ bir keresinde ,hatırladığım kadarıyla böle ayaktayken günde sadece 2 dakika eğilip-kalkmak (çömelmek şeklinde olması lazım) bile sağlık açısından faydalı olduğunu" sölüğodu..Çnemli ve faydalı hayati önerilerdi,emeğinize sağlık..😊

  YanıtlaSil
 7. Neyseki sigara hayatımda hiç olmadı ama egzersize de biraz daha sıklık versem iyi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel adınıza sevindim ona da az daha özen gösterirsek sıkıntı kalmayacak gibi saygılar.

   Sil
 8. Benim en başta düzeltmem gereken şey uyku düzeni. Sonra da Egzersiz :)

  YanıtlaSil
 9. 2 ve 3. maddeleri yapabilsem şu an 95 kg olmazdım. Diğerlerini yaptığım için mutlu ve huzurluyum ancak sağlıklı değilim demek ki. Dün gece karar aldım zayıflayacağım.

  YanıtlaSil
 10. Şu sıralar lahana suyu, kiraz sapı, bitkisel çaylar gibi önerilere sardım ben de. Keşke sağlıklı yaşamın tek bir formülü olsaydı, tek ve kolay.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet malesef tek bir kural tek başına yeterli olmuyor teşekkürler.

   Sil
 11. Sağlıklı Bir Yaşam İçin bunların hepsinin birarada olması gerektiğine inanıyorum. Çok güzel önemli tavsiyeler vermişsiniz. Teşekkür ederim.evet sizinde dediğiniz gibi Gülümsemek ve elimizdekinin kıymetini bilip şükretmek gerekir.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederiz umarım faydalı olacaktır. Evet kıymet bilmek çok önemli saygılar.

   Sil
 12. Çok haklısınız, bunlardan birini yapsak veya bıraksak bile bize sağlık açısından bir çok fazlası olur. Bu arda çok faydalı bir yazı olmuş. Bunu bizlerle paylaştığınız için teşekkürler 🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamına uymak tabiki daha iyi olacaktır belli bir kısmını yapmakta hiç yoktan iyidir. Biz teşekkür ederiz.

   Sil
 13. sigara içmiyorum, son günlerde egzersiz yapmıyorum ona yeniden başlamam lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel sigara içememeniz büyük bir avantaj biraz da egzersizle işlem tamamlanacaktır saygılar.

   Sil
 14. Şuradaki her tavsiyeden uzak yaşıyorum. Sağlıklımıyım? Elbette hayır. Tüm bunları yapabilmek için kararlar alıp, hayatın temposu içinde erteliyorum. Ama biliyorum ki, daha fazlasına bedenim dayanamaz... Tekrar motive olmam adına harika olmuş bu yazı. Ellerinize sağlık ✨

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım motive oluşsunuzdur biraz hareket ve sağlıklı beslenme en azından saygılar

   Sil
 15. Aslında biz bazen kendi hayatımızı bile bile olumsuz yönde etkiliyoruz. Cok fazla, tv ve teleg9nlar ile zaman geciriyotuz. Tabiki telefon ve bilgisayar kullanacağız tv izleyeceğiz fakat ölçüsünü kaçırıyoruz. Konu hakkında farkındalıksağladığınız için teşekkür ederiz. Hayat hiç bir şey için ertelemeye de gelmiyor. Yasadiklarim9z ebm basit örneği.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hayat ve sağlık ertelemeye gelmiyor dediğiniz gibi özellikle evlere kapandığımız şu günlerde özellikle tv ve internetin dozunu epeyce kaçırmaya başladık aman dikkat.

   Sil
 16. Düzenli egzersiz yapma alışkanlığı edinmeye çalışıyorum:)

  YanıtlaSil
 17. Belki de başlangıç olarak sigara bırakılmalı. Yararlı paylaşımınız için teşekkür ediyorum elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok güzel bir başlangıç olur biz teşekkür ederiz

   Sil
 18. evdeyken şu egzersiz olayını da hayatıma sokabilsem iyi olacak. Tavsiyeler için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım biraz önce başlarsınız teşekkürler.

   Sil
 19. Hepsi olması gerekenler. Ayrıca, sabah erken kalkılırsa uyku düzene giriyor. Bence, saat en geç 9.00 da kahvaltının bitmesi lazım. Gün bereketli oluyor. Sağlığa da iyi geliyor. Bu günlerde çoğumuz biraz kendimizi saldık galiba. Bu yazı bizi kendimize getirebilir. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz zaten bir kısmını uyguluyorsunuz sanırım biraz daha gayretle daha iyi olacaktır teşekkürler.

   Sil
 20. Tam bir motivasyon içeren bir yazı.Kaleminize sağlık facebook sayfamda paylaşıyorum :)
  https://www.facebook.com/kaliteliyasaminyeri/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim beğenmenize sevindim

   Sil
 21. Sağlıklı yaşam için gerekli olan en önemli noktalara değinmişsiniz. Tüm bunları yaşamımıza dahil edebilirsek sağlıklı yaşam kapısı aralanacak; önerileri yaşam biçimimiz haline getirmeyi başardığımızda ise o kapı tamamen açılacak. İstikrarlı olmak çok önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen anlık değilde genele yayıp süreklilik haline getirmek elbette çok önemli beğenmenize de çok sevindim teşekkürler.

   Sil
 22. Sağlıklı bir yaşam için kesinlikle düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerek. Bu tabi beden sağlığı için nemli. Ayrıca tam manasıyla sağlıklıyım diyebilmemiz için ruhsal açıdan da sağlıklı olmak lazım, bunun için de yazının son kısmında bahsettiğiniz pozitif olmak, sevdiklerimizin kıymetini bilmek, şükretmek çok çok değerli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle hareketli bir yaşam önemli ve bunu genele yayarak anlık olarak değilde ruh sağlığı bu bağlamda önemli ayrıca bunları yaparak ruh sağlımızı da yavaç yavaç iyileştiriyoruz aslında kıymetli yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 23. Harika öneriler sevgili Hür Post, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 24. Sağlıklı bir yaşam için güzel öneriler vermişsiniz. Uyku düzeni özellikle şart ama bu aralar çoğumuzda o düzene sahip olmak zor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu aralar uyku düzenleri hep bozuldu ama mümkün mertebe dikkat edelim saygılar.

   Sil
 25. muy buenos consejos para una vida sana, el cigarrillo es un mal muy común

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz evet sigarayı bırakmakla başlanabilir saygılar.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)