Patreon Nedir- Nasıl İşler?

Patreon Nedir

Patreon Nedir?

Sosyal fon platformu olan Patreon, birçok sanatçı ve içerik üreticisi tarafından işlerini paylaşmak için kullanılıyor. Özellikle içerik üreticisi olan birçok Youtuber, yazar, ressam, yazar ve müzisyenler sosyal ortamda işlerini paylaşıyorlar ancak buradan gelir elde etmek oldukça çetrefilli oluyor. 

Sam Yam ve Jack Conte’nin kurduğu Patreon platformu crowfund mantığının çevrimiçi ortama taşınmış hali oluyor. Destek olan hayranlar olan Patronlar, favori sanatçılarına, Youtuberlarına destek olmak için bağış yapabiliyorlar. Kurulduğu günden bu yana popülaritesi artarak devam ediyor ve birçok içerik üreticisinin ana gelir kaynağı oluyor.

Nasıl İşliyor?

İnsanların favori içerik üreticisine bağış yaparak desteklemesiyle patron ve üreticiyi buluşturan Patreon’da, birçok içerik üreticisi daha sağlam ve devam ettirilebilir bir gelir kaynağı elde ediyor.  

İçerik üreticilerinin farklı içerik düzeyleri ve sağladıkları avantajların taahhütlerini içeren aylık abonelik sistemi sahip bir çevrimiçi platformdur. Bu platformda içerik üreticileri patronlar özel içerik üretebiliyor ve bu içeriklere de yalnızca patronlar erişebiliyorlar. Aylık abonelik olmadan perakende olarak içerik de satılabiliyor. 

Patreon ise topluluk fonları sayesinde içerik üreticilerine gelir sağlıyor ancak içerik üreticilerine ödenen ücretlerden %5 gibi bir vergi kesiyor. Para transferi işlemlerine de %5lik bir payın kesilmesiyle, üretici gelirinin �’ına erişebiliyor. 

Hayran kitlesinin büyüklüğü, üyelik teklifinin çekiciliği ve hayran kitlesinin üyelik teklifine ilgilenen kısmı, Patreon sistemi tarafından doğru orantılı olarak hesaplanarak ne kadar gelir elde edebileceğiniz belirtiliyor. 

Farklı fiyat aralıklarına sahip farklı ödül katmanları mevcut ve bir patron siteye ayda 12 dolarlık bir ücret ödüyor. İçerik üreticisinin içeriğine, içerik kalitesi ve sıklığı ile doğru orantılı bir değişkenlik mevcutken, bu içerik üreticilerinin büyük çoğunluğu 1 ile 100 dolar arasında gelir kazanıyor. 

Özetle;

Patreon, topluluk fonu platformu olarak binlerce çevrimiçi içerik üreticisine gelir sağlıyor. İçerik üreticilerinin bir kısmı ayda on binlerce dolar elde edemiyorken, büyük bir kısmı da hayatını devam ettirecek geliri bu platform sayesinde ediniyor. Popülaritesini artırarak devam eden Patreon platformunda, verilere göre 100000’den fazla içerik üreticisi aylık 2 milyondan fazla kullanıcıdan gelir elde ediyor. 

Yorum Yap!

28 Yorum

 1. Bu patreon sistemi her alanı kapsıyor mu acaba? Şu an henüz küçük bir youtuber ım. Belki ileride düşünebilirim.Tabi benim alanımı kapsıyor ise! Bir de yeniliklere ayak uydurmak lazım. Mutkaka birileri için çoook faydalı bir çıkış olacaktır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her alan derken orasını anlamadım ama youtuberları kapsıyor. Evet faydalı bir site kolay gelsin.

   Sil
 2. Bir çok alanda patreon için yazı örnekleri yazdım isteğe göre
  Internet üzeri yayın yapan bir-çok kişi patreona başvuru yapıyor
  En son youtube da yeni kanal açmış birinin yazısını düzenledim ilgilenenler için oldukça açıklayıcı bir paylaşım olmuş

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler ne güzel aynı konulara değinmişiz saygılar.

   Sil
 3. Patreon çok yeni. Fazla bilgim yoktu, çok faydalı oldu bu paylaşım. Çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 4. Sayenizde bilgilenmiş oldum. Çokkkkk teşekkür ederim 👍🤚😊

  YanıtlayınSil
 5. esta genial este tipo de empresas, gracias por informarnos.

  YanıtlayınSil
 6. Bilgimin olmadığı bir konuydu, bilgi sahibi oldum teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 7. Daha önce duymamıştım, çok faydalı bir platform

  YanıtlayınSil
 8. Very interesting post! Thanks for the information! ✔️✔️✔️ Have a great week! 🌺🌺🌺

  YanıtlayınSil
 9. Bu platform baya popüler oldu. Bir çok yerde karşıma çıkıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ve her geçen gün daha çok duyuluyor teşekkürler.

   Sil
 10. İlk kez duyduğum bir platform, sayenizde bilgi sahibi oldum. Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 11. Ilk kez gördüğüm bir konu sayenizde bilgilendim. Ben buna bir göz atayım.

  YanıtlayınSil
 12. Bu platformda da aktifleşmeye çalışacağım gerçekten çok güzel, bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekürler. Emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim umarım katkısını görürsünüz saygılar.

   Sil
 13. Patreon kelimesi bu ara sık sık karşıma çıkmakta ama bilmedigim bir site oldugu için patreon link olan url ye girip hiç bakmamıştı patreonun sosyal içerik paylaşılan bir platform oldugunu hurpost sayeside ögrenmiş oldum youtuber arkadaşlara tavsiye edecegim thank youu very much

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yeni bir bilgiye sayemizde ulaşmanız mutlu etti bizleri umarım fayda sağlar your welcome.

   Sil
 14. İlk kez duyduğum bir platform patreon bu hıza nasıl yetişiriz bilmiyorum. Her gün yeni bir platform ve gerçekten hepsine yetişmemin mümkün olmadığını düşünüyorum ama yenilikleri de yakalamak lazım off kafamda deli sorular :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok hızlı ilerliyor uygulamalar platformlar ,teknoloji artık yetişebildiğimiz kadar diyelim teşekkürler.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)