Meyan Kökü Nedir Nerede Yetişir Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

 Meyan kökü kozmetik ürünlerde çok sık kullanılır. Bunun en önemli nedeni cilt ve saç sağlığına çok yararlı olmasından kaynaklanmaktadır. Meyan kökü çok eski tarihlerden beri alternatif tıp şeklinde yaygın olarak hastalıkların tedavisi için kullanılır.

Meyan kökü yaklaşık 2 m. uzar. İçerisinde çok fazla miktarda madde bulundurur. Bu maddelerden bazıları, flavonoidler, bitki sterolleri, uçucu yağlar, chalcone, glikositler, kumarinler, glisirizik asit, asparagines ile anetol maddeleridir. Meyan kökü pek çok sağlık sorunlarında yararlıdır.

Meyan Kökü Faydaları


Meyan Kökünün Cilt İle Saç Sağlığına Yararları Nelerdir?

Meyan kullanımının cildimize pek çok avantajları bulunmaktadır, bu avantajları sıralayacak olursak;

Meyan kökü cilt sağlığını korumaktadır, cildimizin hem parlak hem de sağlıklı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Meyan kökünü kaynatıp ılık olmasını bekleyin ve ılık olduktan sonra 15 dakika kadar cildinize uygulamaya başlayın. Bu uygulama cilt sağlığına yararlı olacaktır. Uygulama sırasında meyan kökünün içine bir kaç damla badem yağı da ilave edebilirsiniz.

Meyan kökünün antioksidanlar barındırması cilt sağlığı için geniş bir açıdan yararlı olmaya yardımcı olmaktadır. Cilt üzerinde oluşan kaşıntı, egzama, beyaz döküntüler, kırışıklıklar, çatlamalar gibi problemleri yok eder. Bundan dolayı meyan kökünü kaynatıp ılık şekilde cildinize pamuk yardımı ile uygulamanız yeterli olacaktır.

Bu sorunlardan başka meyan kökü birde, sedefle egzama gibi önemli ve tedavisi uzun süren cilt problemlerinde de iyi gelir. Meyan kökünün bir başka özelliği ise cildimizi zararlı güneş ışınlarına karşı korumasıdır.

Meyan Kökü Ağrı Giderme Özelliği Vardır:

Meyan kökü çayı ile meyan kökünü kaynatıp elde ettiğimiz su ağrıların giderilmesinde faydalı olabilir. Özellikle eklem ağrılarının giderilmesi için ayrıca topikal şekilde uygulanması da mümkündür.

Meyan Kökü Depresyona Karşı Faydalıdır: Meyan kökünün anti depresan özelliği bulunur. Sinirli olma durumu ile yorgunluk problemlerinin giderilmesinde faydalıdır ve sinir sisteminin üzerinde faydalı etkileri bulunur.

Meyan Kökü Karaciğer Sağlığı Bakımından Yararlıdır: Meyan çayı karaciğeri güçlendirir. Günde bir fincan meyan çayı tüketimi, karaciğer hastalığına yakalanma riskini yok eder.

Meyan Kökü Diyabete Karşı Faydalıdır: Meyan kökü çayının şeker hastalarına faydalı olduğu düşünülür. Diyabet hastası olan kişiler tüketebilecekleri içeceklerin listesine ekleyebilirler.

Maya Enfeksiyonu İle Mücadele Eder: Meyan kökü ilk olarak maya enfeksiyonuna ve daha pek çok enfeksiyon hastalıklarına da faydalıdır. Meyan kökü çayı şeklinde ya da topikal olarak uygulanabilmektedir.

Mide Sağlığı Açısından Yararlıdır: Meyan kökünün sahip olduğu maddeler mide sağlığına da yarar sağlar. Kabızlığı yok eder. Midemizin, bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarına karşı kalkan görevi görür. Özellikle mideyle ilgili problemlerin giderilmesi için faydalıdır.

Kilo Vermek İçin Meyan Kökü Faydalıdır: Eğer kilo vermek istiyorsanız, meyan kökü çayını tüketmenizi tavsiye ederiz. Günde bir fincan meyan kökü çayını içmeniz kilo verme konusunda sizlere büyük fayda sağlar.

Meyan Kökünün Başka Yararları Var Mıdır?

Meyan kökünün sağlık bakımından pek çok yararı bulunur, bunlardan en önemli olanlarını geniş bir şekilde anlatmaya çalıştık. Meyan kökünün diğer yararlarını da ele alalım. Meyan kökü pamukçuk hastalığının giderilmesinde rol oynar, meyan kökü suyu ile gargara yaparsanız bu problemi kısa zamanda çözersiniz. Bulantı, kusma sorunlarına karşı yararlıdır.

Yorgunluğu giderici özelliği vardır. Sinir sistemi üzerinde yararları olduğundan dolayı fizik olarak ve ruhen dinlenmemize yardımcı olur. Tüberküloz hastalığına karşı yararı bulunur ve aynı zamanda tüberküloz soruna da faydalı olabilir. Diş ağrıları için yararlıdır, meyan kökü çayını gargara yapıp ağrınızın azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Meyan Kökünün Zararları Nelerdir?

Meyan kökü genel olarak her yaştaki bireyler için sağlık bakımından güvenli bir şekilde tüketilebilecek bir bitki özelliğindedir. Ancak çok fazla tüketilmesi halinde birtakım yan etkileri bulunabilir. Bundan başka bazı hastalıklarla boğuşan ve ilaçlı tedavi gören kişiler için de zararı olabilir.

Yüksek tansiyon ile kalp hastası olan kişilerde sodyum ile potasyum eksikliğine yol açabilir.

Meyan kökü cinsel isteğin azalmasına yol açabilir.

Kalp hastalarının kullanmış olduğu Digoxin ilacı tüketildiği zaman yan etkileri olabilir.

Meyan kökünü kan inceltici, tansiyon ya da idrar söktürücü ilaçlarını kullanmakta olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir.

Öneri! Meyan kökü düzenli olarak tüketildiği zaman pek çok bakımdan sağlığımıza faydalı olmaktadır. Ancak zararları bölümünde yazdığımız gibi birtakım hastalıklar ile ilaçlı mücadele eden kişiler mutlaka doktora danışıp ondan sonra tüketmeleri gerekir.


Tavsiye Yazı- Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yorum Yap!

14 Yorum

 1. Lovely post!😘😘 Merry Christmas 🎄🎄

  YanıtlaSil
 2. Meyan kökünü duymuştuk,anttığınız gibi faydaları çok,yanlız dikkatli kullanmak lazım,fazlası zararlı olabiliyor..Emeğinize sağlık... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyin fazlası zarar tabi herşeyi gerektiği gibi gerektiği kadar kullanmalı teşekkürler.

   Sil
 3. Mide ağrım için doktorum önermişti meyan kökünü
  Ama onun dışında ne kadar çok faydası varmış bilmiyordum
  teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun faydası olmuştur umarım saygılar.

   Sil
 4. Meyan kökünün faydaları inanılmaz. Dahili ve harici kullanımı olması da çok iyi, hem cildimize uygulayıp hem de tüketebiliriz. Çok teşekkürler bu değerli bilgiler için.

  YanıtlaSil
 5. Meyan kökünün faydaları saymakla bitmez Özellikle bu bitki mide rahatsızlıklarına çok faydalıdır mutlu yıllar

  YanıtlaSil
 6. Selamlar, meyan kökünün ne çok faydası varmış. Bilgilendirme için teşekkürler.
  Çayını denemeyi düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 7. Meyan kökünün faydaları hakkında hiç bir fikrim yoktu. Çok yaralı bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)