Öfke Kontrolü

 Öfke kontrolü hissedilen agresif duyguların sağlıklı sınırlar dahilinde yönetilebilmesidir. Öfke kontrol sorunu yaşayan insanlar ev, iş ve sosyal yaşamda zorluklarla karşılaşırlar. Art arda öfke nöbetleri geçirmek kişinin hem kendisine hem de çevresindeki insanlara zarar verir.

Öfke sorununun bu denli yaygın olmasının sebeplerinden biri de toplumun bunu ödüllendirmesidir. Hepimiz naif ve nazik insanların itilip kakılmasına şahit olmuşuzdur. Ama öfkeli birinden insanlar çekinir. Çıkmaza girdiğinde sinir krizi geçirmek birden bire insanları daha yardımsever ve alttan alır hale getirir.


öfke


Öfke ve Öfke Kontrolü

Öfke her insanda olan sıradan bir duygudur. Ancak dış ve iç etkenler sebebiyle insan sorunlarını çözmek için öfkeyi kullanmaya başladığında tehlikeli bir hal alır. Çoğu zaman çevredeki insanların diğer iletişim yöntemlerine cevap vermemesi de bunu destekler. İstediğini yaptırabilmenin tek çıkış yolu öfke olduğunda bu davranış biçimi artarak hayatın her evresine hakim olmaya başlar. Artık tek iletişim yöntemi öfke dili olmuştur. Bunun bir sonucu olarak hayat öfke nöbetleriyle dolu bir hal alır.

İnsanların öfkelenme sebepleri farklılık gösterir. Kişinin geçmiş deneyimleri ve olayları algılama biçimi de bu anlamda belirleyici olur. Dışarıdan gelen saldırganlık, aşağılanma ve iletişim problemleri başta gelen sebeplerdir. Kişinin geçmişi ve kişisel deneyimleri de neye öfkelendiğini şekillendirir.

Öfke kontrolü tedavisinin amacı kişinin öfkesini yaşanabilir ve normal bir seviyeye indirmesini sağlamaktır. Bu zor bir süreç olabilir çünkü öfkenin alınganlık, benmerkezcilik ve kontol ihtiyacı gibi duygularla bağlantısı vardır. Üstelik bazı zamanlarda kişi için alışkanlık ve kişilik özelliği halini almış olabilir.

Öfke kontrolü olmayan kişiler saldırganlaşabilir hatta şiddete başvurabilir. Bu sebeple öfke duygusu hissedildiğinde davranışları ve tepkileri kontrol altına almakta tedavinin amaçlarından biridir. Yani öfke duyduğunuzda süreci nasıl doğru şekilde yöneteceğinizi öğrenirsiniz. Öte yandan öfke de normal bir duygu olduğundan tamamen yok etmek mümkün değildir. Sağlıklı bir insan belirli olaylar karşısında normal olarak öfke hissedecektir.

İlişkide Öfke Kontrolü

İlişkilerde öfke kontrolü ciddi bir konudur çünkü agresif davranışlar çoğu zaman ilişkiyi bitime aşamasına getirebilir. Mükemmeliyetçilik, kuralcılık ve karşındakini kalıplara uygun hale getirmeye çalışma çiftler arasında sürekli tartışmalara neden olabiilir. Aşırı kuralcı bireyler daha kolay sinirlenirler.

Karşı tarafı sürekli değiştirmeye çalışmak ilişkilerde yaygın yapılan bir hatadır. Sürekli tekrarlansa bile bu davranışları değiştirmek mümkün olmayabilir. Eğer ayrılık söz konusu değilse olduğu gibi kabul etmek gerekecektir.Karşı tarafın olumlu yanlarına odaklanmaya çalışmak ilişkiyi kurtarabilir.Aynı şekilde onun da sevgili rolü dışında bir hayatı olduğunu ve bu hayatta da zorluklar yaşamış olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Öfkeli tavrının sizinle hiç ilgisi de olmayabilir.

Çok fazla talepte bulunmak da normalden fazla öfkelenmeye sebep olur. İlişkide olunan kişi bu talepleri karşılayamadığında olayı şahsi saldırı gibi algılamak tehlikelidir. Bu tarz bir süreç iki kişiyi de yıpratır.

Öfkelenen kişi genellikle karşı tarafı suçlar. Ancak öfkesinin genel nedeni daha çok başka birikmişlikler ve kendi düşünce kalıpları ile ilgilidir. Öz güvensizlik, terk edilme korkusu, sürekli endişe hali insanı yıpratarak normalden daha sinirli olamasını sağlar. Her olayı kişiselleştirme de ciddi bir problemdir.

İlişkilerde sağlıklı bir iletişim kurma tarafların gerginliğini azaltabilirAma bireysel olarak öfke sorunuyla ilgili çalışmakta da önemlidir. Nihayetinde öfke kontrol sorunu yaşayan birinin hayatının diğer alanlarında da bunu yaşaması çok olasıdır.

Ani Öfke Patlaması

Ani öfke patlamalarında bulunan kişi orantısız tepki verdiği için suçlanır. Ama çoğu zaman bu patlamaların ardında uzun bir birikmişlik vardır. Kişi nasıl iletişim kurulacağını bilmiyorsa bu birikmişlik çok uzun süre devam eder. Böyle bir süreçte çok küçük bir olay bile bardağı taşırabilir.

Öfke Kontrol Sorunu İle Başa Çıkma

Öfke sorunu olduğunu kabul eden birinin uzman yardımı alması en doğrusudur. Öfke kontrol sorunu yaşayan kişilere gevşeme teknikleri öğretilir. Ve yine hayatınızdaki stresi azaltacak alışkanlık kazandırmakta bir yoldur. Doğal olarak pek çok insan bunu yapmaktadır. Hepimizin sakinleşmek için kendi yöntemlerimiz vardır.

Öfke sorunu yaşayan insanlar karamsar ve endişeli bir ruh haline sahiptir. Olumlu düşünme alışkanlığı bu anlamda çok faydalıdır. Her şeyi kendi üzerine alınmayı bırakan insanlar daha mutlu ve sakin olurlar.

Öfke duygusunun geçmişe yönelik kökleri varsa bununla ilgili terapi alınması da gerekebilir. Aile ortamı ya da erken yaştaki deneyimlerle ilgili de çalışılması fayda getirebilir.

Tavsiye Yazı- Trajik Olaylara Neden Güleriz?

Yorum Yap!

16 Yorum

 1. Şu sıralar etrafımızdaki öfkeli insanların sayısı giderek artıyor,coronanın da etkisi var bunda sanırım..
  Çok güzel bir yazı herkes okumalı kesinlikle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanların psikolojisi azcık bozuldu sanırım.

   Sil
 2. bende öfke kontrolü yok çok çabuk sinirleniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesten önce kendinize zarar dikkat edelim.

   Sil

 3. Öfke anında ona kadar saymanın iyi olduğu konusunda çoğu insan hemfikir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatta daha uzun sayılsa daha iyi sonuç verecektir.

   Sil
 4. İlginç inceleme. Öfkeli kişi için duygular onu alt etmeye başladığında, yüzünü yıkadığında ve soğuk bir aura içtiğinde iyidir ... genellikle azalır.
  Saygılarımızla..

  YanıtlaSil
 5. Tebrik ederim yine güzel bir konu bulmuşsun öfke kontrolü Gerçekten de çok önemli Hele hele günümüzde pandemi ortamında insanlar çok asabi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim umarım fayda sağlar.

   Sil
 6. Bu aralar yaygın bir durum ve nokta atışı olmuş bir konu.Paylaşım için teşekkürler.Facebook sayfamda paylaşıyorum."Kalietli Yaşam"

  YanıtlaSil
 7. Bazen öfkem beni kontrol ediyor maalesef. Derin nefes alarak ve bulunduğum ortamı değiştirerek baş edebiliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel en azından baş etmeye çalışıyorsunuz.

   Sil
 8. Öfke kontrolü, hem kendimiz için hemde etrafimizdaki kişiler için gerçekten çok önemli bir durum. Konu hakkında çok güzel detaylı bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim evet bizim ve çevremizde di değer verdiğimiz insanlar için muhakkak öfkemizi kontrol altında tutmalıyız.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)