sağlık

Sivrisinek ve Karasineklerden Kurtulmanın Yolları

  

Sivrisinek ve Karasinek Sivrisinek ve karasinekler özellikle yaz dönemlerinde insanların başının belası olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle vızıltılı şekilde etrafta uçmalarından insanların çoğunluğu rahatsızdır. O nedenle, sivrisinek ve karasineklerden kurtulma yolları çok iyi bilinmelidir.

Karasinekler ve sivrisinekler çoğu kişinin rahatsız olduğu bir konu haline gelmiştir. Problem haline gelen sineklerden ve karasineklerden kurtulmak için ilk olarak evde uzun süre çöp bulundurmayınız. Çöp bidonlarının ağızlarını kesinlikle açık bırakmayınız. Bulaşıklarınızla, yiyecek kırıntılarınızı tezgâh üzerinde bırakmayınız. Evin hijyen kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Kimyasal sprey ve ilaçların haricinde onları ortamdan uzaklaştırmak adına doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Karasinekler üzerilerinde milyarlarca bakteri taşıyor. O nedenle insanları ısırdıklarında bazı hastalıklara sebep olabiliyor. Kolera, tifo, dizanteri ve tüberküloz vb. birçok hastalık karasineklerden kaynaklanabiliyor. Sivrisineklerden korunmak için açık renkler ortamda kullanılmalı. Koyu renkli alanları sivrisinekler özel alanları gördüklerinden dolayı daha çok oralarda gezinirler.

Doğal Sivrisinek ve Karasinek Kovma Yöntemleri

Sivrisinek ve karasinek kovucu ev yapımı birçok yöntem vardır. Kimyasal kovucular kullanmak yerine doğal yöntemleri tercih etmeniz sizin için daha iyi olur. O yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

Karanfil ve Limon

Karanfil ve limonun kullanıldığı bu yöntemin çok işe yaradığını söyleyebiliriz. Bu yöntem için ilk limonu ortadan bölünüz. Limonun kesilen kısmına karanfilleri batırınız. Pencere önlerine ve bulunduğunuz ortama karasineklerin yaklaşmasını engellemek için karanfilli limonları yerleştirebilirsiniz.

Esanslı Yağlar

Sivrisinek kovucu ilaçların içerisinde esanslı yağlarda yer alıyor. Evde esanslı yağlardan oluşan sivrisinek kovucu ilaçları kolayca hazırlayabilirsiniz. Esanslı yağlardan hazırlanan sivrisinek ve karasinek kovucu ilaç tarifi şu şekildedir:

 • ·         2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • ·         18-20 damla biberiye yağı
 • ·         18 damla nane yağı
 • ·         4 bardak elma sirkesi
 • ·         1.5 yemek kaşığı doğal bulaşık deterjanı
 • ·         18 damla fesleğen yağı

Belirttiğimiz malzemeleri spreyli şişe içerisine koyup iyice karıştırınız. Çok etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Sirke

Hem etkili hem de kolay yapılışıyla sivrisinek ve karasinek kovucu ilaçların en başında yer alıyor. Doğal içeriklerden oluşan 1/3 bardak bulaşık deterjanı içerisine bir bardak suyla beyaz sirke koyup, karıştırınız. Sprey özellikli şişe içerisine karışımı koyup kullanabilirsiniz.

Portakal ve Limon Kabukları

Doğal karasinek kovucu yöntemlerden biri de portakal ve limon kabuklarıdır. Karasineklerin çok olduğu bölgelere portakal ve limon kabuklarını yerleştiriniz. Kabuklarının etkilerini artırmak içinde elinizle ara ara ovalayınız. Bu yöntemle koku tazelenecek ve karasineklerden kurtulacaksınız.

Sulu Şeffaf Poşetler

Gün ışığına koyulan içinde su dolu olan şeffaf poşetler önemli sinek kovucular arasında yer alıyor. 3000 adet lens sineklerin gözlerinde yer alıyor. Lenslerin sayesinde hareketi ve ışığı sinekler çok iyi algılıyorlar. Şeffaf poşetlerin içerisine su doldurup sonra pencere ya da kapılara astığınızda ışığın etkisiyle sinekler yönlerini şaşıracaklar. Sonuç olarak da başta tarafa uçacaklar.

Kuru maya ve Esmer Şeker

Kuru maya ve esmer şeker içerikli karasinek kovucu hazırlanışı şu şekildedir:

 • ·         1 bardak su,
 • ·         5 litre pet şişe,
 • ·         1 çay kaşığının 4’te biri kuru maya
 • ·         4 yemek kaşığı esmer şeker

Üst bölümünü pet şişenin kesiniz. Kesilen pet şişenin üzerine; esmer şeker, kuru maya ve su koyup, karıştırınız. Kesmiş olduğunuz şişenin üzerine gövdesine ters biçimde koyunuz. Bu yöntem sayesinde ortamdan karasinekler ve sivrisinekler tamamen uzaklaşacaklar.

Sivrisinek ve Karasinekleri Evden Uzak Tutacak Pratik Yöntemler

Sivrisinek ve karasinek sorunlarıyla karşı karşıya kalmamak adına ilk pencerelere, kapılara tel takmanız gerekiyor. Aynı zamanda aşağıda sıralayacağımız yöntemleri de uygulayınız:

·         Bir kâsenin içerisine; karanfil, okaliptüs ve defne yaprağını koyup karıştırınız. Sineklerin çok olduğu kısımlara bu karışımı koyunuz. Yaprakların kokuları kaybolduğunda yenileriyle değiştiriniz.

·         Karasinek kovucu pratik yöntemlerden bir tanesi de nane kokusu olduğunu söyleyebiliriz. Pencere ve kapı yanlarına nane koyabilirsiniz.

Karasineklerin ve sivrisineklerin hoşlanmadığı diğer bir kokusuysa, lavanta diyebiliriz. Sünger üzerine; 1 çay kaşığı lavanta yağıyla 2 yemek kaşığı kaynar suyu dökünüz. Buharın yardımıyla ortama yayılan lavanta kokusu kara sinekleri ortamdan uzaklaştırır.         Tavsiye Yazısı :Hadi birlikte oynayalım

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Buzdolabı poşetleri normalde çok işe yarıyor, bunları suyla doldurup karasinekleri şaşırtmak biraz da eğlenceli bir yöntemmiş gibi geldi bana. Pencerelerimde demir parmaklıklar var onlara asabilirim. 🙂 Eskiden prize takılan sivrisinek kovucu matlardan alırdım, bir dönem işe yaramışlardı ama etkisizleştiğini fark ettiğimden beri almıyorum.
  Çok teşekkürler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu