sağlık

Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları

  

Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları

 Genellikle yaz aylarında tatile çıkıldığında yapılan bir aktivite olarak yüzme karşımıza çıkıyor. Aslında düzenli yapılan bir aktivite haline geldiğinde yüzmenin sağlığa faydaları çok olduğunu söyleyebiliriz.

Su üzerinde veya altında kişinin ayak ve kolları kullanarak ilerlemesine yüzme diyoruz. Yüzme sporu, belirli boyutlara sahip havuzlarda gerçekleşiyor. Yüzme sporunun geçmişini incelediğimizde net bir tarihten bahsetmek asla mümkün değildir. Yüzme sporunun ortaya çıkışıyla ilgili şöyle bir durum kaynaklarda yer alıyor: Okyanus başta olmak üzere deniz ile tatlı su balıklarının yaşamlarını sürdüğü yerlerde yaşamsal ihtiyaçlar kapsamında yüzme ortaya çıkmıştır. Vücut fonksiyonlarını çalıştırmasıyla dikkat çeken yüzme, insanların en sevdiği egzersiz grubu içerisinde yer alıyor. Yüzme aynı zamanda eklemlere de çok faydalı bir spor dalıdır diyebiliriz. Aerobik egzersiz yaparak sağlayacağınız faydaları yüzme sporuyla da sağlamanız mümkündür. Formda kalmayı sağlayan başlıca sporların içerisinde yer alıyor. Ayrıca sporcular sakatlandıklarında yüzerek tedavi yöntemi kendilerine uygulamış olurlar.

Yüzmenin Beden ve Ruh Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Hem psikolojik hem de vücut gelişimi açısından yüzmenin faydaları saymakla bitmez. Özellikle yüzme sporu düzenli yapıldığı takdirde birçok faydasının olduğunu söyleyebiliriz.

Ruh Sağlığınızı Düzeltir

Su tek başına canlıları sakinleştirmesiyle dikkat çekiyor. Suyun en önemli özelliği, vücut ağrılarını dindirmesidir. Yüzme sporu da suyla yapıldığı için ruh sağlığına iyi gelmesiyle biliniyor. Özellikle düzenli yüzme sporu yapan kişide; dopamin ile serotonin hormonları çok salgılanır.

Kilo vermeye Yardımcı Olur

Yüzme, kilo vermek isteyenlerin en çok tercih ettiği spor dallarının başında geliyor. Tüm vücut aynı anda çalıştığından dolayı kilo vermekte daha hızlı gerçekleşiyor. Ayrıca yüzme esnasında daha fazla enerjiye de ihtiyaç duyuluyor. Yüzme sporuyla; ağırlık ile kardiyo egzersizlerinin ikisini de yapmış oluyorsunuz. Bu durumda direkt yağ yakımını hızlandırıyor. Sağlıklı kilo vermek için düzenli yüzmenizi tavsiye ediyoruz.

Kolesterolü Dengeliyor

Yüzerken kişi çok efor sarf eder. Dolayısıyla yağ depolarının kullanılmasını da sağladığını söyleyebiliriz. Düzenli yüzüldüğün de kalori yakımı fazla olduğu için kötü kolesterol düzeyi de dengede tutuluyor.

Vücut Koordinasyonunu Artırıyor

Düzenli yüzerek; vücut dengenizi artırabilirsiniz. Ayrıca vücut koordinasyonunun artırılmasında da önemli rol oynuyor diyebiliriz. Yüzme stillerinin hepsinde gövde, bacak, baş, kol kısacası tüm vücut uyumlu çalışmaktadır.

Bağışıklık Sistemi Güçlenir

Spor dallarının tümünde kaslar zorlanır buna bağlı olarak da kişide mikro hasarlanma durumları gözlenir. Vücut, mikro hasarları onardığı esnada da bağışıklık sistemindeki hücreler aktif hale gelir. Aynı zamanda yüzme sporuyla; hücrelere eşit derecede oksijen ve kan gider. Bu durumda vücudu direkt toksinlerden arındırır. Yüzerken; akyuvarlar koruma altına alınır ve lenf sistemi düzenli hale gelir.

Beyne Oksijen Daha Fazla Gider

Yüzme sporunun özellikleri ve faydalarından biri de beyne oksijen taşınmasına yardımcı olmasıdır. Yüzmenin en büyük faydaları arasında beynin performansını artırması olduğunu söyleyebiliriz. Hafızanın güçlenmesi ve bilişsel işlevsellik açısından yüzme sporu önemli görev üstlenmiştir.

Kasların Tümünü Çalıştırıyor

Kas gruplarının hepsinin çalışmasını sağlayan sporların içerisinde yüzmede geldiğini söyleyebiliriz. Yüzmeyle birlikte tüm kas grupları; vücutta sağlıklı ve eşit oranda çalışır.

Kas Esnekliğini Artırır

Kasların esnemesinde yüzmenin rolü çok büyüktür. Su; kemik ve eklem sağlığı için çok önemlidir. Kemiklerin ve eklemlerin rahatlamasını sağlayan yüzme aynı zamanda vücudun esnekleşmesini de sağlıyor.

Duruş Bozuklukları Düzelir

Yüzme; bel, sırt ağrılarına çok iyi geliyor. Devamlı masa başında ya da ayakta olanlar içinde yüzmenin rahatlatıcı bir etkisi vardır. Duruş bozukluklarını gideren önemli spor dallarından olduğunu yüzmenin söyleyebiliriz.

Yukarıda saydığımız bilgilere ek olarak denizde yüzmenin cildi güzelleştirdiğini de söyleyebiliriz. Tuzlu su cildi güzelleştiren önemli bir etkendir. Deniz suyu içerisindeki hidrat ile magnezyum maddeleri, sağlıklı cilde kavuşmanızı sağlar.

Doğru Yüzme Tüyoları

Yüzmenin fizyolojik faydaları için tüyolarını çok iyi bilmek gerekiyor. Doğru yüzme tüyolarını şöyle sıralayabiliriz:

  • ·         Yüzmeye başlamadan ilk; esneme ve ısınma hareketleri mutlaka yapınız.
  • ·         Baş kısmınızı vücudunuzun geri kalan yerleriyle aynı hizada tutunuz.
  • ·         Suyun içinde vücudunuzu paralel hizalayınız. Böylelikle hem dengede kalmış olacaksınız hem de suyun içinde rahat hareketler yapabileceksiniz.
  • ·         Suyun içinde ayaklarınızı çok hareket ettirmeyin. Ayaklarınızı dengenizi bozmadan vücudunuzla uyumlu şekilde hareket ettiriniz.
  • ·         Nefesinizi kesinlikle suyun içinde tutmayınız. Doğru zamanlarda nefes alma-verme işlemlerini yaparak yüzmeyi keyifli hale getirebilirsiniz.
  • ·         Yüzerken sağ ve sol tarafınızdan nefes almaya özen gösterin. Bu durum suyun içinde rahatlamanızı ve yüzmenizi sağlatacak.

Yukarıda belirttiğimiz yüzme tüyoları, yüzmenin faydaları sağlanması açısından çok önemlidir diyebiliriz.


Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu