kişisel gelişim

Planlı Yaşamanın Önemi Nedir?


Planlı yaşamanın önemi nedir, bizlere neler katar, planlı yaşamak hayatımızı nasıl kolaylaştırır?

Planlı Yaşamanın ÖnemiÇevrenizdekiler sizin tam bir kontrol tutkunu olduğunuzu dile getirebilirler.  Hatta ne kadar sıkıcı olduğunuzu, hayatı yaşamadığınızı dahi söylerler. Ama bilmezler ki planlı yaşamanın aslında tam olarak hayatımızı kolaylaştırdığını… 

Etrafımızı şöyle bir incelersek hayattan ne istediğini bilen insanların ortak özellikleri planlı olmalarıdır. Eğer bir insan planlı bir yaşama sahipse o insanlar hayatta başarılı olmayı yüzde yüz garantiler. O insanlar bilir ki;  istediklerinin kesinlikle ayaklarına oturdukları yerden gelmeyeceğini, doğru bir strateji ve planlamayla hedeflediklerine kesin olarak ulaşacaklarını çok iyi bilirler. 

Planlı insanlar başarının kapılarını sonuna kadar açmayı başarırlar.  Biz de bu yazımızla planlı yaşamanın önemi ve planlı yaşamanın insana neler katacağı konusuna değindik. İşte planlı yaşamak için öneriler ve planlı yaşamın önemi


İlk olarak planlı yaşarsanız kesinlikle hayata karşı yorgun düşmezsiniz.  Plansız kişi gün içinde kendini bezgin, hayattan bıkmış ve yorgun hisseder. Bunun başlıca nedeni; yapması gereken işleri belli bir program çerçevesinde yapmaması ve bir işle ilgilenirken bir taraftan da diğer işi düşünmesidir. Oysaki planlı bir insan böyle bir durumla karşı karşıya kalmaz. Planlı insan,  neyi ne zaman yapması gerektiğini bilir. Önceliği yapması gereken işe vererek geri kalan işleri de zamanı geldiğinde yapmaya çalışır.

Planlı Yaşamak Stresi Azaltır


Tamamlanmayan,  eksik işler her zaman strese neden olur.  Çünkü kafanızda devamlı o işleri düşünür ve moralinizi bozarsınız.  Oysa planlı olmak stresi otomatik olarak ortadan kaldırarak huzura kavuşturur.

Planlı Yaşamak Telaşlı Olmaktan Kurtarır


Telaşlı mısınız? Ne gerek var ki telaşlı olmaya? Siz yapacaklarınızı planladınız ve her şeyin tam da olması gerektiği gibi akıp gittiğini çok rahat görebilirsiniz. Arada sırada sizden kaynaklanmayan sorunlarla karşılaşsanız bile bu diğer hedeflerinizi tehlikeye düşürecek boyutta olmaz. 

Planlı Yaşayarak Konsantrasyon Yeteneğinizi Artırabilirsiniz


Tek bir hedefe yönelmek geri kalan diğer hedeflerinizin zihninizde kapladığı yerin küçülmesine neden olacaktır. Tabi ki bu da sizin ihtiyacınız olan odaklanmayı sağlayarak işlerinizi kolaylaştıracak sağlıklı ve zinde bir kafayla işlerinizi yürütmenizi olanaklı hale getirecektir. İşinde başarılı olan insanlar genellikle yüksek konsantrasyona ve planlı yaşamanın önemi ile ilgili yeterli farkındalığa sahip kişilerdir.

Planlı Yaşamak Enerjinizi Arttırır


Her hedefinizin olması gerektiği zamanda ilerleme göstermesi sizin negatif enerjiden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Önünüze çıkan engellere karşı bile bu enerjinizle kafa tutabilirsiniz. Özellikle güne motive edici etkenlerle başlarsanız hayat enerjiniz yükselecektir. 

Planlı Yaşamak Kendinize Olan İnancı Artırır


Doğal olarak başarılı bir hayat kişinin özgüveninin yükselmesini sağlayacaktır.  Kişi yaptıklarını gördükçe yeni adımlar atabilmek için kendinde hiç sönmeyecek bir güç hisseder.

Planlı Yaşayarak  Daha Mutlu Olabilirsiniz!


Tabi ki herkesin işlerinin rutininde sorunsuz gitmesi mutluluğa da bereberinde getirir. Kazanılan başarılar,  övgüler ve planlı bir yaşamla kendinize ayırdığınız zaman sizin mutlu olmanız için en büyük nedenlerdendir. Planlı yaşamanın önemi bu anlamda en büyük motivasyon kaynağıdır ve yaşamın her alanında daha huzurlu olmanızı sağlar.

 Tavsiye Yazı- Başarılı İnsanların Olmazsa Olmaz Özellikleri

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

80 Yorum

 1. Hayatımın hiçbir döneminde planlı yaşamayı becerememiştim. Planlar yapar ama bir türlü o planlara uyamazdım. Planlı yaşamanın önemini aslında çok iyi biliyordum. Ama o disiplin sağlayamamıştım. Fakat hayattaki sorumluluklar artınca daha planlı olmaya başladım. Önce iş, sonra eş ve sonunda çocuk eklenince her şey bir plan dahiline oturdu mecburen. Sanırım planlı yaşamak için insan hayatındaki sorumlulukların artması gerekli.

 2. Planlı yaşamanın önemini helede böyle bir karmaşık dünya da yaşarken sonradan daha iyi anlıyoruz. Ama sonuçta artan işler ve sorumluluklar sonucu bir yerden başlamak mesafe almakta güzel teşekkürler.

 3. planlı yaşayınca olmuyor
  yaşamayınca yine olmuyor.
  ama yine en güzeli planlı şekilde işleri halledip geri kalan zamanlarda kendimize vakit ayırıp kahve içip bolca kitap okumalı:)

 4. Planlı yaşamak sanki bir yükmüş gibi bazen akışına bırakmaya çalışırız. Halbuki planlı yaşamak hayatımızı stressiz ve düzenli hale getirir. Akışına bırakınca ne olacağını beklerken yaşadığımız kaygı ve stres bize çok zarar verir.
  Faydaları çok güzel özetlenmiş harika bir yazıydı, teşekkürler.

 5. Ben de aslında bir nebze planlı yaşayanlardanım ancak %100 o plana uyamam her seferinde. Siz bir plan yapıyorsunuz ama çevrenizdekiler o planı dikkate almıyorsa yine de yol almanız mümkün olmuyor her seferinde.

 6. Hayatta planlar mutlaka olmalı. Ve saatlere dikkat edilmeli. Mesela namaz da böyledir. Belirli saatleri vardır ve o saatler içinde kılınmalıdır. Hz. Allah bizlere planlı, programlı yaşamayı öğretmiştir. Oruç da böyledir. İnsanı disipline sokuyor.

 7. Ben teşekkür ederim, tabi ki elimizden geldiğince planlı yaşamaya devam etmeliyiz. Sinir stres için bayağı yayınlanmış makale var extra bir şeyler söylemeyeceğim çokta işe yaramıyor zira 🙂

 8. Plânlı yaşamayı seviyorum ben , aynen bahsettiğiniz gibi telaş yapmadan sakin sakin herşeyi yetistiriyorum daha iyi konsantre oluyorum..Arada bir de plansız bir gün yaşamayı severim o da bazen rahatlatıyor:)
  Emeğinize sağlık…

 9. Ne mutlu adınıza sevindim, arada tabikide kaytarmalar olacaktır. Plan dahilinde hareket etmek çoğunlukla huzur vericidir. ben teşekkür ederim güzel yorumunuzdan ötürü saygılar.

 10. Şu hayatta bence en önemli şey planlı yaşamaktır. Planlı yaşayan insan vaktini çok verimli bir şekilde değerlendirebilir. Yine güncel ve güzel bir paylaşım hazırlamışsınız. Çok teşekkürler.

 11. Bunun için hayatın zorlaması gerekiyor galiba. Ben kendi kendimi çok zorladım ama olmuyor. Planlı yaşamak benim için kabus gibi bir şey. Planlı yaşamaya üç gün katlanabiliyorum. Uygulayanlara gıpta ediyorum. Ne yapayım ben de böyleyim diyerek kendimi teselli ediyorum.

 12. Evet bazıları gerçekten de çok planlı ve düzenli yaşamakta ama takıntı haline de getirmek ii değil herşey kararınca ve gerektiği kadar yapılmalı ben teşekkür ederim saygılar.

 13. Hayırlısı olsun diyelim evet bazı insanlar bir türlü adapte olamıyor. Birde geçmişten gelen alışkanlıkları değiştirmek de zor oluyor bazen burada uygulayabildiğimiz kadarını yapmak lazım o zaman teşekkürler saygılar.

 14. Merhaba, "bir iş eğer çok aceleyse o işi yapmak konusunda geç kalmışsın" derdi eski patronum. Yapacağım işleri ertelememeyi not alarak çalışmayı ondan öğrendim diyebilirim. Planlarımızı günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak planmak bence başarıyı da beraberinde getiriyor. Güzel bir yazı olmuş, emeklerinize sağlık…

 15. Planlı yaşamak belki bazı durumlarda çok fayda sağlar ama benim pek hoşlandığım bir yaşam biçimi değil sanırım. Anlık ve moduma göre kararlar almak daha rahat hissettiriyor beni. Yine de planlı yaşamanın önemine dair güzel bir içerik okuduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Kaleminize sağlık 🙂

 16. Stresi azaltığı kesin bir şekilde doğru, bir işi yaparken bu işler asla bugün bitmeyecek diyorum, sonra yapacağım işi belirlediğim zamanlara bölüyorum ve bana zaman bile kalıyor bende o zamanı başka işlerde kullanıyorum.

 17. planlı yaşıyoruz aslında bir şekilde çok uyuyoruz veya uymuyoruz ama mesela yarın bu iş var şu saatte yaparım diyoruz. Aslında bu bile bir planlama uyarız uymayız ama planlama her zaman bir şekilde yapıyoruz. Teşekkür ederiz.

 18. Ne güzel hem işleriniz zamanında bitiyor hemde size fazladan değerlendirebileceğiniz bir zaman dilimi kalıyor.Burada Palanlı yaşamanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

 19. Evet ne yapacağını bilmemek ne zaman yapsamın içinde sürekli düşünmekte yoruyor insanı en iyisi zamanında yapıp o işi kafadan çıkarmak saygılar.

 20. Geçmişte planlı bir hayatım yoktu ve şu an büyük ölçüde bunu düzelttim. Planlı yaşamanın önemi hakkında güzel bilgiler vermişsiniz. İyi çalışmalar.

 21. Planlı yaşamak özenle bir gül yetiştirmek gibi geliyor bana. Hem birçok şeyi istiyoruz hem de yapamadığımız için şikayet ediyoruz. Planlı olsak, planlı yaşasak her şey çözülecek. Uzun zamandır planlı yaşıyorum ve inanılmaz rahatladığımı hissediyorum.

 22. Planlı yaşamanın önemini bilmekle uygulamak arasında çok büyük fark var malesef. Hayatım plan yapıp yaptığım planlara uyamadığım için kendime kızmakla geçti. Her insan planlara göre yaşama becerisine sahip olamıyor. İsteyen herkes bu davranışı alışkanlık haline getirebilir umarım.

 23. Zannediyorum ki son iki senedir planlı bir hayatım var. Gerçekten muazzam bir şekilde değiştiğimi söyleyebilirim. Sadece kendimi değil, çevremi de çok değiştirdim. Planlı bir şekilde yaşamayı herkese öneriyorum.

 24. Evet muhakkak ki fark önemli olan akıllı ve mantıklı yaptığımız planlara azami şekilde uymak bizde umarak böyle bir yazı yazdık teşekkürler.

 25. olsun kısa kısa olsa sonuçta bir plan yapılıyor zaten uzun vade için farklı kısa vade için farklı planlar daha iyidir planlarınızın bozulmaması umuduyla saygılar.

 26. Planlı Yaşamanın Önemi gerçekten büyük ama bunu hayata geçirmek oldukça zor. ( En azından benim için) Sanırım insanın planlı yaşama konusunda kendisini eğitebilmesi birçok noktada yol almasını sağlayacaktır.

 27. ben plansız yapamayanlardanım. Planlı yaşamanın önemini daha erken yaşlarda başladığım iş hayatında anladım. Şu an çalışmıyorum ama çalışan bir kadından çok daha yoğun yaşıyorum. Herşeye yetişebilmemim en büyük sebebi planlı yaşamam ve biraz da fedakarlık

 28. bu ara o kadar düzensizki hayatım corona yüzünden evde kalıyoruz ama gece geç yatmalar çoğumuzu olumsuz etkiliyor sanırım. artık bir plan yapma zamanı geldi hazır pazartesi gelmişken planlı yaşamak için sizin önerileri uygulamaya başlayabilirim. ( diyete başlar gibi olacak ama olsun varsın 🙂

 29. Diyetten ziyade hareketi artırmanızı tavsiye ederim evet heleki şu ara düzenler hep bozuldu ama önce sağlık sonrasını bir şekilde çözeriz saygılar.

 30. Eğer zamanınıza değer veriyorsanız zamanınızı mutlaka planlamalısınız. Zaman benim için çok değerli ve her anı verimli geçmek zorunda zamanımın sn yesini degerlendiren ve boşa geçirdiğim zamana üzülenlerdenim :))))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu