ekonomi finans

Doğru Yatırım Nasıl Yapılır?

 

Doğru Yatırım

 Doğru yatırım ile elinizdeki paranın değerini artırabilirsiniz. İnsanlık tarihinde önemli yere sahip olan yatırım; gelir sağlayabilmek için insanların kullandığı kaynakları ifade etmektedir.

İnsanlar yatırımı genellikle geleceğini güvence altına almak için yaparlar. Aynı zamanda kendi işini kurmak isteyenlerde yatırım yaparlar. “Doğru yatırım nedir” sorusu özellikle kişinin elindeki kaynakların doğru kullanılması açısından çok önemlidir. Bireysel emeklilik sisteminden tutunda ek gelir elde etme, işi büyütme ve iş kurma gibi pek çok husus doğru yatırıma örnektir. Kişi doğru yatırıma odaklandığında ona kolayca nasıl ulaşabileceğini de araştırması gerekiyor. Dünyanın hızla dijitalleştiği bu dönemde yatırımla alakalı birçok seçenek karşımıza çıkıyor. O seçeneklerin içerisinden size uygun olanını seçip uygulamaya koyulabilirsiniz.

Yatırım Araçları Nelerdir?

Doğru yatırım için yatırım araçlarını mutlaka bilmek gerekiyor. Yatırım araçları; risksiz ve riskli olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Belirttiğimiz bu yatırım araçlarını inceledikten sonra; yaşamınıza, bütçenize ve finansal karakterinize uygun olanını seçiniz. Yatırım aracı seçiminde özellikle hem gelir hem de risk orantısını çok iyi bilmeniz gerekiyor. Yatırım yaparken alacağınız riskin orta olmasına özen gösteriniz. Düşük riskli yatırımlarda karınız çok olmaz. Yüksek riskli işlerdeyse, elinizdeki kaynağı kaybedebilirsiniz. Onun için yatırım konusunda çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Yatırım araçları;

Devlet tahvili

Geliri hesaplanabilir, risksiz yatırım aracı olduğunu söyleyebiliriz. Hazine ve Maliye Bakanlığı’yla Merkez Bankası tarafından 1 sene ve üzeri uzun vadeli olarak satışa sunulan tahvillere, devlet tahvili diyoruz.

Faiz

Elinizdeki kaynağı,mevduat faizi verebilen banka hesaplarıyla değerlendirmeniz mümkündür.

Emlak

Günümüzde en çok tercih edilen yatırım aracıdır. Gelişen yerlerden arsa ya da konut satın alıp onları ilerde farklı yöntemlerle değerlendirebilirsiniz. Gayrimenkuller kiraya verilerek ya da satılarak değerlendirilir.

Altın

Fiyat takibi çok kolay olduğundan Türk insanı tarafından en çok tercih edilen yatırım aracı olarak biliniyor. Piyasayı takip, altın fiyatı düşükken satın alıp çıktığında da ihtiyacınız doğrultusunda satmalısınız.

Bireysel Emeklilik SistemiDikkat çeken doğru yatırım araçlarından birisi de bireysel emeklilik sistemidir. Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı vardır. Bu yatırım aracından yararlanabilmek için katılım sağladıktan sonra ilk 3 yıl sistemde kalmalısınız.

Yatırım Fonu

Kolektif yatırım aracı olarak dikkat çekiyor. Yatırımcıların kaynakları bir havuz içerisinde toplanıyor. Toplanan kaynaklar uzman kişiler tarafından yönetiliyor.

Döviz

Türkiye’de altının arkasından en çok tercih edilen yatırım aracı olarak biliniyor. Euro, dolar gibi para birimleri girişimcilik faaliyetlerin çok kullanılıyor.

Borsa ve hisse senedi yatırımları

Yatırım uzmanından yardım alarak bu alanda yatırımınızı yapmanızı öneriyoruz. Çünkü riskinin çok fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Doğru Yatırım İçin Neler Gerekir?

“En doğru yatırım nasıl yapılır” kapsamında aşağıda belirttiğimiz noktalara dikkat etmenizi öneriyoruz.

  • ·         Kaynaklarınızın tümünü riskli yatırımlarda kullanmayınız.
  • ·         Yatırımı gerçekleştirirken duygularınızı değil mantığınıza kulak verin.
  • ·         Güvenilir kaynaklardan bilgi edinin.
  • ·         Bildiğiniz, hakkında fikriniz olan yatırım araçlarına yatırım yapınız.

Yatırım yaparken mutlaka kendinize bir hedef belirleyin. Belirlediğiniz hedef doğrultusunda kullanacağınız yatırım aracını da kolayca seçebilirsiniz. Sizin için doğru yatırım, beklentilerinizi karşılayan olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yatırım yaparken; uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi olacağını da belirlemelisiniz. Örneğin; iş kurmayı düşünüyorsunuz, o zaman o doğrultuda bir hedef belirlemelisiniz.

Sizin risk algınız ve getiri beklentilerinizden dolayı yatırım kararları da değişkendir. Her yatırımcının kendine göre risk algısı vardır. Aynı şekilde yatırım getiri beklentileri de kişiden kişiye değişir. Doğru yatırım yapma adına ilk risk miktarını göz önünde bulundurup ondan sonra kullanacağınız aracı seçmelisiniz.


    Tavsiye Yazısı : Dış Gebelik Nedir?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu