Genel

Haarp Projesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Haarp Projesi Nedir?


 Haarp Projesi; Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı olarak Türkçede kullanılmıştır. Amerika’nın Alaska eyaletine bağlı olan Gakona şehrinde 1993’te kurulmuştur. Haarp Projesi; dünya atmosferinde yer alan iyonosfer tabakasıyla alakalı araştırılmalar için kurulmuştur.

 Haarp Projesi;

  • ·         ABD Donanması,
  • ·         Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA,
  • ·         ABD Hava Kuvvetleri,

·         Alaska Fairbanks Üniversitesi kurumları tarafından finanse edilmiştir.

Haarp Projesigündeme daha çok komplo teoriyle gelmektedir. Özellikle; depremler oluşturma, iklimleri ve hava olaylarını değiştirme gibi konularla gündemi meşgul etmektedir. Bu proje, 2013 yılının Mayıs ayında faaliyetlerini geçici olarak durdurdu. 2014’ün mayıs ayında 1 yıl kadar proje pasif hale getirildi. 2015 yılının ağustos ayındaysa Alaska Fairbanks Üniversitesi bünyesine proje tesisi devredilmiştir.

Haarp Projesi ile İlgili Komplo Teorileri

Amerika Haarp Projesi işlevinden daha çok komplo teorileriyle gündeme gelmektedir. O teorileri şöyle sıralayabiliriz:

Haarp Hava Olaylarını Değiştirir

Haarp Projesi’yle ilgili en çok kamuoyunu meşgul eden komplo teorisi, hava olaylarını değiştirmesidir. Teoriye göre bu proje hem iklimleri hem de atmosferi olumsuz etkiliyor. Fakat uzmanlara göre bu bahsedilen durum tamamen hurafe olarak değerlendiriliyor. Projenin kesinlikle hava olaylarını, iklimleri ve ozon tabakasını etkileme gibi olumsuz durumu yok.

Haarp ile Depremlerin Oluşması

Özellikle Haarp Projesi’nin depremleri oluşturduğuna dairde kamuoyunda çok söylenti çıkmıştır. Doçent ChrisFallen’e göre projenin kesinlikle deprem oluşturma gibi bir etkisi yok. Aynı zamanda projenin yer şekilleriyle gücünü kontrol etme gibi bir işlevi de yoktur.

Haarp Projesi Beyni Kontrol Ediyor

Haarp Projesi’nin beyni kontrol ettiğine dair düşüncede tamamen gerçeği yansıtmamaktadır. Konuya dair uzay fizikçileri şöyle bir açıklama yapmışlardır: Haarp’a ait radyo dalgaları ile cep telefonları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada Haarp’ın radyo dalgalarının 100 kat zayıf olduğu ortaya çıkmıştır.

Haarp Projesi Etkileri Neler?

Uzmanlara göre Haarp Projesi amacı;

  • ·         Havada füzeleri imha etmektedir,
  • ·         Büyük alanlardaki tüm haberleşmeyi kesmek,
  • ·         Yeraltını incelemek,
  • ·         Haberleştirmeyi kolaylaştırmak için denizaltılardan yararlanmak şeklinde sıralanabilir.

Haarp Projesi Hakkında Genel Bilgiler

İyonesfer nasıl bir özelliğe sahip olduğuyla ve davranışları hakkında araştırmaları Haarp yapmaktadır. Alaska Üniversitesi ortak yürüttüğü proje olduğunu söyleyebiliriz. ABD ordusu hizmetin olan projeyi Pentagon kontrol etmektedir. Söylentilere göre projenin oluşturulduğu Alaska’da 180 tane dev anten yer alıyor. Antenler kullanılarak oluşturulan manyetik dalgaların yukarıda belirttiğimiz gibi etkileri bulunmaktadır. Projeyi, önce Sırp asıllı olan Amerikalı bilim adamı, Nikola tesla başlangıç aşamasındayken oluşturdu. Tesla tarafından ilk olarak düşük düzeyde atmosfere manyetik dalgalar göndermiştir. Bunun sonucunda güçlü şekilde enerji ortaya çıktıyı görülmüştür.

Harp Projesinin yer aldığı bölgeden kesinlikle uçak geçmemektedir. Uçağın geçmesi özellikle yasaklanmıştır. Çünkü elektromanyetik dalgalarla çalışmaların yürütüldüğü kısımda uçakların geçmesi çok tehlikelidir. Haarp Projesi olan yere uçak yaklaştığında kurulu şekildeki antenlerde otomatik olarak pasif duruma geçmektedir. Projenin oluşturulmaması için dünyadaki pek çok ülke çeşitli kampanyalar düzenledi. Radyo elektrik verici şeklinde de tanımlanan Haarp; 10 MgHz boyutunda ve 3.5 Megavat gücüyle dalgaları direkt iyonesfere gönderme yetisine sahip diyebiliriz.

Haarp projesi, belli bir alan içerisinde güneşin 1000 mislinden de kuvvetli enerjiyi gönderebiliyor. Böylelikle yapay ışınlar yeryüzünden 600 km’lik yüksekliklere de yansıtılabiliyor. Bu durumda direkt, dünyadaki herhangi bir yerde mikrodalga fırın etkisine neden olabiliyor. Toplam 36 milyon watt enerjiyi açığa çıkarma gibi bir özelliği de Haarp’ın bulunuyor. Son olarak Haarp Projesi Türkiye denildiğinde, 17 Ağustos 1999 depremi çok konuşulmaktadır. İddialara göre o depremde Haarp Projesi’nden yararlanılmıştır. 


Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu