emlak

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar 2023

     apartman kuralları

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar

1. Apartmanlarda yasal olarak korunan dinlenme saatleri; 23:00 – 08:00 arası ve genel olarak, pazar günleri ve resmi tatil günleri daha dikkatli olunması ve diğerlerini rahatsız etmemek için gerekli hassasiyeti göstermek apartman kuralları gereği önemlidir. 

 

2. Dairelerde müzik çalma süresi günde en fazla bir saat olup 20.00 – 09.00 ve 13.00 – 15.00 arasında yapılmamalıdır. Bu kuralların dikkate alınması ve gerektiğinde komşulardan izin istenmesi; davul elektronik gitar, gayda vb. yüksek sesli çalgılar evde çalınabilecek türden enstrümanlar olmayıp diğer apartman sakinlerinin haklarına saygı duymak adına apartman dairelerinde kullanımının uygun olmadığı bilinmelidir.

 

3. Balkonlar hepimizin özel kullanım alanlarıdır ve her an kullanılabileceği düşünülmelidir. Bu sebeple balkonlardan halı, kilim, sofra örtüsü vs. herhangi bir şey silkelemek apartmanda uyulması gereken kurallar gereği yasaktır. Ancak, yönetimin aldığı kararlar doğrultusunda belli günler ve saatlerde bu tür işler yapılabilir.


4. Daire balkonlarının orijinal rengin haricinde bina bütünlüğünü bozacak renge boyanması apartman kuralları gereği uygun değildir.

5. Her türlü çöp (kül, şişe, teneke kutu, mutfak çöpü vs.) sadece çöp bidonlarına dökülmelidir. Balkondan aşağı atılmamalıdır. Aynı şekilde yemek artıkları gibi maddeler, hayvan beslemek için camdan atılmamalı, belirlenen yerlere konulmalıdır.


6. Ailenizle birlikte apartmanı tesisi ve diğer donatımları itinalı kullanarak tüm yaşam alanınızın her daim bakımlı görünmesine katkıda bulunabilirsiniz.

7. Apartman çatısına çıkan merpen boşluğu depo alanı değildir. Bu bölgede eşya bulundurulması apartman kurallarına uygun değildir.


8. Size ayrılan tavan aralığı veya bodrum çöplük olarak değil depo olarak kullanılmalı ve yine düzenli olarak temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Bodrum bölgesinin “nemli bir ortam” olduğu ve sadece kısıtlı süre stok tutmaya uygun olduğu apartmanda uyulması gereken kurallar listesi içeriğinde açıkça belirtilmiştir.


9. Bina giriş kapısını sürekli kapalı tutunuz. Kapınızın zilini çalana mutlaka kim olduğunu sorunuz. Tanımadığınız kişilere, kapıyı kesinlikle açmayınız. Apartmanda tanımadığınız kişilere rastladığınızda mutlaka kimi aradığını ve niçin apartmanda bulunduğunu sorunuz. Durumlarından şüphe duyuyorsanız lütfen yönetime en kısa sürede haber veriniz.


10. Genel düzenlemeler ve güvenlik düzenlemeleri bağlamında, yukarıdaki hususlara uyulması zorunludur.


11. Kiracılar için apartman kuralları sizinle imzalanan kira sözleşmesinin bir parçasıdır. Tüm sakinlerin huzuru için, bu kurallara uyulması sağlanmalıdır.

12. Apartmanda uyulması gereken kurallar dikkate alınmadığında ve bunun sonucunda doğacak tüm hasarlardan, ihbar zorunluluğunda doğan tüm zararlardan apartman sakinlerinin sorumlu olacağı unutulmamalıdır. Güvenli, huzurlu, temiz bir ortam için toplu yaşam kuralları, apartman kuralları veya diğer bir tabirle apartmanda yaşama kuralları tüm apartman sakinlerinin sorumluluğundadır ve herkes buna uymak zorundadır.

 
13.Çöplerinizi (şişe, teneke kutu, mutfak çöpleri gibi)  çöp bidonlarına dökülmelidir. Balkondan veya camdan atılmamalıdır. Aynı şekilde yemek artıkları gibi maddeler, hayvanları beslemek için camdan atılmamalı, belirlenmiş yerlere konulmalıdır.


Tavsiye yazı: Blog Yazarları Ve Okurlarına 12 Tavsiye

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

137 Yorum

 1. Apartmanda uyulması gereken kurallar ya da toplu yaşam kuralları hakkında gayet detaylı ve anlaşılır bir liste paylaşmışsınız, emeğinize sağlık. Tabii bu kuralları koca bir levhaya yazıp apartman girişine asmak bile bazen çözüm olmuyor. Topluluk kurallarını önemsemeyen, kendine bile saygısı olmayan bazı türler ne yazık ki her zaman karşımıza çıkabiliyor. Bu insanları uyarmak da çözüm olmuyor bazen. Mesela benim üst katta temizlik delisi bir hatun var ve haftanın 3-4 günü mutlaka halı çırpardı. Defaatle uyarmama rağmen inatla buna devam edince ben de kendimce çözüm buldum. Her halı çıptığında, halıyı tutup aşağı çektim, her defasında bahçeden toplamak zorunda kaldı halıları. O çırptıkça ben çektim, bu böyle bir kaç kez daha devam etti ve hatun halı çırpmayı bıraktı. Çünkü benim bundan vazgeçmeyeceğimi anlamıştı 😀 İtiraf etmeliyim, bunu yaparken çok da eğleniyordum 😀 Velhasıl apartmanda uyulması gereken kuralları görmezden gelenlere, diğer apartman sakinlerine saygı duymayanlara anlayacakları dilden kuralları öğretmek gerekebiliyor bazen… 🙂

  Saygı ve sevgilerimle 🙂

 2. Apartmanda uyulması gereken kuralları herkes okusun bence. 21. yüzyılda hala bunları konuşmak zorunda kalmak ne acı. Şişli'de yaşarken her gün bu konular yüzünden sorun yaşıyordum. Neyse ki şimdi Silivri'de müstakil bahçeli evdeyiz. Dilerim herkese bir gün bir bahçeli ev nasip olur. İnsanların fazla olduğu yerlerde bu problemler oluyor maalesef.

 3. Pek çok şey yerleşti neyse ki kurallara uymayanlar azınlıkta kaldı , en azından bizim sitemizde.Ama oluyor tabi.Yöneticimiz ha bre hatırlatıyor kuralları, sosyal medya, whatsapp vs. artık ne kadar ulaşabileceği yol varsa.Yöneticik zor apartmanlarda.

 4. 3. Balkonlarımız hepimizin özel kullanım alanlarıdır ve her an kullanılabileceği düşünülmelidir. Bu sebeple balkonlardan halı, kilim, sofra örtüsü, vs. herhangi bir şey silkelemek yasaktır.Ama yönetimin aldığı bir karar varsa belirli gün ve saat gibi, bu saatlere kesinlikle riayet edilmesi elzemdir.
  bu maddenin herkese içseleştirilmesi lazım.

 5. Her eve lazım tavsiyeler olmuş. Özellikle şu yukarıdan bir şey silkeleme konusunda geçen sene ben çıldırdım. Bahardı, balkonda kahvaltı ediyorduk. Birden üst kattan pata küte bir seslerle beraber üst kattan silkelenen halının tozları bal ve reçellerin üstüne gelip yapışmasın mı! O gün ben resmen kendimi kaybettim, ağzıma geleni sayıp döktüm; sesim de epeyce bir yükseldi hatırladığım kadarıyla:) Bu ne ilkellik dedim, apartmanda oturma adabını bilmeyen köyüne dönsün filan dedim. Binayı ayağa kaldırdım. Düşünün nasıl çileden çıkmışsam artık…Ortak yaşam konusunda önemli anımsatmalar paylaşmışsınız, teşekkürler.

 6. Toplu yerlerde sürekli sıkıntılar çıkıyor ister istemez . Ama insan oğlu işte başında gelmeden anlamıyor ki başına gelse de çabuk unutuyor. Dediklerinizin yarısıda yapılsa kardır. 🙂

 7. Bir de aklıma geldi çok yıllar önce Üsküdar'daki komşumuz (Almanya'dan kesin dönüş yapmış bir karı kocaydı, sonradan duydum ikisi de rahmetli olmuş) sabah 08.00'de elektrik süpürgesi veya matkapla tamirat yapma hobileri vardı:( galiba ahım tuttu…genç yaşta peşpeşe gitmişler biz Ankara'ya taşındıktan sonra…

 8. Hepsi de çok doğru, çok önemli kurallar. Benim oturduğum mahallede ne yazık ki, köy kültürü hakim, apartmanlara taşınmışlar ama kültür, eğitim sıfır, zaten ilkokul mezunu kadınlar ve halı, yolluk her şeyi çırpıyorlar. 🙁 Elektrik süpürgesi diye bir şey var ama yok illa koca koca yollukları silkecekler hayır nasıl yapıyorlar o güç nasıl yani bana para verseler o halıyı, 5 metrelik yolluğu mendil silker gibi silkemem:)))

 9. Yaşadığımızda sitede uyulmayan kuralları derlemişsiniz bu yazınızda.::)
  İnsanlara gürültü yapmamayı, balkondan bir şeyler silkelememeyi, her yeri depo gibi kullanmamayı, asansör beklerken bağırarak konuşmamayı, asansör düğmeleri bozacak şekilce saldırganca kullanmamayı, bahçeyi kirletmemeyi, çöp atmamayı vs vs anlatmak o kadar zor ki.. Halbuki bunlar apartman kuralı değil insanlık ve görgü gereğidir..

 10. Direkt konuya girince ben de bir kanun maddesi ile korunan kuralları okuyorum sandım baştan. Bu arada "merpen boşluğu" tabirini ilk defa sizden duyup öğrendim. "Merdiven boşluğu" sanıyordum ben orayı. 🙂

 11. Aynen bunları yazarken benimde aklımdan geçti aslında insanlar başkalarını rahatsız etmeyecek sadece kendi özgürlüğü sınırında yaşasa davransa bu kurallara gerek yok diye geçirmiştim aklımdan siz de belirtmişsiniz teşekkürr ederiz

 12. Hala apartman kurallarını konusuyor olmak gercekten üzücü. Yasadigim sitede sıkıntı yaşamıyorum ama daha önce başka bir sitede halı çırpan bir kadın vardı gidip bu yaziyi kapısına gidip asasım geldi simdi 🙂

 13. Harika bilgiler olmuş. Apartmanda uyulması gereken kurallar aslında sadece bir apartman kuralları bütünü değil. Toplumsal normlardır. Ancak biz genel ahlaki kurallarımızda geriye giden bir toplum olduk.

 14. çok güzel bilgiler vermişsin Engin hocam. Bazı insanlar kendilerini kuralların , hatta yasaların üzerinde gördükleri için abidik gubidik ne kadar saçma şey varsa yapmaktan çekinmiyorlar.. Eğitimsizlikten hep bunlar..

 15. Apartmanda uyulması gereken kuralların hiç biri bizim apartmanda uygulanmıyor.Bu kurallar daha çok çoklu dairelerin olduğu apartmanlar.Çoğu İnsan bilmez bu kuralları.Hatırlatmanız iyi olmuş.

 16. Toplu yaşam alanlarında uyulması gereken kuralları hatırlattığı iz için teşekkür ederiz çok fazla uyulmasada bu yaziyi yayarak bilinçlendirme ve hatırlatma mümkün birde asansör bakımını yaptırmayı ihmal etmediler 1.5 saat asansörde bekleme gibi bir durumda söz konusu olamaz😔😔😔😔

 17. Sevgili bücürükveben. Özür diliyerek yazıyorum, bir nokta dikkatimi çekti. İlkokul mezunu kadınlar demişsiniz, inanın benim yan dairem ilkokul mezunu ve zerre dışarıya çerçöp atıp halı silkelediğini görmedim (giriş katta oturduğumuz halde) 11 yıllık komşum. Ancak üniversite mezunu iki üst yan dairem(kızı),üç üst dairem(annesi) balkon kenarlarını su döküp yıkar, astığım çamaşırlara bakmadan tepeden aşağı her daim birşeyler silkeler, Yün çırpar vs. Sabaha karşı 3'te oğlunun böğürmeleri, sabahın 5-6 sında mutfağındaki kap kacak sesleri ile irkilip uyanıyoruz. Hele kurban bayramlarında gece 01:30 dan sonra yerde kemik kırmaları (offffff) İkazlar fayda etmiyor (Sanırım hiç uyumuyor). Bunalıma girdim inanın. Mahkemelik olacağız 🙁 Okumak değil asıl mesele kişinin kendini eğitebilmesidir. Analı kızlı (iki ayrı dairede oturuyorlar) bana ve komşulara apartman hayatımızı zindan ettiler. Her toplantıda gardını almış boksör edası ile kavga etmesi ayrı mesele. İsterdim ki gerçekten etrafına saygılı insanlarla bir arada oturalım.

 18. Sevgili bücürükveben. Özür diliyerek yazıyorum, bir nokta dikkatimi çekti. İlkokul mezunu kadınlar demişsiniz, inanın benim yan dairem ilkokul mezunu ve zerre dışarıya çerçöp atıp halı silkelediğini görmedim (giriş katta oturduğumuz halde) 11 yıllık komşum. Ancak üniversite mezunu iki üst yan dairem(kızı),üç üst dairem(annesi) balkon kenarlarını su döküp yıkar, astığım çamaşırlara bakmadan tepeden aşağı her daim birşeyler silkeler, Yün çırpar vs. Sabaha karşı 3'te oğlunun böğürmeleri, sabahın 5-6 sında mutfağındaki kap kacak sesleri ile irkilip uyanıyoruz. Hele kurban bayramlarında gece 01:30 dan sonra yerde kemik kırmaları (offffff) İkazlar fayda etmiyor (Sanırım hiç uyumuyor). Bunalıma girdim inanın. Mahkemelik olacağız 🙁 Okumak değil asıl mesele kişinin kendini eğitebilmesidir. Analı kızlı (iki ayrı dairede oturuyorlar) bana ve komşulara apartman hayatımızı zindan ettiler. Her toplantıda gardını almış boksör edası ile kavga etmesi ayrı mesele. İsterdim ki gerçekten etrafına saygılı insanlarla bir arada oturalım.

 19. Benim annem de ilkokul mezunu köyde yetişmiş bir kadın. silkelenecek neyi varsa, balkon içerisine silkeler süpürür ve siler. Akşam 22:00 dan sonra evlerinde ses duyamazsınız. Ne pişerse evde kokmuştur diyerek herkese sofrasını açar.

 20. Merhaba, yaklaşık 4 sene Apartman yöneticiği yaptım. En sinir olduğum şey astığım duyuruların yırtılması ve Asansör de içilen sigaralardı. En son çözümü kayıt yapmayan bir web cam i asansör kabinine bağlayarak ve "sizi izliyorum hadi şimdi de için" yazarak bulmuştum :))

 21. Evet bilirim zordur bana da vermeye çalıştılar almadım apartman yöneticiliği insanlarla uğraşmak zordur mesleğim gereği gün içinde epeyce uğraşıyorum birde apartmanı kaldıramamam dedim o yüzden sizi anlıyorum kamera işini iyi yapmışsınız teşekkürler.

 22. Düşünsenize her yapılması gerekeni insanların burnunun ucuna gelecek şekilde uyarı levhaları ile belirtelim 🙂 kapıyı lütfen yavaş kapa! Atını kapıda bırak! 🙂 Pazar sabahları tadilat yapma! 🙂 Etkinlikten geldim teşekkürler 🙂

 23. Apartman hayatını da sosyal hayatın bir parçası olarak görmek gerek. Ortak kullanım alanlarında daha hassas olmakta fayda var. Yazdığınız kurallara uyulduğunda zaten problemler en aza inecektir. Çok teşekkürler.

 24. Apartmana ve apartman kurallarına her ne kadar karşı da olsam kurallar olmazsa olmaz
  yinede apartman da oturmak yerine müstakil bir yerde oturmak hem özgürlük hem insanlarla uğraşmaya gerek kalmıcaktır.

 25. Keşke herkes apartman kurallarına uyabilse. Uymayan duyarsız insanlara arapça bir söz vardır "kellim kellim la yenfa..ne kadar söylersek söyleyelim fayda vermeyecektir. Şunu da eklemek isterim ki pimpirikli 😄komşuda olmamak gerek.

 26. Ben teşekkür ederim insanlar bir apartmandan daire alınca apartman sahibi gibi davranıyorlar.Yani herşeyi yapma hakkını kendinde buluyorlar ki velefki sahibi olsa bile insanlara saygılı olmak durumundayız teşekkürler.

 27. Bu maddelere uyulsa ne güzel olurdu. Fakat buradaki sebeplerin bazılarından dolayı kaç kere taşınmak durumunda kaldık. Özellikle gürültü. Kapıların önünü ayakkabı ve her türlü eşyayla bit pazarına çevirmek, yukarıdan halı silkelemek vs. vs.

 28. Apartmanlarda veya sitelerde bizden başka insanlarda yaşamakta onlarında bizim gibi beklentileri var herkes bir digerinden bir fazla beklemekte bunun yerine sizinde belirttiginiz gibi apartmanlarda uyulması gereken kurallara uyarak yaşasa ne kadar güzel olur

 29. Apartmanda en çok karşı karşıya kaldığım husus, apartman sakinleri asansörün içine girip dakikalarca asansörü meşgul etmeleri ve bazı kişilerin asansörde sigara içmeleridir. Bir dakika daha sabret de git dışarıda iç be adam!!!!!

 30. Evet sizin söyledikleriniz ışığında apartman kuralları yazımızı okumalarını ve uymalarını bekliyoruz. Saygı önemli her alanda teşekkürler.

 31. Merhaba Hürpost, telefondan yorum bırakamadığım için yeniden buradayım. Çoğunluğu ilgilendiren bir konu. İnsanlar, müstakil evlerden apartmana geçişte haklı olarak zorlandılar. Zaman içerisinde düzeleceğine inanıyorum. Beklemeye ömrümüz yeterse 🙂

 32. Bu kuralların uyulmadığı bir apartmanda yaşamak gerçekten insanı çileden çıkarıyor. Keşke herkes kurallara uysa da sinirlenmeden huzurlu bir şekilde yaşayabilsek evlerimizde.

 33. Merhabalar bizim altkatta oturan cift gece 3 kadar uyumuylar gunduzde kalkmak bilmiyorlar enerji anada çoçukta tavan tabi artik kendimi zor tutuyorum saldirmamak için adam kadina teslim etmiş kensini kaç kere abi yapmayalim etmeyelim dedim yok karisi aynen devam gece mutfak düzenlemek lavabo silmek vs. Akliniza ne geliyorsa ben şimdi bunlarla kavga etmek istemiyorum adamin günahi yok kadinda cazgir laf anlamaz biliyorum. Polise şikayet etsem polis bu sikayetlere bakiyormu ? Birde merdiven boşluğu biraz geniş buraya dolap koymuş bunu koymasi normalmi değilse bunuda kime söylemek lazim ? Iyi davrandikca tepene cikiyorlar iylik yapmaktan korkar olduk resmen ya.

 34. Yani özellikle bu evden çıkmama durumlarında bu işler olmaya başladıysa biraz idare etmek gerekli yok sürekli ise o zaman ilk önce komşunuzla uygun bir dilde konuşmak, bu olmazsa bilgi vermediğiniz için bilemiyorum site ve yönetici mevcutsa site yönetimine iletmenizi tavsiye ederim eğer oda olmaz ise en son polis veya zabıta birimlerine gidebilirsiniz.

 35. İnanın okurken biran oturup düşündüm kuralların hangisine uyuyorum veya içinde bulundugum sitede kimler bu kurallara uymak için gayret göstermekte
  koskocaman bir hayır hayır uymuyoruz cevabını almaktayım
  kurallara uymuyoruz biraz olsun saygılı olsak yeter herhalde

 36. Bundan sonra daha dikkatli olmanız ve olmaları dileği ile o zaman zira apartman kurallarına uyarsak bir çok bu çevremize de yansır yaşayan çocuklara da yansır ve her alanda kurallara uymalarına yardımcı olur teşekkürler.

 37. küçük bir apartmanda oturuyorum, yine de kurallara uymayanlar çoğunlukta, keşke herkes olan tüm kurallara uysa ben biraz fazla kuralcıyım sanırım elimden geleni yapmaya çalışıyorum

 38. Kurallar çok açık ve net bir şekilde aktarılmış. Kurallar kesinlikle katı değil, hatta bu kurallara uymamak apartman yaşamını daha da zorlaştır. İnsan hayatina dokunan gündem dışı ancak işe yarar konulara yer verdiğiniz için teşekkürler.

 39. Toplum olarak apartman gibi alanlarda yaşamaya alışkın değiliz. Eskiden bir bina ve bahçesi sadece bir aileye ait olduğu için alışılagelmiş o davranışları, apartman gibi kırk milletten kişilerin yaşadığı alanlara taşıyınca yukarıda yazmış olduğunuz kuralları zorunlu tutmaya meylimiz artıyor. Aksi halde inanılmaz kaoslar oluşabiliyor. Ardından da diyoruz ki "komşuluk ölmüş". Hayır efendim komşuluğu el birliği ile biz öldürdük. Yorumlarda da belli olduğu üzere en çok rahatsızlık veren kısmı sigara konusu. Asansör ya da merdivende içenler kadar saygısızları görmedim. Hadi ona bir şekilde çıkış yapabiliyoruz ama tuvalette içip, havalandırma boşluğundan kendi evimize gelene nasıl müdahale edeceğiz. Kendi evimizde ağız tadıyla sıçamıyoruz resmen. Müteahhitler eskiden daha iyi havalandırma yapardı. Şimdi biri tuvalette içip keyifle sıçarken, diğer daireler koku dağılana kadar tuvaletini tutmak zorunda kalıyor. Apartmanda ikamet etmenin anlamını ne bizler ne komşularımız ne de binayı yapanlar anlıyor. Herkes bir şekilde kendi konfor alanını genişletmek istiyor ve menfaatler sürekli çatışıyor. Sonra komşuluk kalmıyor. Evde ölüp kalanı günler sonra kokusu yayılınca öğreniyoruz. Aç mı hasta mı yardıma ihtiyacı var mı bilmiyoruz. Böyle böyle gözümüzün önünde ve bizim de emeklerimizle bir toplum kendi değerlerinden uzaklaşarak, kendini özel kılan özelliklerini törpülüyor. Aslında konu o kadar geniş bir konu ki daha bir sürü şey yazılabilir. Ben de abartmadan, yukarıda yer yer kullandığım üslup için özrümü de dileyerek uzaklaşayım. Emeğinize sağlık.

 40. Evet el birliği ile komşuluğu öldürdük tabi birazda yaşam koşullarının etkileri var sanırım sizde rahatsızlıklarınızı kapsamlı şekilde yazmışsınız. Umarım insanlar başkalarına saygı göstermeyi biraz olsun öğrenir değerli yorumunuz için teşekkürler.

 41. İnanın ilk defa bu gün komşumun kapısına gittim. 2 yıldır sürekli balkondan çikolata kapları, makarna paletleri, bebek bezleri atar durur. Bu sabah kahvaltı yapıyorduk başımızdan aşağı yemek yedikleri bir ton ekmek kırığı, peçete, yemek artıkları hepsini sirkeledi. Ekmek kırığı dediğim öyle minik parçalar da değildi. Tüm balkomum yeni yıkamama rağmen berbat oldu. Çıktım kiibarca söyledim. Annesi kendine gelmiş bana agzina geleni söyledi, " kimsin sen de kızımı rahatsız ediyorsun "diye binada baş bas bağırdı. Bir de bir daha kızımı rahatsız edersen sana günü gösteririm diye tehdit etti. Tüm bina kapıya geldi. Kendimden utandım. Bu tür zihniyette apartman kurallarını bilmeyen topluma saygısı olmayan bedenler ile aynı binada aynı toplumda yaşamak bile çok acı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu