teknoloji

Metaverse ile Dijital Dünya Nedir?

Metaverse ile dijital dünya, son dönemlerde çok sık karşımıza çıkmaya başladı. “Meta-evren” şeklinde ifade edilen Metaverse, dijital dünyayı temsil eden bir kavram olduğunu belirtebiliriz.

Metaverse; gerçek ile sanal dünyayı kurgulanmış şekilde birleştirir. Aynı zamanda farklı iletişim araçları içerisinde de hareket kabiliyeti sunduğunu söyleyebiliriz. Metaverse kavramı diğer bir deyişle sanal ile artırılmış gerçeklikteki hizmet ve ürünleri temsil ediyor. Metaverse’ nin en önemli özelliği insan etkileşimlerinin çok değişik boyutlar kazanmasıdır. Metaverse ile beraber insanoğlu kendini dijital evrende çok farklı yolculukta görmeye başlamıştır. Metaverse dünyasında insanlar kendi aralarında iletişim kurabilmek için ve sanal toplulukların oluşturulmasında avatarlardan yararlanırlar. Aynı zamanda meta veri tabanının çok farklı şekilde metaverse ile dijital dünya arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Metaverse Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Metaverse çıkış tarihi, NealStephenson’un 1992 bilim kurgu romanı olan “SnowCrash’e” kadar dayanıyor. Stephenson Metaverse kavramıyla; iletişim halindeki online alanlarla sanal, fiziksel ve artırılmış gerçekliğin birleşmesini anlatmaktadır. SnowCrah isimli romanda; insanoğlunun avatarlar şeklinde etkileşime girdiğini aynı zamanda fiziksel gerçeklikle de siber uzay varlığına işaret ediyor. Metaverse kavramı birçok kişi tarafından da yönetilmiştir. Metaverse, dijital yaşamda önemli yer tutmaktadır.

Son dönemlerde internet dünyasının önemli kavramları arasında Metaverse yer almaya başlamıştır. Günümüzde birçok şirket çalışmalarını sürdürebilmek adına Metaverse’e yatırım yapmaya başlamıştır. Kripto paralar; müzisyen, teknoloji ve sanatçılarla çok ilgi görmeye başlamıştır. Metaverse kavramı, blockchain teknolojisinde çok önem taşıyor.

Metaverse, Nasıl Bir Dijital Dünyayı Temsil Ediyor?

Metaverse ile dijital dünya birçok noktayı temsil ediyor. Metaverse hem eğlence hem de günlük aktiviteyi temsil etmektedir. Metaverse’in temsil ettiği dijital dünyayı şu etkenlerden oluşmaktadır;

  • 3D grafikleri,
  • Online oyunlar,
  • Kişisel avatarlar,

Metaverse; teknoloji endüstrisinde ön planda olmaya devam ediyor. Dijital yaşamın önemli bir parçası olarak Metaverse ortaya çıkmıştır. Teknoloji sektörü, ekonomik sistemi aktifleştiren dijital dünya kurgulamaktadır. Metaverse dünyası; sosyal etkileşimleri ortaya çıkaran, bir amacı bulunan ve insanoğluna sanal ortam sunan dünyayı temsil etmektedir. Metaverse, uzmanlara göre geleceğin interneti şeklinde de ifade ediliyor. Bu kavram, dijital dünyanın en önemli temsilcisi olacak. İlerleyen dönemlerde dijital dünya üzerinde insanlar;

  • Konsere gitme,
  • Çalışma,
  • Alışveriş yapma gibi pek çok imkana sahip olacaklar.

Metaverse dünyasını ilgilendiren en önemli unsur, kripto para olduğunu söyleyebiliriz. Metaverse ile dijital dünya arasında önemli etkiye sahip olan bu unsur içerisinde kripto parada yer alıyor. Kripto paralar sayesinde ortaya sanal ekonomi çıkmıştır.

Metaverse, sanat alanında da ismini çok duyurmaya başladı. Sanat eserleri günümüzde NFT ile satılmaya başlamıştır. NFT’lerin sadece satışı gerçekleşmez. NFT satışı yanında sergilenmesi de önemli rol oynuyor. İnsanlar, Metaverse’iBlockhain teknolojisiyle dijital evrende kullanmaya başlamışlardır.

Metaverse ile Dijital Dünyanın Kapısı Aralanacak!

Metaverse ile dijital dünya, bir evren olarak tabir edilebilir. Meta- universe şeklinde isimlendirilen Metaverse, dijital dünyaların tümünü birleştirir. Aynı zamanda Metaverse kavramı, paralel evren şeklinde tanımlanmaktadır. Facebook Ceo’su Mark Zuckerberg tarafından Metaverse, “içinde bulunulan internet” şeklinde de tanımlanıyor.

2018 yapımlı Ready Player Onefilmi, Metaverse’i tasvir etmiştir. Bu film aslında kitaptan uyarlanmıştır. Ready Player One kitabında; sanal gerçeklikle dijital dünyanın gerçek dünyadaki etkisi ele alınmıştır. Metaverse ile insanlar, çok rahat birbirleriyle etkileşim kurabiliyorlar. Nasıl görünmek istiyorlarsa o şekilde kendilerini gösterirler. Belirttiğimiz duruma en önemli örnek, second life isimli ikinci hayat oyunudur. Bu oyun içinde insanlar, kendilerine ait avatar çok rahat oluştururlar. Böylelikle başkalarıyla etkileşim kurma, gerçek hayattaki eylemlerini sanala taşıma gibi özellikleri vardır. Metaverse ile dijital dünya ilerleyen dönemlerde daha çok etkiye sahip olacak.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu