Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, doğmamış çocuğunuzu, doğurganlığınızı ve hatta yaşamınızı tehdit edebilir. Cinsel ilişki esnasında, her defasında prezervatif gibi koruyucu bir koruma kullanarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar riskini azaltabilirsiniz. Korunmasız cinsel ilişki birçok tehlikeli hastalığa yol açabilir. 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Korunmasız Cinsel İlişki Bulaşan Hastalıklar 


 • HIV-AİDS 

İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü veya HIV , ilişki sırasında sperma, vajinal sekresyonrektal sıvı veya kan ile temas yoluyla yayılabilir. Enfeksiyon,  immün yetmezlik sendromuna veya AIDS ‘e yol açar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, HIV taşıyan birçok kişinin semptom göstermediğini ve enfekte olduklarının farkında olmayabileceklerini belirttiyor. 

HIV veya AIDS için tedavi yoktur, ancak ilaçlar hastalığın semptomlarını azaltabilir ve ömrün uzamasına yardımcı olabilir. İlaç kullanıyor olsalar bile, HIV’li insanların enfeksiyonu bir başkasına bulaştırma riski vardır. 

 • HPV-İnsan Papilloma Virüsü 

Cinsel açıdan aktif neredeyse herkes HPV riski taşır. Zührevi hastalıkların en yaygın olanıdır. Birçok çeşidi vardır. Çoğunlukla serviks, vajina, vulva, penis, boğazın bölgelerini hedef alırken büyük bir bölümü de genital siğillere neden olur. Genç insanlara cinsel olarak aktif olmadan önce ve aşı olmamış 20’li yaşlardaki insanlar için bir HPV aşısı mevcuttur ve mutlaka önerilir. Çoğu HPV, siğil veya kansere dönüşmeden giderilebilir, ancak şanslı kişilerden olup olmayacağınızı anlamak ne yazık ki mümkün değil. 

 • Klamidya 

Hem kadın hem de erkeklerde görülen korunmasız cinsel ilişki ile bulaşan bir virüstür. İdrar yaparken ağrı, ilişki sonrası kanama, testis ağrısı ve şişmesi gibi belirtiler gösterir. Bununla birlikte, çoğu insanda hiçbir belirti yoktur. Chlamydia (klamidya) antibiyotiklerle iyileştirilebilir. Tedavi edilmediğinde, kısırlığa neden olabilir. 

 • Trikomonas 

Trikomoniasis’e tek hücreli bir parazit neden olur. Belirtiler, kaşıntı, şişme ve kadınlarda köpüklü sarımtrak-yeşil veya grimsi akıntı içerir. Erkeklerin yüzde 44’ünde semptomlar görülmez. Trikomoniasis antibiyotiklerle iyileştirilebilir ancak eşlerin birlikte tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon tekrarlayabilir. 

 • Frengi ve Gonore 

Korunmasız cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan olan frengi ve gonore, bakteriyel enfeksiyonlardır. Sağlık Uzmanlarına göre, frenginin ilk işareti, maruz kalımdan 3-4 hafta sonra özellikle kasık bölgesinde olmakla birlikte vücudun çeşitli yerlerinde ağrısız yaralar belirir. Tedavi edilmediğinde, enfeksiyon vücudun her tarafına yayılabilir ve yıllarca kalabilir. 

Bel soğukluğu (gonore) vajinal veya penis akıntısına, idrar esnasında ağrı ve erkeklerde testis ağrısına neden olabilir. Tedavi edilmediğinde, daha ciddi enfeksiyon ve infertilite ortaya çıkabilir. Gonore ve frengi antibiyotiklerle iyileştirilebilir. 

Tavsiye yazı- Doğal Yollarla Libido Arttırma

Yorum Yap!

28 Yorum

 1. Cinsel hastalıklar utanmadan dolayı pek dile getirilmiyor ülkemizde. Mutlaka uzman hekime gidilmeli korunma yolları öğrenilmeli
  Bilgiler için editöre tesekkurederiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet malesefki bu konuda insanlar çok içine kapanık ve utandıklarından dolayı doktora bile gitmeyip sıkıntı yaşıyorlar.

   Sil
 2. Bu hastalıklara yakalanmamak için doğru yoldan ayrılmamak lâzım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet doğru yoldan ayrılmazsak en az sıkıntıyı yaşarız teşekkürler.

   Sil
 3. Bilinçli olmak en önemli şey. Gerekli kontrol ve korunma aşılarını yaptırmak lazim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru söylüyorsunuz inci hanım kontrollü olmak her zaman iyidir teşekkürler.

   Sil
 4. Dinimizin bu konuda sınırları çeşitli hastalıklardan da bizleri muhafaza ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısınız ama uymayan çok fazla teşekkürler.

   Sil
 5. Merhaba, cinsel yolla bulaşan ne kadar da fazla hastalık varmış. Bu konuda bilinçli olmak "bana bir şey olmaz" gibi saçma sapan düşünüp hareket etmemek lazım. Bilgilendirme için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet her konuda bilinçli ve temkinli olmakta fayda var teşekkürler.

   Sil
 6. Evli insanların da dikkat etmesi gereken önemli bir konu..Emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet dikkatli olmak ve tedbirli olmakta fayda var teşekkürler.

   Sil
 7. Cinsellik konusu maalesef, utanilan bir konu olduğu için ülkemizde, bilinçsiz de bir sürü insan var haliyle. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve cinsellikle ilgili artık okullarda rehber öğretmenler seminer veriyor umarım yeyerli bilgiye sahip oluyordur gençlerimiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım eğitimler yeterlidir dediğiniz gibi teşekkür ederiz.

   Sil
 8. Utanılan bu konu hakkında yazma cesaretin için seni tebrik ederim. HPV sadece cinsel yolla bulaşmıyor belirtmek isterim. Umumi tuvaletler, hamamlar, hatta virüse sahip kişiyle aynı makinede iç çamaşırlarınızın yıkanması ile bile bulaşabilmektedir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani utanılacak bir konu değil bence sonuçta bunlarda bir hastalık sebebi utanma yüzünden çok büyük sıkıntılar yaşayan insanlar var. Hatta ölüme giden hastalıklar. ek bilgi için teşekkür ederim.

   Sil
 9. bu yazı dizisini okuyup da kondomun cinsel yaşantıda önemini hala anlamakta zorluk çeken varsa aklına şaşarım...bilgilendirici bir yazı dizesi olmuş arkadaşım tebrikler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim evet korunmak önemli helede bilmediğiniz kişilerle bir şeyler yaşıyorsanız teşekkürler.

   Sil
 10. HPV ile zamanında tanışmış biri olarak söyleyebileceğim, korunma şansınız yok. Ayrıca sadece cinsel yolla değil ortak tuvaletlerden bile bulaşabilen, bulaştığı insanın vücudunda uykuya dalıp en uygun zamanı bekleyen ve terk etmek için hiç mi hiç acele etmeyen bir virüs. Siğil en çok görülen belirtisi. Siyah siğiller çıkmaya başladıysa bu hastalıkla mücadele ediyorsunuz demektir. Eczanelerde siğiller için gayet acı verici çözümler mevcut ama siğiller tekrarlıyor... Bununla beraber tedavisi hala bulunamadı. Uzun bir süre çektikten sonra sanki canı isteyince vücudu terk ediyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok büyük geçmiş olsun Biz yine de elimizden gelen önemleri alalım gerisi takdir tabi :)

   Sil
 11. Rabbim.dogru yoldan ayırmasın kimseye dert vermesin

  YanıtlaSil
 12. Dikkat edilmediği takdirde, cinsel yolla bulaşan hastalıkların sonucu çok ağır olabilir... Bilinçli olmak ve her zaman temkinli davranmak şart. Bu anlamda bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncellikle ben teşekkür ederim evet çok bilinçli ve tedbirli olması gerektiğini yazdım ama ne kadar dikkatli, olunuyor bilemiyorum. gerçekten ciddi hastalıklara maruz kalınıyor saygılar.

   Sil
 13. Bu hastalıklar cinsellik içeren her konuyu gizli tutmamız nedeniyle bilgimiz dışında kalan hastalıklardı. Belki aralarında AIDS biraz haberler kanalıyla insanların adını duymuş olduğu bir hastalık ama detaylı bilgilere sahip değiliz. Gerekli bir bilgilendirmeydi teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eevet genelde toplumumuz bu tip hastalıkları gizler hatta doktora bile gitmek istemezler ne zaman ki çok büyük sıkıntılar yaşamaya başlarlar ancak o zaman o yüzden çok dikkat etmeli hatta rutin olarak chekup yaptırılmalı teşekkürler.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)