sağlık

Yazın Görülen Cilt Problemleri ve Tedavi Seçenekleri

Yazın Görülen Cilt Problemleri

Özellikle yaz dönemlerinde güneş ışınlarının çok daha dik gelmesi nedeniyle hassas bir deriye sahip olan bireylerde çeşitlik cilt problemleri baş gösterebilmektedir. Bu nedenle yazın görülen cilt problemleri türlerini iyi tanımak ve bu tarz problemler ile karşılaşıldığı zaman doğru tedavi seçeneklerini uygulamak oldukça önemlidir.

Yazın Görülen Cilt Problemleri

Yazın görülen cilt problemleri kişiden kişiye değişebilmekle birlikte genellikle yaygın sorunlar olarak bilinmektedir. Buna göre yazın en sık karşılaşılan cilt problemleri nelerdir diyenlere güneş yanıkları, alerjik reaksiyonlar, bakteri ve mantar enfeksiyonları, cilt kuruluğu ve güneş lekeleri gibi sorunlardan söz edilebilir.

Güneş Yanıkları: Cildin uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması sebebiyle oluşan güneş yanıkları ileri seviyelerde ciddi derecede acı verebilmektedir. Deride kızarıklık ve dokunulduğunda acı ile kendini gösteren güneş yanıklarının iyileşme süreci yeri geldiğinde günler boyunca sürebilmektedir.

Alerjik Reaksiyonlar: Polen alerjisi olan kişilerde yaz aylarında saman nezlesi adlı alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Hapşırma, burunda kaşıntı, burun etlerinde şişlik gibi belirtiler gösteren saman nezlesi genellikle bahar aylarında olsa da sıcağın etkisi ile yazın da pek çok kişinin bu sorunla mücadele ettiği bilinmektedir.
Bakteri ve Mantar Enfeksiyonları: Yazın güneş ışınlarının etkisi ile mikroorganizmaların üreme hızları bir hayli artmaktadır. Bu da özellikle deniz ve havuz kenarında vakit geçiren kişilerin bakteri ve mantar enfeksiyonlarına yakalanmalarını kolaylaştırmaktadır. Özellikle ayaklarda çıkan mantar enfeksiyonları tedavi edilmemeleri halinde aylar boyunca hiçbir iyileşme göstermeden ayaklarda rahatsızlık hissi ve kokuya neden olmaktadır.
Güneş Lekeleri: En çok da açık ten rengi olan kişilerde, uzun süre güneşe maruz kalınması durumunda güneş lekeleri denilen deri hastalığı baş gösterebilmektedir. Burun, yanaklar, boyun, omuz ve sırt gibi bölgelerde görülebilen güneş lekeleri, görüntü olarak çillere benzemekte ve kalıcı olabilmektedir.
Cilt Kuruluğu: Yazın görülen cilt problemleri arasında olan cilt kuruluğu, deniz suyu ve güneş gibi etkenler nedeniyle cildin kuruması olarak tanımlanabilmektedir. Deri döküntüsü oluşumu, kaşıntı ve kızarıklık gibi olumsuz etkilere neden olan cilt kuruluğu günümüzde pek çok kişinin yakındığı rahatsızlıklardan birisidir.

Yazın Görülen Cilt Problemlerinde Tedavi Yolları

Yazın görülen cilt problemleri türlerinden kısa kısa bahsettikten sonra bu tür cilt sorunlarına karşı hangi tedavi yöntemlerinin uygulanabileceğinden de söz edilebilir.

Tıbbi Tedavi Seçenekleri

  • Güneş yanıklarında tıbbi tedavi için eczanelerde satılan Bepanthene, Silverdin türevi kremler tercih edilebilmektedir.
  • Alerjik reaksiyonlarda tedavi için ilk olarak alerjiye neden olan kaynağın tespit edilmesi ve buna uygun bir tıbbi tedavi uygulanması gereklidir. Bunun için de mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.
  • Bakteri ve mantar enfeksiyonlarında bactroban ve türevi mantar enfeksiyonlarına karşı geliştirilen ilaçlar tercih edilebilmektedir. Ancak en doğru teşhis ve ilaç için muhakkak bir doktora gidilmesi gerekmektedir.
  • Güneş lekeleri bir kez deriye işlediklerinde temizlenmesi oldukça zor lekelerdir. Bu nedenle güneş lekelerinde tedavi için kimyasal peeling gibi estetik uygulamalar tercih edilebilir.
  • Cilt kuruluğunda tedavi için kaliteli bir cilt nemlendiricisi almak ve bunu gün aşırı uygulamak oldukça önemlidir. Bu sayede cilt kaybettiği nemi geri kazanabilmektedir.

Doğal Tedavi Seçenekleri

Yazın görülen cilt problemleri için tıbbi tedaviler dışında bazı doğal tedaviler de destekleyici olabilmektedir. Bu amaçla aloe vera özlü kremler, papatya özlü kremler, biberiye otu ile hazırlanan çay pansumanları ve adaçayının başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Tavsiye Yazı- Güneş Lekeleri Neden Olur? Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. alerjik realsiyonlar bizim evde yazın görülen en büyük cilt problemi. Güneşe çıkmamaya çalışıyoruz bütün yaz . Zor olsa da başarıyoruz . Hiçte hafife alınacak bir durum değil tecrübeyle doğru orantılı 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu