kültür sanat

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Sevgililer Gününün Hikayesi…

14 Şubat Sevgililer Günü aşkın, romantizmin, karşılıklı hediyeler almanın günü olarak kabul edilse de, aslında bu özel günün hikayesi, sonu ölümle biten, sevgi, fedakarlık ve bağlılığın sembolü olan bir efsaneye dayanmaktadır. 


14 şubat sevgiler günü


Eski Roma’da 14 Şubat bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu gün Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan, kadınlık, doğurganlık ve evlilik tanrıçası olarak da bilinen Juno’ya duyulan saygıyı temsil eden bir gündü. Bu günü takip eden 15 Şubat’ta ise Lupercalia bayramı başlıyordu.


Bu bayramda geleneksel bir ritüel vardı; genç kızların isimleri kağıtlara yazılır ve bir kavanoza konulurdu. Genç erkekler ise bu kavanozdan isim yazılı kağıtları çeker, kağıtta yazılı olan isimle bayram eğlencelerine katılırdı. Çoğu zaman bu çiftler birbirlerine aşık olur ve evlenirlerdi.

Sevgililer Günü Hikayesi

O dönemin imparatoru olan 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Bu durumun tek sebebi olarak ise Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu nedenle Claudius Roma’daki genç erkeklerin evlenmelerini yasakladı.

Halk imparatorun zulmünden korktuğu için bu duruma boyun eğmek zorunda kaldı. Fakat Valentine adında sıradan bir rahip tüm bu zorbalığa isyan etti ve aşk için imparatorun emirlerini çiğneyerek gençlere gizli nikah kıymaya başladı. 

14 şubat sevgiler günüİmparator Claudius bu gizli nikah törenlerini öğrendiğinde Valentine hapse tıkılarak ölüm cezasına çarptırıldı.


Valentine hapiste infazını beklerken, hapishane görevlisinin doğuştan kör olan kızına aşık olur. İnfazından bir gün önce aşık olduğu kıza bir mektup yazar. Efsaneye göre, bu mektup öylesine etkili sözlerle doludur ki, bu sözler kör kızın gözlerine ışık olmuş ve mucizevi bir şekilde tekrar görmesini sağlamıştır.

Ertesi gün rahip infaz edilmiş olsa da, o romantik duyguları ve aşk için yaptığı fedakarlık tarihin sayfalarına kazınmış ve ölümsüzleşmiştir.


Evet, Valentine’nin bedenini öldürdüler, ruhunu değil… Ölümünden yüzyıllar sonra bile hala büyük bir efsane olarak tüm dünyanın kalbine dokunmakta… ve özgürlüğün, sevginin sembolü olan kuşların çiftleşme sezonunun başlangıcı olarak kabul edilen 14 Şubat günü St. Valentine’e sevginin koruyucu azizi ünvanı verilerek, o gün sevgililer günü olarak ilan edilir.


Günümüzde, çiftlerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği kitlesel bir pazar haline dönen 14 Şubat Sevgililer Gününün hikayesi çoğunlukla bu şekilde bilinse de, bu konu üzerine çeşitli hikayelerle, efsanelerle karşılaşmanız mümkün…


Tavsiye Yazı- Aşık Erkeğin Duygularını Dışa Vurumu

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu