Nar Suyunun Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Nar ve Nar Suyunun Faydaları Nelerdir

Yeryüzünde yer alan en şifalı meyveler arasında bulunan narın ve nar suyun faydaları saymakla bitmez. İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındırdığından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek,  hastalıklardan korur. Gerçek bir vitamin deposu olan nar, antioksidan, anti-tümör ve anti-viral özelliklere sahiptir. Aynı zamanda içerisinde A, C, E vitaminleri ve folik asitle birlikte gerçek bir vitamin deposu olduğunu söyleyebiliriz. 

Ayrıca bu şifalı meyvede kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat fazla antioksidan bulunur. Bundan dolayı da;  kanser gibi pek çok hastalığın da düşmanıdır.  Diğer bir özelliği de bu meyvenin kalp-damar hastalıkları,  tip 2 diyabet,  obezite ve Alzheimer gibi hastalıklara savaş açmasıdır. Narın sadece kendisi değil aynı zamanda kabuğu ve suyu da sağlık açısından çok önemlidir. 

Narın Yetişme Alanları

Nar ağacı,  ılıman iklimleri sevdiği için dünyanın birçok yerinde yetişir.  Ülkemiz ılıman iklime sahip olduğu için,  nar yetiştiriciliğinde dünya da 3. Sırada yer alıyor.  Türkiye’nin pek çok yerinde nar ağaçlarıyla karşılaşmak mümkündür .  Genellikle;  Ege,  Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde rastlanır. 

Nar Suyunda Hangi Vitamin ve Mineraller Bulunuyor? 

Nar içerisinde yüksek oranda;  protein,  lif,  C vitamini,  çinko,  fosfor,  magnezyum,  demir bileşenleri,  E ve K vitaminleri bulunduğundan dolayı son derece besleyici bir meyve olarak karşımıza çıkar.  Fakat içerisinde barındırdığı şekerden dolayı tüketirken çok dikkat edilmesi gerekir.  

Nar ve Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Nar, yukarıda da belirttiğimiz gibi birden çok derde deva bir meyve olarak karşımıza çıkıyor.  O yüzden bu meyve hakkında binlerce yazıya rastlamak mümkün…  Nar suyu ve meyvesinin genel faydaları öncelikle şunlardır;  vücutta oluşan iltihabı giderir,  hastalık ve toksinlerle mücadele eder.  Eğer,  günlük beslenmenize nar ve suyunu eklerseniz çok kısa sürede gözle görülür faydalar elde edersiniz.

 • Narın Kanser Hastalığına Faydası:  Narın kanserle savaştığına dair birçok bilimsel kanıt mevcuttur. Özellikle yapılan araştırmalarda,  meme kanserinin ilerlemesini durdurduğu ve engellediğine dair veriler de elde edilmiştir. Ayrıca, prostat kanseri riskini de azaltır.
 • Narın Cilde Faydaları:  C vitamini ve antioksidanlar açısından çok zengin olan nar,  cilt üzerinde yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir. Ayrıca, cilt iltihabı,  güneş lekeleri ve akne gibi problemlerle etkili olarak savaşan önemli içeriğe sahiptir.
 • Birde önemli bir bilgide şudur, nar çekirdeği yağı egzama ve sedef hastalığı tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca nar suyu, vitiligo ve gebelik lekesi gibi sorunlar için de fayda sağlar.
 • Narın Hamilelere Faydaları:  Hamilelik sırasında nar tüketmek, plasentanın zarar görme riskini azaltır. Bol miktarda folik asit barındırdığı için anneyi ve bebeği hastalıklara karşı korur. Anne sütünü artırarak kanı temizler.
 • Narın Gribe Faydaları:  C vitamini gribin düşmanı olduğu için,  narda da bol miktarda bulunduğu için kesinlikle tüketmenizde fayda var.
 • Eklem Romatizmasına(artrit) Karşı Narın Faydası: Nar içerisinde,  iltihap kurutucular flavonollerle birlikte antioksidanlar mevcut olduğundan dolayı romatizma tedavisinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır.
 • Tansiyona Karşı Narın Faydası: Tansiyon insan sağlığı için çok tehlikelidir. Özellikle yapılan bir araştırmada yüksek tansiyonu olanların  2 hafta süreyle günde 150 ml nar suyu tüketmeleri gerektiği belirtilmiştir.
 • Narın Kalbe Faydaları:  Yapılan araştırmalarda,  kalp kaslarına oksijen tedarikini hızlandırdığı,  kardiyovasküler hastalıklarda, yüksek tansiyonda ve koroner kalp rahatsızlıklarında ve diğer kalp hastalıkları için iyileştirici etkisi vardır.
 • Nar suyunun faydalarından bir diğeri ise, kadınların menopoz döneminde yaşadıkları problemleri ve  anemiye bağlı adet düzensizliğini giderdiği çeşitli araştırmalarla belirlenmiştir.
Tavsiye yazı- Sağlıklı Beslenme Önerileri: Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Olmalıdır

Yorum Yap!

44 Yorum

 1. Narın faydalı olduğunu biliyordum ama bu kadarını değil.. Paylaşım için teşekkürler 😊Ama yemesi çok zor yaa hani arada sırada belki de öyle kür olarak belli bir dönem tüketmek konusu🤔 Bak düşününce bile içim sıkıldı yahuu🙊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E her güzel ve faydalı şeyin zor bir yanı var işte inşallah narı daha çok tüketirsiniz teşekkürler

   Sil
 2. Nar harika bir meyve ancak zahmetli olduğundan sanki eskisi gibi tercih edilmiyor gibi geliyor bana. İyice tembelleştik o yüzden nar alıp soyması bile zor geliyor modern çağın insanına. Nar suyunu severim ama hep hazır içtim. Evde yapılsa nasıl olur acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet insanlar rahata alıştı hemde epeyce nar suyu da harika ben arada içiyorum.

   Sil
 3. Narı severim ama ayıklaması zahmetli olduğu için pek tercih etmiyorum açıkçası. Bu kadar faydası olduğunu da bilmiyordum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence tercih etmelisiniz hele de bu yazı üzerine faydalı olduysa yazımız ne mutlu teşekkürler.

   Sil
 4. Narın faydalı olduğunu biliyordum ama bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum, bende recep hilmi beye katılıyorum bu kadar faydalı bir meyveye yenilmesi pratik olmadığı için gereken değeri şahsen veremediğimi düşünüyorum. Bu faydalı güzel bilgilendirici yazı için teşekkür ederim. Kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Narın ve nar suyunun faydaları gördüğünüz üzere epeyce fazla az zahmet çekeceğiz ve tüketeceğiz teşekkürler.

   Sil
 5. Hemen nar suyu çıkarmaya başladım :) hani faydasını biliyordum ama bu kadarından haberim yoktu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel faydalı olmasına sevindim afiyet olsun nar suyunuz

   Sil
 6. Çok severim çok özellikle kendisini suyundan ziyade

  YanıtlaSil
 7. Nar suyu hem sağladığı faydalar hem de lezzetinden dolayı en sevdiklerim arasında. Mevsiminde bol bol tüketmeye çalışıyorum. Siz de nar suyunun faydalarını detaylıca aktarmışsınız. Teşekkürler. Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel Nar suyunu sevmeniz sağlık açısından çok iyi zahmetli ama o kadar da olacak ben teşekkür ederim afiyet olsun

   Sil
 8. Nar suyunun bu kadar faydasi olduğunu bilmiyordum gerçekten. Babam çok sever ve yer. Bundan sonra biz de bol bol tüketeceğiz demek ki. Himm bir de kendimr gemen pay çıkarttım bu paylaşımdan. Nar suyu soslu pasta yapabirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir tarifiniz de bizden esinlenmeniz ayrıca babanız sağlıklı bir iş yapıyor teşekkürler.

   Sil
 9. burda yorumlarda fotoğraf paylaşılsaydı nar fotoğrafı gönderirdim . kışın hemen hemen her akşam yiyoruz. açıkçası bu kadar faydasının olduğunu bilmiyordum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel afiyet olsun o zaman sağlıklı günler diliyorum

   Sil
 10. Kış aylarında özellikle nar tüketmeye gayret ediyorum.Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim narınız afiyet olsun.

   Sil
 11. Benim en sevdiklerim arasında portakal ve nar suyu. Evin yanındaki cafede her daim yapılıyor, çok lezzetli. Faydalarını da okuyunca daha da bilinçli tüketmiş olacağız. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cafede de olur taze taze sıkıyorlarsa tabi maliyeti biraz yüksek olur ama oda tercih meselesi afiyet olsun efendim.

   Sil
 12. Nar meyvesi ve nar suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Maalesef bense az tüketiyorum narı. Yazınız sayesinde daha bilinçli olma kararı verdim bu konu. Evde nar tüketimini artıracağım. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel iyi şeylere vesile olmak bol narlı günler diliyorum.

   Sil
 13. Merhaba, kırmızı meyveleri Antioksidan özellikleri nedeniyle tercih ediyorum. Özellikle Nar ve Yaban mersinin yararları saymakla bitmiyor. Vücut direncini yüksek tutmak adına muhakkak tüketmemiz gerekiyor. Kırmızı meyveler son dönemde Çin den gelen ve bağışıklık sistemini çökerten virüsler düşünüldüğünde olmazsa olmaz besinlerin başında geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hem çinden gelen mikroplar hemde bir çok mikroba karşı çok iyi beslenmemiz gerekli özellikle de bilinçli beslenmek teşekkürler.

   Sil
 14. Ben karışık içtiğim her meyve suyuna özellikle nar suyunu da ekletiyorum, tüm meyveler faydalı lakin nar baş tacı oldu teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz tabi ki diğerlerinin faydaları da epeyce fazla hepsinden jararınca tüketmek iyi olur saygılar.

   Sil
 15. Narı çok severim ama sıkma olarak içmemiştim deneyeceğim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım beğenirsiniz ben beğendim çok ekşisi biraz sıkıntı olabiliyor ama faydalı sonuçta :)

   Sil
 16. Nar çok faydalı bir meyveymiş hemen içmeye başlamak lazım :)

  YanıtlaSil
 17. seviyorum arkadaş dalından koparıp yemesini ama şimdi zamanı degil gitsemde bulamam
  Harikasın dostum en sevdigim meyveyi sebzeyi artık heryse çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane narın faydalarını sayende biraz daha geniş olarak okuduk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel faydalanmanıza sevindim tabi dalından koparıp yemenin zevki bir başka teşekkürler.

   Sil
 18. Nar suyunun faydaları hakkında bilgi verdiginiz için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim umarım faydalı olur saygılar.

   Sil
 19. Nar'da ve nar suyunda sadece C vitamini var biliyordum. Artık daha fazla tüketmeyin düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel evet nar çok faydalı bir meyvedir umarım tüketirsiniz saygılar.

   Sil
 20. Nar suyu ne kadar faydalıymış özellikle yüksek tansiyon bölümü ilgimi çekti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet nar suyu ve nar çok faydalı bir meyvedir bol tüketirsiniz umarım teşekkürler

   Sil
 21. Narın faydaları gerçekten çok fazla. Sayenizde bu detayları daha iyi öğrenmiş olduk. Ben evde doğal nar ekşisi yapmayı öğrendim. Hazır almak yerine evde mis gibi oluyor. Çok teşekkürler bu güzel bilgiler için. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz ne güzel doğal ürünler yapıyor ve tüketiyorsunuz. Sağlıklı günler dilerim.

   Sil
 22. En Önemli antioksidanlardan biri olan narın bütün faydalarını bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nar suyu ve nar çok faydalıdır sık tüketmek gerekli teşekkürler.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)