sağlık

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Egzersizin Önemi

Fazla kiloya sahip olanlar normal vücut ağırlığı olanlardan daha fazla yük taşımaktadırlar. Vücudun yükü ne kadar fazlaysa, zarar görme oranı da o kadar fazladır. Trans yağlar ve fast food yiyecekler yüzünden son yıllarda, obezite hastalığı dünya çapında inanılmaz bir artış göstermiştir. Obezite, kalp hastalığı, şeker hastalığı, inme ve kanser gibi bir dizi ciddi sağlık sorununa neden olur.

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Egzersizin Önemi

Egzersiz Yaparak Kilo Vermek

Dünya genelinde oldukça yaygın olan fast food kültürü obezitenin baş aktörlerindendir. Tabii obezitenin veya kilo artışının tek nedeni beslenme şekli değil, aynı zamanda hareketsiz bir yaşam da kilo almaya neden olur. Alınan bu fazla kilolardan kurtulmak için mutlaka dengeli beslenmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz sağlıklı beslenme ile birlikte egzersiz programınız da olduğunda sadece kilo vermekle kalmaz, aynı zamanda olası birçok hastalığa karşı da korunmuş olursunuz; vücuttaki kan basıncı ve kolesterol oranı dengelenir, kalp sağlığı gelişir ve birçok kanser türüne karşı bağışıklık sisteminiz güçlenir. 


Şu ana kadar yapılan çalışmalarda düzenli egzersiz ve sporun kolon kanseri ve meme kanseri riskini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Egzersiz, tüm bunların dışında vücutta hormonların daha dengeli üretilmesini sağlar. Hormonların bu dengesi strese bağlı şikayetleri de hafifletir.

Kilo vermek için ne kadar egzersiz yapmalı? Günde en az 40 dakika yapacağınız egzersiz, kısa zamanda forma girmenizi sağlar. Ancak, ilk günlerde bu süreyi 20 dakika ile sınırlayıp, ilerleyen günlerde süreyi ve egzersiz yoğunluğunu arttırabilirsiniz.


Tüm egzersizlerin asıl amacı vücudun sağlığını korumak ve kalp atış hızını istenilen seviyede tutmaktır. Özel sağlık kaygıları taşıyanlar (kritik bir yarası olanlar, şeker hastalığı veya kalp sorunu olanlar) herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.


Kilo vermek için hangi egzersizler yapılmalıdır?

Eğer kilo vermek istiyorsanız yaptığınız egzersizin türü çok önemli değildir. Düzenli olarak yapacağınız spor size istediğiniz sonuçları mutlaka sağlayacaktır. Bu yüzden istediğiniz spor dalını seçerek keyifli ve eğlenceli bir şekilde vücut sağlığınızı koruyabilir ve kilo verebilirsiniz.

– Aerobik

Tüm egzersiz programları mutlaka aerobik veya kardiyo egzersiz çeşitleri içermelidir. Herhangi bir egzersiz programı oluştururken bunları içermesine özen göstermeniz hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırır. Aerobik kalp atış hızı ve kalpten kan pompalanmasını hızlandırarak vücudun kirli kanı hızlı temizlemesini sağlar. Kan dolaşımı hızlandığında kendinizi dinç ve mutlu hissedersiniz. Aerobik  yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, yüzme ve dans etme gibi aktivitelerin tümünü kapsayan etkili bir egzersiz çeşididir. Bu aerobik egzersizlerinden en az 1 tanesini programınıza ekleyin.

– Ağırlık çalışmak

Yağları yakarak kilo vermenin yanı sıra kaslarınızı da çalıştırmanız şarttır. Bu da genelde ağırlık çalışması ile sağlanır. Yağ dokuları genelde kas dokularının üzerindedir ve yağ yakmanın yolu vücudu ısıtmaktan geçer. Sağlıklı beslenmenin ve egzersiz programlarının işe yaraması için, uzmanlar, vücudunuzdaki tüm kasların hafta en az 3 gün çalıştırılması gerektiğini söyler.

Gün içerisinde sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanabilmek ve egzersiz programınızı çeşitlendirmek için; bisiklete binin, asansör yerine merdiven kullanın, bol bol yürüyüş 

Tavsiye Yazı- Sağlıklı Beslenme Önerileri: Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu