sağlık

Nar Suyunun Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Nar ve Nar Suyunun Faydaları Nelerdir


Yeryüzünde yer alan en şifalı meyveler arasında bulunan narın ve nar suyun faydaları saymakla bitmez. İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındırdığından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek,  hastalıklardan korur. Gerçek bir vitamin deposu olan nar, antioksidan, anti-tümör ve anti-viral özelliklere sahiptir. Aynı zamanda içerisinde A, C, E vitaminleri ve folik asitle birlikte gerçek bir vitamin deposu olduğunu söyleyebiliriz. 

Ayrıca bu şifalı meyvede kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat fazla antioksidan bulunur. Bundan dolayı da;  kanser gibi pek çok hastalığın da düşmanıdır.  Diğer bir özelliği de bu meyvenin kalp-damar hastalıkları,  tip 2 diyabet,  obezite ve Alzheimer gibi hastalıklara savaş açmasıdır. Narın sadece kendisi değil aynı zamanda kabuğu ve suyu da sağlık açısından çok önemlidir. 

Narın Yetişme Alanları

Nar ağacı,  ılıman iklimleri sevdiği için dünyanın birçok yerinde yetişir.  Ülkemiz ılıman iklime sahip olduğu için,  nar yetiştiriciliğinde dünya da 3. Sırada yer alıyor.  Türkiye’nin pek çok yerinde nar ağaçlarıyla karşılaşmak mümkündür .  Genellikle;  Ege,  Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde rastlanır. 

Nar Suyunda Hangi Vitamin ve Mineraller Bulunuyor? 

Nar içerisinde yüksek oranda;  protein,  lif,  C vitamini,  çinko,  fosfor,  magnezyum,  demir bileşenleri,  E ve K vitaminleri bulunduğundan dolayı son derece besleyici bir meyve olarak karşımıza çıkar.  Fakat içerisinde barındırdığı şekerden dolayı tüketirken çok dikkat edilmesi gerekir.  

Nar ve Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Nar, yukarıda da belirttiğimiz gibi birden çok derde deva bir meyve olarak karşımıza çıkıyor.  O yüzden bu meyve hakkında binlerce yazıya rastlamak mümkün…  Nar suyu ve meyvesinin genel faydaları öncelikle şunlardır;  vücutta oluşan iltihabı giderir,  hastalık ve toksinlerle mücadele eder.  Eğer,  günlük beslenmenize nar ve suyunu eklerseniz çok kısa sürede gözle görülür faydalar elde edersiniz.

 • Narın Kanser Hastalığına Faydası:  Narın kanserle savaştığına dair birçok bilimsel kanıt mevcuttur. Özellikle yapılan araştırmalarda,  meme kanserinin ilerlemesini durdurduğu ve engellediğine dair veriler de elde edilmiştir. Ayrıca, prostat kanseri riskini de azaltır.
 • Narın Cilde Faydaları:  C vitamini ve antioksidanlar açısından çok zengin olan nar,  cilt üzerinde yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir. Ayrıca, cilt iltihabı,  güneş lekeleri ve akne gibi problemlerle etkili olarak savaşan önemli içeriğe sahiptir.
  • Birde önemli bir bilgide şudur, nar çekirdeği yağı egzama ve sedef hastalığı tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca nar suyu, vitiligo ve gebelik lekesi gibi sorunlar için de fayda sağlar.
  • Narın Hamilelere Faydaları:  Hamilelik sırasında nar tüketmek, plasentanın zarar görme riskini azaltır. Bol miktarda folik asit barındırdığı için anneyi ve bebeği hastalıklara karşı korur. Anne sütünü artırarak kanı temizler.
  • Narın Gribe Faydaları:  C vitamini gribin düşmanı olduğu için,  narda da bol miktarda bulunduğu için kesinlikle tüketmenizde fayda var.
  • Eklem Romatizmasına(artrit) Karşı Narın Faydası: Nar içerisinde,  iltihap kurutucular flavonollerle birlikte antioksidanlar mevcut olduğundan dolayı romatizma tedavisinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır.
  • Tansiyona Karşı Narın Faydası: Tansiyon insan sağlığı için çok tehlikelidir. Özellikle yapılan bir araştırmada yüksek tansiyonu olanların  2 hafta süreyle günde 150 ml nar suyu tüketmeleri gerektiği belirtilmiştir.
  • Narın Kalbe Faydaları:  Yapılan araştırmalarda,  kalp kaslarına oksijen tedarikini hızlandırdığı,  kardiyovasküler hastalıklarda, yüksek tansiyonda ve koroner kalp rahatsızlıklarında ve diğer kalp hastalıkları için iyileştirici etkisi vardır.
  • Nar suyunun faydalarından bir diğeri ise, kadınların menopoz döneminde yaşadıkları problemleri ve  anemiye bağlı adet düzensizliğini giderdiği çeşitli araştırmalarla belirlenmiştir.

  Tavsiye yazı- Sağlıklı Beslenme Önerileri: Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Olmalıdır

  Engin Çilekci

  Keşfet, Öğren, Paylaş

  İlgili Makaleler

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu