editördenmim

Zihnimde Hala Yazılmamış Cümleler Var

Aslında sadece benim zihnimde yazılmamış cümleler veya kelimeler yok hepimizin zihninde daha oluşturmadığımız, var etmediğimiz belki de bilmediğimiz binlerce kelimeler cümleler var.

Şimdi ben yazıyı yazarken, aslında  beynim de neler var diye bir yoklamaya çalıştım sonra kendimi çok zorlamamaya karar verdim birçok insanın zihninde bulunan kelimeleri, bazen bildiğini de dile getiremiyor.

Bazen de orada olduğunu bildiği halde umursamadığını ama o da zihnimde hala yazılmamış cümleler var dediğini fark ettim.
Bazen insan düşünmüyor değil dünyada neden bu kadar ölüm var zulüm var.

Biz neden zihnimizdeki cümleleri haykırmıyoruz bazen dilimize getirip de söyleyemiyoruz bilemiyorum neden birbirimizi öldürüyoruz.

Neden birbirimize ızdırap çektiriyoruz,  neden dünyaya insan kanı üzerinden beslenilmeyeceğini bağıra bağıra, haykıra haykıra söylemiyoruz.
Bu gündelik hayatımızda da böyle yalancı bir insanı fark ettiğimizde direkt suratına sen yalancısın diyemiyoruz…Veya iki yüzlü bir insana sen neden iki yüzlülük yapıyorsun diye direk söyleyemiyoruz.

Zihnimde Hala Yazılmamış Cümleler Var

Zihnimizde oluşuyor zihnimizde bulunuyor ama biz bir türlü dile getirmiyoruz.

Yine burada tabii ki menfaatler ve çıkarlar göz önüne geliyor hani o insandan bir menfaatiniz çıkarınız varsa her şeyi zihnimizdeki gibi direkt suratına söylemiyoruz.

Dünyadaki tüm insanların zihnindeki kelimeleri, cümleleri rahatça söyleyebileceği ama gerçekten doğruları söyleyebileceği insanların ölmediği insanların yazdıklarından ve söylediklerinden önce zihnindeki cümlelerden kelimelerden korkmadığı bir dünya diliyorum.

Lütfen kanlı hesaplarınızın   çıkarlarınızın menfaatlerinizin iki yüzlülüklerinizin, hesap kitap bilmez tavırlarınızın küçük bedenlerin zihninde olumsuz kelimeler ve cümleler oluşturmayacağı bir hayat olsun.

Evet, zihnimde hala yazılmamış cümleler var benim…

Tavsiye Yazısı : UMUTLARIMDA TÜRKİYE

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

92 Yorum

 1. Bu yazdıklarınızı çoğu zaman her insan aklından geçiriyordur eminim. Yine de insan her aklına geleni söyleyemiyor. Bazen kalp kırmaktan korkuyorsun . Bazen çirkef olmaktan ,başın belaya girer diye ürküyorsun .Seviyorsun ama kaybederim diye korkuyorsun 🙁 Çok sebebi olabilir bunun ,ikiyüzlü olmak ayrı bir durum ama sanırım her aklından geçeni söylememek en iyisi :)) Yazılarınız güzel beyin fırtınası yaptırıyor. Ellerinize sağlık…

 2. Zihnimde Hala Yazılmamış Cümleler Var yazınız gördüklerinizi, bildiklerinizi içten bir şekilde aktardığınız güzel bir yazı olmuş. Aktardığınız cümleler aktarmadığınız cümlelerin habercisi.

 3. Zihnimizde milyon tane kelime ve düşünce dönüyor. Önemli olan da ne yönde oldukları, iyi mi kötü mü? İnsanca mı değil mi ? Bence insanlığı hatirlamak kilit notasi… Çok güzel ifade etmişsiniz emeğinize sağlık…

 4. bir an düşündüm de herkes içinden gelen herşeyi karşısındakine söylese.Sonuç felaket, tam bir kaos olur sanırım:)
  Güzel dile getirmişsiniz konuyu.

 5. Abim kalemine sağlık, ilk cümleleri okuduğumda şunu düşündüm; dünya da bile ayak basılmamış yer var, zihin de onun gibi… Ve tüm temennilerine katılıyorum, menfaat düşünmeden, sırttan bıçaklamadan yaşayabileceğimiz bir dünya olur inşaallah…Selam ve Dua ile…

 6. Zihni’mde yazılmamış cümleler o kadar fazla ki aynı sizin dediğiniz gibi neden hep susuyoruz?
  Güzel bir yazı olmuş yüreğinize sağlık Engi̇n bey
  Benimde Zihni’mde yazılmamış bir kaç cümlem var bloğumda yorumlanmayı bekleyen 👍🏻

 7. Zihnimde hala yazılmamış cümleler var etkinliği için bir de blogger profilimle yorum yapayım. Değiştirdik bugün. Böyle daha havalı oldu be diimi 🙂 Bu arada sen bu gidişle 1. olursun arkadaşş hadi heyecanla bekliyorum yarışı 🙂

 8. Samimi ve içten bir yazı olmuş sevgili dostum Engin. Yazılması, söylenmesi gereken ne kadar da çok şey var lakin Silivri zindanları soğuk diyorlar Engin. Bilemedim…

 9. Çok güzel dile getirmişsinizi duygularınızı. Birçoğumuzun da ortak duyguları aslında. Keşke daha samimi, daha şeffaf, daha cesur, daha analaşılır olabilseydik, daha masum kalabilseydik. Emeğinize sağlık :))

 10. Bence çoğu şeyi korktuğumuzdan söyleyemiyoruz.Ebeveynlerimizden,eşimizde,çocuklarımızdan,toplumdan en küçük aile parçasında başlıyor sonra çoğalıyor bu korku

 11. "İnsanların yazdıklarından ve söylediklerinden önce zihnindeki cümlelerden kelimelerden korkmadığı bir dünya diliyorum." Bu güzel temennine canı gönülden katılıyorum.

 12. Harika edebi bir yazı olmuş. Bu yazı başlığı Güzel bir facebook etkinliği oldu. Bir çok yazar aynı başlıkta farklı yazılar yazdı bunlardan biriside benim bakın:(
  Zihnimde yazılmamış cümleler ) bu başlıkta başka bir yazıda mevcut. Bu güzel yazıyı bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.

 13. Bilinç altında neler kaynıyor insanların bilinmez. herkesin henüz yazmadığı, ya aktarmaya fırsat bulamadığı, yada zamanının gelmesini beklediği sözler cümleler vardır elbet.

 14. İnsanoğlu düşünen bir delidir. Deli gibi hep düşünürüz zihnimizi 5 dakika bile durduramayız. Zihnimde yazılmamış cümleler var yazımızda aslında benim düşüncem,zihnimizi 5 dakika bloke edip yazılmamış cümleleri keşfetmek. Düşünerek bulamayız ama düşünmeden bulabiliriz.

 15. Makaleninizin ilk yorumlarına baktım, bu kadar çok yorumu aldığını düşündükten sonra harika birşeyler yazdığınızı anladım hemen okumaya başladım gerçekten fevklade bir şekilde yazmışsınız, çok güzel olmuş ve ellerinize sağlık.

 16. Zihnimde yazılmamış cümleler var
  Düşünmekten bile korktuğum düşünceler
  Herkese söylemek istediğim kötü sözler
  Hep içimde saklı kalsınlar
  Biz devam edelim böyle saf,temiz yaşamımıza
  Her şey aynı olsun düzen bozulmasın
  Kötü niyetler çıkmasın ortaya
  Biz böyle devam edelim yalan yaşamımıza:))

 17. Evet çoğu şeyin farkındayız ama görmezden geliyoruz. Aslında bu bir sürü psikolojisi biri ses çıkarırsa diğerleri de ses çıkarır ama ses çıkmadığı sürece kimse müdahale etmeye cesaret edemez bakalım zamanla ses çıkaran kim olacak 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu