Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

En zor lekeler arasında yer alan kurumuş kan lekesi çıkmadığı zamanlarda görsel anlamda rahatsızlık verir. Kan lekesi, bulaştığı kumaşın içine tamamen sızarak adeta orada kendine ayrı bir dünya kurar.  Özellikle, koltuk gibi eşyalara bulaştığında kolay kolay çıkmadığı gibi bir de kötü görünüme sebep olur. Peki kurumuş kan lekesi nasıl çıkar? Detaylar yazımızda...

      Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Kan Lekesini Çıkarmak İçin Etkili Çözüm Yolları

Çıkarmak istediğiniz kan lekesi eğer yeni bulaşmışsa üzerine hemen soğuk su dökerek lekeyi çıkarabilirsiniz.

 Kan lekesini fark ettiğinizde artık çok geçse yani leke kuruduysa yapmanız gereken çok basit;  tuz ve suyu karıştırarak bir macun kıvamına getiriniz.  Oluşan bu karışımı,  bulaşan yere sürünüz. Daha sonra bulaşık süngeri yardımıyla lekenin bulunduğu bölgeyi ovalayın. 

 Kurumuş kan lekesini çıkarmanın en basit yollarından biri de lekeye diş macunu sürmektir.  Leke üzerine kullandığınız diş macununu sürerek 15 dakika beklemelisiniz.  Daha sonra temiz bir bez yardımıyla diş macununu sürdüğünüz yerden çıkarınız.  Böylece leke kısa sürede ortadan kalkacaktır. 

 Kurumuş kan lekesi üzerine,  bir Türk kahvesi fincanı ölçüsünde beyaz sirke dökünüz. Leke kaybolana kadar bekletmeniz gerekir.

 Aspirin tozu yöntemini,  inatçı ve kurumuş kan lekeleri için tercih edebilirsiniz.  Birkaç tane bilinen aspirin haplarını ezip suyla karıştırın.  Daha sonra leke üzerinde bekleterek,  yıkama işlemine geçebilirsiniz.

 Nişasta Yöntemi,  renkli kumaşlarda kullanılabilecek bu yöntem,  renkli çamaşırlar üzerine bir miktar nişasta serperek bekletilip sonrasında kanlı bölgeyi fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle bir bezi sıcak suyla ıslatarak halıda ki kan lekesini bastırarak lekeyi mümkün olduğu sürece beze emdirmeye çalışmalısınız.  Kurumuş kan lekesi,  bulunan halıyı asla ovmayınız.  Lekeyi ovalarsanız halının etrafına yayılabilir.

 • 1 çay kaşığı beyazlatıcıyla bir miktar deterjanı ve 1 bardak soğuk suyu katıp karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı temiz bir beze iyice emdirin. Sonra halıdaki lekeli bölgeye uygulayın. Bu uygulama yapılırken bezi halının üzerinde oldukça nazik şekilde hareket ettirmeniz gerekir. Bu şekilde kesinlikle halının elyafı zarar görmez.
 • Bir sonraki işlemdeyse çok az su kullanarak halıyı durulamanız gerekir. Nemli olan halıyı,  bir fön makinesinin soğuk hava üfleme ayarını kullanarak hızlıca kurutabilirsiniz. Bu formülün dışında bir pamuklu bez ya da kâğıt havluyu kullanarak da halının nemini alabilirsiniz.
   Yukarıdaki basit ve pratik formülleri uyguladığınızda halıdan kan lekesi kolaylıkla çıkacaktır.

Kurumuş Kan Lekesinin Koltuktan Çıkarılması

Kurumuş kan lekesini koltuk ve kanepelerden çıkarmak için en etkili formül beyaz sirke kullanmaktır. Sirke güçlü bir madde olduğundan dolayı lekeli bölgeye dökerek 10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulamanız yeterli olacaktır. Diğer bir yöntem ise;  koltukta oluşan lekenin üzerine yüzde 3 oranında “hidrojen proksiti”  doğrudan uygulamanız yeterli olacaktır.  Bir süre beklettikten sonra temiz bez yardımıyla lekeli bölgeyi silebilirsiniz.

Tavsiye yazı- Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Yorum Yap!

28 Yorum

 1. Amann kan dökülmesin😇. Çok teşekkürler, selamlar 😊🤚

  YanıtlaSil
 2. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler 😊

  YanıtlaSil
 3. Kurban bayramının 1. günü işimizi görür kurumuuş kan lekesi nasıl çıkartılacağına dair makaleniz teşekkürler editör.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim umarım çok gerek kalmaz ama bir şey olursa buradayız saygılar.

   Sil
 4. Nişasta yönteimini kurumuş kan lekesi çıkarmada çok denedim sonuç gerçekten başarılı, diğer yöntemleri bilmiyordum. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim umarım faydalı olur saygılar.

   Sil
 5. Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar başlıklı yazınız çok pratik bilgilerden oluşuyor içerisinde duymadığım yeni yöntemler var. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ne güzel yeni bilgiler edindiniz saygılar.

   Sil
 6. Kan lekesi çıkarmak gerçekten zor özellikle de temizlenmeden önce üzerine sıcak su değmişse. O yüzden dediğiniz gibi önce soğuk su iyi olur. Yöntemlerin hepsi de uygulanabilir kolaylıkta, teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 7. Kan lekesi deyince ilk aklıma gelen cinayet mahalli. Katilin çıkartmak için çok uğraştığı halde polislerin kan lekelerini görebilmeleri enteresandır. Lekelenmiş giysi veya eşyalar gözümden düşer. Eskisi gibi olmaz. Yine de verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Umarım, ihtiyacım olmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende öyle umuyorum ihtiyaç kalmaz inşAllah.

   Sil
 8. çok sevdiğim bir tişhörtümün üstüne kan gelmişti ve geçirememiştik ve bir daha giyememiştim bunları deniycem teşekkürler izlemeye aldım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler umarım fayda görürsünüz saygılar.

   Sil
 9. Kan lekesini çıkarmak zordur, helede kurumuş kan lekesini çıkarmak dahada zor oluyor. Bu kıymetli bilgileri bir gün lazım olabilir diye kaydettim. Çok güzel faydalı bir yazı olmuş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 10. Kan lekesi deyince aklıma kötü görüntüler gelse de faydalı bilgiler için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 11. Özellikle bizim için gerçekten çok gerekli bir paylaşım olmuş. Baba mesleği gereği bir de anne olmak bu tür şeyleri bilmeyi araştırmayı gerektiriyor. Sirke ve diş macunu fikrini deneyecegiz. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım gerek kalmaz ama ihtiyaç halinde buralardayız.

   Sil
 12. Kan lekesinin ismi bile korkutucu ama temizlik gerekli tabii,bilgiler için emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
 13. Çocukken sürekli burnum kanardı, ardından üstüm başım kan lekesi olurdu tabii.
  Annem üstümdekileri hemen alır ve soğuk suya tutardı hemen çıksın diye.
  Buradaki yöntemlerin bazılarını biliyorum ama bilmediklerim de var mesela nişastayı ilk defa duyuyorum, detaylı bilgiler için teşekkür ederiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burnunuzda ki damarlardan biri çatlamış muhtemelen geçmiş olsun.

   Sil
 14. Kan lekesi deyince cinayet mahali aklıma geldi. Bütün detaylar verilmiş, katili bulmak artık çok daha zor
  Şaka bi yana kurban bayramı öncesi oldukça isabetli bir paylaşım olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)