faydalı bilgiler

Boldo Çayı ve Faydaları Nelerdir?

Boldo Çayı


 Latince’de Boldus molina olarak geçen boldo çayı, Güney Amerika’da yetişiyor. Fakat Şili’ye özgü bir bitki olmasıyla biliniyor.

Boldo bitkisi, güneşin en tepede olduğu kurak yerlerde yetişiyor. En önemli özelliği, nisan ile mayıs aylarında güneşin vurduğu tepelerde kendi kendine yetişmesidir. Sonbaharda yaprakları toplanarak kurutuluyor. Gölgelik yerlerde kurutulan boldo bitkisi hem geleneksel hem de modern tıpta en çok kullanılan bitkilerin başında geliyor. İlaçların yapılışında bu bitki önemli rol oynuyor. Boldo ağacının içinde; eterik yağ, tanin, boldoglusin ve boldin gibi maddelerde yer alıyor. Vücut sağlığı için boldo önemli bitki olarak karşımıza çıkıyor. Vücudu besleme özelliği olan boldo bitkisi aynı zamanda karaciğer hastalıklarından tutunda romatizma, gastrit gibi pek çok hastalığı tedavi etmede kullanılıyor. Ayrıyeten ağrı kesici görevi de gördüğünü söyleyebiliriz. Endemik bitki çeşidi olan boldonun; hafif acımcı, odunsu ve güçlü esanslı yaprakları vardır. Yaprakları defne yaprağını andırırken, yüzeyleri hafif tüylüdür. Ezilince nahoş ve güçlü kokuya sahip oluyorlar. Ortalama 5 cm uzunlukta yaprakları vardır. Oval şekilleri olan boldo bitkileri, kurudukların da kahverengi ve kırmızı renge sahip olurlar.

Boldo Çayı Faydaları Nelerdir?

Boldo çayı, aynı adı taşıyan ağacın yapraklarıyla hazırlanıyor. Acı tada sahip olması nedeniyle çoğunlukla tıbbi amaçlar için kullanılıyor. Genel olarak şu rahatsızlıklarda kullanılıyor:

 • ·         Kabızlık
 • ·         Uyku sorunları
 • ·         Karaciğer rahatsızlıkları
 • ·         Sindirim problemleri
 • ·         Baş ağrıları
 • ·         Eklem sorunları
 • ·         Bel soğukluğu
 • ·         Mide hastalıkları
 • ·         Romatizma
 • ·         Sistit

Aynı zamanda safra kesesi ve kilo problemlerini de gidermede önemli rol oynuyor. Çünkü bitkisinin iştahı azaltma gibi bir özelliği vardır. Bunun haricinde safra ile sindirim sistemlerindeki işlevleri kolaylaştırıyor. Karaciğerden toksinleri kolayca arındırıyor. Kolik, gaz, şişkinlik gibi problemlerde de kişiyi rahatlatma etkisi var. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için boldoda; antiviral ile antimikrobiyal içerikler yer alıyor. Boldo içerisinde güçlü antioksidanlar barındırıyor. Boldo bitkisinin içerisinde yukarıda da belirttiğimiz üzere fitokimyasallar olarak; limonen, boldin, kumarin ve kafur bulunuyor. Ayrıyeten reçineler, flavonoid glukozitler ve tanenler gibi uçucu yağları da içerisinde barındırıyor.

Boldo Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Boldo bitkisini tüketirken aşırıya gitmediğiniz sürece hiçbir yan etkisiyle karşılaşmazsınız. Genel anlamda boldo bitki yan etkileri uzun süre kullanıldığında ortaya çıkıyor. Çok uzun süre kullanıldığında; böbrek yetmezliği, bağırsak hasarları ve konvülsiyon (havale) gibi sorunlara yol açıyor. Boldo bitkisinin kullanımında dikkat edilecek hususları şöyle sıralayabiliriz:

 • ·         Alkolle beraber tüketilmemelidir.
 • ·         Direkt cilde sürüldüğünde ciltte döküntüler oluşabiliyor.
 • ·         Karaciğere zararlı askaridol yani zararlı toksik uçucu yağ barındırıyor.
 • ·         İdrar yolu ile böbrekleri tahriş edebiliyor. Safra üretiminde aşırıya kaçtığı için         karaciğer işlevlerine engel olabiliyor.
 • ·         Cerrahi müdahale yapılacak kişiler, minimum 2 hafta öncesinde boldo çayını içmeyi bırakmaları gerekiyor.
 • ·         Emziren ve hamile kadınların kullanmaması gerekiyor.
 • ·         İlaçların bazılarıyla etkileşim halinde olduklarından dolayı doktora danışılması gerekiyor.
 • ·         Safra kanalının tıkandığında, akut hepatitte ve büyük safra taşı problemleri yaşayanların tüketmemesi gerekiyor.
 • ·         Günlük tüketimi 1 fincanı geçtiğinde bazı problemlere yol açabiliyor. Baş dönmesi, konvülsiyon, felç, mide bulantısı, ajitasyon ve ölüm gibi sonuçlar doğurabiliyor.

Boldo Çayı Nasıl Hazırlanır?

Boldo bitkisinin çayını yapabilmek için öncelikle yapraklarının kurutulması gerekiyor. Yaprakları ilk olarak bitkiden koparmak gerekiyor. Koparılan yapraklar daha sonra kurutulması gerekiyor. Kuruma işlemi gerçekleştikten sonra yaprakları ufalayıp sıcak suyun içinde demlemeye bırakmalısınız.

Bolda çayının hazırlanışı şu şekilde oluyor: İlk olarak boldo yapraklarını ufak bir tencereye koyunuz. Tencereye koyduğunuz boldo yapraklarının üzerine su koyunuz. Suyla boldo yapraklarının kaynamasını sağlayınız. Boldo çayının pişirme süresi 5 dakika olmalıdır. Yalnız boldo çayını tüketmeden önce biraz soğutunuz.


         Tavsiye Yazısı: Hıçkırığa Ne Sebep Olur?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Boldo bitkisi naneye benziyor. Boldo çayının faydaları içinde dikkatimi çekenler; kabızlık ve iştah kapatıcı özelliği olması. Teşekkürler hiç duymadığım bir bitki çayını paylaştığın için…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu