faydalı bilgiler

Türkiye’nin Jeopolitik Gücü

 

Türkiye’nin Jeopolitik Gücü


 Batı ile Doğu’nun birbirine bağlandığı çok avantajlı bir bölgede Türkiye konumlanmıştır. Türkiye’nin jeopolitik gücü konumuyla bağlantılıdır.

Uluslararası şirketlerin çoğunluğu Türkiye’nin jeopolitik konumundan yararlanmak istiyor. O sebeple de Türkiye’yi hem yönetim hem de üretim üssü olarak seçiyorlar. Türkiye’nin önemli özellikleri arasında bölgesel güç ve çekim merkezi olması da dikkat çekiyor. Elverişli iklimi, vasıflı işgücü ve uzun vadeli ekonomik büyümesiyle Türkiye önemli fırsatları elinde bulunduruyor. Dünya üzerinde ve bulunduğu bölgede Türkiye’yi önemli kılan en büyük etken coğrafi konumudur diyebiliriz. Bir ülkenin jeopolitik konumu, dünyadaki siyasal sistemde stratejik öneme sahiptir. O nedenle Türkiye’nin jeopolitik konumu direkt dünyadaki gücünü de belirliyor. Dünyanın odak noktası haline gelen bir bölgede Türkiye’nin yer alması önemini de direkt artırıyor. Zengin kaynaklar başta olmak üzere üç tarafının denizlerle kaplı olması, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarına sahip olması ülkenin gücünü ortaya çıkarıyor.

Türkiye’nin Jeopolitik Gücünü Neler Belirlemiştir?

Türkiye’nin jeopolitik gücü ilkokul yıllarından beri öğretmenler tarafından çok sık anlatılan konuların başında geliyor. Türkiye’nin jeopolitik gücünü artıran pek çok unsur vardır. O unsurları şöyle açıklayabiliriz:

 • ·         Yukarıda değindiğimiz gibi üç tarafı denizlerle kaplıdır.
 • ·         Enerji yatakları bakımından çok zengindir.
 • ·         Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlamıştır.
 • ·         Kültürel ve sosyal bakımdan çok güçlü bir ülkedir. Özellikle Türkiye   nüfusuyla doğru orantılı   şekilde dünyayı da etkilemiştir.
 • ·         Endüstriyle bağlantılı şekilde hayvancılık ve tarım konuları da önemli yere   sahiptir.
 • ·         Hem açık denizlere hem de boğazlara sahiptir.
 • ·         Sanayileşmiş ülke konumundaki Türkiye sanayileşmemiş ülkelerle de aynı   zamanda komşudur.
 • ·         Ortadoğu’da, Kafkaslarda ve Balkanlarda önemli bir güce sahip olduğunu   söyleyebiliriz.
 • ·         Afrika, Avrupa ve Asya kıtalarına en yakın yerde konumlanmıştır.
 • ·         Dünya enerji transferlerinin geçiş noktasında konumlanmıştır.
 • ·         Dünyanın ekonomik gücünün geçtiği noktada Türkiye konumlanmıştır.

Türkiye’nin Jeopolitik Gücünü Hangi Sektörler Artırmıştır?

Türkiye’nin jeopolitik avantajları aynı zamanda gücünü de belirliyor. Türkiye’nin jeopolitik gücünü belirleyen noktaları şöyle sıralayabiliriz:

Enerji Sektörü

Türkiye’nin en büyük avantajlarından bir tanesi konumundan dolayı enerji koridoru oluşturmasıdır. Batı’yla Doğu’nun arasında köprü görevindedir. Aynı zamanda doğalgaz ile petrol boru hatlarını da bünyesinde barındırıyor diyebiliriz. Yenilebilir enerji kaynakları bakımından da Türkiye önemli potansiyel taşıyor. Bu durumun en büyük sebebi, akarsuları ve iklimi olduğunu söyleyebiliriz.

Turizm Sektörü

Doğal ve kültürel güzellikleriyle, sahilleriyle, tarihiyle ve iklimiyle jeopolitik gücünü Türkiye önemli ölçüde ortaya koyuyor. Konumundan dolayı Türkiye’de turizm sektörü çok çeşitlenmiştir.

Yabancı turistlerin ilgisini çekecek birçok özelliği bulunuyor. Ayrıca gelişen pazarlara yakınlığı sebebiyle de avantajlı konumu bulunuyor.

İçecek ve Yiyecek Sektörü

Jeopolitik konumundan dolayı Türkiye, Orta Doğu ile Avrupa pazarlarında yiyecek ve içecek bakımından önemli yere sahiptir. İçecek ve yiyeceklerin ihracatı bakımından da Türkiye merkez konumda olduğu söylenebilir. Elverişli iklime ve tarımsal çeşitliliğe sahip olması gıda ihracatını önemli ölçüde artırmıştır. Özellikle Türkiye’nin gıda sektöründe ihracat oranlarının artması; Orta Doğu, Avrupa ve Orta Asya’ya yakınlığıyla da ilgili diyebiliriz. Yabancı yatırımcıların, Türkiye’nin bu özelliğinden faydalandıkları söylenebilir. Avrupalı içecek ve yiyecek sektörleri organik tarıma çok önem veriyorlar. Türkiye’de organik gıda üretiminde çok gelişmiş bir ülkedir. O yüzden yabancı organik gıda üreticileri tarafından Türkiye’de çok fazla şirket kurulmuştu.

Otomotiv Sektörü

Türkiye’nin jeopolitik gücü otomotiv sektörüne de bağlıdır. Türkiye hem otomobil üretimi hem de montajı bakımından bölgede merkez konumundadır. Gelecek senelerde Türkiye’nin otomotiv sektöründe önemli bir gelişme göstermesi bekleniyor. Avrupalı otomobil üreticileri özellikle; Türkiye’nin ucuz nitelikli iş gücünden, Avrupa Birliği’nin gümrük birliğinden ve farklı farklı yatırım destek mekanizmalarından faydalanıyorlar.


   Tavsiye Yazısı :  Yatırım Nasıl Yapılmalıdır?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu